Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Προπόνηση Υπερμαραθωνίου

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
ANTONIKOLAOU Δημοσιευτηκε - 04/12/2017 : 11:04:43
Καλησπέρα!Επειδή γύρω στο Μάιο θα επιχειρήσω το πρώτο μου υπερμαραθώνιο 60 χλμ. και η προπόνηση μου προέρχεται απο το κεφάλι μου, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε κάποιο προπονητή που θα μπορούσε να με βοηθήσει?????
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Aroulio Posted - 09/02/2018 : 11:57:06
Εγώ πάλι από την πλευρά μου θεωρώ ότι το τρέξιμο είναι ευχαρίστηση, ελευθερία, εθισμός και ψυχοθεραπεία.
Όταν δεν έχεις κάποιο αυστηρό στόχο κάνεις ότι θέλεις, όποτε θέλεις και το γλεντάς γενικώς.
Αν θελήσεις να σπάσεις κάποια ρεκόρ όπου τα όρια είναι λεπτά, τότε μπορείς να απευθυνθείς σε προπονητή για καθοδήγηση.

Αλλά όταν αρχίζουν τα «πρέπει» προσωπικά πιστεύω ότι χάνεται λίγο η απόλαυση και μπορεί να μετατραπεί σε αγγαρεία.

Όταν πάλι θες να μπεις στις υπεραποστάσεις, απελευθερώνεσαι από το ρολόι και τα πράγματα γίνονται πιο απλά. Μελετώντας τα προγράμματα που κυκλοφορούν βλέπεις ότι ανεβαίνεις σταδιακά και το γενικό μοτίβο είναι λίγο έως κάμποσο πιο φορτωμένο πρόγραμμα της καθημερινές –σε σχέση με το μαραθώνιο- και συνήθως διπλά συνεχόμενα long τα Σαββατοκύριακα. Έτσι μετά από κάποιες φορές, φτάνεις να μπορείς να υποστηρίξεις υψηλότερους στόχους με μικρότερο προπονητικό όγκο.
vasilis dr Posted - 08/02/2018 : 18:40:37
[quote]Originally posted by SKOTEINOS

Φίλε Linear επειδή σε βλέπω αγχωμένο, ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΕΙΝΕ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ!
Όχι ότι σου κάνουν κάτι κακό, ΑΠΛΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΑΓΧΩΘΕΙΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΟΠΟΙΟΝ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΛΑ ΘΑ ΣΕ ΑΓΧΩΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙΣ!

ΕΜΕΝΑ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ....ΚΑΙ ΚΡΑΤΑ ΤΗΝ ΑΝ ΘΕΣ, ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΣΟΥ ΘΑ ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ....ΚΑΙ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ!

Αυτά!

Συμφωνώ πλήρως με τον Παύλο αν και βέβαια αυτή είναι μια πολύ προσωπική άποψη, 3 χρόνια στα ultra και δεν μου πέρασε ποτέ από το νου να με καθοδηγήσει κάποιος, βγάζω σπυράκια με το που σκέφτομαι ότι θα βγω έξω και θα κάνω κάτι που με υπόδειξε κάποιος άλλος.....και μάλιστα θα πρέπει στο τέλος του μήνα να τον πληρώσω γιαυτό το πράγμα....για μένα το να μπει κάποιος στις υπεραποστάσεις είναι πολύ εύκολο αρκεί να μπορέσει να περάσει ένα εμπόδιο και αυτό είναι το να καταφέρει να ρίξει τον ρυθμό του στις προπονήσεις, άν το καταφέρει από εκει και πέρα δεν χρειάζεται και κάτι ιδιαίτερο αφού η προπόνηση βασίζεται στο tempo και 1 φορά την εβδομάδα στο γυμναστήριο για λίγα βάρη. Καλή συνέχεια.
SKOTEINOS Posted - 08/02/2018 : 16:21:59
Φίλε Linear επειδή σε βλέπω αγχωμένο, ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΕΙΝΕ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ!
Όχι ότι σου κάνουν κάτι κακό, ΑΠΛΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΑΓΧΩΘΕΙΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΟΠΟΙΟΝ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΛΑ ΘΑ ΣΕ ΑΓΧΩΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙΣ!

ΕΜΕΝΑ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ....ΚΑΙ ΚΡΑΤΑ ΤΗΝ ΑΝ ΘΕΣ, ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΣΟΥ ΘΑ ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ....ΚΑΙ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ!

Αυτά!

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015,ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ-01/08/2015
JoeBlack Posted - 08/02/2018 : 15:34:52
Σταύρος Μπαλιώτης είναι ο άνθρωπός σου. Προπονεί τον Παύλο Μαυρογιάννη | φετινός νικητής του ROUT, με ρεκόρ διαδρομής / Σπαρταθλητής, ανάμεσα σε αρκετούς άλλους ultra-δες.
Call him 6947/995159
linear Posted - 08/02/2018 : 12:58:11
quote:
Originally posted by antsa_1

Φίλε linear, όσον αφορά τον Νίκο Δημητριάδη από το my athlete, προσωπική επαφή με την έννοια να είναι από πάνω σου την ώρα της προπόνησης πράγματι δεν υπάρχει. Όμως οτιδήποτε χρειαστείς υπάρχει απεριόριστη επικοινωνία και υποστήριξη. Προπονούμαι μαζί του περί το οκτάμηνο και παρόλο ότι δεν βρισκόμαστε συχνά, όποτε χρειάστηκα κάτι ανταποκρίθηκε άμεσα.



Ευχαριστώ αγαπητέ antsa_1. Προσωπική άποψη δεν έχω για τον άνθρωπο, όμως ο φίλος που προπονείται 2+ χρόνια μαζί του μου έχει πει τα εξής: Είναι εξαιρετικός προπονητής και δεν του έχει καθυστερήσει πρόγραμμα ποτέ. Επίσης αν τον έπαιρνε τηλέφωνο, και δεν τον έβρισκε, τον έπαιρνε πάντοτε πίσω. Η επικοινωνία όμως είναι πάντα μονόδρομη και όχι αμφίδρομη. Μου είπε χαρακτηριστικά ότι τον τελευταίο χρόνο ζήτημα είναι αν μίλησαν τηλεφωνικά 5 φορές, κυριολεκτικά. Όλη η επικοινωνία γίνεται μέσα από ένα αρχείο excel, αν κατάλαβα καλά.

Δεν έχω εμπειρία με προπονητές και δεν ξέρω αν όντως έτσι πρέπει να είναι. Καθαρά προσωπικά μιλώντας θα ήθελα μια πιο προσωπική επαφή, έστω τηλεφωνική, για να λύνονται απορίες και προβληματισμοί.
antsa_1 Posted - 08/02/2018 : 08:33:42
Φίλε linear, όσον αφορά τον Νίκο Δημητριάδη από το my athlete, προσωπική επαφή με την έννοια να είναι από πάνω σου την ώρα της προπόνησης πράγματι δεν υπάρχει. Όμως οτιδήποτε χρειαστείς υπάρχει απεριόριστη επικοινωνία και υποστήριξη. Προπονούμαι μαζί του περί το οκτάμηνο και παρόλο ότι δεν βρισκόμαστε συχνά, όποτε χρειάστηκα κάτι ανταποκρίθηκε άμεσα.
linear Posted - 08/02/2018 : 04:46:21
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by linear

Έχω ακούσει εξαιρετικά λόγια για τον κύριο Σκουλή. Αν έχω καταλάβει σωστά είναι κάποιας ηλικίας. Ξέρει κανείς αν αναλαμβάνει ακόμα δρομείς; Ευχαριστώ πολύ.



...και καλά έχεις ακούσει! (επίσημα "ανήκω" στην Skoulis Team ή "ΤΤΤ" = Takis-Titika-Team, όπου η κα Τιτίκα είναι η γυναίκα του)

Με έχει οδηγήσει σε 2 Μαραθωνίους (από το "Α" έως το "Ω") και προστρέχουμε τακτικά στις συμβουλές του για το θέμα των υπεραποστάσεων.

Αν μένεις ειδικά κοντά στο γήπεδο Χαλανδρίου, τότε μπορείς να τον δεις και από κοντά, τις καθημερινές (εκεί κατά τις 8-9 το πρωΐ) και βέβαια πολύς κόσμος τρέχει μέσα-έξω από το γήπεδο υπό την προπονητική του καθοδήγηση... ;-)

Για να μην παρεξηγηθώ: ο κος Σκουλής δεν είναι "επίσημα" προπονητής, ούτε το επαγγέλεται αυτό κλπ. Το κάνει καθαρά επειδή γουστάρει να το κάνει...

Free your feet...free your senses!



Ευχαριστώ Μανώλη. Πήρα στο τηλέφωνο που ανέφερε πιο πάνω ο σκοτεινός και δυστυχώς για εμένα μου είπε ο άνθρωπος ότι δεν αναλαμβάνει νέους δρομείς, πάρα μόνο βοηθά στο γήπεδο του Χαλανδρίου άτομα που τρέχουν.

Για τον κύριο Δημητριάδη έχω ακούσει επίσης καλά λόγια, όμως με κρατά λίγο φίλος που εκτιμώ την άποψή του ότι έχει πάρα πολύ κόσμο και ουσιαστικά δεν υπάρχει προσωπική επαφή.

Τελικά βλέπω ότι δεν είναι εύκολο να βρεθεί προπονητής για να οδηγήσει από το μαραθώνιο σε πιο μεγάλες αποστάσεις.

Κάθε πρόταση καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ και πάλι.
trexantiris Posted - 06/02/2018 : 19:21:43
quote:
Originally posted by dpkouk

πεστε τα!!!ο μανωλης κ τα ουλτρα βιοι αντιθετοι μιλαμε!!!

δες τον δασκαλο στο γηπεδο χαλανδριου...τον κο Σκουλη εννοω...κι αν κρινω απο τον βασιλη το φιλαρακο μου κ ο νικος ο δημητριαδης καλη επιλογη...

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...



...μωρέ Δημήτρη πως το κατάλαβες ότι είμαι μαλωμένος με τις υπεραποστάσεις; :Ρ

Free your feet...free your senses!
trexantiris Posted - 06/02/2018 : 19:19:10
quote:
Originally posted by linear

Έχω ακούσει εξαιρετικά λόγια για τον κύριο Σκουλή. Αν έχω καταλάβει σωστά είναι κάποιας ηλικίας. Ξέρει κανείς αν αναλαμβάνει ακόμα δρομείς; Ευχαριστώ πολύ.



...και καλά έχεις ακούσει! (επίσημα "ανήκω" στην Skoulis Team ή "ΤΤΤ" = Takis-Titika-Team, όπου η κα Τιτίκα είναι η γυναίκα του)

Με έχει οδηγήσει σε 2 Μαραθωνίους (από το "Α" έως το "Ω") και προστρέχουμε τακτικά στις συμβουλές του για το θέμα των υπεραποστάσεων.

Αν μένεις ειδικά κοντά στο γήπεδο Χαλανδρίου, τότε μπορείς να τον δεις και από κοντά, τις καθημερινές (εκεί κατά τις 8-9 το πρωΐ) και βέβαια πολύς κόσμος τρέχει μέσα-έξω από το γήπεδο υπό την προπονητική του καθοδήγηση... ;-)

Για να μην παρεξηγηθώ: ο κος Σκουλής δεν είναι "επίσημα" προπονητής, ούτε το επαγγέλεται αυτό κλπ. Το κάνει καθαρά επειδή γουστάρει να το κάνει...

Free your feet...free your senses!
trexantiris Posted - 06/02/2018 : 19:11:06
quote:
Originally posted by as400

quote:
Originally posted by geopa

Και εσυ τι ξερεις απο ...... υπερμαραθωνιους mr trexsntiris😆


Συμφωνω απολυτα ......να μιλανε ολοι για υπερμαραθωνιους να μιλει και ο trexa.....τι???????

AS400



...εσένα δε θα σε πετύχω κάποια στιγμή στο γήπεδο για να σε...τρέξω ε; :Ρ :Ρ :Ρ

Free your feet...free your senses!
linear Posted - 06/02/2018 : 14:50:49
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις πληροφορίες, να είστε καλά.
SKOTEINOS Posted - 06/02/2018 : 13:30:35
Αναλαμβάνει!
Πάρτον στο 210 6814641, και ζήτα τον!
ΘΑ ΧΑΡΕΙ ΠΟΛΥ!

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015,ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ-01/08/2015
dpkouk Posted - 06/02/2018 : 13:02:54
πεστε τα!!!ο μανωλης κ τα ουλτρα βιοι αντιθετοι μιλαμε!!!

δες τον δασκαλο στο γηπεδο χαλανδριου...τον κο Σκουλη εννοω...κι αν κρινω απο τον βασιλη το φιλαρακο μου κ ο νικος ο δημητριαδης καλη επιλογη...

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Hermes Posted - 06/02/2018 : 12:00:40
quote:
Originally posted by as400

quote:
Originally posted by geopa

Και εσυ τι ξερεις απο ...... υπερμαραθωνιους mr trexsntiris😆


Συμφωνω απολυτα ......να μιλανε ολοι για υπερμαραθωνιους να μιλει και ο trexa.....τι???????

AS400



έλαμ ντε!!!
as400 Posted - 06/02/2018 : 11:34:08
quote:
Originally posted by geopa

Και εσυ τι ξερεις απο ...... υπερμαραθωνιους mr trexsntiris😆


Συμφωνω απολυτα ......να μιλανε ολοι για υπερμαραθωνιους να μιλει και ο trexa.....τι???????

AS400

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000