Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Σπάνιες ασθένειες

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
xipolitos Δημοσιευτηκε - 05/12/2017 : 15:01:29
Στις αρχές του μήνα κατα την μεσημεριανή προπόνηση λυποθήμησα πριν καλα καλα συμπληρώσω 1500 μέρα. Οταν συνήλθα συνειδητοποίησα ότι πέφτοντας έτσι ανεξέλεγκτα είχα χτυπήσει στο δεξί γόνατο είχα γδαρσίματα στο αριστερό μου μπράτσο και στο πρόσωπο, το χειρότερο όμως ήται ότι απο όσους πέρναγαν δίπλα μου κανείς δεν ενδιαφέρθηκε να με βοηθήσει να σηκωθώ ή έστω να ρωτήσει αν χρειάζομαι βοήθεια, υπ όψιν ότι έτρεχα σε κεντρικό πάρκο της Αθήνας.
Οταν κατάφερα να βρω η δύναμη να σηκωθώ, πήγα στο σπίτι έκανα μπάνιο άλλαξα ρούχα και έφυγα για το εφημερεύον νοσοκομείο όπου με έβαλαν στα επείγοντα περιστατικά και μετά από πολύωρες εξετάσεις μου έκαναν εισαγωγή. Στο νοσοκομείο έκατσα δεκαπέντε μέρες για περαιτέρω εξετάσεις οι οπόιες συνεχίστηκαν επί άλλες τόσες μέρες σε άλλο νασοκομείο χωρίς να χρειαστεί να μένω εκεί τα βράδυα.
Τελικά διαγνώστηκα με μια σπάνια πάθηση https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BC%CF%85%CE%BB%CE%BF%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CF%89%CF%83%CE%B7 που ο οργανισμός παράγει μεγάλες ποσότητες ενζύμων τα οποία εναποθέτει σε διάφορα όργανα του σώματος και μπορεί να τα κατασρέψει. Εμένα μου έχει προσβάλλει την καρδιά και τα νεφρά. Τα συμπτώματα που έχω είναι αδυναμία, δυσκολία στην αναπνοή κυριολεκτικά μου κόβεται η ανάσα.
Εχω ξεκινήσει φαρμακευική αγωγή και πολύ φοβάμαι δυστυχώς ότι δεν θα μπορέσω να τρέξω ξανά.
Ελπίζω να μην σας κούρασα.
Εύχομαι καλή υγεία σε όλους σας.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
xrhos Posted - 25/01/2018 : 10:36:38
Περαστικα Ξυπολητε, ευχομαι οτι καλυτερο.
Skyrunner Posted - 24/01/2018 : 09:27:22

quote:
Originally posted by sabbas1

Τι να πω? Έχω μείνει άφωνος και υποκλίνομαι τόσο στον skyrunner όσο και στον xipolito .....!!!! Μια ερώτηση μόνο προς τον xipolito αν μου την επιτρέπει φυσικά:Η διεγνωσμένη αμυλοείδωση είναι πρωτοπαθής ή δευτεροπαθής?

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Rigelian Posted - 23/01/2018 : 15:07:09
quote:
Originally posted by xipolitos

Στις αρχές του μήνα κατα την μεσημεριανή προπόνηση λυποθήμησα πριν καλα καλα συμπληρώσω 1500 μέρα. Οταν συνήλθα συνειδητοποίησα ότι πέφτοντας έτσι ανεξέλεγκτα είχα χτυπήσει στο δεξί γόνατο είχα γδαρσίματα στο αριστερό μου μπράτσο και στο πρόσωπο, το χειρότερο όμως ήται ότι απο όσους πέρναγαν δίπλα μου κανείς δεν ενδιαφέρθηκε να με βοηθήσει να σηκωθώ ή έστω να ρωτήσει αν χρειάζομαι βοήθεια, υπ όψιν ότι έτρεχα σε κεντρικό πάρκο της Αθήνας.
Οταν κατάφερα να βρω η δύναμη να σηκωθώ, πήγα στο σπίτι έκανα μπάνιο άλλαξα ρούχα και έφυγα για το εφημερεύον νοσοκομείο όπου με έβαλαν στα επείγοντα περιστατικά και μετά από πολύωρες εξετάσεις μου έκαναν εισαγωγή. Στο νοσοκομείο έκατσα δεκαπέντε μέρες για περαιτέρω εξετάσεις οι οπόιες συνεχίστηκαν επί άλλες τόσες μέρες σε άλλο νασοκομείο χωρίς να χρειαστεί να μένω εκεί τα βράδυα.
Τελικά διαγνώστηκα με μια σπάνια πάθηση https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BC%CF%85%CE%BB%CE%BF%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CF%89%CF%83%CE%B7 που ο οργανισμός παράγει μεγάλες ποσότητες ενζύμων τα οποία εναποθέτει σε διάφορα όργανα του σώματος και μπορεί να τα κατασρέψει. Εμένα μου έχει προσβάλλει την καρδιά και τα νεφρά. Τα συμπτώματα που έχω είναι αδυναμία, δυσκολία στην αναπνοή κυριολεκτικά μου κόβεται η ανάσα.
Εχω ξεκινήσει φαρμακευική αγωγή και πολύ φοβάμαι δυστυχώς ότι δεν θα μπορέσω να τρέξω ξανά.
Ελπίζω να μην σας κούρασα.
Εύχομαι καλή υγεία σε όλους σας.



Τώρα το είδα...
Περαστικά, σιδερένιος και γρήγορα γερός και δυνατός να ξανατρέχεις και να κάνεις ό,τι σ' ευχαριστεί!
sabbas1 Posted - 22/01/2018 : 21:08:04
Τι να πω? Έχω μείνει άφωνος και υποκλίνομαι τόσο στον skyrunner όσο και στον xipolito .....!!!! Μια ερώτηση μόνο προς τον xipolito αν μου την επιτρέπει φυσικά:Η διεγνωσμένη αμυλοείδωση είναι πρωτοπαθής ή δευτεροπαθής?

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!
unforgiven Posted - 08/12/2017 : 17:04:23
Τι να πω... Σιδερένιοι όλοι και περαστικά!
xipolitos Posted - 08/12/2017 : 16:54:16
Σας ευχαριστώ όλους και εύχομαι τα καλύτερα.
https://youtu.be/yBGKgc-mpuI
ioarma Posted - 08/12/2017 : 11:27:44
“………….το χειρότερο όμως ήται ότι απο όσους πέρναγαν δίπλα μου κανείς δεν ενδιαφέρθηκε να με βοηθήσει να σηκωθώ ή έστω να ρωτήσει αν χρειάζομαι βοήθεια…………..

Μη σε στεναχωρει ‘ετυχε’ δεν είναι παντα ετσι(σαν μοτοσυκλετιστης το εχω δει πολλες φορες το σκηνικο γενικα & προσωπικα)

΄’………Εχω ξεκινήσει φαρμακευική αγωγή και πολύ φοβάμαι δυστυχώς ότι δεν θα μπορέσω να τρέξω ξανά……’

Σου ευχομαι περαστικα!!

Το τρεξιμο δεν μπορει να το αντικαταστηση ένα απλο περπατημα-χαλαρο ποδηλατο?
Οι ομορφιες και τα οφελη όπως πιστευω θα ξερεις πολύ καλα είναι πολλα!!!!!!!!

ΚΑΛH ΔΥΝΑΜΗ & οπως λεμε μεταξυ μας οι μοτοσυκλετιστες... ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ....
andrem Posted - 07/12/2017 : 22:29:09
xipolite σου ευχομαι καλη δυναμη κ γρηγορα να γινεις καλα ρε φιλε.
Να γεμισεις το ταγαρι σου με καλουδια κ να ξανατρεξεις συντομα.
konkarien Posted - 07/12/2017 : 19:30:58
Τα περαστικά μου κι από εμένα παιδιά.Να σας δίνει δύναμη και χαμόγελο ο Θεός.



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ
geopa Posted - 07/12/2017 : 14:19:37
Τι να πω το αυτονόητο "Περαστικά", απλά εύχομαι γρήγορη επάνοδο σε όλες σας τις δραστηριότητες γιατί όταν κάποιος έχει κάτι σοβαρό δεν επηρεάζεται μόνο το τρέξιμο αλλά ολόκληρη η Ζωή του!!!!
andrianak Posted - 07/12/2017 : 13:58:27
Περαστικά φίλε και ότι κι αν είναι θέλει μεγάλη δύναμη, επιμονή και γερά νεύρα για να το αντιμετωπίσεις. Θέλω να πω 2 περιστατικά που μου συνέβηκαν τα τελευταία χρόνια στη ζωή μου. To πρώτο ξύπνησα μια μέρα και δεν μπορούσα να κινήσω τα πόδια μου την πλάτη μου να σταθώ γεννικότερα φοβερή αδυναμία άλλο να το περιγράφω κι άλλο να το βλέπεις και να το νιώθεις. Δύο χρόνια μου κράτησε όλη αυτή η ταλαιπωρία απο ειδικότητα σε ειδικότητα, γυμναστική πιθανές διαγνώσεις κτλ κτλ... μια φίλη μου που δούλευε στο χημείο με ενημέρωσε στα ξαφνηκά για την βιταμίνη Δ και τι μπορεί να προκαλέσει η έλλειψη της. Έκανα την ανάλυση και σώθηκα πραγματικά! Είχα 18 και το όριο ήταν 30 πήρα βιταμίνη και ξαναπερπάτησα, χόρεψα βρήκα τον εαυτό μου και τέλος την υγεία μου. Το δεύτερο περιστατικό συνέβηκε πάλι πριν 2 περίπου χρόνια είχα πτώση στο έδαφος με αποτέλεσμα να κτυπήσω τα γόνατα μου. Πέρασε 1 μήνας και ξαφνηκά πονούσε η λεκάνη μου το πόδι ψηλά μεταξύ βουβωνικής χώρας και προσαγωγού, μουδιάσματα αφόρητη κατάσταση έντονες κράμπες στο πόδι και κοιλιά. Ο γολγοθάς για εμένα ξεκίνησε... πάλι εξετάσεις διάφορες διαγνώσεις, ειδικότητες, και να μην ξέρεις τι συμβαίνει. Κάθε πιθανή διάγνωση και θεραπεία στο κενό. Στο καπάκι μου προκύπτει και κάτι γυναικολογικό, κανονικά χειρουργίο λαπαροσκοπικά. Μετά απο κάτι μήνες ανάρρωσης έχω μείνει με ένα απίστευτο πόνο, μούδιασμα στη λεκάνη λες και έσπασαν τα κόκαλα της λεκάνης μου πόνο ψηλά στο δεξί μου πόδι. Οι γιατροί να λένε μάλλον φταίει κάτι γυναικολογικό και οι γυναικολόγοι μάλλον είναι ορθοπαιδικό το πρόβλημα. Η ζωή συνεχίζεται κι εγώ μαζί της...
H.P Lovecraft Posted - 07/12/2017 : 09:14:44
περαστικά και αγύριστα να είναι φίλε.

ΥΓ. και εγώ με τη σειρά μου μόνο το δημόσιο εμπιστεύομαι και ας με έχουν στο πάτωμα. το χρήμα όπου εμπλέκεται έχει τον πρώτο λόγο.

And all was black and still, and black and cold, and black and dead, and black.
https://youtu.be/7Dd1w--R0TI
KostasPVol Posted - 07/12/2017 : 00:29:39
Γρηγόρη εύχομαι περαστικά.

Ξεκινάς με ένα πλεονέκτημα. Οι αθλητές (συνήθως) έχουν πιο γερή κράση και ο οργανισμός τους αντιμετωπίζει καλύτερα μια ασθένεια ή ένα ατύχημα.

Άσχετο μεν, αλλά εδώ έχουμε 75χρονο που έπεσε από μηχανάκι 2 φορές αλλά δεν σταμάτησε να τρέχει, έκανε και το 10αρι του ΑΜΑ. Συν τα χειμερινά μπάνια επί δεκαετίες, ενώ ποτέ δεν έχει πάει σε γιατρό, ούτε για γρίπη. Με ίδια πτώση κάποιος συνομίληκός του ίσως και να μη ξαναπερπατούσε.

Θα γίνεις καλά!


Παναγιώτη περαστικά! Κάπως επίπονη ασθένεια αλλά ξεπερνιέται. Πολύ σύντομα ξανά στις αποστάσεις και στις υπεραποστάσεις.

Καλή επάνοδο, και ποτέ ξανά τέτοια ag gordios run!
runner1979 Posted - 06/12/2017 : 23:22:51
παιδιά εύχομαι σύντομα τα θέματα που προέκυψαν να αποτελούν ανάμνηση και να σας κάνουν πιο δυνατούς

https://www.youtube.com/watch?v=Jcr95uudZhE
Etien Posted - 06/12/2017 : 21:42:42

Σας ευχαριστώ πολύ παιδια !!
Θα επανέλθουμε φυσικα...δεν το βαζουμε κατω ετσι ευκολα με την πρωτη αναποδια !!!Υπομονη , θα περασει !!

Σας ευχαριστώ πολύ !!

https://panosmaltezos.wordpress.com

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000