Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Συμπτωματα Πελματιαιας Απονευρωσης.

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
pumafaas Δημοσιευτηκε - 06/03/2018 : 13:53:26
Εδω και 14 μηνες περιπου ζω την απολυτη παρανοια με τους ορθοπεδικους.
πριν 14 μηνες εκει που ετρεχα ξαφνικα με ποναει η πελματιαια ταυτοχρονα και στα 2 ποδια.Διαγνωση ηπια πελματιαια..ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΕΔΩ ΟΤΙ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ειχα τα ΚΛΑΣΙΚΑ συμπτωματα πελματιαιας οπως πονο το πρωι η μετα απο ξεκουραση κ.τ.λ
περνανε 2 μηνες εκει που πατουσα τη πελματιαια καθολου πονος αλλα εγω ολη μερα ενιωθα πονο στη πατουσα,καψιμο., και τρεξιμο ενω δοκιμαζα σταματουσα στο 2 χιλ γιατι δεν μπορουσα...
αυτο που θελω να πω για να μη ζαλιζω ειναι οτι 2 μαγνητικες που εβγαλα σε 14 μηνες δειχνουν ακριβως το ιδιο...ενα πολυ μικρο οιδημα 1χιλ στη πελματιαια απονευρωση που οπως ειπαν οι γιατροι στην αρχη δεν ειναι τιποτα ...απλα στη μαγνητικη αυτος που τη κανει οτι βλεπει πολλες φορες το γραφει και σαν οιδημα..
ομως το παραξενο ειναι οτι αφου δεν βρισκουν τι εχω ο τελευταιος γιατρος μου ειπε δεν κανεις και κρουστικο υπερηχο στην απονευρωση μηπως φταιει τελικα?ΤΟΥ ΛΕΩ ΡΕ ΓΙΑΤΡΕ ΑΦΟΥ ΕΙΠΑΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΛΜΑΤΙΑΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 1 ΧΡΟΝΟ τωρα να κανω κρουστικο?για πειραματα με εχετε?
Να πω οτι πριν το τραυματισμο μου ειχα ταλαιπωρηθει αρκετα απο 2 κηλες στη μεση οπου χτυπουσανε στην αριστερη γαμπα ακριβως εδω που με χτυπαει το ιδιο πελμα...Βεβαια εκανα ηλεκτρομυογραφημα για ριζιτιδα και νευρα ποδιου ολα καθαρα...
αυτο που θελω να μου πειτε ειναι τι συμτωματα ειχατε εσεις στη πελματιαια απονευρωση οταν ειχατε!!!
εχω αρχισει 4 τρεξιματα...συνεχομονος πονος σε ολη τη διαρκεια του τρεξιματος.μετα το τρεξιμο ψιλοκαιει το πελμα.οχι πολυ πονο..την αλλη μερα ομως οταν βαζω τα παπουτσια και μετα απο λιγη ωρα ξανα ο πονος συνεχης οπως 14 μηνες τωρα και μαλιστα πονο στη γαμπα και πολλες φορες στα δαχτυλα ποδιου...
ευχαριστω
Nα τονισω οτι τρεχω με πατους μετα απο πελματογραφημα 8 μηνες τωρα.

ευχαριστω
11   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
pumafaas Posted - 11/03/2018 : 22:34:42
Φίλε σε ευχαριστώ..πίστεψέ με αν είναι να σωθώ τα δίνω..τόσα χρήματα έχω δώσει σε 14 μήνες και το αποτέλεσμα μηδέν..δυστυχώς έχω χάσει κάθε εμπιστοσύνη σε γιατρούς...πολλές λανθασμένες διαγνώσεις γίνονται!
ioma Posted - 11/03/2018 : 10:36:19
quote:
Originally posted by pumafaas

14 μήνες αποχής εάν είχα πελματιαια πιστεύω από μόνη της θα είχε περάσει έτσι απλά...φοβάμαι ότι μήπως κάποιο νευρο από τη μέση χτυπάει στη πατουσα...έλα ντε όμως που τόσο καιρό ένας ορθοπεδικός της προκοπής δεν βγάζει διάγνωση....
Ξέρει μήπως κάποιος κάποιον καλό αθλιατρο ορθοπεδικό στην Αθήνα μιας και σκέφτομαι να κατέβω από επαρχία?


Τσουκας Δημητρης,αυτος που δουλευει στο Ιατρικο κεντρο Αμαρουσιου (προσοχη υπαρχει και αλλος με τα ιδια στοιχεια).Ειναι ακριβος (100+ η επισκεψη) αλλα εμενα με εσωσε.Δυο μηνες ετρεχα απο γιατρο σε γιατρο και αυτος σε ενα λεπτο κυριολεκτικα εβγαλε σωστη διαγνωση
pumafaas Posted - 11/03/2018 : 09:55:19
14 μήνες αποχής εάν είχα πελματιαια πιστεύω από μόνη της θα είχε περάσει έτσι απλά...φοβάμαι ότι μήπως κάποιο νευρο από τη μέση χτυπάει στη πατουσα...έλα ντε όμως που τόσο καιρό ένας ορθοπεδικός της προκοπής δεν βγάζει διάγνωση....
Ξέρει μήπως κάποιος κάποιον καλό αθλιατρο ορθοπεδικό στην Αθήνα μιας και σκέφτομαι να κατέβω από επαρχία?
avatos Posted - 10/03/2018 : 22:12:31
φιλε μου θυμαμαι- τραυματικη εμπειρια- τελειωνοντας 12χλμ σε ασφαλτο μπαινω στο ταρταν κ νοιωθω μια μαχαιρια στο υποκνημιδιο κ καψιμο στην πατουσα...επεσα κατω κατω ,διαγνωση πελματιαια απονευρωσιτιδα , φυσιοθεραπειες διακοπη τρεξιματος 3μηνο κ πολυ δουλεια μονος μου (μπουκαλι παγο, φοαμ ρολερ) ...στο ιδιο ποδι ειχα περασει πονο στο ισχυο κ τροχαντηριτιδα
gargadua Posted - 10/03/2018 : 14:47:09
ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙΣ!!!!!!!!!!
Το ότι πονάς στην πατούσα πιθανόν το πάτημα σου (ασυναίσθητα) να έχει αλλάξει και να επιβαρύνεις άλλα σημεία.
ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙΣ και άσε την περιοχή να ηρεμήσει.
Γράψε φυσικοθεραπείες και βρες σχετικό με το τρέξιμο (κατά το δυνατόν) φυσικοθεραπευτή.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
pumafaas Posted - 10/03/2018 : 11:56:57
Εγώ παιδιά 14 μήνες έχω σχεδόν..κανένας ορθοπεδικός δεν μου είπε καθαρές κουβέντες...εχτές μετά από ένα τρεξίματα κι σήμερα έχω τρομερό πόνο στη πατουσα..κάψιμο τσούξιμο..με πόνο που συνδυάζεται στη γάμπα...μήπως τελικά προέρχεται από τη μέση? Ποτέ δεν είχα πόνο το πρωί ...αλλά ούτε σπίτι ξυπόλητος..μόλις βάζω τα παπούτσια μετά από λίγο..φοβάμαι μήπως οι σκληροί πατοι προκαλούν τραυματισμό στο τρέξιμο μιας και ο αριστερός με ενοχλεί αρκετά...
thesalos Posted - 09/03/2018 : 12:32:38
για πολλους πονους απο το γονατο και κατω που εχω και εγω ,ναι ειναι απο τα νευρα στην μεση . καταρχην δεσ λιγο τον χαρτη με τα σημεια που νευρωνουν τα 2 βασικα νευρα απο το γονατο και κατω .εχω και εγω τα ιδια . η αισθηση του πονου ομως ειναι διαφορετικη , αλαζει θεση κατα διαστηματα, και στο πατημα με το χερι καποια σημεια ειναι αρκετα επωδυνα,και καποιος γιατρος θα μπορουσε να πει οτι εχω προβλημα εκει,οπως μου το εχουν πει.

το 1 σοβαρο θεμα με το τρεξιμο που ειχα, ηταν η πελμ.απονευ. με το τσουξιμο που αναφερεις ,πονο σε ολη την μερα,και με 2 μικρα εξογκοματα περιπου στην μεση του πελματος.το αντιμετωπισα με τον φυσιοθ.συντηριτικα .πληρης αποχη για 6 εβδομαδες,θεραπειες με τα κλασικα -μαγνητες-ρευματα-δεσιμο-μασαζ σε ολη την γαμπα και κυριωσ στον αχιλειο .μου εκανε και 2 τρυπηματα με βελονες ακριβως πανω στα εξογκοματα ,που πραγματικα με ανακουφισαν παρα πολλη .καμια απολυτως διαταση-και καμια ενδυναμωση. 8 θεραπειες εκανα, και θυμαμαι που μου ελεγε οτι δεν κανουμε κρουστικο πανω στην πελματιαια.εμενα στις πρωτες 2 εβδομαδες μεχρι και παγο που εβαζα γινοταν χειροτερα. μπουκαλι με παγο ρολαριζα μετα την 4 εβδομαδα οπου πλεον το αντεχα και αρχισα να καταλαβενω οτι ειμαι στο τελος.

για τους πονους απο το μηριαιο νευρο ,ειναι αλλο θεμα , δοκιμαζω καποια πραγματα βλεπω πως αντιδρουν και συνεχιζω.
δεν με ενοχλουν στο τρεξιμο,απο την αποψη οτι δεν προχωρουν σε κατι αλλο , και συνεχιζω κανονικα
antonis_ Posted - 08/03/2018 : 09:36:16
καταθέτω και την δική μου περίπτωση μιας και εγώ ταλαιπωρήθηκα στο παρελθόν, είχα προβλήματα ειδικά το πρωί στο ξύπνημα και για τρέξιμο ούτε λόγος
και εμένα ο γιατρός μου σύστησε κρουστικό υπέρηχο κτλ αλλά δεν ασχολήθηκα...όμως επειδή ταυτόχρονα είμαι και ποδηλάτης το είχα κόψει το τρέξιμο για πάνω από 4,5 μήνες δίνοντας χρόνο στο πόδι να θεραπευτεί, δεν πήρα φάρμακα μόνο μερικές ασκησούλες/διατάσεις
στην δική μου περίπτωση εκτός από όλα τα γνωστά αίτια που προκαλούν την πάθηση έχω σφικτό γαστροκνήμιο και χρειάζονται περισσότερες διατάσεις , πράγμα που τότε δεν έκανα....
οπότε χρειάζεται αναθεώρηση στόχων, αξιολόγηση , και προπάντων υπομονή, γενικώς δεν την θεωρώ δύσκολη περίπτωση, αρκεί να δείξεις την κατάλληλη υπομονή, καλή επάνοδο
pumafaas Posted - 07/03/2018 : 23:01:54
Εγώ έχω 14 μήνες ...διάγνωση της πλάκας από 5 ορθοπεδικούς...μόνο 2 μαγνητικές δείχνουν οίδημα στη πελματιαια που όλοι οι γιατροί στην αρχή είπαν ότι δεν είναι τίποτα απλά πολλές φορές αυτός που κάνει τη μαγνητική γράφει σαν οίδημα σχεδόν τα πάντα...μετά μου είπαν να δοκιμάσω κρουστικό υπέρηχο...τα συμπτώματα μου? Πόνος όλη μέρα ειδικά όταν φοράω παπούτσια..το πρωί δεν έχω καθόλου ενόχληση ..ούτε όταν πατάω τη πελματιαια νιώθω πόνο...
gargadua Posted - 07/03/2018 : 19:53:35
Επειδή μπορεί τα συμπτώματα να μην είναι ακριβώς ίδια και επειδή φλεγμονή από φλεγμονή είναι διαφορετική (βάλε και ηλικία αθλητή κλπ κλπ) καλά θα ήταν να μην τρελαίνεσαι αλλά απλά να ξεκουράσεις το πόδι διαλέγοντας άλλη μορφή άθλησης για λίγο(δηλαδή όσο πάρει). Η φλεγμονή κάποια στιγμή θα φύγει, απλά έχε υπομονή. Με το να προσπαθείς να τρέξεις για να διαπιστώνεις μετά ότι πονάς δεν είναι σοφό ούτε και θα βελτιώσεις την εικόνα. Νομίζω ότι πρέπει να ζητήσεις βοήθεια από σχετικό φυσικοθεραπευτή εφόσον έχεις διάγνωση.

Σε μένα τα συμπτώματα ήταν πόνος ειδικά το πρωί που ξυπνούσα και γενικότερα άσχημη αίσθηση ακόμα και στο περπάτημα. Το ψυχολογικό συναίσθημα όμως που δεν μπορούσα να τρέξω ήταν πολύ χειρότερο από την φλεγμονή και εκεί χρειάζεται λίγο προσοχή ;). Με βοήθησε ο δίσκος ισορροπίας και οι ασκήσεις του φυσικοθεραπευτή (μετά από 1,5 χρόνο σχεδόν!!!!)

Οι πάτοι δεν είναι φάρμακο για πάσα νόσο, αν εμείς δεν τρέχουμε συνετά μην περιμένουμε βοήθεια από τους πάτους.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
MANTONA Posted - 07/03/2018 : 09:54:35
Καλημέρα...Ψάξε στην θεματολογία κ θα βρεις πολλά για τον συγκεκριμένο τραυματισμό.

<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000