Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 παπούτσια για προβλήματα με αχίλλειο

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
isovios dromeas Δημοσιευτηκε - 18/01/2018 : 22:51:08
καλησπέρα παίδες...χρονίζον πρόβλημα με τον αχίλλειο....συγκεκριμένα Καταφυτική Τενοντίτιδα του Αχίλλειου Τένοντα, μαζί με ασβεστοποιήσεις στη φτέρνα.... τοπική εμφανεστατη διόγκωση στη φτερνα, κι ενοχληση στην αρχή του τρεξιματος ....έχει περασει κάποιος ανάλογη φαση?τι εκανε?τι παπούτσια συγκεκριμενα (μοντέλα) συνιστουνται?
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
aad Posted - 25/09/2018 : 23:11:39
Παιδιά, καλησπέρα!
Όπως έγραψα και σε άλλο θέμα (χονδροπάθεια επιγονατίδας), όταν εμφανίζεται πρόβλημα, η λύση του προβλήματος απορρέει από την άρση του αιτίου!!!
Οπότε, η άρση του αιτίου προκύπτει μέσω της χρήσης παπουτσιών χωρίς το δολοφονικά και εγκληματικά σκληρό "υποστήριγμα" του αστραγάλου, το οποίο φθάνει παντελώς άκαμπτο μέχρι και άνω από την κατάφυση του αχιλλείου!...
Οπότε διαβάστε προσεκτικά, όσα γράφει ο dimitrissss καθώς και τα δικά μου παθήματα!...
Εγώ το φθινόπωρο του 2009 παντρεύτηκα το πρόβλημα αυτό μέσα σε 2 μόνο μήνες και παρ' όλες τις προσπάθειές μου επί 24 μήνες (με "υγιή" παπούτσια!!! και 3 τερματισμούς σε Μαραθώνιους και 1-2 ντουζίνες ημιμαραθώνιους) το πρόβλημα παρέμενε απελπιστικό και μετά τον Κλασσικό Μαραθώνιο του '11 απεφάσισα, ότι ΔΕΝ είναι δυνατόν να τρέχω κλαίγοντας από τους πόνους στην κατάφυση και των 2 αχιλλείων!...
Έτσι έκοψα παντελώς το τρέξιμο για 7 χρόνια μέχρι πριν 10 μέρες, όπου ξαναφόρεσα δειλά τα υγιή παπούτσια μου και με δέος και φόβο και όντας σε αναμμένα κάρβουνα παρακολουθώ τους αχιλλείους μου, να δω αν και πότε θα τα φτύσουν!...
'Αμα θέλετε να δείτε τι ονομάζω υγιές παπούτσι αναφορικά με τον αχίλλειο, περάστε μια βόλτα από το πρατήριο της Adidas και δοκιμάστε με τα δάχτυλα σας την περιοχή αστραγάλου - φτέρνας - αχιλλείου του Adizero Adios (που είναι κλασσικό "γρήγορο" παπούτσι μαραθωνίου), για να δείτε πόσο εξαιρετικά μαλακή και "ανοιχτή" είναι η περιοχή αυτή!...
Παλιότερα όντως σου σύστηναν, να πάρεις ένα "ντρέμελ" (τροχάκι για μοντελισμό!!!) και να μοντελίσεις (= κανιβαλίσεις...) το πάνσκληρο τμήμα στην περιοχή του αχιλλείου, που σου "σκότωνε την κατάφυση και να τα μετατρέψεις σε "πέδιλα"!!!
Αυτά

Αντώνης Δραγώνας

dimitrissss Posted - 30/03/2018 : 20:56:44
Επειδή πλέον λόγω νέου παράσημου που απέκτησα το ψάχνω και εγώ το θέμα, τα παπούτσια που δεν ερεθίζουν τον αχίλλειο είναι αυτά που δεν έχουν κολάρο στη φτέρνα. Heel counter. Θυμάμαι που στο solereviews.com τα παπούτσια χωρίς σκληρό κολάρο τα χαρακτήριζαν achilles friendly. Δυστυχώς τα περισσότερα έχουν. Έχω δει πολλές φωτογραφίες από δρομείς που "χειρουργούν" τα παπούτσια για να αφαιρέσουν το κολάρο. Ακόμα και αν το κολάρο δεν ενοχλεί αν βάλω υποπτέρνια ανύψωσης μπορεί το κολάρο να βρει λόγω της ανύψωσης τη φλεγμονή και να την ερεθίσει. Αυτό μου συνέβη με τα Pegasus. Αντιθέτως στα LunarTempo που δεν υπάρχει καθόλου σκληρό τμήμα στη φτέρνα δεν δημιουργήθηκε πρόβλημα.

No pain, no gain!
isovios dromeas Posted - 30/03/2018 : 14:51:50
quote:
Originally posted by tiger

Από τη στιγμή που επιμένει, σίγουρα χρήζει προσοχής. Το να μην πονάς στην αδράνεια δε σημαίνει ότι είσαι καλά.
Με την άσκηση αιματώνεται καλύτερα γι' αυτό και σε ξεχνάει για λίγο ο πόνος.
Το να έχεις ρίξει στο 1/5 τα χιλιόμετρα σημαίνει ή ότι πραγματικά του έδινες και καταλάβαινε, ή ότι αυτή τη στιγμή ίσα που σηκώνεσαι από τον καναπέ.
Αν αποφασίσεις ότι θες να το βοηθήσεις με ειδικές ασκήσεις, στείλε μου μέιλ.



Όχι απλώς "...του εδινα και καταλάβαινε".....Το ΠΕΛΕΚΑΓΑ...Μιλάμε για ..απάνθρωπα χιλιομετρα, όχι βεβαια με εντασεις και διαλειμματικές, αλλά με καθημερινό τεμπο κοντά στο 4' 40''...Στερνή μου γνώση...Όμως, δε μιλάμε πλέον για πόνο, στη διαρκεια ή μετά το τρέξιμο, παρά μόνο για μικροενόχληση...Εκείνο που εμεινε, ειναι η διόγκωση της περιοχής στην κατάληξη του αχίλειου τενοντα...
Nikz Posted - 30/03/2018 : 01:56:54
Καλησπερα και απο μενα.

Χρονιο προβλημα με οστεοφυτο στην φτερνα στο αριστερο ποδι.

Πολλες φυσιοθεραπείες, shock wave,ορθοπεδικούς πατους και ενεσεις.
Κανενα αποτέλεσμα περα απο τις ενεσεις αλλα για καποιο διάστημα μονο.

Παιζω μπασκετ (επαιζα δηλαδη) και τρεξιμο ως 5 χλμ, πλεον αυτα ειναι παρελθόν η απογοήτευση μεγαλη.

Πλεον σκεφτομαι σοβαρα την εγχείρηση αλλα οι αποψεις σχετικα με το αποτελεσμα διιστανται.

tiger Posted - 28/02/2018 : 18:46:14
Από τη στιγμή που επιμένει, σίγουρα χρήζει προσοχής. Το να μην πονάς στην αδράνεια δε σημαίνει ότι είσαι καλά.
Με την άσκηση αιματώνεται καλύτερα γι' αυτό και σε ξεχνάει για λίγο ο πόνος.
Το να έχεις ρίξει στο 1/5 τα χιλιόμετρα σημαίνει ή ότι πραγματικά του έδινες και καταλάβαινε, ή ότι αυτή τη στιγμή ίσα που σηκώνεσαι από τον καναπέ.
Αν αποφασίσεις ότι θες να το βοηθήσεις με ειδικές ασκήσεις, στείλε μου μέιλ.
isovios dromeas Posted - 21/01/2018 : 18:19:04
costasz, σε πρώτη φαση θα παω αυριο κιολας για παπούτσι cushioning...επισης το χλιαρο-κρυο αλατόνερο, μετα το τρέξιμο, ακουω απο πολλούς ότι κανει δουλειά...και οι διατασεις, πριν και μετά...

avatos, όχι δεν ψαρωσα, χαριν αστεϊσμου βρε στο ειπα, μα έλα που ειναι απ' τα μεσα του Ιουλη που με ταλαιπωρει, και το μονο που εχω κανει ,είναι που εριξα τα χιλιομετρα στο 1/5, και κανω και διατασεις απ' τις οποιες εχω δει αποτελεσμα....

...εκεινο όμως που με προβληματιζει είναι το εξής : απ' τη στιγμή που ο τραυματισμός, ο όποιος τραυματισμός, σ' αφηνει να τρεχεις μόλις ζεσταθεί το "πάσχον" σημείο, πόσο σοβαρός είναι?και πόσο πρέπει να τον αφηνεις να σε βάλει σε αδράνεια?
avatos Posted - 21/01/2018 : 14:31:02
φιλε μου ουτε να ψαρωνεις ουτε να φοβασαι τον αχιλλειο μονο λιγη προσοχη θελει κ ολα θα πανε καλα ,δουλεψε πολ στην ενδυναμωση ταπεινη μου γνωμη
costasz Posted - 20/01/2018 : 17:49:21
Καλησπέρα φίλε μου,

Οπωσδήποτε ακολούθησε τη συμβουλή του προλαλήσαντα σχετικά με τα υποπτέρνια σιλικόνης. Και σε μένα έκανε τεράστια διαφορά. Απο εκεί και πέρα παπούτσια που ρωτάς καλό θα ήταν να είναι με μεγάλο drop (0,8-10mm) και μαξιμουμ cushioning στην φτέρνα. Για συγκεκριμένα μοντέλα πρέπει να συνυπολογίσεις και τον τύπο του πατήματος σου (neutral, support/stability, motion control κλπ). Εγώ ας πούμε φοράω support και βρηκα τη γιατρεια μου με τους αχιλλειους με τα guide της saucony.
Ένας χρήσιμος οδηγός είναι οι αξιολογήσεις του Shoe lab στο σαιτ του runnersworld.com . Τσέκαρε τα μοντέλα που σε ενδιαφέρουν και κοιτα οι δεικτης στο heel cushioning να είναι πάνω απο 80%.
Τέλος, αυτό που λειτούργησε σε εμένα εκτός από τον πάγο ήταν το μουλιασμα σε χλιαρο νερό με άλατα θεικου μαγνησιου (epsom salts) και μετα χαλαρο μασαζ με ζεστο λαδι / βαλσαμελαιο. Ιδανικά το βράδυ πριν τον ύπνο και το πρωι για να χαλαρώσει ο τένοντας.
isovios dromeas Posted - 20/01/2018 : 16:12:53
roadrunner67, ευχαριστω, πολύ ενθαρυντικά αυτά που λες....
roadrunner67 Posted - 20/01/2018 : 08:15:10
Είχα το ίδιο πρόβλημα όπως το περιγράφεις. Αυτό που με βοήθησε ήταν πάτοι σιλικόνης (κόστος 15 Ευρώ) τους φοράω πάντα με όλα τα παπούτσια. Επίσης διατάσεις πριν και μετά το τρέξιμο και παγωμένο αλατόνερο σε λεκάνη μετά την προπόνηση. Σε λίγες μέρες θα δεις διαφορά. (Πάτους σιλικόνης πουλάνε σε καταστήματα ορθοπεδικών)
Περαστικά σου και καλά τρεξίματα.

isovios dromeas Posted - 19/01/2018 : 20:09:45
avatos, πω πω με ψαρωσες τωρα....ήθελα να πιστευω πως δεν ειναι και τόσο σοβαρό, και γι' αυτό μ' αφηνε και μ' αφηνει να τρεχω, ασχετα αν μετα το νιωθω...και όλα ειναι ΚΑΙ μες στο μυαλό....αν πεις, ειναι σοβαρό και δεν μπορω να τρεξω, αδρανεις...αν πεις, ενταξει με ζοριζει αλλά το ελέγχω και τρέχω, τρεχεις...
avatos Posted - 19/01/2018 : 18:22:50
φιλε μου κ εγω με το ιδιο προβλημα κ τα ιδια συμπτωματα με σενα , ευτυχως ειχα την τυχη να πεσω σε καλο φυσιοθεραπευτη που αγαπαει τη δουλεια του κ με πολυ δουλεια στο ιατρειο κ στο σπιτι στη συνεχεια ,(εκεντρες ασκησεις ) καταφερα να τρεξω παλι ,drop ειναι το υψος του παπουτσιου στη φτερνα ,τα HOKA εχουν χαμηλο υψος 4 συνηθως αλλα εγω προσωπικα δεν τα αλλαζω με τιποτα -φυσικα θα παρεις της γνωμες ειδικων ,εγω σου μιλησα απλα σαν παθων ,δες κ αυτο https://www.youtube.com/watch?v=PJPfzTHpbAM
isovios dromeas Posted - 19/01/2018 : 17:50:24
tata, θα το κοιταξω με τις φυσικοθεραπειες (shock wave) που λες, όσο κι αν πάντα και για χρόνια έμενα από άποψη μακριά από φυσικοθεραπευτές κ.λ ...εσένα,πόσο σοβαρά σ' ειχε ενοχλήσει?σ' άφηνε να τρεξεις, έστω με κάποιες ενοχλησεις?..ρωτάω,γιατί εμένα ποτέ δεν μου ήταν τόσο αφόρητη η ενοχληση ώστε να μην μπορώ να τρέξω...με άρπαζε λίγο στην αρχή, για κάνα χιλιόμετρο όσο να ζεσταθεί, και μετά δεν μ' ενοχλούσε....στο τελος, όταν κρυωνε, το 'νιωθα πάλι, και βεβαια πάντα το πρωί που ξυπνούσα, στην αρχή σχεδόν πήγαινα κουτσα-κούτσα, μεχρι να ζεσταθει πάλι....όσο για τα παπούτσια HOKA που προτεινεις, έτσι ακριβώς ειναι η ονομασία του μοντελου? HOKA? δεν τα 'χω ξανακουσει, γι' αυτο ρωταω....

zoro, αν μπορείς γινε πιο συγκεκριμενος: τι εννοείς "..με μεγάλο drop"? πώς ακριβώς το ρωτας αυτό στους πωλητές? "..παπούτσι με μεγάλο drop"?

..."αφελή" σίγουρα τα ερωτήματά μου προς και τους δυο σας, αλλά καλώς ή κακώς (κακώς μάλλον)απ' όταν άρχισα το τρέξιμο ήμουν και παρέμεινα -από άποψη- εντελώς ..πρωτόγονος δρομέας.
zoro Posted - 19/01/2018 : 14:35:31
Προσωπικα δεν ειχα ποτε θεμα με αχίλλειο αλλα αρκετοί δρομεις που ξερω προτιμούνε παπούτσια με μεγάλο drop
tata Posted - 19/01/2018 : 12:10:35
Περαστικα για αρχή.. ασβεστοποιηση το δικό μου θέμα.Πολλες φυσικοθεραπείες(shock wave) με πολύ πόνο αλλά έκανε τελικά δουλειά.συνεχιζω και μετά από 8 μήνες με ενδυνάμωση και εκκεντρες ασκήσεις...καθαρά υποκειμενική άποψη αλλά με τα HOKA πια τρέχω χωρίς ενοχλήσεις

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000