Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 τζοκινγκ ή ελαφρύ τρέξιμο ;

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Simba Δημοσιευτηκε - 10/04/2018 : 21:28:08
Εχω βρει το ρυθμό 7 λεπτά ανα Km( ειμαι χελώνα ,i know it ;) ) καθως εδω αντεχω περισσοτερη ωρα.Για να ξερω που βρίσκομαι ειναι τρέξιμο αργο ή τζοκινγκ ;
12   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Simba Posted - 14/04/2018 : 15:38:07
Απο περπάτημα εχω γεμίσει Km ,παρα πολλα ,δεν εχω κανει αγωνες βαδην ή εστω να πω πχ οτι παω να κανω 10km περπατημα αλλα εχει τυχει παρα πολλες φορες να βγω εξω και απλα να περπατάω για ωρες ενω με το τρεξιμο ακομη δυσκολεύομαι.Στοχο εχω τα 5Km .Να τα βγαζω ανετα και να εχω και εμπειριες με αγωνες
sakis1971 Posted - 14/04/2018 : 08:31:20
Πάνω από όλα τρέχουμε γιατί μας αρέσει και μας κάνει καλό.

όχι πολύ ποδώκης
gargadua Posted - 13/04/2018 : 15:25:45
Κλείσε τα αυτιά και τα μάτια σου και απλά άκου το σώμα σου. Είσαι ξεκούραστος; Βγες τρέξε όσο σε ευχαριστεί. Δεν είσαι ξεκούραστος; Κάτσε σπίτι και απόλαυσε τον καφέ σου και αν έχεις διάθεση κάνε λίγες ασκήσεις(κοιλιακοί, ραχιαίοι, σκοινάκι, βαράκια ή ότι άλλο) ή ποδηλάτησε ή κολύμπησε ή περπάτησε(μην το υποτιμάς). Και η ξεκούραση είναι μέρος της προπόνησης. ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΥΕΣ βοηθάνε στο τρέξιμο και ΟΛΟΙ θέλουν εξάσκηση.
Τρέξε όσο μπορείς(και απολαμβάνεις) και μην μπαίνεις στο τριπάκι του γρήγορου ή του αργού ή τι θεωρεί ο καθένας. Όλα θα έρθουν στην ώρα τους.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
turtle Posted - 13/04/2018 : 10:55:39
Μπορεί να ακουστεί λίγο σκληρό αλλά φίλε/η μου άφησε την φιλολογία, γκρίνια, τα παπούτσια, το έδαφος, την τροφοδοσία κλπ...στην φάση που είσαι δεν έχουν καμία σημασία. Άρχισε να τρέχεις συχνά (3-4 φορές την εβδομάδα), την απόσταση που αντέχεις, στον άνετο ρυθμό σου, ακούγοντας μουσική (ή ότι σε ευχαριστεί για να ξεφύγει το μυαλό από την κούραση) και να έχεις υπομονή. Προσωπικά δεν ξέρω κανέναν να ξύπνησε μια μέρα και να είπε "δεν κάνω 10 km σε 40 λεπτά"... Σε έναν με δύο μήνες θα έχεις λύσει μόνος/η σου όλες τις απορίες που σε απασχολούν και θα είσαι σε θέση να βάλεις κάποιους ρεαλιστικούς στόχους....

: mind the gap! :
Hermes Posted - 13/04/2018 : 09:38:27
simba καλά σου λένε οι συνφορουμίτες, και είναι όλοι τους έμπειροι και ψαγμένοι.
"άκου" το σώμα σου και κρατα το ρυθμό που σου επιτρέπει να είσαι άνετος, είτε θέλεις να το λες τρέξιμο, είτε χαλαρό τρέξιμο είτε τζογκιν.
Καλό είναι το κολπάκι με εναλλαγές τρεξίματος / περπατήματος.

Κράτα στατιστικά αν έχεις τη δυνατότητα και τη διάθεση, αλλά μη σου γίνει εμμονή!
Etien Posted - 13/04/2018 : 08:08:06

Ε βεβαια και παιζει ρολο η επιφανεια !!
Πιο αργα στο χωμα , χαλικι κλπ ...πιο σβελτα ειναι σε ασφαλτο !

Καλημερες πολλες !!

https://panosmaltezos.wordpress.com
Simba Posted - 12/04/2018 : 22:04:40
Παιζει ρολο η επιφάνεια που τρέχουμε για το χρόνα ανα Km; πχ χωμα με χαλικι και λιγο ανισόπεδο εδαφος
Simba Posted - 11/04/2018 : 20:53:11
Δυστυχως αν ανεβασω ταχυτητα δεν θα βγαλω 3Km συνεχόμενα οποτε μενω στα 7'/Km
Deorum Posted - 11/04/2018 : 19:19:07
Αργό τρέξιμο & jogging είναι το ίδιο πράγμα.

Τεχνικά πάντως, όπως λέει ο Hermes τρέξιμο θεωρείται όταν υπάρχει έστω και μία στιγμή σε κάθε βηματισμό που και τα 2 πόδια είναι στον αέρα.
Έτσι λένε οι κανονισμοί του στίβου και διαχωρίζουν τον δρομέα από τον βαδιστή.

Αν το πάρουμε εντελώς βάσει κανονισμών είναι αμέτρητοι εκείνοι που δεν τρέχουν... και νομίζουν ότι τρέχουν.

Μικρή σημασία έχει πάντως. Η άσκηση είναι λίγο πολύ η ίδια, το αεροβικό και καρδιοαναπνευστικό σύστημα βελτιώνεται και έχει μικρή σημασία αν για ένα κλάσμα του δευτερολέπτου βρίσκεσαι στον αέρα ή όχι...

7'/χλμ γρήγορο δεν το λες.
Αλλά εφόσον αντέχεις σε αυτόν τον ρυθμό, και κυρίως εφόσον το ευχαριστιέσαι ΜΕΙΝΕ εκεί, δεν σε βιάζει κανείς.
Απείρως καλύτερο το να κάνεις κάτι που θα σου αρέσει και θα το κάνεις μέρος της ζώης σου και της καθημερινότητάς σου για πάντα, παρά κάτι που σε πιέζει πολύ, θα σου καταναλώνει τα ψυχικά και σωματικά αποθέματα κάθε φορά που το κάνεις, με αποτέλεσμα σε λίγο καιρό να το αφήσεις.

Όλα τα άλλα θα έρθουν από μόνα τους. Μείνε εκεί που το ευχαριστιέσαι... κατά το δυνατόν.
trexantiris Posted - 11/04/2018 : 18:23:49
quote:
Originally posted by Simba

Εχω βρει το ρυθμό 7 λεπτά ανα Km( ειμαι χελώνα ,i know it ;) ) καθως εδω αντεχω περισσοτερη ωρα.Για να ξερω που βρίσκομαι ειναι τρέξιμο αργο ή τζοκινγκ ;



Για έναν ελίτ δρομέα αποστάσεων το 4’30’’ είναι ρυθμός…αποκατάστασης…τζόκιν δηλαδή, ενώ για έναν «ερασιτέχνη» δρομέα αυτός ο ρυθμός μπορεί να αποτελεί και την ταχύτητα των διαλειμματικών του!

Με άλλα λόγια το «αργό» τρέξιμο ή «τζόκιν» είναι έννοιες σχετικές. Συνέχισε να τρέχεις στο ρυθμό που αισθάνεσαι άνετα, όπου αντέχεις για περισσότερη ώρα και μην «αγχώνεσαι» το πως πρέπει να θεωρείται αυτός ο ρυθμός…

Free your feet...free your senses!
Simba Posted - 10/04/2018 : 22:00:42
δεν εχω δει αν στο ελαχιστο ειναι και τα 2 ποδια καποιες στιγμες στον αερα εκτος καποιων μετρων πριν ολοκληρωσω τον τελευταιο γυρο που ανεβάζω και φτανω τα ορια του σπριντ,ανοιγματα .
Hermes Posted - 10/04/2018 : 21:30:27
δεν νομίζω ότι πάει απολυτα με το ρυθμό...
αν κάποιες στιγμές κανένα από τα δύο σ πόδια δεν πατάει στο έδαφος είναι τρέξιμο

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000