Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Πότε κάνουμε το τελευταίο long run;

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
JASON JASON Δημοσιευτηκε - 17/10/2016 : 17:40:56
Καλησπέρα.

Ακολουθώ ένα πρόγραμμα 12 εβδομάδων με 5 προπονήσεις εβδομαδιαία (754χλμ + αγώνας) που βρήκα στο διαδίκτυο και θεώρησα ότι μου ταιριάζει.
όντως μέχρι στιγμής όλα πάνε αρκετά καλά και το έχω ακολουθήσει πιστά. Δεν έχω χάσει ούτε μία προπόνηση και για να πω την αλήθεια έχω κάνει και μερικά χλμ παραπάνω
Μου έχει ακόμη όμως δύο μεγάλα long runs και βάζει και ένα 18αρι την τελευταία Κυριακή. Αναρωτιέμαι μήπως είναι too much. Για τα δικά μου δεδομένα είμαι πολύ καλά σε αυτή τη φάση αλλά δε θα ήθελα να πάω ξεζουμισμένος στη γιορτή. Μέχρι σήμερα έχω κάνει και έχει ακόμη


22χλμ, μ.ο 6.29λ/χλμ, μ.ο παλμών 74% (148)
25χλμ, μ.ο 6.32λ/χλμ, μ.ο παλμών 74% (148)
30χλμ, μ.ο 6.28λ/χλμ, μ.ο παλμών 74% (149)
22χλμ, μ.ο 6.19λ/χλμ, μ.ο παλμών 78% (156)
22χλμ, μ.ο 6.06λ/χλμ, μ.ο παλμών 71% (142)
32χλμ, μ.ο 6.09λ/χλμ, μ.ο παλμών 73% (147)
22χλμ, μ.ο 5.42λ/χλμ, μ.ο παλμών 75% (151)
34χλμ, μ.ο 6.02λ/χλμ, μ.ο παλμών 73% (147)
26χλμ long run (και 69 σύνολο εβδομάδος)
28χλμ long run (και 71 σύνολο εβδομάδος)
18χλμ long run (και 57 σύνολο εβδομάδος)
ΑΓΩΝΑΣ!!

Κατανοώ ότι κάποιος θα μου πει να μην αλλάζω το πρόγραμμα που ακολουθώ. Σωστό αλλά από τη μία το πρόγραμμα δεν είναι στημένο πάνω μου και από την άλλη δεν έχω φτάσει (ακόμη) τόσο υψηλό επίπεδο ώστε να με επηρεάζουν τέτοιοι παράγοντες. Τρέχω περίπου 2 1/2 χρόνια, πέρυσι έκανα 05.32 ώρες και φέτος πάω για 4.15-4.30 ώρες.
Τον προηγούμενο καιρό πριν την έναρξη της προετοιμασίας έκανα περίπου 180-200χλμ μηνιαίως, με μέγιστη απόσταση τα 20χλμ σε long run.
Oπότε θα ήθελα τη γνώμη σας.

Ευχαριστώ
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
HAGI Posted - 05/02/2018 : 20:12:22
quote:
Originally posted by harris_vak

Με αγώνα στόχο τον Μαραθώνιο ''Μέγας Αλέξανδρος'' απομένουν άλλες 7 εβδομάδες, πόσα χιλιόμετρα long run προτείνετε ανά εβδομάδα;



Εξαρτάτε...... από το επίπεδο σου, από τα πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει τις προηγούμενες εβδομάδες, από το στόχο χρόνο τερματισμού.....κ.τ.λ

Δώσε περισσότερες και συγκεκριμένες πληροφορίες εκτός και αν η ερώτηση σου δεν είναι ειδικά για σένα αλλά γενικά.

www.endurancescience.gr
Hermes Posted - 05/02/2018 : 13:37:10
quote:
Originally posted by harris_vak

Με αγώνα στόχο τον Μαραθώνιο ''Μέγας Αλέξανδρος'' απομένουν άλλες 7 εβδομάδες, πόσα χιλιόμετρα long run προτείνετε ανά εβδομάδα;



τελευταίο long το αργότερο 11/3...

harris_vak Posted - 04/02/2018 : 22:50:57
Με αγώνα στόχο τον Μαραθώνιο ''Μέγας Αλέξανδρος'' απομένουν άλλες 7 εβδομάδες, πόσα χιλιόμετρα long run προτείνετε ανά εβδομάδα;
JASON JASON Posted - 18/10/2016 : 19:32:07
Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλων.

Αυτό για τη διάρκεια των long runs να μην ξεπερνούν τις 2 1/2 ώρες το έχω διαβάσει και εγώ αλλά τότε εμείς οι κοινοί θνητοί δε θα πρέπει να κάνουμε long run >25km.

Επίσης σχετικά με τους παλμούς μου, η ΜΚΣ είναι 201 και σε όλα τα long runs δεν έχω ξεπεράσει σε μέγιστους παλμούς τους 169. Οπότε από αυτή την άποψη θεωρώ ότι είμαι αρκετά καλά αν λάβουμε υπόψη ότι όλα τα long runs τα έχω κάνει στη Μαραθώνος οπότε στις ανηφοριές είναι λογικό να ανεβαίνουν οι παλμοί.

Πάντως για τα τρία τελευταία long runs που μου βγάζει το πρόγραμμα, έχω κυρίως ενδοιασμούς για το μεσαίο. Μάλλον αυτή η μεσαία εβδομάδα θα πέσει στα 60-65χλμ και το Κυριακάτικο στα 18χλμ από τα 28χλμ

26χλμ long run (και 69 σύνολο εβδομάδος)
28χλμ long run (και 71 σύνολο εβδομάδος)
18χλμ long run (και 57 σύνολο εβδομάδος)
ΑΓΩΝΑΣ!!

Όπως είπε και ένας συντρέχτης, ρισκάρεις λιγότερο με τραυματισμούς.
Εξάλλου 10χλμ λιγότερα σε μία εβδομάδα δε νομίζω ότι έχουν σημασία.[:D




quote:
Originally posted by manolee

Θα συμφωνήσω με τον HAGI , εκτός απο υπερβολικά σε χλμ τα τελευταία LR (τα δικά μου τελευταία είναι 32-22-16, με συνολικό όγκο 84-70-56) , είναι πολλες και οι 3:30 ώρες LR.
Διάβαζα ένα αρθρο που έλεγε οτι όλα σχεδόν τα ωφέλη που πρέπει να παρουμε από ένα LR έρχονται στα 90-120 λεπτά άσκησης.Από εκεί και πέρα είναι για ψυχολογικούς λόγους και για να μάθουμε το σώμα μας στην κούραση. Όμως έτσι αυξάνουμε πολύ τις πιθανότητες τραυματισμού και αργούμε την αποκατάσταση μας με αποτέλεσμα να μην είμαστε στην κατάσταση που πρέπει για την συνέχεια
Και κάτι ακόμα .Νομίζω ότι τσιμπάς τα LR σου πιο πολύ από ότι πρέπει .Με μ.ο. παλμών 148-156 σημαίνει ότι πρέπει να φτάνεις μαξ αρκετά ψηλά προς το τέλος, ίσως και πάνω απο 165 .Αν η ΜΚΣ σου είναι 185-190 τότε ξεφευγεις.Και εντάξει να το κάνεις κάποιες φορές να βάζεις γρήγορα τελειώματα κλπ , αλλά αν γίνεται κάθε φορά τότε δεν γίνεται το LR όπως πρέπει.


manolee Posted - 18/10/2016 : 12:23:55
Θα συμφωνήσω με τον HAGI , εκτός απο υπερβολικά σε χλμ τα τελευταία LR (τα δικά μου τελευταία είναι 32-22-16, με συνολικό όγκο 84-70-56) , είναι πολλες και οι 3:30 ώρες LR.
Διάβαζα ένα αρθρο που έλεγε οτι όλα σχεδόν τα ωφέλη που πρέπει να παρουμε από ένα LR έρχονται στα 90-120 λεπτά άσκησης.Από εκεί και πέρα είναι για ψυχολογικούς λόγους και για να μάθουμε το σώμα μας στην κούραση. Όμως έτσι αυξάνουμε πολύ τις πιθανότητες τραυματισμού και αργούμε την αποκατάσταση μας με αποτέλεσμα να μην είμαστε στην κατάσταση που πρέπει για την συνέχεια
Και κάτι ακόμα .Νομίζω ότι τσιμπάς τα LR σου πιο πολύ από ότι πρέπει .Με μ.ο. παλμών 148-156 σημαίνει ότι πρέπει να φτάνεις μαξ αρκετά ψηλά προς το τέλος, ίσως και πάνω απο 165 .Αν η ΜΚΣ σου είναι 185-190 τότε ξεφευγεις.Και εντάξει να το κάνεις κάποιες φορές να βάζεις γρήγορα τελειώματα κλπ , αλλά αν γίνεται κάθε φορά τότε δεν γίνεται το LR όπως πρέπει.
ANASTASIOS Posted - 18/10/2016 : 11:16:17
quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by ANASTASIOS

quote:
Originally posted by billant

Eγώ εκανα 2 30αρια (το ενα simulation στην κλασσική) , χθες 28 και αυτή την Κυριακή.........Βαρτζακειο 15χλμ....

Πρώτη φορα ειναι και οι μλκ...ιες επιτρέπονται.....




Την πρώτη φορά επιτρέπονται.Δεύτερη όμως όχι.Πρέπει να μαθαίνουμε απο τα λάθη μας και να μήν τα ξανακάνουμε



Mπα... Εγω τα κανω αναποδα. Την πρωτη φορα ολα κατα γραμμα (ψαρακας γαρ), τη δευτερη μια απο τα ιδια, την τριτη λιγο πιο χαλαρα και αστατα, ε... απο την τεταρτη και μετα ο,τι μου κατεβει στο κεφαλι




Πρωτοτυπείς Μαρία

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Elda Posted - 18/10/2016 : 11:11:04
quote:
Originally posted by ANASTASIOS

quote:
Originally posted by billant

Eγώ εκανα 2 30αρια (το ενα simulation στην κλασσική) , χθες 28 και αυτή την Κυριακή.........Βαρτζακειο 15χλμ....

Πρώτη φορα ειναι και οι μλκ...ιες επιτρέπονται.....




Την πρώτη φορά επιτρέπονται.Δεύτερη όμως όχι.Πρέπει να μαθαίνουμε απο τα λάθη μας και να μήν τα ξανακάνουμε



Mπα... Εγω τα κανω αναποδα. Την πρωτη φορα ολα κατα γραμμα (ψαρακας γαρ), τη δευτερη μια απο τα ιδια, την τριτη λιγο πιο χαλαρα και αστατα, ε... απο την τεταρτη και μετα ο,τι μου κατεβει στο κεφαλι
THANOS_KTM Posted - 18/10/2016 : 10:28:39
Παιδιά το δικό μου πρόγραμμα από το site της Asics έλεγε να κάνω την Κυριακή που μας πέρασε ένα 28αρι και αυτή που έρχεται ένα 32αρι.

Την εβδομάδα που πέρασε λόγω ψιλοίωσης εκανα μόνο ένα 5αρι.

Τι λέτε να κάνω αυτή την εβδομάδα? Να αυξήσω τα χιλιόμετρα για να καλύψω τα χαμένα ή να μείνω στο πλάνο?
Hermes Posted - 18/10/2016 : 10:20:48
quote:
Originally posted by Peter L

quote:
Originally posted by Hermes

κατ'αρχήν η προσήλωση στο πρόγραμμα θεωρώ ότι είναι εκ των ουκ ανευ.
Εφόσον ακολουθεί κάποιος ένα πρόγραμμα, το οποίο μάλιστα τον έχει ικανοποιήσει έως τώρα, θα πρέπει να το ακολουθήσει μέχρι τέλους ώστε να αποκομίσει το 100% αυτού που έχει να του δώσει. Προγράμματα άλλωστε εκπονούνται από ειδικούς και οι προπονήσεις ακολουθούν μια συγκεκριμένη αλληλουχία όχι πάντοτε απόλυτα κατανοητή προς τον αθλούμενο.
Απλά, να σχολιάσω ότι εμένα προσωπικά με εξυπηρετεί καλύτερα να κάνω περίπου 20χλμ σε ρυθμό αγώνα 3 εβδομάδες πριν τον αγώνα παρά να φορτώσω χιλιόμετρα. Τελευταίο μεγάλο (30+) προτιμώ να το κάνω 4 εβδομάδες πριν τον αγώνα. Αν δεν μπορώ στις 4 για κάποιο λόγο και το γνωρίζω εκ των προτέρων, προτιμώ 5 παρά 3 πριν τον αγώνα.


Τα προγράμματα είναι ενδεικτικά και μπορούν να τροποποιηθούν ανα πάσα στιγμή.Εφόσον έχει βγάλει τον κύριο όγκο του προγράμματος αν νοιώθει λίγο κουρασμένος καλό θα του κάνει να ρίξει λίγο τον όγκο νωρίτερα.



Αναλόγως το προγραμμα. Αυτά που παίζουν στο internet είναι όντως ενδεικτικά. Κάποια που βγαίνουν από προπονητές "tailor made" θα πρέπει να ακολουθούνται κατά κεραία (εκτός απροοπτου) ή αλλιώς να τροποποιούνται με τη συνεργασία του προπονητή. Αν κάποιο πρόγραμμα "τροποποιείται ανά πάσα στιγμή" τότε αυτός που το κάνει δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι το ακολουθεί αυτούσιο αλλά ότι "κάνει προπόνηση βάσει κάποιου προγράμματος".
Και εμένα μου κάνει εντύπωση που πολλά προγράμματα δίνουν μεγάλο όγκο χιλιομέτρων - και μεγάλο Long - 3 εβδομάδες πριν τον αγώνα. Ωστόσο, ποτέ δεν ακολούθησα κάποιο πρόγραμμα γιατί κάνω του κεφαλιού μου
billant Posted - 18/10/2016 : 09:56:11
Καταλαβαίνεις οτι δεν είναι θέμα χρόνου...ας ειχες τότε και PB 1h05m ....το απίστευτο πάει είναι οτι κατεβαζεις την συγκεκριμενη στιγμή το ταδε pb (Για τοσο ησουν τοτε ...οκ...μπορει μετα απο 2 χρονια να έκανες 25 λεπτά λιγότερο το 10αρι) ΣΕ ΑΓΩΝΑ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΥ μετά από τετοια καταπόνηση...

quote:
Originally posted by Bladerunner

quote:
Originally posted by billant
Αυτό το τελευταίο μοιαζει πραγματικά απίστευτο!!!! Από την άλλη δείχνει και φοβερή προσήλωση στο στόχο σου μιας και ισως δεν πιεστηκες/μπήκες στον πειρασμό να βγαλεις γρηγορο 10αρι πιο πριν.....



Όχι και τόσο απίστευτο όταν το προηγούμενο ρεκόρ μου ήταν >50'

Όσο πιο ψηλοί είναι οι χρόνοι τόσο πιο εύκολα πέφτουν. Μετά ...ζορίζει!

__________________________
Think faster than you ride


Bladerunner Posted - 18/10/2016 : 09:47:27
quote:
Originally posted by billant
Αυτό το τελευταίο μοιαζει πραγματικά απίστευτο!!!! Από την άλλη δείχνει και φοβερή προσήλωση στο στόχο σου μιας και ισως δεν πιεστηκες/μπήκες στον πειρασμό να βγαλεις γρηγορο 10αρι πιο πριν.....



Όχι και τόσο απίστευτο όταν το προηγούμενο ρεκόρ μου ήταν >50'

Όσο πιο ψηλοί είναι οι χρόνοι τόσο πιο εύκολα πέφτουν. Μετά ...ζορίζει!

__________________________
Think faster than you ride
billant Posted - 18/10/2016 : 09:45:38
Αυτό το τελευταίο ειναι πραγματικά απίστευτο. Από την άλλη δείχνει και φοβερή προσήλωση στο στόχο,δεδομένου οτι δεν μπηκες στον πειρασμό να κανεις γρηγορο 10αρι πιο πριν...

quote:
Originally posted by Bladerunner

quote:
Originally posted by JASON JASON
Bladerunner, τι χρόνο έκανες το 15;



3:47 Είχα επενδύσει όμως αρκετό χρόνο και πριν ξεκινήσω "επίσημα" την προετοιμασία μου. Είχε προηγηθεί αρκετό ελεύθερο τρέξιμο όλη τη χρονιά, και τον Ιούνιο ξεκίνησα ένα πρόγραμμα 13 εβδομάδων με σκοπό να αναπτύξω εκτός από αντοχή και κάποια ταχύτητα. (Πρόγραμμα ημιμαραθωνίου).
Έκανα δυο εβδομάδες διακοπές και ξεκίνησα το πρόγραμμα που κουβεντιάζουμε.

Επίσης, σε σχέση με το 14΄που έτρεχα τελείως στην τύχη, ήμουν και 10 κιλά κάτω. Οπότε, όλα πιστεύω παίξανε το ρόλο τους. Προσωπικά, δεν αισθανόμουν κουρασμένος στην εκκίνηση. Μετά το 30 δε, έκανα και προσωπικό -τότε- ρεκόρ στο 10άρι!

__________________________
Think faster than you ride


Bladerunner Posted - 18/10/2016 : 09:21:20
quote:
Originally posted by JASON JASON
Bladerunner, τι χρόνο έκανες το 15;



3:47 Είχα επενδύσει όμως αρκετό χρόνο και πριν ξεκινήσω "επίσημα" την προετοιμασία μου. Είχε προηγηθεί αρκετό ελεύθερο τρέξιμο όλη τη χρονιά, και τον Ιούνιο ξεκίνησα ένα πρόγραμμα 13 εβδομάδων με σκοπό να αναπτύξω εκτός από αντοχή και κάποια ταχύτητα. (Πρόγραμμα ημιμαραθωνίου).
Έκανα δυο εβδομάδες διακοπές και ξεκίνησα το πρόγραμμα που κουβεντιάζουμε.

Επίσης, σε σχέση με το 14΄που έτρεχα τελείως στην τύχη, ήμουν και 10 κιλά κάτω. Οπότε, όλα πιστεύω παίξανε το ρόλο τους. Προσωπικά, δεν αισθανόμουν κουρασμένος στην εκκίνηση. Μετά το 30 δε, έκανα και προσωπικό -τότε- ρεκόρ στο 10άρι!

__________________________
Think faster than you ride
Peter L Posted - 18/10/2016 : 08:38:13
quote:
Originally posted by Hermes

κατ'αρχήν η προσήλωση στο πρόγραμμα θεωρώ ότι είναι εκ των ουκ ανευ.
Εφόσον ακολουθεί κάποιος ένα πρόγραμμα, το οποίο μάλιστα τον έχει ικανοποιήσει έως τώρα, θα πρέπει να το ακολουθήσει μέχρι τέλους ώστε να αποκομίσει το 100% αυτού που έχει να του δώσει. Προγράμματα άλλωστε εκπονούνται από ειδικούς και οι προπονήσεις ακολουθούν μια συγκεκριμένη αλληλουχία όχι πάντοτε απόλυτα κατανοητή προς τον αθλούμενο.
Απλά, να σχολιάσω ότι εμένα προσωπικά με εξυπηρετεί καλύτερα να κάνω περίπου 20χλμ σε ρυθμό αγώνα 3 εβδομάδες πριν τον αγώνα παρά να φορτώσω χιλιόμετρα. Τελευταίο μεγάλο (30+) προτιμώ να το κάνω 4 εβδομάδες πριν τον αγώνα. Αν δεν μπορώ στις 4 για κάποιο λόγο και το γνωρίζω εκ των προτέρων, προτιμώ 5 παρά 3 πριν τον αγώνα.


Τα προγράμματα είναι ενδεικτικά και μπορούν να τροποποιηθούν ανα πάσα στιγμή.Εφόσον έχει βγάλει τον κύριο όγκο του προγράμματος αν νοιώθει λίγο κουρασμένος καλό θα του κάνει να ρίξει λίγο τον όγκο νωρίτερα.
Hermes Posted - 18/10/2016 : 08:26:25
κατ'αρχήν η προσήλωση στο πρόγραμμα θεωρώ ότι είναι εκ των ουκ ανευ.
Εφόσον ακολουθεί κάποιος ένα πρόγραμμα, το οποίο μάλιστα τον έχει ικανοποιήσει έως τώρα, θα πρέπει να το ακολουθήσει μέχρι τέλους ώστε να αποκομίσει το 100% αυτού που έχει να του δώσει. Προγράμματα άλλωστε εκπονούνται από ειδικούς και οι προπονήσεις ακολουθούν μια συγκεκριμένη αλληλουχία όχι πάντοτε απόλυτα κατανοητή προς τον αθλούμενο.
Απλά, να σχολιάσω ότι εμένα προσωπικά με εξυπηρετεί καλύτερα να κάνω περίπου 20χλμ σε ρυθμό αγώνα 3 εβδομάδες πριν τον αγώνα παρά να φορτώσω χιλιόμετρα. Τελευταίο μεγάλο (30+) προτιμώ να το κάνω 4 εβδομάδες πριν τον αγώνα. Αν δεν μπορώ στις 4 για κάποιο λόγο και το γνωρίζω εκ των προτέρων, προτιμώ 5 παρά 3 πριν τον αγώνα.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000