Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 πρoβλημα με garmin 235

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
volteros Δημοσιευτηκε - 02/04/2017 : 15:11:31
Καλησπέρα και καλό μήνα
Εχω εδω και ένα μήνα πρόβλημα με το garmin 235 και συγκεκριμένα με το Training Effect ,,και εξηγώ
Ενω σε μια διαδρομή οι μέσοι ΚΠ ειναι 92% και οι μέγιστοι στο 98% είμαι δηλαδή στις ζώνες 5,2 και 5,9 το Training Effect μου το δείχνει 3,9 αερόβιο , και στο ρολόι και στο πρόγραμμα της garmin στο pc
εχω δει όλες τις ρυθμίσεις και είναι σωστά
έχει τύχει σε κάποιον που έχει το ρολόι κατι τέτοιο η αν έχει κάποιος κάποια ιδέα τι μπορεί να φταίει ?
ευχαριστώ
7   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
papako Posted - 21/04/2018 : 20:46:24
Να περιμένεις κανα λεπτό αφού πρασινίσει το GPS και μετά να ξεκινάς. Βοηθάει πολύ.


________
Στέφανος
ioma Posted - 21/04/2018 : 18:35:21
quote:
Originally posted by johndoul

Καλησπέρα και από εμένα. Αγόρασα κι εγώ το garmin 235. Δυστυχώς σε στάδιο με μετρημένες τις αποστάσεις, κλέβει και στην απόσταση και στον ρυθμό. Μήπως θέλει κάποια ρύθμιση;


Μέσα στο στίβο τα περισσότερα ρολόγια χανουν.Αυτο που μπορείς να κάνεις είναι να τρέχεις στις εξωτερικές διαδρομές, επειδή όταν μεγαλώνει το τόξο αυξάνεται η ακρίβεια
johndoul Posted - 21/04/2018 : 16:42:13
Καλησπέρα και από εμένα. Αγόρασα κι εγώ το garmin 235. Δυστυχώς σε στάδιο με μετρημένες τις αποστάσεις, κλέβει και στην απόσταση και στον ρυθμό. Μήπως θέλει κάποια ρύθμιση;
volteros Posted - 28/04/2017 : 17:15:49
καλησπέρα
dsotos ευχαριστώ για την απάντηση σου
είχα λίγο μπερδευτεί αλλά με την βοήθεια σου το κατάλαβα

το ρολόι είναι μια χαρά και απροβλημάτιστο στους 6 μηνες που το έχω
το μόνο που θα ήθελα θα ήταν να μην είχε τέτοιο εξόγκωμα ο αισθητήρας των καρδιακών παλμών
dsotos Posted - 28/04/2017 : 15:59:09
Αυτά είναι τα στοιχεία που υπάρχουν στο garmin connect για το training effect:

"Aerobic Training Effect uses your heart rate to measure the accumulated intensity of exercise on your aerobic fitness and indicates if the workout had a maintaining or improving effect on your fitness level. Steady workouts at moderate effort or workouts involving longer intervals (> 180 sec) have a positive impact on your aerobic metabolism and therefore produce an aerobic training effect."

Η βαθμονόμηση έχει ως εξής:

Overreaching 5
Highly Improving 4
Improving 3
Maintaining 2
Minor Benefit 1
No Benefit 0

Τώρα το τι ακριβώς επηρεάζει το vo2max και πώς ακριβώς το αυξάνεις, είναι μάλλον ένα μεγάλο ερώτημα :). 20 διαφορετικά sites και άλλα τόσα επιστημονικά papers να διαβάσεις, τόσες διαφορετικές "συνταγές" θα βρεις. Αυτό που κάνω προσωπικά είναι αυτό που λένε polarised training, δηλαδή 2-3 workouts σε χαμηλό heart rate ( ~ 80% των μέγιστων παλμών μου) και 1 πιο εντατικό μέσα στην εβδομάδα.

Σχετικά με το 235 ως ρολόι, ευχαριστημένος είμαι. Το χρησιμοποιώ με εξωτερικό heart rate band όταν τρέχω γιατί έχω διαβάσει ότι είναι πιο ακριβές σε σχέση με το ενσωματωμένο. Με τη λογική αυτή, αν θέλεις heart rate monitoring μόνο όταν αθλείσαι, μπορείς να πάρεις το 230 και ένα εξωτερικό heart rate monitor. Από την άλλη, εγώ ήθελα και το ενσωματωμένο heart rate monitor (άρα και το 235) για να έχω μια εικόνα των παλμών μου σε όλη τη διάρκεια της ημέρας. Δεν έχω ακριβή εικόνα για τον ανταγωνισμό από άλλες εταιρίες.
HarisPs Posted - 28/04/2017 : 15:05:40
Συγνώμη που κάνω "hijack" το thread αλλά θέλω να κάνω δύο ερωτήσεις:
1ον, @dsotos η βαθμονόμηση που αναφέρεις, είναι 1 για πολύ μικρή βελτίωση, 5 για πολύ μεγάλη βελτίωση; Και αυτό μετά από καιρό θα αντικατοπτριστεί στο VO2Max? (όπως καταλαβαίνεις, τώρα ξεκινάω να τα ψάχνω σε αυτή τη λεπτομέρεια)
2ον, και στους δύο, πως είναι το 235 σαν ρολόι; Είμαι με το FR15 και σκέφτομαι το FR235 ως αναβάθμιση (γιατί βάζω και ποδηλασία σιγά σιγά), αλλά στα 262ευρώ είναι λίγο "αλμυρό". Τα αξίζει σαν επένδυση;

Ευχαριστώ

---------
Σημασία δεν έχει το ταξίδι, αλλά τι θα φάμε όταν φτάσουμε!
dsotos Posted - 28/04/2017 : 14:40:03
Καλησπέρα,
Το ίδιο ρολόι έχω κι εγώ. Το training effect σαν τιμή δεν σχετίζεται με τις ζώνες στις οποίες τρέχεις. Αυτό που σου δίνει είναι μια βαθμονόμηση από 1 έως 5 του πόσο βελτίωσες το αερόβιό σου σύστημα. Έτσι, αν τρέξεις 1 ώρα στο 80% του maximum heart rate, είναι πιθανόν να έχεις την ίδια βελτίωση στο αερόβιό σου σύστημα με το αν έτρεχες 20 λεπτά με intervals. Μπορείς να δεις και την επεξήγηση που υπάρχει για το training effect πατώντας στο ερωτηματικό δίπλα από το training effect στο garmin connect στο pc.
Τώρα, τα πιο ακριβά μοντέλα της garmin σου βγάζουν δύο διαφορετικές τιμές, για αεροβικό και αναεροβικό σύστημα αντίστοιχα. Εκεί, πχ, αν έκανες μόνο high intensity intervals φαντάζομαι ότι θα σου έβγαζε ότι έκανες πιο πολλή δουλειά στο αναεροβικό και λιγότερο στο αεροβικό, ενώ αν έκανες ένα long slow run θα σου έβγαζε το αντίθετο.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000