Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Τεχνική για ταχύτητα

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
angelina Δημοσιευτηκε - 08/03/2018 : 21:34:35
Τι προτείνετε ; μεγαλύτερα βηματα ή πιο γρήγορο ρυθμό ; Η μέση πρέπει να ειναι σταθερή,ευθεία ή να κινείται δεξια-αριστερά ; Προσπαθω να βελτιώσω την ταχύτητα αλλα 3 μηνες τωρα ειμαι σταθερή και δεν ξερω τι φταίει.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
angelina Posted - 15/03/2018 : 19:58:08
και δεν αναφερομαι σε ολους αλλα σε οσους με ειπαν τρολλ.Γιατι ; ειναι περιεργο καποιος που δεν εχει ιδεα να κανει λαθος ;
angelina Posted - 15/03/2018 : 19:56:10
Αφου κράζετε εδω ,αν μπορουσα τα εσβηνα ολα αλλα δε γινεται
ioma Posted - 15/03/2018 : 19:49:25
Τώρα σβήνει τα μηνύματά της.Οτι λάχει...
angelina Posted - 15/03/2018 : 15:14:07
Troll δεν ειμαι ,ουτε τρολλάρω ουτε εχω όρεξη να γράφω τετοια πράγματα που οπως φαινεται καπου εχω χαθει στο θεμα ,ειμαι απλα αρχάρια ειμαι ασχετη και ηρθα εδω για βοήθεια ,οκ; .Ευχαριστω παρα πολύ για τις συμβουλες οσων μου αφιερωσαν το χρονο τους για να μου απαντήσουν και η πιο σημαντικη να βρω καποιον ειδικο γυμναστη ωστε να τελειώνω με το θεμα.
mofarah Posted - 15/03/2018 : 15:03:19
Δεν γίνεται να μην πρόκειται για troll... :)
angelina Posted - 14/03/2018 : 23:32:14
Η ταχύτητα που ειχα δεν ηταν ουτε χαλαρο τζοκινγκ ουτε σπριντ και συγκριτικα με αλλους που εκαναν χαλαρα αργο τζοκινγκ ημουν πιο γρηγορη αλλα οχι τοσο οσο οταν τρεχω για τα 100μ με δυναμη που ουτε το βλέμμα δεν αλλάζω. Ζωηρα διχως ενταση ομως.Αλλα ουτε στο 1000ρι σπρινταρω .
angelina Posted - 14/03/2018 : 21:59:59
μεσα ειμαι ,εχω κανει και 14+ και 15 + συνήθως .Εκτος εχω βγει στο 17 και το 18 αλλα με προβλήματα πχ ενοχληση με κορδόνια της μπλούζας και μια μπάλα που μ αλλαξε λιγο πορεία αλλά ειμαι πιο ανετη στα 100 ,στα 800+ πέφτω παντα .Αντοχη δεν εχω ,το λιγο το μπορω
Deorum Posted - 14/03/2018 : 21:55:20
Τελικά στα 100μέτρα είσαι μέσα στο όριο ή έξω από το όριο?
Το 15,5'' είναι κάπως διαφορετικό από το 14'' που είπες ότι "το περνάω" .
angelina Posted - 14/03/2018 : 21:47:56
Θα πάω μεθαύριο μαλλον αν ειμαι καλύτερα .Σημερα δεν ηταν καλα,ναι μεσο ορο τα 100 ειμαι 15,5" .Μηπως ετρεξα λαθος μετρα ; ειχα λιγο πονο στην κοιλια αλλα δεν με επηρέασε,δε με δυσκόλεψε , ,μαλλον επρεπε να δωσω ενταση .Με χρονομετρουσε αλλος ,θα κοιτάξω να εχω το χρονόμετρο να το κοιταω ωστε να τρέχω πιο γρηγορα.
Deorum Posted - 14/03/2018 : 21:25:34
To 2'20'' με 2'25'' 400ρι είναι ΠΟΛΥ αργό.
Έτρεξες ή πηγες χαλαρό jogging?

Είναι πολύ πιο αργό από το περίπου 5'00'' που υποτίθεται είπες ότι ήδη κάνεις τα 1000μέτρα.
Σκέψου είναι 6'00''/χλμ αν κρατήσεις την ίδια ταχύτητα, ενώ επειδή είναι 400ρι, στο αντίστοιχο χιλιάρι θεωρητικά θα πηγαίνεις πιο αργά για να αντέξεις άρα μιλάμε για 7'/χλμ περίπου ++.

Δεν ξέρω από περίοδο, δεν είχα ποτέ μου, αλλά είναι τόσο αργό που αμφιβάλλω αν φταίει αυτό.


Σίγουρα κάνεις 14'' τα 100μέτρα?

Κάτι δεν πάει καλά με τα νούμερα που αναφέρεις.
angelina Posted - 14/03/2018 : 21:08:18
Σημερα μέτρησα πρώτη φορά το 400αρι και το έκανα 2.20 και 2.25 ,ελπίζω καποια ημερα που θα ειμαι καλυτερα (αδιαθετη 2η ημερα σημερα) να κανω καλύτερο χρονο και ετσι σημερα δεν εκανα πολυ τρέξιμο,μονο 2 φορες 400 μ.Αν δε φτασω τον επιθυμητο χρονο συντομα θα προσπαθω με οτι είπαμε
Deorum Posted - 13/03/2018 : 20:29:49
Προσπάθησε να διαβάζεις τουλάχιστον προσεκτικά αυτά που γράφουμε, κάθε λεξούλα και νούμερο έχει την σημασία του δεν την λέμε κατά τύχη.
Δεν είπα κατά τύχη 4 φορές την βδομάδα τρέξιμο, αλλιώς θα σου έλεγα, ξεκίνα τρέχε όποτε μπορείς. 1 φορά το πρωί, μία φορά το βράδυ, 14 φορές την εβδομάδα σύνολικά.
Ή τρέχε συνέχεια όσο πιο δυνατά μπορείς.
Δεν είπαμε αυτό , το είπαμε?

Καλή επιτυχία, αν θες κράτα μας ενήμερους...

ΥΓ. το 400ρι δεν μας είπες πόσο το κάνεις...
angelina Posted - 13/03/2018 : 19:21:47
Ναι θα το κοιτάξω και για προπονητη εκτός απο αυτό ομως βοηθάτε και ολοι οσοι ειστε εδω που ξέρετε περισσότερο απο εμενα για το τρέξιμο.Ευχαριστώ πολύ!!!!
Deorum Posted - 13/03/2018 : 19:00:15
quote:
Originally posted by angelina

Ωραία γιατι τωρα απο μερα παρα μερα που τρέχω θα το κάνω καθε ημέρα το τρέξιμο με διαφορές στο ειδος,αποσταση και ρυθμο ωστε να μην μενει ημερα χωρις καθολου τρεξιμο.Ευχαριστω.Elda ναι ,σε αυτα ειναι 1,70 αλλα σε αλλα οπως πχ σωφρονιστικοί και λιμενικο ειναι 1,60.Για δημοτική αστυνομια 1,65 και για στρατο νομιζω παλι 1,60 αν οχι και λιγο λιγοτερο.Αστυνομια και πυροσβεστικηειναι 1,70 αλλα εγιναν και καποια δικαστηρια απο οσο ακουσω οτι δηλ αδικει τις Ελληνιδες το οριο το 1,70 .Ισως να το αλλαξουν και αυτο,προς το παρον ομως ισχυει το 1,70 για την αστυνομια.




Angelina, καλή μου...

Αλλάζεις αυτά που είπα.
Δεν είπα ΚΑΘΕ μέρα να τρέχεις.
Είπα 4 φορές την εβδομάδα να τρέχεις (2 ταχύτητα, 2 απλό αερόβιο).
Επίσης είπα 2 μέρες κάτι άλλο (ενδυνάμωση κτλ).
Και (δεν το είπα, αλλά συνεπάγεται) 1 μέρα πλήρες ρεπό.

Κόψε το ποδήλατο για την ώρα, και αν θες βάλε 1 μέρα ακόμα 20-30λεπτά πολύ πολύ χαλαρό τρέξιμο.

Ούτε θέλει ιδιαίτερους αυτοσχεδιασμούς. Πας να πετύχεις κάτι πολύ συγκεκριμένο. Είπαμε, τα μισά τρεξίματα χαλαρά-αερόβια, τα άλλα μισά, λίγο ταχύτητα στον ρυθμό που σε ενδιαφέρει να πιάσεις, δλδ τα 400ριά στο 1'40'', τα οποία σταδιακά θα γίνουν 600ριά-800ριά.

Από εκεί και πέρα, βρες ένα τοπικό σύλλογο να σε καθοδήγησει... εκεί γίνεται η σωστή δουλειά με κάποιον να σε επιβλέπει και όχι με τον κάθε τυχαίο (εμένα στην προκειμένη, δεν με ξέρεις με ξέρεις? μπορεί να είμαι ψεκασμένος τρελός ) να σου λέει τι να κάνεις...
angelina Posted - 13/03/2018 : 18:41:30
.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000