Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Προετοιμασία για Μαραθώνιο σε 1,5 Μήνα?

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
epp_kriti Δημοσιευτηκε - 20/02/2018 : 23:24:48
Καλησπέρα σε όλους και καλή Σαρακοστή!
Θα ήθελα την γνώμη σας στο "πρόβλημά" μου.
Περιληπτικά για να μην κουράζω,είμαι σχετικά πρωτάρης καθώς ξεκίνησα το τρέξιμο τον Μάη του 2017 σε αγώνα που ήταν το ξεκίνημα στην αγάπη που έχω πλέον για το τρέξιμο. Από εκεί ήρθαν και άλλοι αγώνες 5χιλ (20 λεπτά) , 10χιλ(43 λεπτά) και 22χιλ(1:45 λεπτά). Αν και οι χρόνοι είναι καλοί , δεν ήταν και τόσο καλή η σωματική μου υγεία.
Οι λόγοι: λόγω δουλείας από 9 πρωί ως 9:30 βράδυ 6 μέρες την εβδομάδα και την Κυριακή καμία φορά πάλι τύχαινε δουλειά...οι προπονήσεις μου δεν ήταν πολλές και ήταν και μετά τις 10 το βράδυ πακέτο με την κούραση της μέρας.. το αποτέλεσμα ήταν πόνοι κυρίως στα καλάμια που κρατούσαν μέρες...
Παρόλα αυτά έχω όνειρο να τρέξω σε μαραθώνιο και είναι της Κρήτης τον Απρίλη.. Αυτή τη φορά δεν ψάχνω για χρόνους , θα ήθελα απλά να τερματίσω αλλά να μην κινδυνεύσω για κάτι σοβαρό..
Τον τελευταίο καιρό πέρα από μια μέρα cross training πάω και μια μέρα για κανένα 10άρι.. Επίσης τα προγράμματα για προετοιμασία μαραθωνίου που έχω δει πρακτικά δεν γίνετε να τα κάνω λόγω δουλειάς..
Θα ήθελα την γνώμη σας για το αν θα μπορούσα να τρέξω και τι να προσέξω για να αποφύγω τα χειρότερα..
Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά
ΥΓ. θα πει κανείς ..με τη ζωή που κάνεις κάτσε στα αυγά σου...., όμως αυτό που ένιωσα όταν τερμάτισα τα 22km δεν υπήρχε... οπότε θέλω να ανέβω αυτό το σκαλί!
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
LEON T Posted - 15/06/2018 : 10:44:00
3:58;;!!!Για την προπονηση που δεν ειχες κανει πηγες τελεια....πραγματικα ο χρονος σου ειναι τρομερος γι αυτες τις συνθηκες
Πολλα πολλα μπραβο!!!!συγχαρητηρια!!
Aroulio Posted - 15/06/2018 : 01:59:27
ωραίος ο νέος!

ΥΓ του χρόνου με προπόνηση κάτω από 3:30
epp_kriti Posted - 15/06/2018 : 00:03:40
Επιστρέφω φίλοι μου για να διηγηθώ την ιστορία μου....
15 μέρες πριν τον αγώνα λόγω κάποιων γεγονότων που μας υπενθυμίζουν ότι δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει, δηλώνω συμμετοχή στον μαραθώνιο Κρήτης.
Όπως είχα πει, λόγω δουλειάς , καταφέρνω εντέλει να κάνω 2 ημιμαραθωνιους τις δύο εβδομάδες που είχαν μείνει (ενα την εβδομάδα) σκεφτόμενος ότι αν δεν μπορέσω δεν θα πάω..
Πλησιάζει η μέρα του αγώνα και οι πόνοι απο τα 2*21 είναι αρκετοί. 2 μέρες πριν τον αγώνα μια κοπέλα χρόνια δρομέας, με ρωτάει τι τζελ εχω και την κοιτάζω σαν εξωγηινο...χαχα
Όταν κατάλαβε ότι θα πήγαινα απροπόνητος και χωρίς οργάνωση στον αγώνα μου λέει ¨"" πας να αυτοκτονήσεις"
Τρέχω και παίρνω τζελ και μαγνήσια, καλή διατροφή τις 2 μέρες και έρχετε η μέρα του αγώνα.
Από το αγχος δεν είχα κοιμηθεί καθόλου...πάω στον αγώνα και στην εκκίνηση με έλουζε κρύος ιδρώτας, λέω που πάω... πονούσα, ζαλιζόμουν να πέσω κάτω , είχα γίνει ολοχλωμος...
Βάζω μουσική στα αυτια και δίνεται η εκκίνηση.. από το 2ο χιλιόμετρο οι πόνοι στα πόδια με αγχωναν περισσότερο... στην πορεία του αγωνα σιγα σιγα τους ξεχνούσα και απλά προσπαθούσα να πηγαίνω χαλαρά και να απολαμβάνω την διαδρομή με την μουσική μου... τραγουδούσα χτυπούσα χέρια...
Περνούσε ο αγώνας και μετά τα 22 που δεν είχα τρέξει ποτέ παραπάνω , σε κάθε χιλίομετρο γελούσα αλλά συγχρόνως αγχονόμουν για το τι θα γίνει στο επόμενο...
Ουτε κατάλαβα πως πέρασε ο αγώνας.. το είχα διασκεδάσει, είχα σταματήσει 4 φορές για τουαλέτα γιατί δεν μπορούσα να κοντρολάρω τα υγρά , που λόγω φόβου για αφυδάτωση έπινα φουλ..
Και τελικά φτάνω στην γραμμή τερματισμού με περίσια δύναμη και τερμάτησα σαν να έτρεχα ένα 5άρι.....Χρόνος 3:58
Η χαρά ατελείωτη το χαμόγελο μέχρι τα αυτιά και για πολλές μέρες σκεφτόμουν αυτή τη στιγμή. Μετά λογικά εννοείται μυικά αρκετοί πόνοι...Παρόλα αυτά στις 22 Απρίλη(1 εβδομάδα μετά) συμμετάσχω σε ημιμαραθώνιο που δεν ήθελα να χάσω και τερματίζω 1:47 με πολλά ανηφορικά κομμάτια. Μετά πάλι πόνοι...
Σίγουρα αυτό που έκανα δεν ήταν σωστό..
Αλλά τα γράφω γιατί ίσως κάποιος λόγω συνθηκων δεν γίνεται να προετοιμαστεί 2 ή τρείς μήνες ούτε να βγάζει την εβδομάδα 50-60 χιλιόμετρα..οπότε θα έλεγα να μην απογοητεύεστε!
Δόξα το θεό έτρεξα (δεν περπάτησα καθόλου πέρα από τις στάσεις για τουαλέτα) το χάρηκα και συμβουλέυω όποιον το έχει όνειρο να τρέξει ακόμα και αν δεν είναι 100% έτοιμος.. Δεν έχει σημασία ο χρόνος αλλά να το χαρείς και να πετύχεις τον στόχο σου που είναι ο τερματισμός!

Hermes Posted - 06/03/2018 : 08:57:11
epp_kriti μπορείς κάλλιστα να χτίσεις βάση και να τον τρέξεις του χρόνου...
konkarien Posted - 04/03/2018 : 20:10:57
Εσύ να είσαι καλά κι ο Μαραθώνιος θα είναι εκεί να τον τρέξεις.



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ
epp_kriti Posted - 04/03/2018 : 18:27:57
Σας ευχαριστώ όλους για τα μηνύματα και τις συμβουλές σας.
Τελικά το σώμα μίλησε καθώς με απότομη έντονη προπόνηση (βλακεία μου εννοείται, αλλά η πόρωση καμιά φορά αυτά φέρνει... ) ήρθε κόπωση , μείωση της άμυνας του οργανισμού (πυρετός) και απίστευτοι πόνοι στις γάμπες που με τη βοήθεια παυσίπονων και Norgesic ίσα που κοιμάμαι 4 ώρες κάθε βράδυ.... οπότε πρώτα ο θεός... μακάρι να είμαι καλά να μπω στο 10άρι, και του χρόνου βλέπουμε....
sakis1971 Posted - 25/02/2018 : 14:33:34
quote:
Originally posted by epp_kriti

Επειδή όπως είπα είμαι πρωτάρης...
Φίλε sakis1971 με αυτούς τους αριθμούς εννοείς πχ ότι από 2 Ιουνίου έως 8 Ιουνίου έκανες 38 συνολικά χιλιόμετρα; Ζητώ συγνώμη αν ρωτάω κάτι χαζό..αλλά δεν καταλαβαίνω τα νούμερα..
Και φίλε LEON T ... γι αυτό άνοιξα το θέμα.. Γιατί κι εγώ για τα 22km το πήρα απόφαση ένα μήνα πριν και έκανα και εγώ τρείς προπονήσεις (ύψος 1,90 , 72 κιλά) ...μια εβδομάδα με το ζόρι ανεβοκατέβαινα σκαλιά...
Για αυτό είπα να ρωτήσω μη μείνω στο τόπο στα 42..



Σωστά κατάλαβες,γράφω ημερομηνίες και βδομάδα αριστερά και δεξιά τα εβδομαδιαία χιλιόμετρα.
Βλέπεις δε μπόρεσα να είμαι 100% συνεπής για αυτό και οι πολλές αυξομειώσεις,έπαιξε ρόλο και η κούραση.
Χωρίς να κάνω πολλά χιλιόμετρα προπόνησης έβγαλα τον αγώνα έχοντας μικρή υποδομή (εως 21 χιλιόμετρα σε προπονήσεις) από προηγούμενα χρόνια.

όχι πολύ ποδώκης
runner1979 Posted - 25/02/2018 : 10:06:21
αν τελικά μπεις στην διαδικασία της συμμετοχής κάνε δύο 2 (2,5ωρα) πολύ αργά τρεξίματα στις 2/3 και στις 18/3 και με τζόκιν-περπάτημα θα καλύψεις την απόσταστη την μέρα του αγώνα προσέχοντας βέβαια να μένεις ενυδατωμένος όπως σωστά επισημάνθηκε παραπάνω
LEON T Posted - 25/02/2018 : 08:08:00
Παντως φιλε εγω δε το μετανοιωσα που κατεβηκα ετσι απροπονητος γιατι ειναι τρομερη εμπειρια....
Το σημαντικοτερο για μενα ειναι να μπεις ξεκουραστος στη διαδρομη και να τη σεβαστεις αρκετα περισσοτερο επειδη θα σαι απροπονητος....
Κανε ενα 32 να δεις τι ρυθμο πας....
epp_kriti Posted - 25/02/2018 : 00:07:58
Επειδή όπως είπα είμαι πρωτάρης...
Φίλε sakis1971 με αυτούς τους αριθμούς εννοείς πχ ότι από 2 Ιουνίου έως 8 Ιουνίου έκανες 38 συνολικά χιλιόμετρα; Ζητώ συγνώμη αν ρωτάω κάτι χαζό..αλλά δεν καταλαβαίνω τα νούμερα..
Και φίλε LEON T ... γι αυτό άνοιξα το θέμα.. Γιατί κι εγώ για τα 22km το πήρα απόφαση ένα μήνα πριν και έκανα και εγώ τρείς προπονήσεις (ύψος 1,90 , 72 κιλά) ...μια εβδομάδα με το ζόρι ανεβοκατέβαινα σκαλιά...
Για αυτό είπα να ρωτήσω μη μείνω στο τόπο στα 42..
LEON T Posted - 24/02/2018 : 23:02:46
Τι μου θυμησες ρε φιλε τωρα....λοιπον το 2015 κι ενω ετρεχα μονο 10αρια παιρνω την αποφαση 1 μηνα πριν τον αγωνα να τρεξω κλασσικο μαραθωνιο....εκανα ακριβως 3 προπονησεις τον Οκτωβριο εναν 21km 1:55 ενα 25αρι 2:30 κι ενα 32 3:10....τον Νοεμβριο τον μαραθωνιο τον εκανα 4:56....χαλαρα σε ρυθμο....(πολυ συντηρητικα απο την αρχη,αρκετο φαγητο μπαρες νερο κλπ)....μυικα αρκετοι πονοι αλλα μεχρι εκει....
1:75 υψος 73 κιλα ημουν τοτε!!
sakis1971 Posted - 22/02/2018 : 13:15:46
Παραθέτω τα εβδομαδιαία χιλιόμετρα από Ιούνιο εως Οκτώβριο
της προετοιμασίας μου για το ορεινό 46ρι του Παρανεστίου για να πάρεις μια ιδέα,ο αγώνας βγήκε δύσκολα εξαιτίας αφυδάτωσης που έπαθα.

2-6,8-6 38
9-6,15-6 40
16-6,22-6 38


30-6,6-7 31
7,13-7 28
14,20-7 45
21,27-7 37

28-7,3-8 48
4-8,10-8 52,5
11-8,17-8 22,8
18-8,24-8 58
25-8,31-8 62

1-9,7-9 35,5
8-9,14-9 38,5
15-9,21-9 62
22-9,28-9 28

29-9-5-10 33
6-10,12-10 28

Race 46K 15-10

όχι πολύ ποδώκης
Aroulio Posted - 22/02/2018 : 09:04:21
Τα 60-70-80 δεν είναι απαραίτητα. Αλλά 2 10άρια τη βδομάδα κι ένα κυριακάτικο προοδευτικά αυξανόμενο long run ξεκινώντας από τα 15km και φτάνοντας έως τα 27-30-32 νομίζω ότι είναι το ελάχιστο που θα βοηθούσε να προσαρμοστεί το σώμα σου σταδιακά.
Δεν είναι ότι δε μπορείς να βγάλεις το μαραθώνιο, αλλά το ρίσκο που αναλαμβάνεις αν ξεκινήσεις τελευταία στιγμή. Αγώνες θα υπάρχουν συνέχεια. Απόλαυσε τα μικρότερα, χτίσε μια βάση με πχ 30+ χλμ την εβδομάδα κι έχεις πολλά χρόνια μπροστά σου να κάνεις πολλά-πολλά σχέδια.

ΥΓ Στην Κρήτη εκτός από τα Χανιά γίνεται και μια προσπάθεια να γίνει ο "Μαραθώνιος της Ευρώπης" στη Μεσαρά περνώντας από τη Γόρτυνα κι απ' τη Φαιστό.
epp_kriti Posted - 22/02/2018 : 00:10:17
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας!!!
Για την Αθήνα λίγο δύσκολο ,οπότε πρώτα ο θεός του χρόνου.
Παρόλα αυτά μια που άνοιξα το θέμα, μια ερώτηση..
Αυτά τα προγράμματα για Μαραθώνιο που παραπάνω ανάφερα ότι δεν είναι εφικτό λόγω ωρών εργασίας, είναι 100% απαραίτητα; Δλδ σε περίπτωση που δεν μπορώ να τρέχω πάνω από 2-3 φορές την εβδομάδα , δεν βγαίνει;
Θέλω να πω τα 60-70-80 χιλιόμετρα την εβδομάδα το βλέπω αρκετά δύσκολο..
sakis1971 Posted - 21/02/2018 : 09:54:07
Θα συμφωνήσω με το συντρέχτη runner1979,μην το επιχειρήσεις.
Αν θες να βάλεις ένα ρεαλιστικό στόχο χωρίς να διακινδυνεύσεις την υγεία σου αυτός καλύτερα να είναι ο ΑΜΑ το Νοέμβριο ή ο αγώνας που θέλεις αλλά την επόμενη χρονιά.
Σου δίνεται έτσι ο χρόνος για τις απαραίτητες προσαρμογές.
Αν ήταν όλα καλά με την υγεία σου θα σου έλεγα προχώρα και μη ξεχνάς είναι προτμότερο να μπορείς να συνεχίσεις να τρέχεις και μετά το μαραθώνιο παρά να βγεις εκτός για μεγάλο διάστημα λόγω προβλημάτων έχοντας πετύχει ένα στόχο.
Η διάρκεια είναι το ζητούμενο και η συνέχεια.
Πάντως από τις υποχρεώσεις σου κρίνω ότι δεν είναι καλό για την υγεία σου για την ώρα να βάλεις στόχο μαραθώνιο,πολλές ώρες δουλειά και λίγη ξεκούραση είναι μεγάλο πρόβλημα.
Αν δε δίνεις στο σώμα σου το χρόνο για αποκατάσταση η προπόνηση πάει χαμένη.

όχι πολύ ποδώκης

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000