Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 στα 3χμ σέρνομαι και ψιλοεγκαταλείπω

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Simba Δημοσιευτηκε - 01/04/2018 : 16:49:30
Τρεχω μεχρι ενα σημειο ,σταματαω ,βαδιζω λίγο και υστερα ξανατρεχω . Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει πρόβλημα υγείας και δεν μπορω να κανω τα χμ συνεχόμενα ; τρωω υγιεινά και δεν καπνίζω (ομως δυστυχως μενω με καπνιστές) . Να παρω κανενα συμπλήρωμα για ενέργεια ; Τωρα με την ανοιξη και τη γυρη ακόμη χειρότερα .Το λατρεύω το τρέξιμο ειδικα στην υπαιθρο και στο δασος και δεν αντεχω να μην αντεχω :(
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Simba Posted - 06/04/2018 : 15:36:12
Απο τριτη τεταρτη θα ξανατρεξω .Ειναι μεσα στο προγραμμα μια παυση για λίγο νερο ή θα πρέπει να μετράω το χρονο ή τα χιλιόμετρα αδιακοπα ;επειδη δεν κανω και πολλα ωστε να αιτιολογηθει απολυτα μια παυση των 10'' ρωταω .Προσωπικα προς το παρον το ρεκορ μου ως προς το χρονο δεν με απασχολει το αν θα κανω 5 ή 7χμ ή δε ξερω ποσο ,δε με ενδιαφερει το χμ .Χτιζω αντοχη για αρχη
Simba Posted - 05/04/2018 : 01:53:30
Το πέλμα τι ακριβώς σε ενόχλησε, πως, πότε?
Τι παπούτσια φοράς?
[/quote]
Μια ημέρα αφου την περασμένη τη ειχα κανει κοντα στα 3χμ με το που σηκώθηκα απο το κρεββατι και το πάτησα με πόνεσε,αυτο ειχε διαρκεια μονο για λιγα βηματα τωρα οσο παει εξασθενει και απλα ειναι μια μικρη ενοχληση αφου ομως ζουλήξω με το δάχτυλο το σημειο για έλεγχο ωστε να δω ποτε θα περάσει τελειως.Ειναι στο πάνω μερος της πατούσας ,προς τα δάχτυλα ακριβως κατω απο το δευτερο δάχτυλο οπως τα κοιτάμε απο αριστερα προς τα δεξια.Παρολο που τρεχω δηλ περνάει αρα οκ.Τα παπούτσια ειναι καλα,adidas για τρέξιμο.Κάλτσες δεν ξερω αν εχω καλές ,ειναι λεπτές και οταν ιδρωνει το πόδι κολλάνε πολυ στο πέλμα.
Deorum Posted - 04/04/2018 : 16:38:23
quote:
Originally posted by Simba

quote:
Originally posted by Deorum

quote:
Originally posted by Simba

Για τη χρονομετρηση ειναι καλη ιδεα το να δω επι ποση ωρα τρεχω ασταματητα .Ησυχασα παντως με αυτα που μου ειπατε,αρα μπορω να γινω δρομεας και με πιο αργους ρυθμους .



Δεν είπα να
"δεςι πόση ώρα τρέχεις ασταμάτητα".

Σου είπα να μάθεις να τρέχεις αργά, και να ελέγχεις τον ρυθμό σου.
Γιαυτό είπα να πάς σε γήπεδο (ο στίβος κανονικά είναι 400μέτρα)

Και να προσπαθήσεις να κάνεις τον κύκλο στα 2'30'' (δυο λεπτά, 30 δεύτερολεπτα). Αυτό μεταφράζεται σε 6'25'' το χιλιόμετρο ή και πιο αργά αν χρειαστεί.

Το πιο βασικό είναι να μάθεις να τρέχεις στον ρυθμό στον οποίο θα αντέξεις πάνω από 4-5 λεπτά. Έστω και αν είναι τσουκου τσουκου.
Αν δεν είσαι υπέρβαρος/η και δεν υπάρχει κάποια άλλη παθολογική κατάσταση τότε νομίζω ότι το κάνουν όλοι έστω και αν είναι παντελώς αγύμναστοι.
Δλδ να πάνε εντελώς τσούκου-τσουκου για 400μέτρα.

Ναι ,το καταλαβα πως το ειπες αλλα σκέφτηκα να βρω ενα χρόνο και να τον τρέξω διχως να υπολογίζω απόσταση,εξω απο γηπεδο,σε τυχαια δρομακια κλπ με μουσικουλα ισως να ειναι και πιο καλα απο το να γυριζω γυρω γυρω ενα γηπεδο .Επι ποσα λεπτά προτείνετε ; Εκανα και αλλαγη,2 ημέρες κατεβασα ρυθμο εκανα απλα τζοκινγκ και ειδα διαφορα στις ανασες,τεραστια διαφορα εκανα ομως μονο 2χμ γιατι δυστυχως με ενοχλεί λίγο το αριστερο μου πέλμα οπότε ειπα να κανω πιο λιγη αποσταση διχως ζορι.Εκανα και αυξηση γευματων πριν το τρεξιμο,πρωτα επαιρνα το πρωινο και εβγαινα για τρεξιμο και τωρα εχω πρωτα πρωινο-κολατσιο κανα φρουτο και μεσημεριανο και υστερα το απογευμα παω και τρεχω.Τωρα μετα το Πάσχα θα κοιταξω να ανεβάσω την αποσταση.Για να δουμε



Δεν χρειάζεσαι πρωινό, δεν χρειάζεσαι τίποτα για μια άσκηση 10-20-30λεπτών.
Μόνο κακό μπορεί να σου κάνει φαγητό πριν την προπόνηση. Φρόντισε να τρως τίποτα 2 ώρες πριν.

Μην ανεβάσεις απόσταση, βασικά αρχικά κοίτα μόνο τον χρόνο.

Το πέλμα τι ακριβώς σε ενόχλησε, πως, πότε?
Τι παπούτσια φοράς?
Simba Posted - 04/04/2018 : 14:54:05
[quote]Originally posted by thesalos

τρεξιμο και περπατημα .στην αρχη σε ισα δειαληματα περπατηματος η και μεγαλητερα,και σιγα σιγα τα ελατωνεις.

Ετρεχα και μπορει να χρειαζόμουν μονο 20-30 μετρα περαπατημα ωστε να παρω 2 ανασες,δεν ηθελα κατι περισσοτερο .
thesalos Posted - 04/04/2018 : 10:34:23
τρεξιμο και περπατημα .στην αρχη σε ισα δειαληματα περπατηματος η και μεγαλητερα,και σιγα σιγα τα ελατωνεις.

ετσι θα αυξησεις τον χρονο δραστηριοτητας, η κουραση θα ειναι ανεκτη,και οταν θα νοιωθεις καλα θα βαζεις παραπανω λεπτα στο δειαλημα τρεξιματος, και σιγα-σιγα θα κανεις ολο τον χρονο τρεχοντας.

για τον ρυθμο ,πιστευω οτι ο ιδανικος ειναι εκει οπου αναπνεις αρκετα ανετα ,και νοιωθεις γεματος οξυγονο.
Simba Posted - 04/04/2018 : 01:07:16
quote:
Originally posted by sakis1971

Δρομέας μπορεί να γίνει οποιοσδήποτε αρκεί να αγαπάει το τρέξιμο και να του το επιτρέπει η υγεία του,ακόμη και με προβλήματα υγείας μπορεί όμως κάποιος να τρέχει αρκεί να έχει αυτογνωσία και ρεαλιστικούς στόχους.
Σε καμμία περίπτωση δε μπορεί να τρέξει κανείς γρήγορα και μεγάλες αποστάσεις από τη μία μέρα στην άλλη,χρειάζεται υπομονή,κόπος και πρόγραμμα προπόνησης.
Αυτο ναι,πολυ υπομονη και επειδη εχω αρχικο στοχο τα 5 εχω δρομο μπροστα μου αρκετο δρομο και μαλλον θα πρεπει να βγαλω τα 10 σε προπονησεις χαλαρες ωστε να μπορω να λεω ειμαι για τα 5χμ τρεξιματος .Ελπιζω μεσα στο ετος να τα καταφερω


όχι πολύ ποδώκης

Simba Posted - 04/04/2018 : 01:01:38
quote:
Originally posted by Deorum

quote:
Originally posted by Simba

Για τη χρονομετρηση ειναι καλη ιδεα το να δω επι ποση ωρα τρεχω ασταματητα .Ησυχασα παντως με αυτα που μου ειπατε,αρα μπορω να γινω δρομεας και με πιο αργους ρυθμους .



Δεν είπα να
"δεςι πόση ώρα τρέχεις ασταμάτητα".

Σου είπα να μάθεις να τρέχεις αργά, και να ελέγχεις τον ρυθμό σου.
Γιαυτό είπα να πάς σε γήπεδο (ο στίβος κανονικά είναι 400μέτρα)

Και να προσπαθήσεις να κάνεις τον κύκλο στα 2'30'' (δυο λεπτά, 30 δεύτερολεπτα). Αυτό μεταφράζεται σε 6'25'' το χιλιόμετρο ή και πιο αργά αν χρειαστεί.

Το πιο βασικό είναι να μάθεις να τρέχεις στον ρυθμό στον οποίο θα αντέξεις πάνω από 4-5 λεπτά. Έστω και αν είναι τσουκου τσουκου.
Αν δεν είσαι υπέρβαρος/η και δεν υπάρχει κάποια άλλη παθολογική κατάσταση τότε νομίζω ότι το κάνουν όλοι έστω και αν είναι παντελώς αγύμναστοι.
Δλδ να πάνε εντελώς τσούκου-τσουκου για 400μέτρα.

Ναι ,το καταλαβα πως το ειπες αλλα σκέφτηκα να βρω ενα χρόνο και να τον τρέξω διχως να υπολογίζω απόσταση,εξω απο γηπεδο,σε τυχαια δρομακια κλπ με μουσικουλα ισως να ειναι και πιο καλα απο το να γυριζω γυρω γυρω ενα γηπεδο .Επι ποσα λεπτά προτείνετε ; Εκανα και αλλαγη,2 ημέρες κατεβασα ρυθμο εκανα απλα τζοκινγκ και ειδα διαφορα στις ανασες,τεραστια διαφορα εκανα ομως μονο 2χμ γιατι δυστυχως με ενοχλεί λίγο το αριστερο μου πέλμα οπότε ειπα να κανω πιο λιγη αποσταση διχως ζορι.Εκανα και αυξηση γευματων πριν το τρεξιμο,πρωτα επαιρνα το πρωινο και εβγαινα για τρεξιμο και τωρα εχω πρωτα πρωινο-κολατσιο κανα φρουτο και μεσημεριανο και υστερα το απογευμα παω και τρεχω.Τωρα μετα το Πάσχα θα κοιταξω να ανεβάσω την αποσταση.Για να δουμε
Deorum Posted - 02/04/2018 : 21:36:26
quote:
Originally posted by Simba

Για τη χρονομετρηση ειναι καλη ιδεα το να δω επι ποση ωρα τρεχω ασταματητα .Ησυχασα παντως με αυτα που μου ειπατε,αρα μπορω να γινω δρομεας και με πιο αργους ρυθμους .



Δεν είπα να
"δεςι πόση ώρα τρέχεις ασταμάτητα".

Σου είπα να μάθεις να τρέχεις αργά, και να ελέγχεις τον ρυθμό σου.
Γιαυτό είπα να πάς σε γήπεδο (ο στίβος κανονικά είναι 400μέτρα)

Και να προσπαθήσεις να κάνεις τον κύκλο στα 2'30'' (δυο λεπτά, 30 δεύτερολεπτα). Αυτό μεταφράζεται σε 6'25'' το χιλιόμετρο ή και πιο αργά αν χρειαστεί.

Το πιο βασικό είναι να μάθεις να τρέχεις στον ρυθμό στον οποίο θα αντέξεις πάνω από 4-5 λεπτά. Έστω και αν είναι τσουκου τσουκου.
Αν δεν είσαι υπέρβαρος/η και δεν υπάρχει κάποια άλλη παθολογική κατάσταση τότε νομίζω ότι το κάνουν όλοι έστω και αν είναι παντελώς αγύμναστοι.
Δλδ να πάνε εντελώς τσούκου-τσουκου για 400μέτρα.
sakis1971 Posted - 02/04/2018 : 20:54:09
Δρομέας μπορεί να γίνει οποιοσδήποτε αρκεί να αγαπάει το τρέξιμο και να του το επιτρέπει η υγεία του,ακόμη και με προβλήματα υγείας μπορεί όμως κάποιος να τρέχει αρκεί να έχει αυτογνωσία και ρεαλιστικούς στόχους.
Σε καμμία περίπτωση δε μπορεί να τρέξει κανείς γρήγορα και μεγάλες αποστάσεις από τη μία μέρα στην άλλη,χρειάζεται υπομονή,κόπος και πρόγραμμα προπόνησης.


όχι πολύ ποδώκης
Simba Posted - 02/04/2018 : 20:37:22
Για τη χρονομετρηση ειναι καλη ιδεα το να δω επι ποση ωρα τρεχω ασταματητα .Ησυχασα παντως με αυτα που μου ειπατε,αρα μπορω να γινω δρομεας και με πιο αργους ρυθμους .
Deorum Posted - 02/04/2018 : 00:47:47
quote:
Originally posted by Simba

αν φτασω ασταματητα τα 5 θα ειναι το ιδανικο.Εχω στοχο καποια στιγμη να τρεξω σε αγωνες των 5 χμ αφου πρωτα το δοκιμασω σε βαδην για την εμπειρια της συμμετοχης.Στο θεμα του ποσο γρηγορα ετρεχα μαλλον το παρακανα γιατι περνουσα στα πρωτα μετρα εγω οσους εκαναν τζοκινγκ μεχρι που κουραζομουν .



Αυτό έκανα και εγώ.
Έβλεπα κυριούλες (50+ χρονών) να πηγαίνουν τσούκου τσουκου...
Λέω μέσα μου... τι είναι αυτά, έτσι αυτό είναι τρέξιμο? Κάτσε να τους δείξω... (μέσα μου).

Έκανα 100μέτρα στο γήπεδο, άντε 200μέτρα αεράτος, γρήγορος και καλά... και μετά έπεφτε ο γενικός. Και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ με πέρναγαν όλοι, μικροί μεγάλοι, ασπρομάλλιδες, κτλ.
Και εγώ, καλό σκαρί ήμουν, νέος, πάντα με θεωρούσα δραστήριο...

Που να ήξερα...

Απλά θέλει αργά. Αργά αργά. Δεν έχει το τρέξιμο για εμάς, την εικόνα που έχεις συνηθίσει να βλέπεις στην τηλεόραση...
Πήγαινε σε γήπεδο και μέτρα χρόνο. Κοίτα να κάνεις την μία στροφή αρχικά στα 2'30''. Προσπάθησε να μείνεις σε αυτό το ρυθμό ή ΚΑΙ πιο αργά αν χρειαστεί.
Θα δείς ότι έτσι γίνεται. Ειδικά αφού είσαι σε σωστό γενικά βάρος.

Droulas13 Posted - 01/04/2018 : 23:06:34
αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι μπορείς ακόμα και σήμερα να βγάλεις ασταμάτητα 5 χλμ (μιας και λες ότι βγάζεις περίπου 3 χλμ, δεν είσαι δηλαδή στο 0), μη σου πω και πολύ παραπάνω. Αρκεί να βρεις τον ρυθμό στον οποίο μπορείς να τα βγάλεις.
Simba Posted - 01/04/2018 : 22:23:21
αν φτασω ασταματητα τα 5 θα ειναι το ιδανικο.Εχω στοχο καποια στιγμη να τρεξω σε αγωνες των 5 χμ αφου πρωτα το δοκιμασω σε βαδην για την εμπειρια της συμμετοχης.Στο θεμα του ποσο γρηγορα ετρεχα μαλλον το παρακανα γιατι περνουσα στα πρωτα μετρα εγω οσους εκαναν τζοκινγκ μεχρι που κουραζομουν .
Droulas13 Posted - 01/04/2018 : 21:52:53
Τρέχα λίγο πιο αργά και αν πάλι σταματήσεις την επόμενη φορά τρέξε λίγο πιο αργά κλπ κλπ. Γενικώς τρέχε πιο αργά και ας φτάσεις στο σημείο που θα σε περνάει ακόμα και ένας δίπλα σου που περπατάει. Αρκεί να βρεις σε πιο ρυθμό μπορείς να βγάλεις 5 ή και παραπάνω χλμ. Αφού τον βρεις αυτόν τον ρυθμό και τρέξεις μερικές φορές, τότε ξεκίνα να τρέχεις σιγά-σιγά και πιο γρήγορα. Αν έχεις ρολόι όλα τα παραπάνω είναι πιο εύκολα, το δύσκολο είναι να αναγκαστείς να τρέξεις πιο αργά χωρίς να έχεις κάποιο ρολόι να σου λέει με πόσο τρέχεις.
Simba Posted - 01/04/2018 : 21:44:54
Σα σκαρι ειμαι μια χαρα ,κιλα κανονικα προς αδυνατο. Γενικως παντα ημουν στον αθλητισμο με τη μπαλα κλπ οχι σε ομαδα αλλα παντα επαιζα.Το περασμενο Σεπτεμβρη ειπα να δοκιμασω το παραπανω στο τρεξιμο επειδη μ αρεσε Νιωθω ομως οτι δεν εχω ανασες υστερα απο καποια ωρα,ενω τρεχω δηλ σταματω και κανω μερικα βηματα περπατωντας να φρεσκαρω ανασες και υστερα συνεχίζω εχοντας "αναρρωσει' απο την κατασταση που ημουν.Ειναι φυσιολογικο να μου κοβεται η ανασα και να λαχανιαζω ; .Εξετασεις δεν εχω κανει αλλα δεν ειχα μεχρι την τελευταια φορα καποιο προβλημα .

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000