Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Χρονιος πονος στα πελματα.

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
pumafaas Δημοσιευτηκε - 02/02/2018 : 13:37:34
Καλησπερα σε ολα τα μελη.
Δεν θα σας κουρασω μιας και εχω ανοιξει και αλλα θεματα στο παρελθον..
Με λιγα λογια..Πονος στα πελματα κυριως στο Αριστερο εδω και 1 χρονο ακριβως.Αλλαγη 6 ορθοπεδικων και λιγο πολυ ολοι τα ιδια.Ενας μαλιστα ηθελε να μου ανοιξει το νευρο του πελματος.
Πελματιαια στην αρχη αλλα με μαγνητικη ειναι πεντακαθαρη.
Ταρσιαιος αργοτερα αλλα με 2 ηλεκτρομυογραφηματα για νευρα στη περιοχη και στη μεση πεντακαθαρα..
Το προβλημα συνεχιζεται..περπαταω και ποναω στα πελματα κυριως αριστερα..μερικες φορες ο πονος τρομερος..δοκιμασα 2 τρεξιματα με πατους που φοραω εξι μηνες στην αρχη καλουτσικα αλλα αργοτερα και κυριως την αλλη μερα το πελμα να ποναει τρομερα και να καιει...Πιθανολογω καποιο χρονιο προβλημα ζημια σε νευρο...αλλα το ηλεκτρομυογραφυμα βγηκε πεντακαθαρο..
τσιμπηματα στα πελματα και πονος καυστικος μερικες φορες..
Χρονιο προβλημα χωρις λυση ..δεν ξερω τι αλλο να κανω..μια μαγνητικη ξανα προτεινε καποιος...
Σας ευχαριστω πολυ...
11   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
pumafaas Posted - 16/02/2018 : 19:49:51
επειδη πολλοι με ρωτησανε θα πω οτι σημερα οπως και τις αλλες φορες κανω ασκησεις σπιτι απλες για τη γαμπα..ε οταν τις κανω μετα απο λιγο αρχιζουν τα τσιμπηματα στα πελματα..σαν κατι να ερεθιζει τη περιοχη εκει κατω..και οι εξετασεις ειναι ολες πεντακαθαρες...
Μαλιστα μια μαγνητικη πριν μηνες ειχε δειξει ενα πολυ πολυ μικρο οιδημα στη περιοχη της πελματιαιας αλλα ολοι οι ορθοπεδικοι ειπανε οτι δεν ειναι κατι..οτι δηλαδη δεν επηρεαζει τη πελματιαια..και οντως ολους τους μηνες τωρα δεν εχω τα συμπτωματα της πελματιαιας..μα καθολου!
pumafaas Posted - 07/02/2018 : 09:49:03
ο.κ σε ευχαριστω...
makisPapapa Posted - 06/02/2018 : 12:37:03
quote:
Originally posted by pumafaas

ειμαι απο επαρχια δυστυχως...τελος παντων..το πελμα μου εστω και μετα απο μερικες ασκησεις ποναει αρχιζουν τσιμπατα και παιρνει φωτια



Δυστυχώς όταν κάτι δεν λύνεται στο μέρος που είμαστε θα πρέπει να βρούμε τον ειδικό στο μέρος που βρίσκεται. Διαφορετικά θα παραμείνουμε με το πρόβλημα !
pumafaas Posted - 05/02/2018 : 22:47:45
ειμαι απο επαρχια δυστυχως...τελος παντων..το πελμα μου εστω και μετα απο μερικες ασκησεις ποναει αρχιζουν τσιμπατα και παιρνει φωτια
makisPapapa Posted - 05/02/2018 : 13:59:27
quote:
Originally posted by pumafaas

Σοβαρά φίλε? Έχω μια υποψία για τη μέση μιας και 1.5 χρόνο πριν είχα θέμα με τη γάμπα και τελικά ήταν από τη μέση και τις κήλες που έχω...
Μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις εάν μπορείς το τηλ της να μιλήσω? Δεν ξέρεις πότε...




@pumafaas:
Σου έχω στείλει μαιλ !
pumafaas Posted - 03/02/2018 : 11:51:08
εχω δοκιμασει nike vomero 11,nike pegasus 34 saucony triumph iso 3..
και ολα αυτα με πατους ειδικους ...δεν νομιζω να ειναι θεμα παπουτσιου αλλα κατι αλλο ...που ακομη ψαχνω και δεν βρισκω δυστυχως λυση
petaloudas Posted - 03/02/2018 : 08:19:21
Δοκίμασε κ ένα Hoka, άλλο πάτημα με βοήθησε πάρα πολυ
pumafaas Posted - 02/02/2018 : 23:49:16
Οπως ειπα εχω αλλαξει εξι ορθοπεδικους...τα ορια μου ειναι στο τερμα δυστυχως..φανταζομαι πολλοι το εχουν περασει.
Εκανα και ηλεκτρομυογραφημα απο ριζιτιδα βγηκε αρνητικο..
Το θεμα ειναι οτι μετα απο τρεξιμο που υπαρχει πονος την αλλη μερα ακομη χειροτερα..σαν να το ερεθιζει το τρεξιμο..τωρα τενοντες ειναι νευρο ειναι δεν εχει δοθει λυση..
Μακαρι να βρισκουν λυση ολα τα μελη αμεσως !το ευχομαι!
Bloom Posted - 02/02/2018 : 20:12:38
Κι εγώ τη μέση σκέφτηκα μόλις το διάβασα. Στο βαθμό βέβαια που μπορεί να δοθεί ιατρική συμβουλή μέσω διαδικτύου, μια ιδέα που πρέπει να κοιτάξεις είναι η μέση.

Συνέβη κάποτε το εξής περιστατικό: πελάτης (στο φαρμακείο) έκανε εγχείρηση στη μέση και δεν πήγε καλά, γιατί του πείραξαν κάποιο από τα νεύρα που νευρώνουν το πόδι. Έτσι, όταν ακουμπούσε τα πέλματα στο έδαφος, τον έκαιγαν τα πέλματα (κι όταν δεν τα ακουμπούσε τον πονούσαν αφόρητα). Το δικό σου ακούγεται σαν μια πού πιο ήπια εκδοχή εκείνου του περιστατικού. Οπότε, ένα ενδεχόμενο είναι πως ίσως έχεις θέμα με τη μέση.
pumafaas Posted - 02/02/2018 : 16:09:55
Σοβαρά φίλε? Έχω μια υποψία για τη μέση μιας και 1.5 χρόνο πριν είχα θέμα με τη γάμπα και τελικά ήταν από τη μέση και τις κήλες που έχω...
Μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις εάν μπορείς το τηλ της να μιλήσω? Δεν ξέρεις πότε...
makisPapapa Posted - 02/02/2018 : 15:33:56
Μια φίλη είχε ακριβώς το ίδιο θέμα με το πέλμα (ίδιο όσον αφορά τον πόνο στο πέλμα).
Επί 6 μήνες δεν έβρησκε τίποτα. Τις λέγανε βασικά για "πελματιές απονευρωσίτιδες" και διάφορα τέτοια.
Είδε διάφορους φυσικοθεραπευτές, γιατρούς κ.λ.π και μετά ο τελευταίος στην σείρα που είδε επέμενε ότι είναι από την μέση της το πρόβλημα και της έκανε φυσικοθεραπείες για μέση !
Και ωωωωωω ΝΑΙ μετά από 3 επισκέψεις είδε τρελά αποτελέσματα με αποτέλεσμα φυσικά να συνεχίσει τις φυσικοθεραπείες και τώρα να είναι μια χαρά.

Φυσικά δεν σημαίνει ότι ειναι το ίδιο απλά δεν ξέρεις καμιά φορά !


RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000