Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 Απορία για χιλιομετρική ένδειξη

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
aslan13 Δημοσιευτηκε - 19/03/2018 : 09:03:39
Καλημερα σε ολους ...
Θα ηθελα σας παρακαλω να θεσω το εξης ζητημα ή απορια ..
Τρεχοντας χθες και στον ημι και στα 5 χλμ , με ροκοι suunto spartan sport wrist hr,
διαπιστωσα αποκλιση της ταξης 200 με 300 μετρα, σε καθε ενδειξη χικιομετρων.
Στο τελος ο ημι ειχε γραψει 21.62 και τα 5 χλμ. εγραψαν 5.3
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
dimitrissss Posted - 20/03/2018 : 12:55:58
Σε φίλο που έτρεχε στην παραλιακή του είχε βγάλει ότι έτρεχε κάτω από το νερό

No pain, no gain!
papako Posted - 20/03/2018 : 12:45:35
λογικό είναι αν περνάει υψομετρική απο το γήπεδο. Eλενξε το στο google maps

________
Στέφανος
Hermes Posted - 20/03/2018 : 12:39:55
εμένα μ αρέσει πολύ όταν μου βγάζει τα ανηφοροκατηφορικά στο γηπεδο!
dimitrissss Posted - 20/03/2018 : 10:28:01
Καλημέρα. Για να βγάζει σωστές υψομετρικές διαφορές το ρολόι πρέπει να έχει αλτίμετρο. Οι μετρήσεις υψομέτρου από ρολόγια που έχουν μόνο GPS είναι παντελώς ανακριβείς.

No pain, no gain!
RiffRaff Posted - 20/03/2018 : 09:48:49
Εμένα, πάντως, δε μου κάνει τόση εντύπωση το ότι μπορεί να χάνει το gps κάποια μέτρα στο επίπεδο όσο το ότι εμφανίζει κάποιες κουλαμάρες ως προς το υψόμετρο, όπως πχ το να τρέχεις στην παραλία και να σου εμφανίζει altitude 20-25 m. Όταν χρησιμοποιούσα εφαρμογή στο κινητό, θεωρούσα ότι απλά έχει χαμηλή ακρίβεια η συσκευή, αλλά μου το κάνει και το polar αυτό.

--------------------------
Run-time Error
rafdesipris Posted - 19/03/2018 : 21:16:22
Είναι πολύ συνηθισμένο το σήμα να χοροπηδάει στιγμιαία κ να σου εμφανίζει απόκλιση (μεγαλύτερη απόσταση) . Το βλέπεις αν παρατηρήσεις μετά στο χάρτη τη διαδρομή σου. Και στο δικό μου έδειξε μεγάλες αποκλίσεις λόγω των κτηρίων και είναι εμφανές στην απόκλιση του χάρτη

Όσες φορές έχω τρέξει σε προπόνηση κ ανοιχτό χώρο με φίλο κ αντίστοιχο ρολόι, πότε τα νούμερα δεν ταυτίζονται απόλυτα


quote:
Originally posted by costasz

To ίδιο ακριβώς έδειξε και το δικό μου gps , όπως και τα ρολόγια δυο φίλων μου που έτρεξαν τον αγώνα. Και ΟΧΙ δεν είναι φυσιολογικό , ούτε δικαιολογείται , σόρι παιδιά. Επειδή παρακολουθούσα τις ενδείξεις από την αρχή , η απόκλιση δημιουργήθηκε στα πρώτα χιλιόμετρα και έκτοτε παρέμεινε σχεδόν σταθερή. Απόκλιση 200-300 μέτρων στα πρώτα 3-5 χιλιόμετρα δεν είναι φυσιολογική ούτε δικαιολογείται από την φυσιογνωμία του αγώνα. Η διαδρομή ήταν ξεκάθαρα λάθος σχεδιασμένη/μετρημένη στο πρώτο κομμάτι της.

Rigelian Posted - 19/03/2018 : 15:42:44
Μέσα!
Deorum Posted - 19/03/2018 : 12:56:12
Rigo Θες λίγη δουλίτσα. Ξεκινάμε πρόγραμμα, μην ανησυχείς δεν χρεώνω ακριβά. :P
Deorum Posted - 19/03/2018 : 12:54:36
Τα ρολόγια GPS γενικά έχουν την τάση τα πρώτα 10λεπτά περίπου να είναι πιο ανακριβή από ότι μετά.
Σαν να σταθεροποιείται το σήμα κατά κάποιον τρόπο.

Μην με ρωτήσετε να σας το εξηγήσω, αλλά το έχω δει στην πράξη, τα πρώτα 1-2 χλμ συνήθως είναι εντελώς εκτός, και μετά στρώνει (μιλάω για στροφή 1200μέτρων πχ, στο πεδίο του άρεως).
Για αυτό αρκετές φορές τα ανοίγω, τα αφήνω να πιάσουν σήμα ΚΑΜΠΟΣΗ ώρα πριν ξεκινήσω (σίγουρα 2-3 λεπτά σταματημένος) και όχι με το που πιάσει σήμα να φύγω απευθείας.

Υπάρχει επίσης το σενάριο, να το έχεις βάλει να γράφει πριν πιάσει 100% το σήμα του. Οπότε αυτό ξεκινάει και γράφει έστω και με πολύ μεγαλύτερη ανακρίβεια.
as400 Posted - 19/03/2018 : 12:40:26
Παντως το δικο μου Garmin μεχρι να κατεβουμε Πανεπιστημιου και να ανεβουμε τη Σταδιου ειχε τρελλαθει , τι 5:30 , τι 7:30 μεχρι και 10:00 μου εδειξε ρυθμο . Εχω την εντυπωση οτι οσο πιο κοντα στα κτιρια ειμαστε τοσο εχανε απο θεμα αποστασης και φυσικα απο pace .

AS400
Nek2000 Posted - 19/03/2018 : 11:51:58
21180 μου έγραψε το garmin με αρκετά ζιγκ ζαγκ και τις στροφές τις έπαιρνα όπως νά 'ναι. Δεν υάρχει περίπτωση να κάνεις πάνω από 100 μέτρα σε ημιμαραθώνιος όσο ανοιχτά και να τις παίρνεις τις στροφές. Άντε να κάνεις 5 μέτρα παραπάνω σε κάθε στροφή αν την παίρνεις ανοιχτά και ο αγώνας είχε 10-15 στροφές. Και με τα ζιγκ-ζαγκ κάνεις περισότερα μόνο στην αρχή αν ξεκινήσεις πολύ πίσω και θέλεις να πας γρήγορα. Όταν κάνεις μία απλή προσπέραση ή πας για να πάρεις νερό λίγο φυσιολογικά ζήτημα να κάνεις μισό μέτρο
Droulas13 Posted - 19/03/2018 : 11:39:48
Κουράγιο συναγωνιστές άλλα 2-3 χρόνια ακόμα να ετοιμαστεί το galileo (ευρωπαικό gps) και τότε θα έχουμε 5 φορές μεγαλύτερη ακρίβεια στα ρολόγια μας!
Rigelian Posted - 19/03/2018 : 11:26:22
Έτρεχα στον Ημί μαζί με 2 φίλους, πλάι πλάι. Οι χιλιομετρικές ενδείξεις του δικού μου garmin με αυτές των δικών τους suunto δεν ταυτίστηκαν ποτέ!

https://connect.garmin.com/modern/activity/2562841572

Νομίζω είναι λογικές αυτές οι αποκλίσεις.
costasz Posted - 19/03/2018 : 11:21:28
To ίδιο ακριβώς έδειξε και το δικό μου gps , όπως και τα ρολόγια δυο φίλων μου που έτρεξαν τον αγώνα. Και ΟΧΙ δεν είναι φυσιολογικό , ούτε δικαιολογείται , σόρι παιδιά. Επειδή παρακολουθούσα τις ενδείξεις από την αρχή , η απόκλιση δημιουργήθηκε στα πρώτα χιλιόμετρα και έκτοτε παρέμεινε σχεδόν σταθερή. Απόκλιση 200-300 μέτρων στα πρώτα 3-5 χιλιόμετρα δεν είναι φυσιολογική ούτε δικαιολογείται από την φυσιογνωμία του αγώνα. Η διαδρομή ήταν ξεκάθαρα λάθος σχεδιασμένη/μετρημένη στο πρώτο κομμάτι της.
Hermes Posted - 19/03/2018 : 10:29:59
και εγώ δεν βρίσκω παράλογη την απόκλιση...
ότι είπε ο προλαλήσας

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000