Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Καρδιολογικο check up

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
giakos Δημοσιευτηκε - 25/12/2017 : 11:03:48
Χρόνια πολλά σε όλους!!!!μπαίνω στο θέμα….καρδιολογικός έλεγχος…το να βρεις ενα γιατρό να σου γραψει ενα τριπλεξ και ενα τεστ κοποσεως ειναι το ευκολο….το ποιος θα αξιολογησει ολα αυτα ειναι το θεμα…διοτι οταν βγαζεις διαλλειματικες η τεμπο προπονησεις να μην βγαλεις το τεστ κοποσεως ειναι απιθανο…το θεμα ειναι ο γιατρος να σε φτασει στα κοκκινα…αρα κατα την αποψη μου αν ο γιατρος ειναι δρομεας ειναι το τελειο…και τωρα η ερωτηση….αν γνωριζει καποιος καρδιολογο ή καποιο πολυιατρείο τυπου Βιοατρικη στην οποια ο καρδιολογος θα ασχολειται ενεργα με τρεξιμο η γενικα αθλητισμο να μου συστησει παρακαλω θα το εκτιμουσα!!!!Καλα χριστουγεννα με υγεια σε ολους!!!

Δεν προλαβαίνω.......
14   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
patrickdrd Posted - 29/01/2018 : 16:35:36
σε ξυριζουν κιολα; οπως στο ελαφι του λανθιμου; :p

carpe runem
giakos Posted - 29/01/2018 : 14:11:12
Αυριο τεστ κοπώσεως και αναμονη του holter ρυθμου....

Δεν προλαβαίνω.......
giakos Posted - 30/12/2017 : 18:11:15
Στο θέμα έχω γράψει ετήσιος καρδιολόγος έλεγχος.... Αλήθεια κάθε πότε πρέπει να γίνεται;;;; μήπως για έναν υγιή το ετήσιο είναι υπερβολή;;;;

Δεν προλαβαίνω.......
Deorum Posted - 29/12/2017 : 13:35:43
Όχι, δεν είναι καρδιογράφημα. Έναν παλμογράφο φοράς που δεν προφανώς δεν δείχνει τις ίδιες -πολύ περισσότερες- πληροφορίες που δείχνει το καρδιογράφημα.

Η εργομέτρηση το βασικότερο στοιχείο που σου δίνει είναι το σημείο που γίνεται η καμπή, και μπαίνεις σε αναερόβια αντί για αερόβια καύση, και αυτό γίνεται εκπνέοντας σε σωλήνα που συλλέγονται και αναλύονται τα προϊόντα της εκπνοής σου.
papako Posted - 28/12/2017 : 10:24:32
Ευχαριστώ.
Δεν έχω κάνει εργομέτρηση και νόμιζα ότι και στην εργομέτρηση κάνεις καρδιογράφημα.

________
Στέφανος
Deorum Posted - 27/12/2017 : 21:29:12
Εντελώς διαφορετικό πράγμα.
Το ένα είσαι σε ένα συνεχές καρδιογράφημα.
Το άλλο έχεις απλά τον παλμογράφο που φοράς όταν τρέχεις.

Νομίζω δεν χρειάζεται ανάλυση το πόσο διαφορετικό είναι το καρδιογράφημα από τον παλμογράφο στο garmin?
papako Posted - 27/12/2017 : 19:09:49
τι διαφορά - τι παραπάνω - έχει το τεστ κοπώσεως από μια καλή εργομετρηση;
Περα από την διάφορα οτι το ένα το κάνει γιατρός και το άλλο εργομέτρης

________
Στέφανος
Deorum Posted - 27/12/2017 : 15:03:03
Εμένα με πήγε μέχρι το μάξιμουμ... (ντάξει ίσως έβγαζα ένα παλμό παραπάνω αν-εφόσον-ίσως ήμουν σε καλύτερη μέρα)
Aroulio Posted - 27/12/2017 : 10:03:26
Στο τεστ κοπώσεως που έκανα εγώ, βάσει πρωτοκόλλου με πήγαν στη ΜΚΣ που υπολόγισαν με τον τύπο 220 - ηλικία. Έτσι με σταμάτησαν στους 177 παλμούς περίπου. Έλα όμως που εγώ την ίδια εποχή βάσει εργομέτρησης τερμάτιζα στους 195.
Οπότε παρόλο που τους είπα τα περί τρεξίματος και ΜΚΣ με πήγαν μέχρι το 90% του πραγματικού max μου, άρα τουλάχιστον εγώ δεν είδα τα όσα θα ήθελα από αθλητικής πλευράς.
Deorum Posted - 26/12/2017 : 21:06:01
Εννοείται ότι το τεστ κοπώσεως μπορεί να δείξει κάτι παραπάνω αν είσαι στα κόκκινα, και δεν θα το δείξει ΈΤΣΙ κ αλλιώς πριν φτάσεις στην μέγιστη προσπάθεια.
Γιαυτό και λέγεται τεστ κοπώσεως. ΑΝ είναι να δείχνει τα ίδια στους 150 παλμούς και τα ίδια στους 180... τι νόημα θα είχε?
Και ένας αθλητής, γιαυτό είναι αθλητής, γιατί για αυτόν η κόπωση έρχεται όταν φτάνει στα κόκκινα, ενώ τα άλλα για αυτόν είναι ... χαλάρωμα.
Καλό θα ήταν λοιπόν, να κάνεις αυτό που θα κάνεις αύριο και στον αγώνα/προπόνηση σου. Φτάνεις στα κόκκινα εκεί (ε δεν μπορεί θα φτάνεις...), ε φτάσε λοιπόν και στο τέστ.
Καθώς είσαι καλωδιωμένος και σε ελεγχόμενο περιβάλλον αν είναι να φανεί κάτι ΚΑΛΥΤΕΡΑ να φανεί τότε. Σκοπός είναι ακριβώς αυτό, να το ζορίσουμε -είτε είναι καλό είτε κακό- για να αποκαλυφθεί το τυχόν πρόβλημα.


Περισσότερα θα σου πουν βέβαια καρδιολόγοι που ασχολούνται με δρομείς, ίσως είναι και οι ίδιοι δρομείς και έχουν μια αγωνία περισσότερο.
Κατά καιρούς γράφουν άρθρα εδώ στο Runningnews.gr μερικοί.

εδώ ένας http://www.runningnews.gr/item.php?id=30542
εδώ δεύτερος.
http://www.runningnews.gr/item.php?id=33530

Έχω γνωρίσει και τους 2 και έχω την καλύτερη άποψη.
antsa_1 Posted - 26/12/2017 : 20:58:09
Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους φίλους ότι δεν χρειάζεται γιατρός δρομέας. Πλην στεφανιογραφίας όλα τα αλλά περιέχουν βαθμό αβεβαιότητας. Για αυτό και ένας καλός καρδιολόγος συνεκτιμά και άλλους παράγοντες όπως κληρονομικότητα και ιστορικό, τρόπο ζωής, πίεση κλπ. Προσωπικά έχω κάνει δυο φορές τεστ κοπώσεως με άθλια αποτέλεσματα. Έκανα στεφανιογράφημα από το χέρι και δεν έδειξε τίποτα, ευτυχώς. Μου είπαν ότι το τεστ κοπώσεως ενίοτε βγαίνει ψευδώς θετικό. Θέλω να πω λοιπόν ότι όλες οι εξετάσεις που γίνονται, καλώς γίνονται και θα σου δείξουν αν υπάρχει κάποιο εμφανές πρόβλημα, 100% όμως πρόληψη δεν υπάρχει. Νομίζω λοιπόν ότι εκτός από τις εξετάσεις που όλοι πρέπει να κάνουμε πρέπει οπωσδήποτε να ακούμε το σώμα μας και να αποφεύγουμε τις υπερβολές. Οτιδήποτε περίεργο ή διαφορετικό νοιωσουμε ειδικά αν επιμένει, πρέπει να το συζητήσουμε με το γιατρό μας και να μην το αξιολογούμε μόνοι μας.
giakos Posted - 26/12/2017 : 20:41:23
Σίγουρα αποτεεσματα εχεις μονο με στεφανιογραφημα αλλα αυτο οπως λες δεν το κανεις επειδη δεν εχεις κατι να κανεις....επισης λες ΑΝ το τεστ κοποσεως δειξει κατι και το αποτελειωνεις λεγοντας οτι ειχες 7 στενωσεις και ησουν ασυμπτωματικος....κατα συνεπεια μπορει να κανεις πληρες τσεκ απ και να μην δειξει τιποτα .... αρα δεν ειμαστε σιγουροι ποτε εκτος και αν χανεις μια μερα στο νοσοκομειο για στεφανιογραφια ( που δεν σου κανουν ως προληψη.....)....βρηκα εναν γιτρο που κανει τριπλεξ -τεστ κοποσεως και μετα παλι τριπλεξ θεωρωντας οτι αν υπαρχουν στενωσεις το υπερηχογραφημα θα δειξει κατι.....διοτι αν εχω καταλαβει σωστα αυτο που εξεταζεται ειναι η λειτουργια της καρδιας στην κουραση....
quote:
Originally posted by todor

δεν νομίζω ότι αν ο καρδιολόγος είναι του τρεξίματος θα ερμηνεύσει αλλιώς οποιαδήποτε ένδειξη του τεστ κοπόσεως, σε σχέση με έναν "απλό" καρδιολόγο... Αν δείξει το τεστ κοπόσεως (ΑΝ) θα το δείξει πριν φτάσεις στα κόκκινα. Επίσης, το τεστ κοπόσεως και όλες αυτές οι εξετάσεις, εκτός στεφανιογραφήματος, έχουν και ένα Α ποστοστό αξιοπιστίας! Για 100% σιγουριά αποτελέσματος πας για στεφανιογράφημα (από χέρι/μπούτι, όπου θες), αλλά για να πας εκει πρέπει να έχεις σοβαρές ενδείξεις και όχι επειδή δεν είχες τι να κάνεις...

Καλό είναι να κάνουμε πλήρες πακέτο εξετάσεων και όχι μόνο αιματολογικές και καρδιογράφημα & υπέρηχο... εμένα όλα αυτά είχαν βγει καθαρά... το τεστ κοπόσεως έδειξε κάτι ψιλά και το στεφανιογράφημα έδειξε 7 στενώσεις!!! (να πω κι όλας ότι ήμουν πλήρως ασυμπτωματικός....)





Δεν προλαβαίνω.......
todor Posted - 26/12/2017 : 16:51:09
δεν νομίζω ότι αν ο καρδιολόγος είναι του τρεξίματος θα ερμηνεύσει αλλιώς οποιαδήποτε ένδειξη του τεστ κοπόσεως, σε σχέση με έναν "απλό" καρδιολόγο... Αν δείξει το τεστ κοπόσεως (ΑΝ) θα το δείξει πριν φτάσεις στα κόκκινα. Επίσης, το τεστ κοπόσεως και όλες αυτές οι εξετάσεις, εκτός στεφανιογραφήματος, έχουν και ένα Α ποστοστό αξιοπιστίας! Για 100% σιγουριά αποτελέσματος πας για στεφανιογράφημα (από χέρι/μπούτι, όπου θες), αλλά για να πας εκει πρέπει να έχεις σοβαρές ενδείξεις και όχι επειδή δεν είχες τι να κάνεις...

Καλό είναι να κάνουμε πλήρες πακέτο εξετάσεων και όχι μόνο αιματολογικές και καρδιογράφημα & υπέρηχο... εμένα όλα αυτά είχαν βγει καθαρά... το τεστ κοπόσεως έδειξε κάτι ψιλά και το στεφανιογράφημα έδειξε 7 στενώσεις!!! (να πω κι όλας ότι ήμουν πλήρως ασυμπτωματικός....)

sakis1971 Posted - 26/12/2017 : 16:00:18
Στο καρδιολόγο πηγαίνεις για έλεγχο λειτουργίας -φυσιολογίας και διάγνωση.
Θα σου πει αν έχεις κάποιο πρόβλημα ή αν είσαι απόλυτα υγιής.

Τα "κόκκινα" θα σου πει να τα αποφεύγεις για μεγάλη διάρκεια,όπως δεν είναι καλό να είναι ο κινητήρας του αυτοκινήτου στα κόκκινα για πολύ ώρα έτσι και η καρδιά μας.
Αν ο καρδιολόγος σου δώσει το πράσινο φως για άσκηση μετά αναλαμβάνει ο προπονητής.

όχι πολύ ποδώκης

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000