Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Παπούτσι Trial: Adidas Terrex Swift R GTX

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
elaborus Δημοσιευτηκε - 31/10/2017 : 20:21:56
Παιδιά γεια σας !
Θα ήθελα τη γνώμη σας για το παραπάνω παπούτσι,
Διάβασα καλές κρητικές γι' αυτό το παπούτσι και η τιμή του πια στην Ελλάδα, σε ηλεκτρινικό μαγαζί, είναι λίγο κάτω από τα 100 ευρώ..
Από running θέλω τώρα να περάσω στο χώμα, στο ανώμαλο έδαφος... θα είναι κάτι νέο για μένα και θέλω να το δοκιμάσω ως αίσθηση...λιγότερο κοπάνημα πιστεύω στα γόνατα...
Σας ευχαριστώ και... καλώς σας βρήκα !

byELABORUS
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Astral Posted - 14/01/2018 : 16:40:31
Όντως φίλε, ιδανικό παπούτσι δεν υπάρχει (τουλάχιστον ένα για όλους). Ιδανικό μπορεί να είναι μόνο για τον καθένα χωριστά! Εννοούσα ένα εξαιρετικό παπούτσι, γι' αυτό και ζήτησα γνώμες.
Τελικά παρήγγειλα από το 2ο σάϊτ το akasha στα 109€. Το ξέρω πως μπορώ να βρω φθηνότερο και καλό, αλλά θέλησα να πάω σε κάτι πιο εξεζητημένο ή εξειδικευμένο για βουνό (απορρόφηση κραδασμών-ελαφρύ-καλή πρόσφυση) αλλά και σε μια μάρκα που διάβασα και άκουσα καλά λόγια αλλά δεν δοκίμασα ποτέ!
Μεθαύριο το περιμένω οπότε θα πω εντυπώσεις. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.


run Astral run
skull Posted - 12/01/2018 : 00:49:02
quote:
Originally posted by Astral

Γειά σας παιδιά, 1ο μου ποστάρισμα στο φόρουμ.
Επειδή κι εγώ το γύρισα στο ορεινό τρέξιμο, θα ήθελα τη γνώμη σας για ιδανικά παπούτσια βουνού.
run Astral run



γεια σου φίλε.
ροτάς για ιδανικό παπούτσι για trail, αλλά θα πρέπει να ξέρεις ότι κάτι τέτοιο δεν υπάρχει. για κάθε τερέν υπάρχει και το ανάλογο παπούτσι, όπως και για κάθε πόδι. άλλα συμπεριφέρονται καλύτερα στην πέτρα, άλλα καλύτερα στο χώμα κτλ. αν θέλεις να πάρεις παπούτσι με €130 για να το τέξεις σε χώμα, συγνώμη, αλλά πετάς τα λεφτά σου. υπάρχουν πολύ πιο οικονομικές λύσεις. εγώ για παράδειγμα, πριν από μια εβδομάδα αγόρασα τα peregrine 7 της saucony με €75 προσφορά, τα οποία μου τεριάζουν άψογα, όπου και να τρέξω. το ίδιο κάνουν όμως και τα kanadia 8, τα οποία τα πήρα €45. από την άλλη, είπα να δοκιμάσω τα salomon s lab wings sg, τα οποία αρχικά κόστιζαν €180 και ήταν μάπα (άποψή μου, μη δεσμευτική για όλους τους χρήστες).
οπότε, πάς σε μαγαζί, δοκιμάζεις και μετά θα δεις την τιμή. αλλά να δώσεις τόσα λεφτά το θεωρώ υπερβολικό, ιδίως τώρα, την περίοδο των εκπτώσεων
RiffRaff Posted - 11/01/2018 : 07:52:40
Το Hoka challenger atr3 είναι καταπληκτικό παπούτσι. Και μπορείς να το φορέσεις με την ίδια άνεση καισε άλλα τερέν.

--------------------------
Run-time Error
Astral Posted - 10/01/2018 : 10:39:07
Γειά σας παιδιά, 1ο μου ποστάρισμα στο φόρουμ.
Επειδή κι εγώ το γύρισα στο ορεινό τρέξιμο, θα ήθελα τη γνώμη σας για ιδανικά παπούτσια βουνού. Ξεκίνησα ορεινό το καλοκαίρι κι έχω ελάχιστη εμπειρία trail (20ρι Πάϊκου τον Νοέμβριο και 10ρι Πόζαρ τον Δεκέμβρη).
Μετά από έρευνα κατέληξα στα παρακάτω, αλλά θα ήταν χρήσιμη οποιαδήποτε συμβουλή για ελαχιστοποίηση κραδασμών και τη λιγότερη δυνατή καταπόνιση γονάτων. Το μπάτζετ μου είναι μέχρι 130 €. Thanxxx
https://www.spartoo.gr/Hoka-one-one-CHALLENGER-ATR-x4423357.php?sx=H&track_id=linkwiseCD16639&lkws_399=5795f48c-1cc2-315c-4ef0-da0f2e15ded8
http://www.mandellossports.gr/gr/la_sportiva_akasha-26y606304.html?fee=1&fep=9913#
https://www.sportsfactory.gr/el/product/mizuno-wave-creation-19/j1gc1701-03/?code=1100010286929760

run Astral run
elaborus Posted - 09/11/2017 : 12:20:58
Ωραία τιμή πραγματικά, αλλά δεν θα ήθελα να μπλέξω με εξωτερικό...
Τα πήρα από το STEP SPORT (που έχει κατάστημα και στη Θεσσαλονίκη) στη τιμή των 70 ευρώ με τα μεταφορικά μέσα...
Είναι ικανοποιητική ως τιμή για την Ελλάδα και βατή για την σημερινή πραγματικότητα για κάποιον που θέλει να εξασκήσει οικονομικά το χόμπι του σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς για όλους μας...
Εύχομαι καλή διασκέδαση στους συμμετέχοντες στον Αυθεντικό Μαραθώνιο και φυσικά καλή επιτυχία και τερματισμό !
Δυστυχώς άργησα να δηλώσω συμμετοχή και έχασα την προθεσμία, αλλά κάθε εμπόδιο σε καλό... καλή μας μέρα !
ΠΑΜΕ ΔΥΝΑΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ... ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΓΙΟΡΤΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ !!!

byELABORUS
skull Posted - 08/11/2017 : 18:43:23
quote:
Originally posted by elaborus

Φίλε Skull διάβασα με προσοχή τις συμβουλές σου και επέλεξα τελικά την αγορά των Kanadia 8... τα φόρεσα στα πόδια μου, έκατσαν πολύ καλά και το θετικό είναι ότι όντως είναι πολύ ελαφρό παπούτσι, τόσο που θυμίζει τα δρομίσια... βέβαια αλλάζει η σόλα, είναι τρακτερωτή, όπως πρέπει να είναι για αυτο το τερέν και τη χρήση τους... την Κυριακή έχω προπόνηση στο βουνό !

byELABORUS



καλή αρχή και θα με θυμηθείς, θα τα χαρείς πολύ!!
πόσο τα πείρες τελικά?
για δες εδώ:
https://www.sportsshoes.com/product/adi8483/adidas-kanadia-8-tr-running-shoes/
elaborus Posted - 07/11/2017 : 19:39:53
Φίλε Skull διάβασα με προσοχή τις συμβουλές σου και επέλεξα τελικά την αγορά των Kanadia 8... τα φόρεσα στα πόδια μου, έκατσαν πολύ καλά και το θετικό είναι ότι όντως είναι πολύ ελαφρό παπούτσι, τόσο που θυμίζει τα δρομίσια... βέβαια αλλάζει η σόλα, είναι τρακτερωτή, όπως πρέπει να είναι για αυτο το τερέν και τη χρήση τους... την Κυριακή έχω προπόνηση στο βουνό !

byELABORUS
skull Posted - 06/11/2017 : 21:37:31
quote:
Originally posted by elaborus

Οπότε για πατημένο χώμα χωρίς μεγάλες πέτρες σε μέγεθος στο δρόμο, προτείνετε τα adidas kanadia το λοιπόν...
Προς τα εκεί βλέπω να πηγαίνω...
Βλέποντας το μοντέλο 7 και το μοντέλο 8 (φαντάζομαι το πιο νέο είναι το 8, λόγω αρίθμισης) βλέπω στη σχεδιάση του παπουτσιού τεράστιες διαφορές ! ...και φυσικά δεν μιλώ για να χρώματα και τα σχέδια αλλά στη γενική σχεδίαση... το 8 μου φαίνεται ένα παπούτσι που μοιάζει σαν running, κάνω λάθος ;
Η τιμή του είναι γύρω στα 70 ευρώ στα ηλεκτρονικά ελληνικά μαγαζιά...πιστεύω είναι μια ικανοποιητική τιμή !

κοίτα, το 8 το είχα βρει πέρυσι στις εκπτώσεις, στα adidas store, με €45. τόσο το είχε και στο sportsshoes τα Χριστούγεννα, όπου λόγω εορτών είχαν δωρεάν αποστολή στην Ελλάδα. Επίσης, ρίχνοντας μια ματιά ξανά στο sportsshoes, έχουν τα adidas response tr σε καλούτσικη τιμή. από φίλους που είχαν φορέσει τα παλιά response (21) μου ανέφεραν ότι ήταν ό,τι καλύτερο φόρεσαν ποτέ (και είχαν φορέσει πολλά). η σχεδίαση άλλαξε από τότε πολύ (πλέον δεν βλέπεται το παπούτσι, αλλά περί κολοκυθόπιτας....), αλλά αν παρέμεινε η ίδια φιλοσοφία, σίγουρα είναι πολύ καλή λύση και αυτή για αυτό που ψάχνεις. πάντως τα kanadia 8 φαίνονται λίγο άγαρμπα (σε σχέση με κάτι όμορφα παπούτσια όπως της la sportiva) αλλά όπως σου είπα και σε προηγούμενο post, είναι φοβερά.

byELABORUS

elaborus Posted - 06/11/2017 : 00:56:29
Οπότε για πατημένο χώμα χωρίς μεγάλες πέτρες σε μέγεθος στο δρόμο, προτείνετε τα adidas kanadia το λοιπόν...
Προς τα εκεί βλέπω να πηγαίνω...
Βλέποντας το μοντέλο 7 και το μοντέλο 8 (φαντάζομαι το πιο νέο είναι το 8, λόγω αρίθμισης) βλέπω στη σχεδιάση του παπουτσιού τεράστιες διαφορές ! ...και φυσικά δεν μιλώ για να χρώματα και τα σχέδια αλλά στη γενική σχεδίαση... το 8 μου φαίνεται ένα παπούτσι που μοιάζει σαν running, κάνω λάθος ;
Η τιμή του είναι γύρω στα 70 ευρώ στα ηλεκτρονικά ελληνικά μαγαζιά...πιστεύω είναι μια ικανοποιητική τιμή !

byELABORUS
skull Posted - 05/11/2017 : 09:06:46
quote:
Originally posted by elaborus

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες ! Τώρα μένει να σκεφτώ τη θα προτιμήσω στην αγορά ! ...μια τελευταία ερώτηση... και για μονοπάτια πάλι σκληρό είναι το Swift R...ή εκεί είναι περισσότερο στο στοιχείο του ;

byELABORUS



καλημέρα,
ναι, θεωρώ λοτι και για εκεί είναι too much. ¨οχι ότι δεν θα κάνει τν δουλειά σου, αλλά θα την κάνει εξίσου καλά και ένα φτηνότερο παπούτσι.
elaborus Posted - 05/11/2017 : 00:12:49
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες ! Τώρα μένει να σκεφτώ τη θα προτιμήσω στην αγορά ! ...μια τελευταία ερώτηση... και για μονοπάτια πάλι σκληρό είναι το Swift R...ή εκεί είναι περισσότερο στο στοιχείο του ;

byELABORUS
skull Posted - 04/11/2017 : 22:46:52
quote:
Originally posted by sakis1971

Έχω τα kanadia 7 και μπορώ να πω ότι παρέχουν μικρή προστασία,στο μπροστινό μέρος είναι σα να φοράς παντόφλες.
Επίσης έχουν μικρή απορρόφηση κραδασμών (cushion),τα προτείνω μόνο για χόρτο ή χώμα και όχι τεχνικές διαδρομές.

όχι πολύ ποδώκης



για τα kanadia 7 δεν έχω άποψη, προτοφόρεσα τα 8 και μπορώ να πω ότι το cloudfoam δουλεύει τέλαια. θεωρώ, μιας και δοκίμασα αρκετά διαφορετικά παπούτσια trail, ότι από άποψης τιμής προς αξία, ή ελληνιστή price for value, είναι στα top 3 (αν τα βρεις στις εκπτώσεις). και άλλες μάρκες και μοντέλα είναι σούπερ, αλλά η τιμή τους είναι σταθερά κατσικομένη σε επίπεδα άνω των €90.
sakis1971 Posted - 04/11/2017 : 21:10:02
Έχω τα kanadia 7 και μπορώ να πω ότι παρέχουν μικρή προστασία,στο μπροστινό μέρος είναι σα να φοράς παντόφλες.
Επίσης έχουν μικρή απορρόφηση κραδασμών (cushion),τα προτείνω μόνο για χόρτο ή χώμα και όχι τεχνικές διαδρομές.

όχι πολύ ποδώκης
skull Posted - 04/11/2017 : 16:17:22
quote:
Originally posted by elaborus

Παιδιά γεια σας !
Θα ήθελα τη γνώμη σας για το παραπάνω παπούτσι,
Διάβασα καλές κρητικές γι' αυτό το παπούτσι και η τιμή του πια στην Ελλάδα, σε ηλεκτρινικό μαγαζί, είναι λίγο κάτω από τα 100 ευρώ..
Από running θέλω τώρα να περάσω στο χώμα, στο ανώμαλο έδαφος... θα είναι κάτι νέο για μένα και θέλω να το δοκιμάσω ως αίσθηση...λιγότερο κοπάνημα πιστεύω στα γόνατα...
Σας ευχαριστώ και... καλώς σας βρήκα !

byELABORUS



το συγκεκρημένο παπούτσι είναι σκληρό σε σχέση με αυτό που το θέλεις. πολύ καλό μεν, αλλά όχι για χώμα. και ιδίως η αδιάβροχη έκδοση είναι too much. εκτός αν θέλεις να ρίχνεσαι σε νερόλακκους.
αν θέλεις adidas θα σου πρότεινα τα kanadia 8 τα οποία τα έχω δει και με €50-60 και είναι απλά τέλεια για αυτή την δουλειά, αλλά αν θέλεις σε ανεβάζουν και στον Όλυμπο. επίσης saucony nomad tr είναι πολύ καλά.
γενικά για χώμα, όπου δεν θα μπλέξεις με πολλά κλαδιά ρίζες κτλ πας άνετα και με δρομικά παπούτσια.
sakis1971 Posted - 02/11/2017 : 14:18:51
Αν θες λιγότερο κοπάνημα στα γόνατα πας σε Hoka,το σημαντικό όμως επίσης για να έχεις λιγότερο κοπάνημα είναι η μυική ενδυνάμωση και η τεχνική στο τρέξιμο.

όχι πολύ ποδώκης

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000