Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Μαραθώνιος Αμβούργου

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
antsa_1 Δημοσιευτηκε - 08/02/2018 : 14:12:41
Έχω δηλώσει συμμετοχή στο μαραθώνιο του Αμβούργου στα τέλη Απριλίου. Έχει τρέξει κανείς στο παρελθόν το συγκεκριμένο αγώνα ώστε να μεταφέρει εντυπώσεις ; Ευχαριστώ
14   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
antsa_1 Posted - 13/02/2018 : 14:52:28
Ένα τελευταίο σχόλιο και δεν θα επανέλθω, αναρωτιέμαι μήπως όλοι αυτοί που αναφέρεις πως έφυγαν από τη σελίδα, έφυγαν γιατί απλά βαρέθηκαν κάποιον να κάνει κριτική επί παντός θέματος.Όταν κάποιος ρωτάει κάτι εντελώς συγκεκριμένο θέλει και μια συγκεκριμένη απάντηση κατά το δυνατόν, όπως για παράδειγμα η πρώτη απάντηση που έδωσες που αφορούσε την περιγραφή του αγώνα και της πόλης, εύστοχη, με καλά ελληνικά και κατατοπιστική. Προτάσεις για ημερομηνίες πιο οικονομικές χωρίς να ξέρουμε αν κάποιος μπορεί να ταξιδέψει στις εν λόγω ημερομηνίες και καλύτερο ψάξιμο δεν αντιλαμβάνομαι που βοηθούν. Δεν θα επανέλθω γιατί απλά κουράζουμε και τους υπόλοιπους. Ευχαριστώ
vasilis dr Posted - 13/02/2018 : 11:21:01
quote:
Originally posted by antsa_1

Μία γενική παρατήρηση προς φίλους που ίσως με κάποια σχετική ευκολία εκφράζουν άποψη. Αγαπητέ vasilis dr για πιο ψάξιμο μιλάμε, μιλάς για αναχώρηση Πέμπτη επιστροφή Δευτέρα αγνοώντας αν κάποιος μπορεί να φύγει τις ημερομηνίες που αναφέρεις. Πόσο ψάξιμο χρειάζεται δηλαδή σήμερα απορώ, όταν οι σχεδόν όλες οι πλατφόρμες σου βγάζουν ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ τις διαθέσιμες πτήσεις και το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να επιλέξεις με γνώμονα τα κριτήρια που έχει ο καθένας. Ομοίως για τη διαμονή για ποιο ψάξιμο μιλάμε όταν το booking ή το AirBnB σου βγάζουν ότι μα ότι υπάρχει διαθέσιμο. Όχι τίποτα άλλο αλλά να μην υποτιμούμε και τη νοημοσύνη καθενός που γράφει κάτι. Τέλος πάντων η ερώτηση αφορούσε εντυπώσεις για την πόλη ή τον αγώνα και όχι κριτική για το αν κάτι είναι ακριβό ή φτηνό κατά την προσωπική εκτίμηση του καθενός. Ευχαριστώ.



Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτό το ύφος σε μια όπως τόνισα πολύ προσωπική μου άποψη την οποία και έθεσα για ένα ταξίδι στο εξωτερικό....ο ανώνυμος-η συνδρομέας antsa1 θα μπορούσε όμορφα και ωραία να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία και να ρωτήσει πως και που να ψάξει για να βρει κάτι οικονομικότερο,(εγώ δεν μίλησα για booking και airbnb), αλλά προτίμησε τις παρατηρήσεις και τις υποδείξεις...δυστυχώς από κάτι τέτοια πολλοί παλαιοί φίλοι του εδώ forum έχουν αποτραβηχτεί η πλέον οριστικά εγκαταλείψει την σελίδα, και έτσι ενώ κάποτε αυτός ο χώρος πλημμύριζε από συζητήσεις, αναλύσεις, κριτικές κτλ. έχει δώσει την θέση του κυρίως σε χώρο μικρών αγγελιών....
antsa_1 Posted - 13/02/2018 : 08:43:36
Μία γενική παρατήρηση προς φίλους που ίσως με κάποια σχετική ευκολία εκφράζουν άποψη. Αγαπητέ vasilis dr για πιο ψάξιμο μιλάμε, μιλάς για αναχώρηση Πέμπτη επιστροφή Δευτέρα αγνοώντας αν κάποιος μπορεί να φύγει τις ημερομηνίες που αναφέρεις. Πόσο ψάξιμο χρειάζεται δηλαδή σήμερα απορώ, όταν οι σχεδόν όλες οι πλατφόρμες σου βγάζουν ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ τις διαθέσιμες πτήσεις και το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να επιλέξεις με γνώμονα τα κριτήρια που έχει ο καθένας. Ομοίως για τη διαμονή για ποιο ψάξιμο μιλάμε όταν το booking ή το AirBnB σου βγάζουν ότι μα ότι υπάρχει διαθέσιμο. Όχι τίποτα άλλο αλλά να μην υποτιμούμε και τη νοημοσύνη καθενός που γράφει κάτι. Τέλος πάντων η ερώτηση αφορούσε εντυπώσεις για την πόλη ή τον αγώνα και όχι κριτική για το αν κάτι είναι ακριβό ή φτηνό κατά την προσωπική εκτίμηση του καθενός. Ευχαριστώ.
Rocky Posted - 12/02/2018 : 14:43:48
η πιο ομορφη πολη της Γερμανιας και μια απο τις ομορφοτερες της Ευρωπης. Απο αποψη οργανωσης οι Γερμανοι ειναι τοπ. Η διαδρομη ειναι εν γενει ευκολη. Αν καποιος θελει να τρεξει παρεα με πολυ κοσμο (λογικα θα εχει 20,000+) το Αμβουργο ειναι Η επιλογη. Αν θελει να τρεξει με λιγοτερο κοσμο (3-4,000) τοτε Ντυσελντορφ! Οπως και να εχει καλη απολαυση!

___________________________
All i wanna do is GO the distance AGAIN
vasilis dr Posted - 09/02/2018 : 10:08:30
Χωρίς να θέλω να μπω στα κουμάντα και στις τσέπες άλλων, προσωπικά για μένα φρονώ ότι για ένα 4ήμερο είναι αρκετά, έως πολύ, τσιμπημένο όλο αυτό το πακέτο, από τα αεροπορικά, την συμμετοχή στον αγώνα, συν και τα έξοδα της διαμονής..... τρέχω 1-2 αγώνες στο εξωτερικό κάθε χρόνο, πηγαίνω με την οικογένεια και αυτό που ξέρω είναι ότι πάντα χρειάζεται καλό ψάξιμο σε όλα....π.χ έτσι από περιέργεια μπήκα τώρα στις αεροπορικές εταιρίες και βρήκα με Lufthansa 145 το άτομο είτε από Αθήνα, είτε από Θεσ/νίκη(Πέμπτη-Δευτέρα).
antsa_1 Posted - 09/02/2018 : 09:15:03
Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Η συμμετοχή μαζί με το μπλουζάκι κόστισε 120€, θα μπορούσε και λιγότερο αλλά δεν πρόλαβα το early registration. Τα αεροπορικά για τέσσερα άτομα (θα πάμε όλη η οικογένεια) 750€ μέσω Φρανκφούρτης, περίπου 187€/άτομο, νομίζω ότι είναι λογικό. Μεγάλο ρόλο στην επιλογή έπαιξε όπως είπαν και οι φίλοι Alkis και vasilis dr ότι είναι από μια πολύ όμορφη πόλη (κάπου πρόσφατα διάβασα ότι είναι μέσα στις δέκα καλύτερες για να ζει κάποιος) καθώς μαζί με τον αγώνα χρειάζεται και λίγος ποιοτικός τουρισμός. Δεδομένου ότι δεν είμαι ο πιο γρήγορος του κόσμου (περίπου στο πεντάωρο στοχεύω) νομίζω ότι είναι ένα καλό πακετάκι για ένα ωραίο τετραήμερο. Φίλε kaphlias έχουμε μαζευτεί περί τους 30 Έλληνες από το my athlete, διαφόρων ηλικιών και επιδόσεων, οπότε αν θες στείλε μήνυμα. Πρώτα ο Θεός θα σας ενημερώσω και με εντυπώσεις όταν με το καλό έρθει η ώρα.
Alkis Posted - 09/02/2018 : 04:58:26
Εγώ έτρεξα το 2016 στο Αμβούργο.Σε καμια περίπτωση η προσβαση από την Ελλάδα δεν είναι δύσκολη.Τα εισιτήρια μου είχαν κοστίσει 140 ευρω απευθείας.Τ αεροδρόμιο είναι αρκετά κοντα με συνεχή συγκοινωνία.Το κόστος συμμέτοχης του αγώνα ήταν 80 ευρώ,και αυτό εχει να κάνει με την χρονική περίοδο που το πληρώνεις.Σίγουρα με το που ανοίγουν οι έγραφες οι τιμές είναι πιο χαμηλές,αλλα σε γενικές γραμμές όλοι οι μαραθωνιοι της Ευρώπης κοστίζουν πάνω κάτω το ίδιο.Φυσικά το κόστος του μαραθωνίου της Νέας Υόρκης δεν έχει καμία σχέση αφου ξεκίνα απο 310 ευρώ!!κατά τα αλλα ,η πόλη του Αμβούργου ειναι (από όσες εχω ταξιδέψει και κατά την προσωπική μου άποψη) η πιο όμορφη της Ευρώπης!Μονο αν την δει καποιος απο κοντα θα καταλαβει γιατι το γραφω.μεχρι και στεγες απο γκαζον ειδα σε σπιτια.Η διαδρομή όπως την περιγράφει ο vasilis.Θυμάμαι και εγω στον τερματισμό την μπυρα(Krombacher) Ειπια τουλάχιστον 1λιτρο😆
Alkis Posted - 09/02/2018 : 04:39:30
quote:
Originally posted by kaphlias

Καλησπέρα...
Εχω δηλώσει και εγώ.Νομίζω ότι θα είναι ένας συναρπαστικός αγώνας σε μια ωραία πόλη.

vasilis dr Posted - 09/02/2018 : 01:25:49
Ο πρώτος μου μαραθώνιος ήταν αυτός του Αμβούργου τον Απρίλιο του 2015....φθηνή πτήση από Αθήνα απευθείας με Easy jet (τώρα απ'ότι είδα έχουν σταματήσει το συγκεκριμένο δρομολόγιο)....η πόλη ναι είναι θαυμάσια και διαφέρει από μια τυπική Γερμανική πόλη, αρκετά αξιοθέατα, πολλές γέφυρες, νυκτερινή ζωή κτλ.....πλούσιος ο βοράς στην Γερμανία οπότε ναι οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες.
Στα του αγώνα τώρα....μεγαλούτσικη η έκθεση με δωρεάν μπύρα, πάνω από 11.000 οι συμμετοχές (την ίδια μέρα διεξάγεται και ο μαραθώνιος στο Ντύσσεντολφ) και ανάμεσά τους ήμασταν κάπου στους 30 Έλληνες με πιο δυνατά ονόματα αυτά των Μερούση(2:19) και Πούλιου(2:20).
Από τους χρόνους των παραπάνω 2 elite Ελλήνων αθλητών καταλαβαίνετε πιστεύω όλοι σας ότι μιλάμε για έναν σχετικά γρήγορο μαραθώνιο που απ'ότι θυμάμαι στα αρνητικά του μπορούν να αναφερθούν οι αρκετές στροφές, κάποιες λίγες ανηφοροκατηφόρες και ο ψιλοχαμός στους σταθμούς με τα μικρά κυπελλάκια νερού.
Προσωπικά παρασύρθηκα λόγω ενθουσιασμού και πήγα πολύ γρήγορα τα πρώτα 32 χλμ. με αποτέλεσμα τα υπόλοιπα, και τελευταία 10 της διαδρομής, να ήταν για μένα μια πραγματική κόλαση.....τερμάτισα κατάκοπος σε 4:15 ( πήρα το μάθημά μου, έβαλα μυαλό και μετά από 7 μήνες..... 3:49 στην κλασική διαδρομή!).
Φυσικά στο τέλος η αποκατάσταση γίνεται πάντα με άφθονη δωρεάν μπύρα όπως αρμόζει σ'έναν Γερμανικό μαραθώνιο.
Καλά να περάσετε στην πόλη και να έχετε έναν καλό αγώνα!

kaphlias Posted - 08/02/2018 : 21:47:02
Καλησπέρα...
Εχω δηλώσει και εγώ.Νομίζω ότι θα είναι ένας συναρπαστικός αγώνας σε μια ωραία πόλη.
nikkapen Posted - 08/02/2018 : 18:43:23
antsa 1 εχεις ξανατρεξει μαραθωνιο στο εξωτερικο ή ειναι η πρωτη σου φορα;Στη Βιεννη,στο Βερολινο,στο Αμβουργο,στη Νεα Υορκη κλπ η εγγραφη κανει 80-100 ευρω και δεν εχει αναμνηστικο μπλουζακι ουτε κατι αλλο...Πανακριβος ο μαραθωνιος στις χωρες αυτες.Σε μας και το τελευταιο 10ρι με κοστος 10 ευρω δινει μπλουζακι και πολλες φορες και αλλα πραγματα.

Τρεχω αρα υπαρχω.
antsa_1 Posted - 08/02/2018 : 17:09:17
Προς ενημέρωση, η πρόσβαση δεν είναι ούτε ιδιαίτερα δύσκολη ούτε ιδιαίτερα ακριβή σε σχέση πάντα με άλλες ευρωπαϊκές πόλεις. Τα ξενοδοχεία είναι λίγο τσιμπημένα αλλά αν κανείς κοιτάξει μέσω AirBnb κι αυτό λύνεται. Τώρα όσο αφορά τον αγώνα θα δούμε. Διαβάζοντας κριτικές από το link του φίλου nikkapen φαίνεται να είναι καλά τα πράγματα, οψόμεθα. Αν πάντως κάποιος έχει προσωπική εμπειρία ας την μεταφέρει.
nikkapen Posted - 08/02/2018 : 15:49:12
Εχει δικιο ο Πανος.Το Αμβουργο ειναι (οπως ολες οι Γερμανικες πολεις) καπως ακριβο για εμας τους Ελληνες.Ειχα ψαξει και εγω παλιοτερα πληροφοριες για αυτο τον αγωνα και σχηματισα θετικη αποψη.Εγω εμπιστευομαι σταθερα αυτο το σαιτ για μαραθωνιους στο εξωτερικο.Ειναι πολυ αξιοπιστο : http://www.marathonguide.com/races/racedetails.cfm?MIDD=934180429



Τρεχω αρα υπαρχω.
Hermes Posted - 08/02/2018 : 15:24:36
πρέπει να έχει δύσκολη πρόσβαση το Αμβούργο από Ελλάδα, δύσκολη και ακριβή...
πρέπει να είναι και ακριβή πόλη, επίσης...

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000