Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Garmin - Suunto

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Jiannis21 Δημοσιευτηκε - 03/04/2018 : 07:42:39
Καλημέρα!

Η ερώτηση και ο προβληματισμός μου είναι: Suunto ή Garmin και πιο συγκεκριμένα Suunto Spartan Sport Wrist HR ή Garmin forerunner 935

Το τελευταίο διάστημα φοράω το Suunto Core Black από το οποίο έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος.(τόσο από το ρολόι όσο και από την εταιρία). Επειδή όμως οι ανάγκες είναι διαφορετικές θέλω να μεταβώ σε ένα πιο αθλητικό-δρομικό.

Έχω διαβάσει αρκετά και για τα 2 ρολόγια (Suunto Spartan Sport Wrist HR - Garmin forerunner 935t) αλλά είμαι σε δίλημμα.
Σκέφτομαι το Garmin σαν αλλαγή, αλλά τα Suunto είναι αξία σε πολλά χαρακτηριστικά.

Οπότε τι μου προτείνετε;

Ευχαριστώ για την απάντηση σας, εξαρχής.
12   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Jiannis21 Posted - 04/04/2018 : 21:32:16
Μπορώ να πω πως με έχει προβληματίσει αρκετό αυτό που λες. Και δεν είσαι η πρώτη . Έχω διαβάσει κι αλλά αρνητικά σχόλια για τα Garmin , και όλα είναι πάνω σε αυτά που λες και εσυ. Για τόσα λεφτά τέτοια λαθοι σε τέτοιους αγώνες δεν νομίζω ότι επιτρέπονται . Επίσης με τέτοια λεφτά προφανώς και κοιτάμε και την λεπτομέρεια.
thestria Posted - 04/04/2018 : 21:16:07
quote:
Originally posted by Vicky

Σε τι δεν έμεινες ευχαριστημένος από το fenix;

quote:
Originally posted by thestria

Εγώ θα δοκίμαζα το suunto. Έχω το Fenix 3 HR και δεν είμαι ΚΑΘΟΛΟΥ ικανοποιημένος. Θεωρώ ότι πέταξα να λεφτά μου με αυτήν την αγορά.

Γηράσκω αεί διδασκόμενος





Έδωσα ένα κάρο λεφτά για να πάρω την κορυφή της Garmin. Τεχνολογία για τρέξιμο σε συνδυασμό με ωραίο "παρουσιαστικό" για καθημερινή χρήση.

Πέρσι τέτοιο καιρό στον Μαραθώνιο της Θεσσαλονίκης. Σε ανοικτό χώρο (είσοδο πόλης - Κορδελιό), αρχίζει να δείχνει ότι θέλει. Χιλιόμετρο σε 1,5 λεπτό, ότι να είναι το στιγμιαίο pace... Τα τελευταία χιλιόμετρα πήγαινα στα τυφλά. Και σε συνδυασμό με την απουσία χιλιομετρικών ενδείξεων, ο κακός χαμός. Τελικά την διαδρομή μου την έβγαλε 45 χιλιόμετρα.

Φέτος στο 10αρι, μετά από το τέταρτο χιλιόμετρο και ενώ πήγαινα με 4:40, το fenix έδειχνε 6:00.

Παρόμοια προβλήματα ένα σωρό. Βαρέθηκα να ασχολούμαι.

Και ρωτώ. Γιατί πλήρωσα τα παραπάνω λεφτά; Για να το φορώ στην καφετέρια; Δεν κρατούσα το ταπεινό timex των 200 ευρώ που σε πέντε μαραθώνιους δεν έχασε μέτρο;

Ο δε αντιπρόσωπος της εταιρίας δεν βρήκε κάποιο πρόβλημα στη συσκευή, όταν το έστειλα για έλεγχο.

Αυτά τραβώ με την συσκευή. Εάν θες, μπορείς να κάνεις και μια βόλτα στο forum της Garmin για περισσότερα δεδομένα.

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Jiannis21 Posted - 04/04/2018 : 17:23:06
Δεν πιστεύω ότι τα Fenix είναι τόσο δρομικά όσο τα αλλά 2.
Nikos forlan Posted - 04/04/2018 : 11:21:09
Ειναι και η διαφορά στην τιμή. Το fenix δεν πλησιάζεται.
antsa_1 Posted - 04/04/2018 : 09:08:14
Garmin 935, ένα από τα καλύτερα ρολόγια της αγοράς. Το έχω περίπου ένα χρόνο και το συστήνω ανεπιφύλακτα.
Jiannis21 Posted - 04/04/2018 : 00:43:38
Και το site της Suunto είναι πολύ καλό. Για Fenix δεν έχω καθόλου άποψη, δεν έχω δει - διαβάσει Τίποτα . Μόνο spartan και Forerunner. Επειδή έχω Suunto θεωρώ πως σε θέματα αντοχής, βαρόμετρου , και γενικότερα ρολόγια outdoor τα Suunto είναι πολύ καλύτερα από Garmin.
makisPapapa Posted - 04/04/2018 : 00:25:18
Garmin δακγωτό (για μένα)!!!

Έχω και τα 2 και suunto και garmin.
Από που να ξεκινησω....
Το site της Garmin ώστε να βλέπεις και να ελεγχεις τα αποτελεσματα μααακράν ανώτερο !!!
Το Fenix μακράν πιο customizable σε σχέση με Suunto.

Το μόνο θέμα είναι ότι δεν θα έπερνα Fenix HR αλλά το Fenix το απλό. To HR δεν δουλεύει στον καρπό για τρέξιμο !!! Δεν έχω ακούσει κανέναν και με κανένα ρολόι να είναι ικανοποιημένος και λογικό το βρίσκω. Σφήξε το ρολόι στον καρπό ποοολυ σφηχτά..και αν μετακινηθεί χάνεις τους σφηγμούς... με όλα και σε όλα. Στο λένε και στα specs άλλωστε σε όλες τα brands.

Fenix πολύ πιο φιλικό στην χρήση. Ίσως ελαφρώς καλύτερο το GPS του Suunto με βάση τι λένε άλλοι!

Από την άλλη ...ισχύει το εξής....ότι σου κάθετε καλύτερα στο μάτι! Τι σου αρέσει περισσότερο στο χέρι σου, τουλάχιστον για ρολόγια που δεν έχουν και 500% διαφορές το ένα με το άλλο !

Αν και χαζό, αλλά ακόμη και ότι στο fenix αλλάζεις ρουλάκια σε τόσα χρώματα και τόσο εύκολα μου άρεσε παραπάνω !






Vicky Posted - 03/04/2018 : 22:10:28
Σε τι δεν έμεινες ευχαριστημένος από το fenix;

quote:
Originally posted by thestria

Εγώ θα δοκίμαζα το suunto. Έχω το Fenix 3 HR και δεν είμαι ΚΑΘΟΛΟΥ ικανοποιημένος. Θεωρώ ότι πέταξα να λεφτά μου με αυτήν την αγορά.

Γηράσκω αεί διδασκόμενος

Jiannis21 Posted - 03/04/2018 : 21:34:20
εδω και 2 εβδομάδες διαβάζω άρθρα, σχόλια στα φόρους, εχω δει τόσα βιντεάκια και δεν μπορώ να αποφασίσω.

κατι με τραβάει προς το Suunto, αλλα πιστεύω πρεπει να πάρω το Garmin
georun Posted - 03/04/2018 : 21:27:29
παρηγγειλα το spartan....για να δουμε συντρεχτη!!!!παντως απο τα βιντεο και απο εμφανιση ...σκιζει!!
Jiannis21 Posted - 03/04/2018 : 17:50:23
Καθολου? Εχω ακουσει τα καλυτερα για το Fenix.
thestria Posted - 03/04/2018 : 17:06:12
Εγώ θα δοκίμαζα το suunto. Έχω το Fenix 3 HR και δεν είμαι ΚΑΘΟΛΟΥ ικανοποιημένος. Θεωρώ ότι πέταξα να λεφτά μου με αυτήν την αγορά.

Γηράσκω αεί διδασκόμενος

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000