Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Χονδροπάθεια γονάτου και επιλογή παπουτσιού

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
sergiod Δημοσιευτηκε - 10/01/2018 : 09:58:18
Καλημέρα στο forum.

Νέοεγγραφόμενος στο site, όμως αρκετά χρόνια ερασιτεχνικά τρέξιμο.

Μετά από τραυματισμό στο γόνατο εδώ και ένα εξάμηνο, διαγνώστηκε χονδροπάθεια στο γόνατο, και αφού έκανα πελματογράφημα, ο φυσ/θευτής μου είπε ότι το κέντρο βάρους είναι στο μετατάρσιο κοντά στα δάχτυλα, και μαζί με τους πάτους μου πρότεινε να προμηθευτώ παπούτσια ανάλογα με το πάτημα που ανέφερα.

Γνωρίζει κάποιος να μου προτείνει κάποια συγκεκριμένα μοντέλα;
Θα βοηθήσει καθόλου το παπούτσι για την επάνοδο στην προπόνηση;

Οποιαδήποτε βοήθεια είναι καλοδεχούμενη!!

Ευχαριστώ πολύ
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
nikkapen Posted - 29/05/2018 : 20:29:29

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!




quote:
Originally posted by Eleon

Το πιο σημαντικό!! ΔΕΝ είμαι γιατρός, ΔΕΝ είμαι φυσικοθεραπεύτρια!! Προτείνω απλά τις ασκήσεις που διαμορφώθηκαν για την δική μου περίπτωση. Ο κάθε ένας έχει τις δικές του οδηγίες.

https://www.youtube.com/watch?v=rlKqj8Kouzw
Προσπάθησα μήπως και βρω κάποιες ασκήσεις για να δεις αλλά βρήκα μόνο την πρώτη από το συγκεκριμένο βίντεο. Λοιπόν, αναλόγως το επίπεδο σου προσθέτεις και βαρακια ποδιού.

Η πρώτη άσκηση είναι η πρώτη που θα δεις και στο βίντεο. Έπειτα στρέφεις το πόδι προς τα δεξία και σηκώνεις πάντα στο ύψος του ποδιού που έχεις λυγισμένο. Τελειώνοντας το σετ το στρέφεις προς τα αριστερά και κάνεις το ίδιο. Τα πρωτα σετ ήταν 10αρια κι από 1 φορά την κάθε άσκηση. Τελειώνοντας αλλάζεις ποδι και κάνεις το ίδιο. Έπειτα, αλλάζεις πάλι πόδι και κάνεις το ίδιο σε 15αρια. Αφού τελειώσεις κάνεις κύκλους με το ένα πόδι δεξιόστροφα και μετά αριστερόστροφα(10 και 10). Μετά κάνεις κρατήματα των 5" (στο ύψος του άλλου ποδιού περίπου) 10 φορές. Έπειτα 10 ψαλίδια 5 φορές, 10 σταυρώματα 5 φορές και στο τέλος 10 ανοίγματα 3 συνεχόμενα σετ(στην αρχή τα έκανα με πολύ μικρή ξεκούραση. Στο τέλος γυρνάς μπρούμυτα και σηκώνεις το πόδι σου (όχι πολύ) 4 σετ των 10 για το ένα και μετά για το άλλο. Κρατήματα μετράς μέχρι το 10 για 10 συνεχόμενες φορές. Το ίδιο κάνεις και για το άλλο πόδι.

Σε όλες τις ασκήσεις το πόδι θα πρέπει να είναι τεντωμένο ακόμη κι αν κουράστηκες και σε όλες τις ασκήσεις το πόδι σου θα πρέπει να το έχεις το πέλμα flex (τσαρούχι). Να μην το χαλαρώσεις για κανένα λόγο. Οι ασκήσεις γίνονται η μια μετά την άλλη χωρίς ξεκούραση. Αν δεν μπορείς άλλο κάνε ένα πολύ μικρό διάλειμμα. Όπου αντέχεις μπορείς να βάλεις βαράκι αλλά όχι καλύτερα με την πρώτη. Βάλε μετά από 4-5 μέρες. Επίσης αν πονάς να βάλεις πάγο μετά τις ασκήσεις. Έγραψα πολλά και δεν ξέρω αν σε κάλυψα! Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!!

Εγώ δεν μπορώ να λυγίζω τα γόνατα για πολύ γι αυτό και η τελευταία άσκηση είναι ίσιο το πόδι. Επίσης αν πονάς οι ασκήσεις από μόνες τους δεν αρκούν. Πρέπει να αλλάξεις κάποιες συνήθειες και στην καθημερινότητά σου. Επιλογή κατάλληλου παπουτσιού, να αποφεύγεις το ανεβοκατέβασμα στις σκάλες, ανηφόρες, κατηφόρες, ποδήλατο κτλ. Εγώ ακόμη κατεβαίνω τις σκάλες σαν γριούλα στο μετρό και ψάχνω μονίμως κυλιόμενες και ανσασερ. Όταν θα αισθανθώ τα πόδια μου πιο δυνατά θα αρχίσω σιγά σιγά να κατεβαίνω σαν άνθρωπος. Προσοχή θέλει και όχι υπερβολές!!

Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο. Περαστικά!





Τρεχω αρα υπαρχω.
Eleon Posted - 28/05/2018 : 18:43:45
Το πιο σημαντικό!! ΔΕΝ είμαι γιατρός, ΔΕΝ είμαι φυσικοθεραπεύτρια!! Προτείνω απλά τις ασκήσεις που διαμορφώθηκαν για την δική μου περίπτωση. Ο κάθε ένας έχει τις δικές του οδηγίες.

https://www.youtube.com/watch?v=rlKqj8Kouzw
Προσπάθησα μήπως και βρω κάποιες ασκήσεις για να δεις αλλά βρήκα μόνο την πρώτη από το συγκεκριμένο βίντεο. Λοιπόν, αναλόγως το επίπεδο σου προσθέτεις και βαρακια ποδιού.

Η πρώτη άσκηση είναι η πρώτη που θα δεις και στο βίντεο. Έπειτα στρέφεις το πόδι προς τα δεξία και σηκώνεις πάντα στο ύψος του ποδιού που έχεις λυγισμένο. Τελειώνοντας το σετ το στρέφεις προς τα αριστερά και κάνεις το ίδιο. Τα πρωτα σετ ήταν 10αρια κι από 1 φορά την κάθε άσκηση. Τελειώνοντας αλλάζεις ποδι και κάνεις το ίδιο. Έπειτα, αλλάζεις πάλι πόδι και κάνεις το ίδιο σε 15αρια. Αφού τελειώσεις κάνεις κύκλους με το ένα πόδι δεξιόστροφα και μετά αριστερόστροφα(10 και 10). Μετά κάνεις κρατήματα των 5" (στο ύψος του άλλου ποδιού περίπου) 10 φορές. Έπειτα 10 ψαλίδια 5 φορές, 10 σταυρώματα 5 φορές και στο τέλος 10 ανοίγματα 3 συνεχόμενα σετ(στην αρχή τα έκανα με πολύ μικρή ξεκούραση. Στο τέλος γυρνάς μπρούμυτα και σηκώνεις το πόδι σου (όχι πολύ) 4 σετ των 10 για το ένα και μετά για το άλλο. Κρατήματα μετράς μέχρι το 10 για 10 συνεχόμενες φορές. Το ίδιο κάνεις και για το άλλο πόδι.

Σε όλες τις ασκήσεις το πόδι θα πρέπει να είναι τεντωμένο ακόμη κι αν κουράστηκες και σε όλες τις ασκήσεις το πόδι σου θα πρέπει να το έχεις το πέλμα flex (τσαρούχι). Να μην το χαλαρώσεις για κανένα λόγο. Οι ασκήσεις γίνονται η μια μετά την άλλη χωρίς ξεκούραση. Αν δεν μπορείς άλλο κάνε ένα πολύ μικρό διάλειμμα. Όπου αντέχεις μπορείς να βάλεις βαράκι αλλά όχι καλύτερα με την πρώτη. Βάλε μετά από 4-5 μέρες. Επίσης αν πονάς να βάλεις πάγο μετά τις ασκήσεις. Έγραψα πολλά και δεν ξέρω αν σε κάλυψα! Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!!

Εγώ δεν μπορώ να λυγίζω τα γόνατα για πολύ γι αυτό και η τελευταία άσκηση είναι ίσιο το πόδι. Επίσης αν πονάς οι ασκήσεις από μόνες τους δεν αρκούν. Πρέπει να αλλάξεις κάποιες συνήθειες και στην καθημερινότητά σου. Επιλογή κατάλληλου παπουτσιού, να αποφεύγεις το ανεβοκατέβασμα στις σκάλες, ανηφόρες, κατηφόρες, ποδήλατο κτλ. Εγώ ακόμη κατεβαίνω τις σκάλες σαν γριούλα στο μετρό και ψάχνω μονίμως κυλιόμενες και ανσασερ. Όταν θα αισθανθώ τα πόδια μου πιο δυνατά θα αρχίσω σιγά σιγά να κατεβαίνω σαν άνθρωπος. Προσοχή θέλει και όχι υπερβολές!!

Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο. Περαστικά!

nikkapen Posted - 27/05/2018 : 21:57:59
Σε παρακαλω θερμα να τις δειξεις και σε μενα φιλε.Εχω ρηξη εσω μηνισκου και χονδροπαθεια μαλλον και μου προτειναν ασκησεις ενδυναμωσης.Ειμαι απελπισμενος.Βοηθησε αν μπορεις...

quote:
Originally posted by Eleon

Καλησπέρα Μαριλού,
Πρόσφατα ανακάλυψα πως έχω κι εγώ χονδροπάθεια! Εχεις βρει απάντηση στο ερώτημά σου;; Αν όχι, μπορώ να σου προτείνω τις ισομετρικές ασκήσεις που έκανα με τον φυσικοθεραπευτή μου και πλέον μόνη μου, προσωπικά με βοήθησαν αρκετά.
Περαστικά σου!!



Τρεχω αρα υπαρχω.
Eleon Posted - 27/05/2018 : 17:30:43
Καλησπέρα Μαριλού,
Πρόσφατα ανακάλυψα πως έχω κι εγώ χονδροπάθεια! Εχεις βρει απάντηση στο ερώτημά σου;; Αν όχι, μπορώ να σου προτείνω τις ισομετρικές ασκήσεις που έκανα με τον φυσικοθεραπευτή μου και πλέον μόνη μου, προσωπικά με βοήθησαν αρκετά.
Περαστικά σου!!
Marilou Posted - 01/02/2018 : 20:44:04
Υ.Γ. Μπερδεύτηκα κι έκανα το post σε δύο διαφορετικές μεριές. :-P

Δεν πειράζει το αφήνω και στις δύο... μήπως κάποιος έχει να προτείνει κάποια άσκηση είτε εδώ είτε εκεί ;-)
Marilou Posted - 01/02/2018 : 20:41:12
Γειά σας. Σας βρήκα ψάχνοντας τυχαία... ακριβώς επειδή πάσχω κι εγώ, τα τελευταία χρόνια, από την κυρία χονδροπάθεια. :-(

Είμαι η Μαριλού και αυτό είναι το πρώτο post που γράφω εδώ.
Φαντάζομαι ήθελα απλά να μοιραστώ το "θέμα" μου με κάποιους ανθρώπους που έχουν το ίδιο θέμα... ή έστω περίπου το ίδιο θέμα... αφού κάθε περίπτωση είναι, φυσικά, ξεχωριστή.

Μου αρέσει πολύ η γυμναστική και ο χορός και προσπαθώ να βρω μια ισορροπία... πώς δηλαδή μπορώ να κάνω κάποια πράγματα αλλά χωρίς να επιβαρύνω τα γόνατά μου.

Ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

Captain556, ποια είναι η άσκηση που λες ότι έκανες και σε βοήθησε; (αυτή που λες με τα 3 σετ των 30 επαναλήψεων; Υπάρχει κάπου να την δω; Σε εικόνες ή σε βίντεο;)

Όσοι γράψατε πως έχετε (ή είχατε) κι εσείς το ίδιο θέμα (περαστικά σε όλους κι εύχομαι να περάσει γρήγορα!), έχετε κάποια άσκηση να προτείνετε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
dimitrissss Posted - 18/01/2018 : 22:48:44
Το είχα πάρει με €95 περίπου το προηγούμενο καλοκαίρι από το runningwarehouse και είναι το καλύτερο έχω πάρει σε σχέση τιμής απόδοσης. Στα €60 αν είχε το νούμερό μου θα έπαιρνα 2 ζευγάρια τουλάχιστον, βγάζει και πολλά χιλιόμετρα.

No pain, no gain!
zoro Posted - 18/01/2018 : 22:36:42
Το καλυτερο της nike
κ σε super τιμή
sergiod Posted - 18/01/2018 : 16:12:13
Καλησπέρα σε όλους..

Πήρα τα Nike air zoom pegasus 34(60€ από intersport), για πρώτη δοκιμή μετά από απουσία λίγων μηνών. Θα ξεκινήσω σιγά σιγά από χόρτο για να δω πως θα πάει.

Καμία γνώμη για το συγκεκριμένο μοντέλο;
OdiOdiOdi Posted - 16/01/2018 : 13:16:26
Φίλε @Sergiod, θα σου πω την δική μου περίπτωση και τι δούλεψε σε μένα, χωρίς φυσικά να σημαίνει ότι αυτό θα έκανε και για σένα.

Ταλαιπωρούμαι από μια ελαφριάς μορφή χονδροπάθεια στο δεξί γόνατο τα τελευταία 2-3 χρόνια. Όταν τρέχω μέχρι 15 χλμ συνήθως δεν έχω πρόβλημα, πάνω από τα 15 αρχίζουν οι ενοχλήσεις και οι πόνοι.
Τα τελευταία 2 χρόνια χρησιμοποιώ τα Brooks Launch 3, για όλες τις χρήσεις (Long runs, tempo, διαλειμματικές, αγώνες εως 21k κτλ.). Έχω 3 ζευγάρια και τα εναλλάσσω. Όπως καταλαβαίνεισ είναι το αγαπημένο μου παπούτσι. Επειδή όμως οι ενοχλήσεις στο γόνατο τον τελευταίο χρόνο γίνονται και ποιο συχνές και έντονες αποφάσισα να δοκιμάσω και ένα παπούτσι με μεγαλύτερη αντικραδασμική προστασία. Έτσι και βρήκα σε πολύ καλή τιμή το Brooks Glycerin 13 και από τότε στα long runs δεν έχω καμιά πλέον ενόχληση. Το παπούτσι είναι αρκετά πιο βαρύ από το Launch, οπότε το χρησιμοποιώ μόνο στα long runs, μου πήρε λίγο καιρό να το συνηθίσω λόγω του βάρους του, αλλά οι ενοχλήσεις στο γόνατο σχεδόν εξαφανίστηκαν.
Αυτό δεν σημαίνει ότι το εν λόγω παπούτσι είναι κατάλληλο για όλους, ούτε ότι με ενα παπούτσι μόνο μπορείς να αντιμετωπίσεις την χονδροπάθεια, αλλά ίσως ενα παπούτσι με μεγαλύτερη αντικραδασμικη προστασία (αν δεν χρησιμοποιείς ήδη) να μείωνε την επιβάρυνση του γονάτου και κατ' επέκταση και τα συμπτώματα σου.

Κάτι άλλο που επίσης χρησιμοποιώ και πιστεύω πως ίσως έχει βοηθήσει, πριν τις προπονήσεις θερμαντική αλοιφή γύρω από το γόνατο και μια απλή ελαστική επιγονατίδα με τρύπα στην μέση για να το κρατάει ζεστό και σχετικά σταθερό. Συγκεκριμένα χρησιμοποιώ μια πολύ οικονομική που κοστίζει γύρω στα 6-7 ευρώ.

Τέλος να αναφέρω πως τα τελευταία 3 χρόνια, κάνω ασκήσεις ενδυνάμωσης για δικεφάλους, τετρακεφάλους, γλουτούς, ισχυα κτλ τουλάχιστον μια φορά την εβδομαδα
ag gordios run Posted - 12/01/2018 : 23:38:08
malon then katalafes palikari oti ego piga se iatro giati atsi eprepe na kano ke oti then ime kata ton giatron to antitheto malista...ke oti i giatri tou KAT mou esosan zoi ke podi...aplos ithela na po sto filo pou anikse to thema oti XONTROPATHIA= ALIDO PROVLIMA- TELOS...
RiffRaff Posted - 12/01/2018 : 22:34:01
Φίλε μου καλέ, πολύ καλά έκανες και τη μοιράστηκες. Επίσης, δε σε μέμφομαι, αν κάτι τέτοιο κατάλαβες.

--------------------------
Run-time Error
RiffRaff Posted - 12/01/2018 : 22:31:24
Κάτι τέτοιες αντιλήψεις μας έχουν φέρει στο σημείο να ξεθαψουμε απτο χρονοντούλαπο της ιστορίας αρρώστιες που είχαμε λησμονήσει. Επειδή κάποιοι γονείς αμφισβητούν την Ιατρική και δεν κάνουν εμβόλια στα παιδιά τους.
Μακάρι να σου πάνε όλα καλά, φίλε μου, αλλά δύσκολα να συμβεί αυτό. Η θέληση και η πίστη μπορεί να μας βοηθάνε να καταφέρουμε πράγμαματα που δε φανταζόμαστε, βγάζοντας από μέσα μας ενέργεια που δεν ξέραμε ότι έχουμε. Δεν αλλάζουν, όμως, το πώς λειτουργεί η φύση και οι νόμοι της. Πίσω από κάθε σπίστευτο στόχο πάντα υπάρχει το potential. Απλά, δεν το ξέρουμε μέχρι η θέληση να μας δείξει το δρόμο...

--------------------------
Run-time Error
ag gordios run Posted - 12/01/2018 : 22:30:15
then apanto...tha protimiso tin siopi....giati then gnorizis ti egine...ke poso lathos ekane o protos giatros...lipame ean ekana lathos na mirasto tin empiria mou mazi sas...
RiffRaff Posted - 12/01/2018 : 22:21:08
Ειδικά με την Ιατρική επιστήμη το πράγμα έχει παραγίνει (μηχανικός είμαι, δεν υπερασπίζομαι τον κλάδο μου). Το ότι το προσδώκιμο ζωής έχει διπλασιαστεί τα τελευταία 50 χρόνια, όλοι αμελούν να το θυμηθούν όταν εμφανίζεται μία απώλεια λόγω μιας παρενέργειας ενός εμβολίου, πχ. Το αυτό και στο ότι η βρεφική θνησιμότητα είναι πλέον ένα σπάνιο φαινόμενο σε σχέση με το (όχι και τόσο μακρινό παρελθόν) δε μας απασχολεί, αλλά θα τα χώσουμε σε όλη την ιατρική κοινότητα τη μία φορά που (κακώς, κακιστα!) θα χαθεί ένα μωρό από ιατρική αμέλεια ή σφάλμα.
Συνεχίζεται...

--------------------------
Run-time Error

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000