Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πιθανό σύνδρομο οπίσθιου κνημιαιου νεύρου.

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
pumafaas Δημοσιευτηκε - 16/04/2018 : 22:13:00
Όπως λέει ο τίτλος ή αλλιώς ταρσιαιο σύνδρομο.ισως ο πιο απαίσιος τραυματισμός που μπορεί να υπάρξει.15 μήνες και δεν λέει να περάσει.εγκλωνισμενο νεύρο κοντά στον αστράγαλο που δεν σε αφήνει να κάνεις τίποτα..ούτε μπάσκετ να παίξεις εύχομαι να μη τύχει σε κανέναν.αν έχει κάποιος εμπειρία ας βοηθήσει...ούτε εγχείρηση δεν σηκωνει.καλο το τρέξιμο παιδιά αλλά αυτά να μην είχε.
Σας ευχαριστώ.
11   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Deorum Posted - 18/04/2018 : 10:59:18
αποκωδικοποίησε λίγο το μήνυμά μου πιο πάνω! το (at) είναι το @ το παπάκι, το (dot) είναι η τελεία
pumafaas Posted - 17/04/2018 : 22:57:34
Ποιο είναι το email σου?
Deorum Posted - 17/04/2018 : 13:19:40
Αν θες στείλε ενα email στο georgespyros (at) msn (dot) com, και τα λέμε από εκεί.
pumafaas Posted - 17/04/2018 : 13:17:53
Σίγουρα κάποια στιγμή δοκιμάζεις πράγματα μόνος..αλλά βαρέθηκα..πάρε 100 ευρώ παπούτσια και αν δεν πιάσει άστο στην άκρη..κολύμπι δεν έχει εδώ να πάω..Αθήνα θα κατέβω για μια ειδική εξέταση που θα επιβεβαίωση τον άλλο μήνα το πρόβλημα..μετά βλέπουμε..μου λείπει το τρέξιμο παρά πολύ..αλλά υπάρχουν και χειρότερα .εσύ τι είχες φίλε?
Deorum Posted - 17/04/2018 : 12:56:56
Μπαίνεις στην ζώνη του λυκόφωτος. Αρχίζεις και δοκιμάζεις να δεις τι θα πιάσει. Ή αλλάζεις άθλημα. Το γυρνάς στο κολύμπι πχ.


Αν την επόμενη μέρα το πόδι έχει πιάσει φωτιά, τότε δεν βοηθάνε ιδιαίτερα οι πάτοι...

Δοκίμαστε και από την ανάποδη αν δεν το έχεις δοκιμάσει. Απλά το λέω, γιατί ίσως είναι το τελευταίο που θα σκεφτεί κάποιος.
Δεν ξέρω τι να σου πώ. Ίσως μόνο να σου συστήσω κανά γιατρό ακόμα?
Αυτά είναι σπάνια προβλήματα που αμφιβάλλω κιόλας αν γιατρός το έχει ξανα-αντιμετωπίσει εκτός του να το έχει διαβάσει σε βιβλία και να το ξέρει θεωρητικά.

Το ΚΑΤ έχει ειδικό τμήμα αθλητικών κακώσεων. Υποτίθεται εκεί είναι εξειδικευμένο σε τέτοια θέματα. Να πήγαινες και εκεί μια βόλτα?

Αν σε παρηγορεί εγώ 2-3 χρόνια πηγαινοερχόμουν σε γιατρούς, με μαγνητικές, αξονικές κτλ, τελικά με δική μου έρευνα και επιμονή το βρήκα, το διασταυρώσαμε με τον γιατρό που πήγα και του είπα "ΕΧΩ ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ ΧΕΙΡΟΥΓΕΙΟ" (τον πήρα από τα μούτρα αλλά τον έπεισα στο τέλος) το χειρουργήσαμε, και από ότι φαίνεται για τώρα το έλυσα. Τρέξιμο σοβαρό βέβαια δεν κάνω, όμως τρέχω όσο τρέχω χωρίς ενοχλήσεις και για την ώρα μου αρκεί.

Θέλω να πω δεν παρεξηγώ τους γιατρούς σου που δεν έπεσαν αμέσως μέσα στην διάγνωση. Είναι πραγματικά σπάνια αυτά. Just Saying.
pumafaas Posted - 17/04/2018 : 12:40:46
Φίλε μου δοκίμασα να τρέξω μικρές αποστάσεις. Η ενόχληση με πατους λίγο μικρότερη αλλά υποφέρεις..την άλλη μέρα το πόδι έχει πάρει φωτιά..κωλοκατασταση σου λέω..από τους πιο ύπουλους και άθλιους τραυματισμούς...ο γιατρός λέει να δοκιμάσω stability παπούτσι ώστε να συγκρατεί σταθερό τον αστράγαλο εκεί δηλαδή εκεί που είναι παγιδευμένο το νεύρο.ωστε να μη ταλαιπωρείται η περιοχή..αν και νομίζω δεν θα κάνει κάτι..βαρέθηκα να πληρώνω πειράματα..
Deorum Posted - 17/04/2018 : 12:13:32
Στο πρόβλημά σου, έχω μια απειροελάχιστη εμπειρία. Σε μια συγκεκριμένη διάταση, τσακ με τσιμπάει κάτι μεταξύ καψίματος/ρεύματος/σκισίματος. Μόνο σε μια συγκεκριμένη διάταση. Ούτε ενόχληση το πρωί, ούτε πριν-μετά το τρέξιμο με πιάνει ή χειροτερεύει, ούτε γενικά τίποτα. Οπότε και εγώ πιστεύω πως κάποιο νεύρο πατιέται σε αυτή τη φάση. Μάλλον μοιάζει λίγο με το δικό σου.

Δεν ξέρω ειλικρινά που θα βοηθήσει το ελάχιστο drop, απλά ίσως έιναι κάτι που δεν το έχεις κάνει.

Καμιά φορά σκεπτόμενοι λίγο out-of-the-box, και ειδικά όταν όλες οι άλλες ιδέες έχουν εξαντληθεί... αρχίζεις και σκέπτεσαι ριζοσπαστικά.

Όταν λες οι πάτοι σε έχουν βοηθήσει, τρέχεις τώρα?

BTW το μπάσκετ και το ποδόσφαιρο ίσως είναι πιο σκληρά αθλήματα ακόμα.
pumafaas Posted - 17/04/2018 : 11:28:08
Πως να κάνεις τις σωστές επιλογές όταν έχω αλλάξει 5 ορθοπεδικούς και όλοι λέγανε ότι έχω πελματιαια κάνε κρουστικό...άλλος είναι απο τη μέση μη φοβάσαι και κάθε βλακεία που μπορείς να ακούσεις...
Περαστικά φίλε μου..τι έπαθες εάν επιτρέπεται?
Σίγουρα η εγχείρηση για μένα είναι το τελευταίο στάδιο αλλά εγκυμονεί κινδύνους όσο και απλή να φαίνεται...έχω δυστυχώς και στα 2 πόδια πρόβλημα..
Το ελάχιστο drop που θα βοηθήσει? Φοράω ήδη πατους που με βοηθάνε αρκετά...
Deorum Posted - 17/04/2018 : 09:30:39
Ξέχασα να σου βάλω το λίνκ όταν είπα ότι "ΕΔΩ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ"
ήταν το λίνκ της wikipedia στα αγγλικά.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tarsal_tunnel_syndrome

Τώρα στο θέμα της αδικίας, άστο καλύτερα. Μιλάς με κάποιον που έχει 4 τομές 20 εκατοστών στα πόδια του.
Η ζωή δεν είναι δίκαια, ποτέ δεν ήταν, εμείς πρέπει να κάνουμε τις σωστές επιλογές.

Μίνιμαλ εννοώ παπούτσια με ελάχιστο drop και ελάχιστη υποστήριξη.
Κάτι σαν τα pumafaas που έχεις στο όνομά σου, και λιγότερο
pumafaas Posted - 17/04/2018 : 08:01:21
Τι εννοείς minimal φίλε μου? Είναι κωλοπεριπτωση ο ταρσιαιος.σηκωνει εγχείρηση αλλά είναι πολύ λεπτό το θέμα και υπάρχει και πιθανότητα να γίνει χειρότερα...ένας απλός τραυματισμός μπορεί να σε βγάλει off για πάντα και είναι άδικο.
Deorum Posted - 16/04/2018 : 23:34:58
Έχω δει τις κουβέντες σου παλαιότερα. Δεν ξέρω αν περνάει αυτό. Χειρουργείο σίγουρα δεν σηκώνει?

Εδώ για παράδειγμα λέει ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Τέλος έχεις σκεφτεί να αλλάξει κάτι ριζικά στο τρέξιμο σου? ΠΧ ας πούμε αν το γυρίσεις σε εντελώς minimal? Ξέρω ακούγομαι σαν τους ευαγγελιστές... αλλά για να στο λέω, έχω και εγώ τους λόγους μου...

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000