Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Γυναικολόγος Δρομέας

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
STELLA_MILOS Δημοσιευτηκε - 11/02/2018 : 23:34:48
Μήπως κάποιος από το φόρουμ εκτός από δρομέας είναι και γυναικολόγος; Αναζητώ γυναικολόγο που να γνωρίζει τα βασικά περί αθλητισμού, γιατί αυτός που έχω μέχρι τώρα είναι καλούλης, αλλά με παχουλή κοιλίτσα, τσιγαράκι κ άποψη ότι ο μαραθώνιος κάνει κακό στην υγεία!
14   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
papako Posted - 21/02/2018 : 16:21:12
Πιστεύω ότι τίποτα δεν υπάρχει "απόλυτο" ή "άσπρο-μαύρο". Πάντα η αλήθεια είναι κάπου στην μέση.
Ο συγκεκριμένος όμως ήταν απόλυτος, δεν έχει να κάνει με έμενα προσωπικά ή ότι κάτι έχει δει σε μένα. Αν μου έλεγε ότι κινδυνεύω γιατί κάτι είδε, θα το δεχόμουν χωρίς δεύτερη κουβέντα (εντάξει, μάλλον θα πήγαινα για δεύτερη γνώμη, αλλά θα το δεχόμουν τελικά).

Σαφέστατα δεν μπορούν όλοι να τρέχουν, για διάφορους λόγους υγείας, αλλά το να τους τσουβαλιάζουμε όλους δεν το θεωρώ σωστό.


________
Στέφανος
Rigelian Posted - 21/02/2018 : 13:19:48
quote:
Originally posted by papako

quote:
Originally posted by Rigelian

Μου φαίνεται λίγο παράξενο στα κριτήρια επιλογής ενός γιατρού να είναι αν ασχολείται και αυτός με το χόμπυ μας ή/και αν έχει θετικά άποψη για αυτό...



και όμως, πολλές φορές έχει.
Εγώ για παράδειγμα πήγα σε συστημένο για πολύ καλό καρδιολόγο, μεγάλο σε ηλικία, για έλεγχο. Μετά τον έλεγχο πιάσαμε μια κουβέντα για το τρέξιμο και εκεί μου είπε ότι δεν συνιστά να περνάμε τους 140 παλμούς. Απλα δεν ξαναπήγα.
Πως θα εμπιστευτείς ενα γιατρό, οσο καλός και να είναι, αν ξέρεις οτι δεν μπορεί να σε συμβουλέψει σωστά, γιατί άπλα πιστεύει οτι δεν πρέπει να τρέχουμε.
Ετσι ψάχνεις κάποιον που να έχει εμπειρία από τρέξιμο/ποδήλατο, γιατί ίσως έχει περισσότερη εμπειρία και να σε συμβουλέψει σωστά όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Ο άλλος απλά θα σου κόψει αυτό που αγαπάς από την πρώτη στιγμή.

Καταλαβαίνω απόλυτα την κοπέλα που ψάχνει άλλο γιατρό



________
Στέφανος



Είσαι απόλυτα σίγουρος ότι η συμβουλή του είναι λανθασμένη;
Ξέρουμε όλοι (και πιστεύουμε) ότι το τρέξιμο, γενικά και αόριστα, έχει μόνο οφέλη;

Όταν δεν μας αρέσει η άποψη ενός γιατρού πάμε σε άλλον που να μας αρέσει η άποψή του;

Είμαστε σίγουροι ότι η άποψη "δεν πρέπει να τρέχουμε" είναι απόλυτα λανθασμένη;

Όλα αυτά είναι προβληματισμοί δικοί μου και προσπαθώ να πάω λίγο πιο πέρα τις σκέψεις μας.
Rigelian Posted - 21/02/2018 : 13:15:54
quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by patrickdrd

ακομα κι ετσι να ειναι, καρδιολογος το καταλαβαινω, αλλα... γυναικολογος;;;



carpe runem



Nαι, γιατι αυριο που μπορει να δυσκολευεται να μεινει εγκυος το πρωτο που θα της πει θα ειναι σταματα να τρεχεις για να μεινεις εγκυος. Αν εχει ακανονιστους κυκλους παλι το τρεξιμο θα φταιει. Αν εχει πολυποδα, ινομυωμα ή οτιδηποτε αλλο και παλι το τρεξιμο θα ειναι ο ενοχος. Ετσι πανε αυτα.



Όχι, δεν πάνε έτσι. Ένας γιατρός που είναι σχεδόν μονομανής δεν είναι καλός γιατρός. Αυτό δεν έχει σχέση με την ενασχόληση που πιθανόν έχει.
patrickdrd Posted - 21/02/2018 : 10:58:12
προσοχη με τα φακελακια:
http://www.healthweb.gr/2018/02/se-diathesimotita-o-gynekologos-pou-piastike-fakelaki/

carpe runem
patrickdrd Posted - 17/02/2018 : 21:54:45
χαχα οκ τοτε :D

carpe runem
Elda Posted - 17/02/2018 : 11:06:21
quote:
Originally posted by patrickdrd

ακομα κι ετσι να ειναι, καρδιολογος το καταλαβαινω, αλλα... γυναικολογος;;;



carpe runem



Nαι, γιατι αυριο που μπορει να δυσκολευεται να μεινει εγκυος το πρωτο που θα της πει θα ειναι σταματα να τρεχεις για να μεινεις εγκυος. Αν εχει ακανονιστους κυκλους παλι το τρεξιμο θα φταιει. Αν εχει πολυποδα, ινομυωμα ή οτιδηποτε αλλο και παλι το τρεξιμο θα ειναι ο ενοχος. Ετσι πανε αυτα.
patrickdrd Posted - 17/02/2018 : 10:20:18
ακομα κι ετσι να ειναι, καρδιολογος το καταλαβαινω, αλλα... γυναικολογος;;;



carpe runem
papako Posted - 16/02/2018 : 23:14:58
quote:
Originally posted by Rigelian

Μου φαίνεται λίγο παράξενο στα κριτήρια επιλογής ενός γιατρού να είναι αν ασχολείται και αυτός με το χόμπυ μας ή/και αν έχει θετικά άποψη για αυτό...



και όμως, πολλές φορές έχει.
Εγώ για παράδειγμα πήγα σε συστημένο για πολύ καλό καρδιολόγο, μεγάλο σε ηλικία, για έλεγχο. Μετά τον έλεγχο πιάσαμε μια κουβέντα για το τρέξιμο και εκεί μου είπε ότι δεν συνιστά να περνάμε τους 140 παλμούς. Απλα δεν ξαναπήγα.
Πως θα εμπιστευτείς ενα γιατρό, οσο καλός και να είναι, αν ξέρεις οτι δεν μπορεί να σε συμβουλέψει σωστά, γιατί άπλα πιστεύει οτι δεν πρέπει να τρέχουμε.
Ετσι ψάχνεις κάποιον που να έχει εμπειρία από τρέξιμο/ποδήλατο, γιατί ίσως έχει περισσότερη εμπειρία και να σε συμβουλέψει σωστά όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Ο άλλος απλά θα σου κόψει αυτό που αγαπάς από την πρώτη στιγμή.

Καταλαβαίνω απόλυτα την κοπέλα που ψάχνει άλλο γιατρό



________
Στέφανος
Elda Posted - 16/02/2018 : 20:32:37
Η κοπελα ζητησε κατι συγκεκριμενο. Αν εχετε κατι να προτεινετε καντε το, κριτικες και πλακες δε νομιζω οτι εχουν θεση σε αυτο το ποστ. Ειδικα πλακες.
patrickdrd Posted - 16/02/2018 : 17:35:16
μωρε ουτως ή αλλως το ολο θεμα δινει αφορμη για πολλες πλακες, αλλα εχε χαρη...

carpe runem
Rigelian Posted - 16/02/2018 : 17:08:49
Μου φαίνεται λίγο παράξενο στα κριτήρια επιλογής ενός γιατρού να είναι αν ασχολείται και αυτός με το χόμπυ μας ή/και αν έχει θετικά άποψη για αυτό...
Droulas13 Posted - 14/02/2018 : 13:50:25
Έχω γνωστό μου μαραθωνοδρόμο και πολύ καλό γυναικολόγο.
Ενδιαφέρεσαι;
STELLA_MILOS Posted - 14/02/2018 : 11:38:06
Καλησπέρα Έλντα! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! Μπορείς να μου στείλεις στο sprimikiri@yahoo.gr ;
Elda Posted - 12/02/2018 : 08:50:22
Ο δικος μου δρομεας δεν ειναι αλλα ειναι πολυ υποστηρικτικος που τρεχω μαραθωνιο και καθε φορα που πηγαινω (πλεον μια φορα το χρονο για ετησιο τσεκ απ) συζηταμε για τους αγωνες που πηγα. Ιατρειο εχει σε Νεα Σμυρνη και Ψυχικο, αν σε βολευει πες μου να σου στειλω μεηλ με τα στοιχεια του.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000