Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Πόσους μαραθωνίους έχετε τρέξει ;

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Pantazis Δημοσιευτηκε - 05/04/2018 : 00:20:10
Τελικά πόσοι έχουν τρέξει πάνω από 3 μαραθωνίους και ζουν στην Ελλάδα ;

Υπάρχουν τέτοια στατιστικά ;
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
runner1979 Posted - 19/04/2018 : 16:56:01
quote:
Originally posted by ioma

Να κάνω κάποιες παρατηρήσεις χωρίς παρεξήγηση.Με προετοιμασία 2 μηνών μαραθώνιο δεν μπορείς να τρέξεις σωστά όπως διαπιστώνεις. Τρέχοντας σε ένα μαραθώνιο από το κοπανημα και τις εκκεντρικές συσπάσεις οι μύες τα παίζουν .Εδώ λοιπόν μπαίνουν τα πολλά χλμ και τα long run τα οποία εκτός από την υποστήριξη που προσφέρουν στην αερόβια ικανότητα του αθλητή βοηθούν το σώμα να αντέξει το στρες του αγώνα. Επίσης το τρέξιμο που κάνεις την περίοδο εκτός αγώνων είναι ελάχιστο,ουτε καν συντήρηση δε θα το έλεγα.
Η γνώμη μου λοιπόν είναι ότι εκτός περιόδου αγώνων τρεχε τουλάχιστον 50 χλμ την εβδομάδα, προετοιμασία τουλάχιστον 14 εβδομάδων και κομμένα τα περπατηματα στα βουνά κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας



Αλίμονο,ίσα ίσα σ'ευχαριστώ που ασχολήσε

Βέβαια με το τάπερ μέσα είναι 2μιση οι μήνες κανονικής προετοιμασίας και όχι δύο ενώ δεν ήμουν τελείως χύμα καθώς προερχόμουν και από τον ΑΜΑ, απλά τον Δεκέμβρη έκανα μόνο συντήρηση η οποία όντως μου βγάζει μόλις 30-40km εβδομαδιαία... δεν αποκλείεται να ευθύνεται και αυτό και ο μαραθώνιος να θέλει πιο "μονοδιάστατη" προσέγγιση ή έστω μία επιμίκυνση της βασικής προετοιμασίας. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είναι όλα τα σκαριά το ίδιο ανθεκτικά
RiffRaff Posted - 19/04/2018 : 15:58:10
quote:
Originally posted by ioma

Να κάνω κάποιες παρατηρήσεις χωρίς παρεξήγηση.Με προετοιμασία 2 μηνών μαραθώνιο δεν μπορείς να τρέξεις σωστά όπως διαπιστώνεις. Τρέχοντας σε ένα μαραθώνιο από το κοπανημα και τις εκκεντρικές συσπάσεις οι μύες τα παίζουν .Εδώ λοιπόν μπαίνουν τα πολλά χλμ και τα long run τα οποία εκτός από την υποστήριξη που προσφέρουν στην αερόβια ικανότητα του αθλητή βοηθούν το σώμα να αντέξει το στρες του αγώνα. Επίσης το τρέξιμο που κάνεις την περίοδο εκτός αγώνων είναι ελάχιστο,ουτε καν συντήρηση δε θα το έλεγα.
Η γνώμη μου λοιπόν είναι ότι εκτός περιόδου αγώνων τρεχε τουλάχιστον 50 χλμ την εβδομάδα, προετοιμασία τουλάχιστον 14 εβδομάδων και κομμένα τα περπατηματα στα βουνά κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας



Φίλε, ioma, εγώ εδώ θα διαφωνήσω. Και θα διαφωνήσω όχι σε θεωρητικό επίπεδο, αλλά επειδή εγώ την Πέλλα την έτρεξα με (ουσιαστική) προετοιμασία 2,5 μηνών, max εβδομαδιαίο φόρτο 72 km (στις 2 βδομάδες μεταξύ 19/2 και 4/3) και μεγάλα long ένα 28,5 (25/2) και ένα 30άρι (4/3). Όλα τα άλλα LR ήταν μέχρι 23 km. Μάλιστα έχασα και ένα 25άρι που ήταν προγραμματισμένο για τις 11/3. Και σκέψου ότι έπεσα κάτω από το 3:20 με μια σωματοδομή που μόνο για μαραθώνιο δεν είναι (1.72, 86 κιλά). Βέβαια, το πρόγραμμα είχε και πολλές cross προπονήσεις με ποδήλατο, κωπηλατικό και γρήγορο περπάτημα σε διαδρομές με κλίσεις.
Να φανταστείς ότι για δυο βδομάδες μετά τον ΑΜΑ δε μπορούσα να τρέξω καθόλου γιατί είχα κάποια μυϊκα θέματα και έκανα μόνο (δυνατές) cross. Δεκέμβριο πήγα στα 20-30 και στο τσακίρ κέφι 40 δρομικά τη βδομάδα, τα 50 τα έφτασα μέσα Γενάρη και τα 60 στο τέλος. Από εκείνο το σημείο και μετά ξεκίνησε μια fast track προετοιμασία (με αρκετό cross παράλληλα, αλλιώς πιθανόν να μου ξαναέβγαιναν τα μυϊκά) και τελικά όλα πήγαν πρίμα στον αγώνα.
Βέβαια, νομίζω ότι για όσους έχουν τρέξει τον ΑΜΑ, οι ανοιξιάτικοι μαραθώνιοι είναι ευκολότεροι γιατί το διάστημα ανάμεσα στους αγώνες είναι μικρό και έτσι το level up που έχεις κάνει σε εκείνη την προετοιμασία το εκμεταλλεύεσαι σχεδόν στο απόλυτο.

--------------------------
Run-time Error
ioma Posted - 19/04/2018 : 15:32:54
Να κάνω κάποιες παρατηρήσεις χωρίς παρεξήγηση.Με προετοιμασία 2 μηνών μαραθώνιο δεν μπορείς να τρέξεις σωστά όπως διαπιστώνεις. Τρέχοντας σε ένα μαραθώνιο από το κοπανημα και τις εκκεντρικές συσπάσεις οι μύες τα παίζουν .Εδώ λοιπόν μπαίνουν τα πολλά χλμ και τα long run τα οποία εκτός από την υποστήριξη που προσφέρουν στην αερόβια ικανότητα του αθλητή βοηθούν το σώμα να αντέξει το στρες του αγώνα. Επίσης το τρέξιμο που κάνεις την περίοδο εκτός αγώνων είναι ελάχιστο,ουτε καν συντήρηση δε θα το έλεγα.
Η γνώμη μου λοιπόν είναι ότι εκτός περιόδου αγώνων τρεχε τουλάχιστον 50 χλμ την εβδομάδα, προετοιμασία τουλάχιστον 14 εβδομάδων και κομμένα τα περπατηματα στα βουνά κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας
runner1979 Posted - 19/04/2018 : 14:33:13
quote:
Originally posted by ioma

quote:
Originally posted by runner1979

quote:
Originally posted by RiffRaff

[quote]

ο στόχος είναι στο 5:00 άντε να δίνω ένα περιθώριο για 5'10, το πρόβλημα δεν είναι ο ρυθμός μου είναι ότι στο τρίωρο καταρρέω κυρίως μυοσκελετικά

[quote]

Εμένα, πάντως, σε αυτήν την περίπτωση το μυαλό μου θα πήγαινε σε τέσσερα πράγματα (χωρίς να έχω τις απαραίτητες γνώσεις, απλά με βάση το φτωχό μου το μυαλό):

- περισσότερα χιλιόμετρα στο τερέν του αγώνα (άσφαλτος)
- ασκήσεις δύναμης για να είναι σε θέση να αντέξει το μυοσκελετικό
- υπερφόρτωση στην προετοιμασία που οδηγεί σε breakdown στα χασομέρια του αγώνα
- υπερβολική φόρτιση του μυοσκελετικού λόγω τεχνικών θεμάτων (λάθος παπούτσια/κακή δρομική τεχνική/κτλ.)

Τώρα, βέβαια, υπάρχουν και αρκετά πιο έμπειροι (και κατ' επέκταση έγκυροι) δρομείς εδώ μέσα, οπότε μην τα πάρεις τοις μετρητοίς αυτά. Κουβέντα να γίνεται.

--------------------------
Run-time Error


πιστεύω ότι και ο τέταρτος παράγοντας παίζει ρόλο καθώς το τρέξιμό μου πάντα ήταν λίγο χοροπηδηχτό εξαιτίας μεγάλης ακαμψίας στην δεξιά ποδοκνημική απότοκο από ένα σοβαρό χειρουργείο που είχα κάνει έφηβος μετά από συντρηπτικό κάταγμα στο μπάσκετ


Μια ερώτηση Πόσα χλμ τρέχεις κατά μέσο όρο στην προετοιμασία του μαραθωνιου;


συνήθως μ.ο 70 με κορύφωση τα 85, εκτός από την τελευταία που είπα να τα αυξήσω μήπως και έφταιγε αυτό. Έτσι από μέσα Γενάρη μέχρι 15/3 έτρεχα μ.ο 90 με κορύφωση την τελευταία 110. Οι δύο τελευταίες του Μάρτη είχαν 80 η πρώτη και 40 + τον μεγαλέκο η δεύτερη. Αλλά γενικά ξεκούραστα βγήκε η προετοιμασία.

Όταν δεν είμαι σε προετοιμασία ή μετά τον αγώνα συνήθως 30 λεπτά αργά (5-5'30'') και αμέσως μετά περίπου 20' ανοίγματα των 1',2',3' για να κρατιέμαι σε φόρμα. Βέβαια τις Κυριακές την τελευταία 10ετία συνήθως πηγαίνω πεζοπορίες στα βουνά ακόμη και στις προετοιμασίες και τα μεγάλα τα κάνω μεσοβδόμαδα εκτός αν δεν βολέψει ή κανονίσω να πάω σε κάποιον αγώνα οπότε το LR γίνεται Κυριακή.
Γενικά οι προετοιμασίες ή η ρουτίνα μου καλά πηγαίνει όμως στον μαραθώνιο δεν παίρνω αυτό που υπολογίζω αν και γενικά είμαι υπερβολικά συντηρητικός σε στόχους ή σε χρόνους για να θεωρώ ότι υπερβάλω. Δεν νομίζω ότι κάνω κάποιο μεγάλο λάθος απλά μάλλον το όριό μου ίσως και ψυχολογικά (κάτι σαν κόφτης) είναι στα 30 ή στο 3ωρο γενικότερα.

ioma Posted - 19/04/2018 : 13:50:21
quote:
Originally posted by runner1979

quote:
Originally posted by RiffRaff

[quote]

ο στόχος είναι στο 5:00 άντε να δίνω ένα περιθώριο για 5'10, το πρόβλημα δεν είναι ο ρυθμός μου είναι ότι στο τρίωρο καταρρέω κυρίως μυοσκελετικά

[quote]

Εμένα, πάντως, σε αυτήν την περίπτωση το μυαλό μου θα πήγαινε σε τέσσερα πράγματα (χωρίς να έχω τις απαραίτητες γνώσεις, απλά με βάση το φτωχό μου το μυαλό):

- περισσότερα χιλιόμετρα στο τερέν του αγώνα (άσφαλτος)
- ασκήσεις δύναμης για να είναι σε θέση να αντέξει το μυοσκελετικό
- υπερφόρτωση στην προετοιμασία που οδηγεί σε breakdown στα χασομέρια του αγώνα
- υπερβολική φόρτιση του μυοσκελετικού λόγω τεχνικών θεμάτων (λάθος παπούτσια/κακή δρομική τεχνική/κτλ.)

Τώρα, βέβαια, υπάρχουν και αρκετά πιο έμπειροι (και κατ' επέκταση έγκυροι) δρομείς εδώ μέσα, οπότε μην τα πάρεις τοις μετρητοίς αυτά. Κουβέντα να γίνεται.

--------------------------
Run-time Error


πιστεύω ότι και ο τέταρτος παράγοντας παίζει ρόλο καθώς το τρέξιμό μου πάντα ήταν λίγο χοροπηδηχτό εξαιτίας μεγάλης ακαμψίας στην δεξιά ποδοκνημική απότοκο από ένα σοβαρό χειρουργείο που είχα κάνει έφηβος μετά από συντρηπτικό κάταγμα στο μπάσκετ


Μια ερώτηση Πόσα χλμ τρέχεις κατά μέσο όρο στην προετοιμασία του μαραθωνιου;
runner1979 Posted - 19/04/2018 : 13:09:42
quote:
Originally posted by RiffRaff

[quote]

ο στόχος είναι στο 5:00 άντε να δίνω ένα περιθώριο για 5'10, το πρόβλημα δεν είναι ο ρυθμός μου είναι ότι στο τρίωρο καταρρέω κυρίως μυοσκελετικά

[quote]

Εμένα, πάντως, σε αυτήν την περίπτωση το μυαλό μου θα πήγαινε σε τέσσερα πράγματα (χωρίς να έχω τις απαραίτητες γνώσεις, απλά με βάση το φτωχό μου το μυαλό):

- περισσότερα χιλιόμετρα στο τερέν του αγώνα (άσφαλτος)
- ασκήσεις δύναμης για να είναι σε θέση να αντέξει το μυοσκελετικό
- υπερφόρτωση στην προετοιμασία που οδηγεί σε breakdown στα χασομέρια του αγώνα
- υπερβολική φόρτιση του μυοσκελετικού λόγω τεχνικών θεμάτων (λάθος παπούτσια/κακή δρομική τεχνική/κτλ.)

Τώρα, βέβαια, υπάρχουν και αρκετά πιο έμπειροι (και κατ' επέκταση έγκυροι) δρομείς εδώ μέσα, οπότε μην τα πάρεις τοις μετρητοίς αυτά. Κουβέντα να γίνεται.

--------------------------
Run-time Error


πιστεύω ότι και ο τέταρτος παράγοντας παίζει ρόλο καθώς το τρέξιμό μου πάντα ήταν λίγο χοροπηδηχτό εξαιτίας μεγάλης ακαμψίας στην δεξιά ποδοκνημική απότοκο από ένα σοβαρό χειρουργείο που είχα κάνει έφηβος μετά από συντρηπτικό κάταγμα στο μπάσκετ
RiffRaff Posted - 19/04/2018 : 11:06:39
[quote]

ο στόχος είναι στο 5:00 άντε να δίνω ένα περιθώριο για 5'10, το πρόβλημα δεν είναι ο ρυθμός μου είναι ότι στο τρίωρο καταρρέω κυρίως μυοσκελετικά

[quote]

Εμένα, πάντως, σε αυτήν την περίπτωση το μυαλό μου θα πήγαινε σε τέσσερα πράγματα (χωρίς να έχω τις απαραίτητες γνώσεις, απλά με βάση το φτωχό μου το μυαλό):

- περισσότερα χιλιόμετρα στο τερέν του αγώνα (άσφαλτος)
- ασκήσεις δύναμης για να είναι σε θέση να αντέξει το μυοσκελετικό
- υπερφόρτωση στην προετοιμασία που οδηγεί σε breakdown στα χασομέρια του αγώνα
- υπερβολική φόρτιση του μυοσκελετικού λόγω τεχνικών θεμάτων (λάθος παπούτσια/κακή δρομική τεχνική/κτλ.)

Τώρα, βέβαια, υπάρχουν και αρκετά πιο έμπειροι (και κατ' επέκταση έγκυροι) δρομείς εδώ μέσα, οπότε μην τα πάρεις τοις μετρητοίς αυτά. Κουβέντα να γίνεται.

--------------------------
Run-time Error
runner1979 Posted - 19/04/2018 : 10:41:33
quote:
Originally posted by as400

Runner1979, εχω την εντυπωση οτι αυτο που σε "σκαει" ειναι οτι τα LR τα κανεις αρκετα γρηγορα . Για ενα στοχο μαραθωνιου στο 5:20 πιστευω οτι τα LR θα πρεπει να κανεις αρκετα πιο αργα , περιπου στο 5:50 .

AS400



ο στόχος είναι στο 5:00 άντε να δίνω ένα περιθώριο για 5'10, το πρόβλημα δεν είναι ο ρυθμός μου είναι ότι στο τρίωρο καταρρέω κυρίως μυοσκελετικά

quote:
Originally posted by RiffRaff

quote:
Originally posted by runner1979

σε κάθε προετοιμασία κάνω συνήθως δύο 3ωρα σε ρυθμό περίπου 5'30'' που βγάζει περίπου 32-33km, κάνω άλλο ένα 30άρι στον ίδιο ρυθμό σε 2ω:45λ και δύο 2:30 αλλά αυτά σε ρυθμό 5'10''-15 και σε γενικές γραμμές μου βγαίνουν άνετα..

στους μαραθωνίους ο στόχος μου πάντα είναι ένας ρυθμός στο 5-5'10 αλλά σε όλους μετά το 30 για διάφορους λόγους σκάω, είτε πάω αργά είτε γρήγορα, με αποτέλεσμα να μένω στον ίδιο χρόνο περίπου 3:50 από τότε που ξεκίνησα να τρέχω μαραθώνιο (προ πενταετίας) μέχρι και σήμερα αλλά πάντα μου βγαίνει δυσφορία και κόπωση έστω και αν είμαι 1.78 με 65κιλά και αρκετά γυμνασμένος..

Πλέον έχω κουραστεί ψυχολογικά με το θέμα "αγώνας μαραθωνίου" αλλά η προετοιμασία μου αρέσει και θα συνεχίσω να την κάνω γιατί έχει μεγάλη ποικιλία και την θεωρώ πολύ καλή και καθόλου βαρετή ως άσκηση (γρήγορα, αργά, τέμπο km)

απλά μου την δίνει το ότι δεν βελτιώνομαι καθόλου παρά το ότι είμαι συνεπής με την προπόνηση ακόμη και στο δεκάρι μου, περίπου στα 42-43 λεπτά ήμουν το 2005 που δεν έκανα αποστάσεις πάνω από 15km τόσο είναι και τώρα...

Υποπτεύομαι ότι μπορεί να φταίει το ότι δεν κάνω πολλά χιλιόμετρα σε άσφαλτο αλλά προπονούμε κυρίως σε χώμα, χόρτο και ταρτάν ή απλά έχω πιάσει ταβάνι εδώ και χρόνια και το μηχάνημα δεν πάει παραπάνω... Βέβαια σε αγώνες δεν πολυπηγαίνω άντε να ναι 4-5 τον χρόνο το πολύ (1μαραθώνιος, 1βουνίσιος και 1-2ήμι)




Ίσως θα είχε νόημα να πάρεις μια γνώμη προπονητή συνδυαστικά με μια εργομέτρηση που πάντα βοηθάει. Βέβαια, είναι και αυτά τα καταραμένα 50-60 ευρώ που ποτέ δε μας περισσεύουν, αλλά αν πραγματικά έχεις φτάσει σε τελματική κατάσταση, όπως τα περιγράφεις, ίσως αξίζει.

Bold 2: Νομίζω πως είναι πολύ σημαντική παράμετρος αυτή. Νομίζω θέλει οπωσδήποτε 25-30 χιλιόμετρα την εβδομάδα σε άσφαλτο.

Bold 1: Αν μου δάνειζες τα κιλά σου για έναν αγώνα, θα σπάγαμε το τρίωρο.

--------------------------
Run-time Error


και εγώ μετά από τόσα χρόνια καταλήγω μάλλον ότι η απάντηση είναι τα περισσότερα ασφάλτινα χιλιόμετρα, θα το δοκιμάσω ελεγχόμενα για την επόμενη φορά να δω πως θα δουλέψει
RiffRaff Posted - 19/04/2018 : 10:00:45
quote:
Originally posted by runner1979

σε κάθε προετοιμασία κάνω συνήθως δύο 3ωρα σε ρυθμό περίπου 5'30'' που βγάζει περίπου 32-33km, κάνω άλλο ένα 30άρι στον ίδιο ρυθμό σε 2ω:45λ και δύο 2:30 αλλά αυτά σε ρυθμό 5'10''-15 και σε γενικές γραμμές μου βγαίνουν άνετα..

στους μαραθωνίους ο στόχος μου πάντα είναι ένας ρυθμός στο 5-5'10 αλλά σε όλους μετά το 30 για διάφορους λόγους σκάω, είτε πάω αργά είτε γρήγορα, με αποτέλεσμα να μένω στον ίδιο χρόνο περίπου 3:50 από τότε που ξεκίνησα να τρέχω μαραθώνιο (προ πενταετίας) μέχρι και σήμερα αλλά πάντα μου βγαίνει δυσφορία και κόπωση έστω και αν είμαι 1.78 με 65κιλά και αρκετά γυμνασμένος..

Πλέον έχω κουραστεί ψυχολογικά με το θέμα "αγώνας μαραθωνίου" αλλά η προετοιμασία μου αρέσει και θα συνεχίσω να την κάνω γιατί έχει μεγάλη ποικιλία και την θεωρώ πολύ καλή και καθόλου βαρετή ως άσκηση (γρήγορα, αργά, τέμπο km)

απλά μου την δίνει το ότι δεν βελτιώνομαι καθόλου παρά το ότι είμαι συνεπής με την προπόνηση ακόμη και στο δεκάρι μου, περίπου στα 42-43 λεπτά ήμουν το 2005 που δεν έκανα αποστάσεις πάνω από 15km τόσο είναι και τώρα...

Υποπτεύομαι ότι μπορεί να φταίει το ότι δεν κάνω πολλά χιλιόμετρα σε άσφαλτο αλλά προπονούμε κυρίως σε χώμα, χόρτο και ταρτάν ή απλά έχω πιάσει ταβάνι εδώ και χρόνια και το μηχάνημα δεν πάει παραπάνω... Βέβαια σε αγώνες δεν πολυπηγαίνω άντε να ναι 4-5 τον χρόνο το πολύ (1μαραθώνιος, 1βουνίσιος και 1-2ήμι)




Ίσως θα είχε νόημα να πάρεις μια γνώμη προπονητή συνδυαστικά με μια εργομέτρηση που πάντα βοηθάει. Βέβαια, είναι και αυτά τα καταραμένα 50-60 ευρώ που ποτέ δε μας περισσεύουν, αλλά αν πραγματικά έχεις φτάσει σε τελματική κατάσταση, όπως τα περιγράφεις, ίσως αξίζει.

Bold 2: Νομίζω πως είναι πολύ σημαντική παράμετρος αυτή. Νομίζω θέλει οπωσδήποτε 25-30 χιλιόμετρα την εβδομάδα σε άσφαλτο.

Bold 1: Αν μου δάνειζες τα κιλά σου για έναν αγώνα, θα σπάγαμε το τρίωρο.

--------------------------
Run-time Error
as400 Posted - 19/04/2018 : 09:55:35
Runner1979, εχω την εντυπωση οτι αυτο που σε "σκαει" ειναι οτι τα LR τα κανεις αρκετα γρηγορα . Για ενα στοχο μαραθωνιου στο 5:20 πιστευω οτι τα LR θα πρεπει να κανεις αρκετα πιο αργα , περιπου στο 5:50 .

AS400
runner1979 Posted - 19/04/2018 : 09:11:41
σε κάθε προετοιμασία κάνω συνήθως δύο 3ωρα σε ρυθμό περίπου 5'30'' που βγάζει περίπου 32-33km, κάνω άλλο ένα 30άρι στον ίδιο ρυθμό σε 2ω:45λ και δύο 2:30 αλλά αυτά σε ρυθμό 5'10''-15 και σε γενικές γραμμές μου βγαίνουν άνετα..

στους μαραθωνίους ο στόχος μου πάντα είναι ένας ρυθμός στο 5-5'10 αλλά σε όλους μετά το 30 για διάφορους λόγους σκάω, είτε πάω αργά είτε γρήγορα, με αποτέλεσμα να μένω στον ίδιο χρόνο περίπου 3:50 από τότε που ξεκίνησα να τρέχω μαραθώνιο (προ πενταετίας) μέχρι και σήμερα αλλά πάντα μου βγαίνει δυσφορία και κόπωση έστω και αν είμαι 1.78 με 65κιλά και αρκετά γυμνασμένος..

Πλέον έχω κουραστεί ψυχολογικά με το θέμα "αγώνας μαραθωνίου" αλλά η προετοιμασία μου αρέσει και θα συνεχίσω να την κάνω γιατί έχει μεγάλη ποικιλία και την θεωρώ πολύ καλή και καθόλου βαρετή ως άσκηση (γρήγορα, αργά, τέμπο km)

απλά μου την δίνει το ότι δεν βελτιώνομαι καθόλου παρά το ότι είμαι συνεπής με την προπόνηση ακόμη και στο δεκάρι μου, περίπου στα 42-43 λεπτά ήμουν το 2005 που δεν έκανα αποστάσεις πάνω από 15km τόσο είναι και τώρα...

Υποπτεύομαι ότι μπορεί να φταίει το ότι δεν κάνω πολλά χιλιόμετρα σε άσφαλτο αλλά προπονούμε κυρίως σε χώμα, χόρτο και ταρτάν ή απλά έχω πιάσει ταβάνι εδώ και χρόνια και το μηχάνημα δεν πάει παραπάνω... Βέβαια σε αγώνες δεν πολυπηγαίνω άντε να ναι 4-5 τον χρόνο το πολύ (1μαραθώνιος, 1βουνίσιος και 1-2ήμι)
RiffRaff Posted - 19/04/2018 : 08:10:53
Τέσσερα 34ρια σε ρυθμό κοντά στο 6:00 σημαίνει ότι θα πρέπει να τρέξει 4 φορές πάνω από 3ωρο ή κάπου εκεί. Νομίζω η επιβάρυνση θαναι πολύ μεγάλη. Καλύτερα να το σπάει σε Σάββατο απόγευμα και Κυριακή πρωί, ώστε να προσομοιώνονται καλύτερα στο κυριακάτικο τα τελευταία ζόρικα χιλιόμετρα του αγώνα, χωρίς όμως τη συνεχόμενη καταπόνηση. Πχ σαββατο: 14 - κυριακή: 25. Τουλάχιστον, εγώ αυτό θα έκανα.

--------------------------
Run-time Error
GERMANOS Posted - 18/04/2018 : 23:41:18
runner 1979
Eίναι σχεδόν απλά τα πράματα!

4(τέσσερα) 34άρια λογκ ραν
μέσα στο τρίμηνο της προετοιμασίας
Με το τελευταίο 3 βδομάδες πριν τον μαραθώνιο!

4 15άρια τέμπο μαραθωνίου ή και 16-18χλμ το τελευταίο δίμηνο

Και πας σε λογικό τέμπο........για να τερματίσεις Επιτυχώς!

Οποιεσδήποτε άλλες λεπτομέρειες Άσε Τηλ!!! ή e-mail!!!!!!!!!!!
Bloom Posted - 17/04/2018 : 23:55:26
quote:
Originally posted by dtziouvaras

quote:
θα πάω να αποτύχω και στη Φλωρεντία. Μυαλό δε βάζω.


τι εννοεις? Να μην τερματίσεις? Να μην κανεις καποιο χρόνο που θες?



Για μένα επιτυχια είναι να τον βγάλω όπως ταιριάζει βάσει των επιδόσεων μου στους άλλους αγωνες. Αν όμως κάνω το 32αρι λονγκ ραν σε ρυθμο 5:23, ένας μαραθώνιος σε ρυθμο 6:17 είναι καθαρή αποτυχία και τίποτα λιγότερο.
runner1979 Posted - 16/04/2018 : 21:35:54
κοιτάξτε τί έπαθε χθες ο Hawkins (o 4ος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα)
https://www.youtube.com/watch?v=W2Kktke-xsQ

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000