Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 "Και άλλος αθλητής νεκρός από καρδιά σε γήπεδο"

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Elda Δημοσιευτηκε - 21/04/2018 : 12:40:27
http://runningnews.gr/item.php?id=36085

O εκλιπων ηταν καθηγητης της κορης μου φετος στη Γ Λυκειου και παλιοτερα και του γιου μου. Ειχε 7 παιδια, η μια κορη συμμαθητρια της δικης μου. Ηταν πολυ γνωστος και πολυ αγαπητος στην περιοχη, στην κηδεια ηταν πανω απο 1000 ατομα.

Δεν ξερω αν ειχε προβλημα καρδιας ή αν εκανε εξετασεις, ξερω μονο οτι δεν καπνιζε ποτε και δεν ηταν υπερβαρος, και εκτος απο ποδοσφαιρο τα καλοκαιρια εκανε και ψαροντουφεκο. Τελικα μερικες φορες το να εισαι φαινομενικα υγιης (δεν πινεις, δεν καπνιζεις, προσεχεις τη διατορφη σου και το βαρος σου και αθλεισαι) μπορει να ειναι μεγαλη παγιδα και να θεωρεις οτι δεν εχεις την αναγκη εξετασεων, αφου δειχνεις υγιης, θα εισαι και υγιης. Προσοχη λοιπον σ αυτη την παγιδα, δε λεμε αθλουμαστε, δεν καπνιζουμε, προσεχουμε τι τρωμε κλπ αρα ειμαστε υγιεις. Λεμε κανουμε εξετασεις, ειμαστε υγιεις (αν ειναι ολα οκ εννοειται) ΑΡΑ ειμαστε σε θεση να αθλουμαστε. Και φυσικα επαναλαμβανουμε τις εξετασεις συμφωνα με τις οδηγιες του γιατρου μας.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
dim2 Posted - 30/04/2018 : 20:19:54
https://www.e-syntagografisi.gr/p-rv/p
έχει φουλ ραντεβού από 2/5 με καρδιολόγους (Αθήνα).
αν είναι οκ ή όχι, δε το ξέρω. Γενικά από τον Εοππυ έχω μείνει περισσότερο ευχαριστημένος, από όσο έλπιζα, χωρίς να λέω ότι όλα είναι όπως θα έπρεπε. Σε καρδιολόγο δεν έχω πάει ακόμη. Πάντως με την πρώτη ευκαρία θα πάω για το τρίπλεξ.

Όσον αφορά το συμβάν, πολύ ατυχές και στενάχωρο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δε θα μπορούσε να είχε συμβεί οπουδήποτε και στον οποιονδήποτε.
Panas73 Posted - 30/04/2018 : 19:28:09
quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by Panas73

Οι σύλλογοι δρομέων που υπάρχουν στη χώρα και που ανθίζουν τον τελευταίο καιρό θα έπρεπε να έχουν συνάψει συμφωνίες με μεμονωμένους ιατρούς ή διαγνωστικά κέντρα για πλήρη πακέτα καρδιολογικού ελέγχου για τα μέλη τους σε φιλικές τιμές.



Γιατι, θεωρειτε πως το κοστος ειναι το προβλημα οσων αμελουν τις καριδολογικες - και ολων των ειδων - εξετασεις? Κατα την αποψη μου το κοστος λαμβανεται υποψη τελευταιο ή και καθολου. Εξαλλου σ ενα κεντρο υγειας να κλεισει ραντεβου κανεις μπορει να κανει καρδιογραφημα και τριπλεξ εντελως δωρεαν, απλα υπαρχει μια αναμονη, μπορει και πανω απο μηνα, αλλα οταν μιλαμε για ετησιο τσεκ απ, το προγραμματιζει κανεις εγκαιρως. Εμεις παντως αυτο κανουμε οικογενειακως τα τελευταια χρονια στο κεντρο υγειας Καλυβιων και ειμαστε απολυτα ευαριστημενοι.



Η παρατήρησή σου με βρίσκει σύμφωνο, πιθανόν για πολλούς το κόστος δεν είναι ο σημαντικότερος λόγος που αμελούν τις προληπτικές εξετάσεις. Ωστόσο, με τα χάλια που έχει το σύστημα της δημόσιας υγείας και ανάλογα με την περιοχή που μένει ο καθένας μπορεί ο συνδυασμός κόστους και ταλαιπωρίας να αποτελεί σημαντικό ανασταλτικό παράγοντα. Όταν εγώ δοκίμασα (στο ΙΚΑ Πατρών) να υποβληθώ σε δωρεάν πλήρη καρδιολογικό έλεγχο αντιμετώπισα αφενός τη χλεύη κάποιων καρδιολόγων του ΙΚΑ προς τους δρομείς αφετέρου το μόνο που κατάφερα να κάνω ήταν ένα απλό καρδιογράφημα αφού το ραντεβού για το τεστ κόπωσης αναβλήθηκε 3-4 φορές (!!!) επειδή το μηχάνημα ήταν χαλασμένο και υπήρχε τεράστια αναμονή. Τελικά πήγα σε ιδιώτη όπου τα πλήρωσα όλα από τη τσέπη μου.
Elda Posted - 30/04/2018 : 16:46:47
quote:
Originally posted by Panas73

Οι σύλλογοι δρομέων που υπάρχουν στη χώρα και που ανθίζουν τον τελευταίο καιρό θα έπρεπε να έχουν συνάψει συμφωνίες με μεμονωμένους ιατρούς ή διαγνωστικά κέντρα για πλήρη πακέτα καρδιολογικού ελέγχου για τα μέλη τους σε φιλικές τιμές.



Γιατι, θεωρειτε πως το κοστος ειναι το προβλημα οσων αμελουν τις καριδολογικες - και ολων των ειδων - εξετασεις? Κατα την αποψη μου το κοστος λαμβανεται υποψη τελευταιο ή και καθολου. Εξαλλου σ ενα κεντρο υγειας να κλεισει ραντεβου κανεις μπορει να κανει καρδιογραφημα και τριπλεξ εντελως δωρεαν, απλα υπαρχει μια αναμονη, μπορει και πανω απο μηνα, αλλα οταν μιλαμε για ετησιο τσεκ απ, το προγραμματιζει κανεις εγκαιρως. Εμεις παντως αυτο κανουμε οικογενειακως τα τελευταια χρονια στο κεντρο υγειας Καλυβιων και ειμαστε απολυτα ευαριστημενοι.
Panas73 Posted - 30/04/2018 : 15:43:23
Οι σύλλογοι δρομέων που υπάρχουν στη χώρα και που ανθίζουν τον τελευταίο καιρό θα έπρεπε να έχουν συνάψει συμφωνίες με μεμονωμένους ιατρούς ή διαγνωστικά κέντρα για πλήρη πακέτα καρδιολογικού ελέγχου για τα μέλη τους σε φιλικές τιμές.
Simba Posted - 29/04/2018 : 19:57:37
Δεν υπάρχουν κάποιες ενδείξεις κατα το τρέξιμο που δειχνουν οτι υπάρχει πρόβλημα ; δηλ ξαφνικά συμβαινει το κακό ; διχως μια ζαλη ή μια δύσπνοια ;
nikkapen Posted - 29/04/2018 : 18:02:33
Καλησπερα δρομεις.Καπου διαβασα πως πεθανε κι αλλος δρομεας στην Αιγινα,αμεσως μετα τον τερματισμο.Πολυ θλιβερο αν ισχυει τελικα....Πρεπει να κανουμε οτι περναει απο το χερι μας για να ελαχιστοποιησουμε την πιθανοτητα προβληματος με την καρδια.Κριμα.

Τρεχω αρα υπαρχω.
Deorum Posted - 27/04/2018 : 20:15:40
https://web.facebook.com/Eirinodromia/photos/a.1415653815421010.1073741828.1413284155657976/2016281968691522/?type=3&theater

Αυτό είναι απλώς ένα παράδειγμα για τον φίλο που έλεγε, ότι θα έπρεπε οι σύλλογοι και οι διοργανώσεις να οργανώνουν προληπτικά διάφορα δρώμενα (εξετάσεις, ημερίδες, κτλ)
gargadua Posted - 26/04/2018 : 22:59:51
Ως αναφορά το θέμα των εξετάσεων από 2 καρδιολόγους έχω ακούσει ότι εφόσον αθλείσαι και δεν επιβαρύνεις τον εαυτό σου δεν απαιτείται κάποιο καρδιολογικό τεστ πλην της περιπτώσεως που υπάρχει ενόχληση. Σωστό ή λάθος δεν γνωρίζω(γιατί αυτοί είναι οι ειδικοί, όχι εγώ), νομίζω όμως ότι έστω και τυπικά 1 τεστ πρέπει να κάνουμε.

Σχετικά με τον θάνατο του ανθρώπου πέρα από το λυπηρό γεγονός, είχε 1 αξιοπρεπή θάνατο κάτι που άλλοι σε νοσοκομεία με άπειρα πιο βασανιστικές ασθένειες θα επιθυμούσαν. Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ. Υπάρχει δυστυχώς και η καλή πλευρά του θανάτου.
Η πραγματικά κακή πλευρά είναι η χήρα με τα παιδιά και 1 βοήθημα για 3 χρόνια αν δεν έχει τα ηλικιακά κριτήρια.....

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
dpkouk Posted - 25/04/2018 : 17:38:42
quote:
Originally posted by Rigelian

Στα bold η μεγάλη αλήθεια!
(και στους Sex Pistols, βέβαια!)

quote:
Originally posted by dimitrissss

Όντως είναι θέμα μιας νοοτροπίας που μας διακατέχει γενικώς. Στην Ιταλία για να πάρεις μέρος σε οποιαδήποτε αγώνα δρόμου, πρέπει να βγάλεις μια κάρτα που έχει ισχύ για 1 χρόνο και φυσικά για να τη βγάλεις πρέπει να κάνεις τις αντίστοιχες εξετάσεις. Τις ίδιες εξετάσεις σου ζητούν οι Ιταλοί για να συμμετάσχεις και από το εξωτερικό. Όταν λοιπόν έπρεπε να κάνω εξετάσεις για να τρέξω μαραθώνιο στην Ιταλία, άλλος δρομέας μου πρότεινε να πάω στον "τάδε" γιατρό να μου βάλει απλά μια υπογραφή και σφραγίδα για να μη ταλαιπωρούμε με εξετάσεις. Φαντάζομαι δε θα είναι ο μόνος. Όπως μου είπε ο καρδιολόγος που με εξέτασε η Ιταλία μετά από κάποιες δράσεις που έχει εφαρμόσει, έχει πλέον το μικρότερο αριθμό αιφνίδιων θανάτων στην Ευρώπη. Τίποτα δεν είναι τυχαίο.

No pain, no gain!





αν κ το νημα δεν εχει χωρο γ αστεια...εεεεγραψες

απο τοτε που χασαμε τον νικολα, που πολλοι απο δω μεσα το δαμε με τα ματια μας ποσο ευκολο ειναι να 'φυγεις', θελησαμε μεσω του αγωνα του τα Χριστουγεννα να θυμισουμε σε ολους πως τρεχουμε κ ο τελικος προορισμος ειναι το σπιτι μας, οι δικοι μας ανθρωποι...αυτο μοναχα, κι ο Θεος ας αναπαυσει την ψυχη του συντρεχτη..

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Rigelian Posted - 25/04/2018 : 16:15:15
Στα bold η μεγάλη αλήθεια!
(και στους Sex Pistols, βέβαια!)

quote:
Originally posted by dimitrissss

Όντως είναι θέμα μιας νοοτροπίας που μας διακατέχει γενικώς. Στην Ιταλία για να πάρεις μέρος σε οποιαδήποτε αγώνα δρόμου, πρέπει να βγάλεις μια κάρτα που έχει ισχύ για 1 χρόνο και φυσικά για να τη βγάλεις πρέπει να κάνεις τις αντίστοιχες εξετάσεις. Τις ίδιες εξετάσεις σου ζητούν οι Ιταλοί για να συμμετάσχεις και από το εξωτερικό. Όταν λοιπόν έπρεπε να κάνω εξετάσεις για να τρέξω μαραθώνιο στην Ιταλία, άλλος δρομέας μου πρότεινε να πάω στον "τάδε" γιατρό να μου βάλει απλά μια υπογραφή και σφραγίδα για να μη ταλαιπωρούμε με εξετάσεις. Φαντάζομαι δε θα είναι ο μόνος. Όπως μου είπε ο καρδιολόγος που με εξέτασε η Ιταλία μετά από κάποιες δράσεις που έχει εφαρμόσει, έχει πλέον το μικρότερο αριθμό αιφνίδιων θανάτων στην Ευρώπη. Τίποτα δεν είναι τυχαίο.

No pain, no gain!

Deorum Posted - 25/04/2018 : 15:13:00
quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by Deorum

Το πρόγραμμα υποχρεωτικής καρδιολογικής εξέτασης (screening) εφαρμόζεται λίγο πολύ και στην Ελλάδα. Όχι σε αγώνες δρόμου ιδιωτών (αμφιβάλλω αν σε μεγάλο μαραθώνιο στην Ιταλία ζητάνε 20.000 πιστοποιητικά γιατρών... πάντως), αλλά σε δημοτικά γυμναστήρια, δελτία αθλητών, κολυμβητήρια κτλ. Και εμείς είμαστε αρκετά καλά σε σχέση με άλλες χώρες.

Δεν θυμάμαι την πηγή, αν βρω χρόνο θα το ψάξω.



Πιστευετε οτι κανουν παντα τριπλεξ για την εκδοση αυτων των πιστοποιητικων? Ενα απλο καρδιογραφημα κανουν στις περισσοτερες περιπτωσεις.



Καταρχήν το καρδιογράφημα δεν είναι "απλό". Δείχνει πολλά πράγματα, και μπορεί να προλάβει πληθώρα προβλημάτων. Το τρίπλεξ δείχνει κάποια ακόμα.


Από εκεί και πέρα, προσωπικά σας λέω ότι για κολυμβήτηριο πλέον καρδιολόγος σε δημοτικά ιατρεία μου ζήτησε να μην πάω από εκεί (δεν θα μου δώσει βεβαίωση δλδ και θα πάω τσάμπα) χωρίς πρόσφατο τρίπλεξ. Να το έχω στο χέρι και να πάω...

2 φορές που έχω κάνει πλήρες τσεκάρισμα, έχω κάνει και τις 2 φορές τρίπλεξ. Στο ενδιάμεσο έχω κάνει και άλλες 4-5 φορές σκέτο καρδιογράφημα (βασιζόμενοι στο ότι έχω κάνει ήδη τρίπλεξ έστω και πριν 1,5χρόνο και πάντα συνυπολογίζοντας τους παράγοντες κινδύνου (πόσο χρονών είσαι, τι ενοχλήσεις είχες αν είχες, κάπνιζεις, πίνεις, είσαι χοντρός κτλ - πιθανόν αν είχα πολλούς παράγοντες μου το ξαναζήταγαν και αυτό)
ANASTASIOS Posted - 25/04/2018 : 13:58:04
quote:
Originally posted by giannis1970

δεν ξερω αν ειναι σωστο αυτο που σκεφτομαι αλλα κ μια κινητοποιηση απο τους συλλογους που ολοι λιγο πολυ ειμαστε ενταγμενοι -ενημερωση ομαδικες εξετασεις ισως- δε θα ηταν κακο , ας κινητοποιηθουν λιγο δεν ειναι μονο για εκδρομες σε αγωνες




Υπάρχει κινητοποίηση φίλε μου και μάλιστα έντονη.Ολοι(σχεδόν) οι σύλλογοι κάνουν.Και αυτόν τον καιρό έχει ημερίδα σχετικά με όλα αυτά τα θέματα ο ΣΔΥΑ.Εάν ενδιαφέρεσε, σήμερα το απόγευμα είναι η δεύτερη μέρα.Κάνε μια βόλτα μέχρι την γραβιάς 9-13 στις 6 το απόγευμα.
Πάντως εκείνο που βλέπω είναι πως αρκετοί γκρινιάζουν αλλά όταν γίνονται ημερίδες κλπ δέν πατάει κανείς.Την πρώτη μέρα στον ΣΔΥΑ ήταν μόνο 30 άτομα.(δεν το λέω προσωπικά για τον φίλο Γιάννη αλλά γενικά).
Και όσο για το που μπορεί κανείς να μάθει σχετικά με τέτοιου είδους εκδηλώσεις,εεεε όλοι έχουμε Η/Υ,σχεδόν όλοι f/b,αλλά και απο εδώ μέσα,όταν είναι να γίνει κάτι σχετικό,οι σύλλογοι το ποστάρουν.

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
Hermes Posted - 25/04/2018 : 11:54:39
quote:
Originally posted by Deorum

Το πρόγραμμα υποχρεωτικής καρδιολογικής εξέτασης (screening) εφαρμόζεται λίγο πολύ και στην Ελλάδα. Όχι σε αγώνες δρόμου ιδιωτών (αμφιβάλλω αν σε μεγάλο μαραθώνιο στην Ιταλία ζητάνε 20.000 πιστοποιητικά γιατρών... πάντως), αλλά σε δημοτικά γυμναστήρια, δελτία αθλητών, κολυμβητήρια κτλ. Και εμείς είμαστε αρκετά καλά σε σχέση με άλλες χώρες.

Δεν θυμάμαι την πηγή, αν βρω χρόνο θα το ψάξω.



ζητάνε! ζητάνε!!
Elda Posted - 25/04/2018 : 11:52:44
quote:
Originally posted by Deorum

Το πρόγραμμα υποχρεωτικής καρδιολογικής εξέτασης (screening) εφαρμόζεται λίγο πολύ και στην Ελλάδα. Όχι σε αγώνες δρόμου ιδιωτών (αμφιβάλλω αν σε μεγάλο μαραθώνιο στην Ιταλία ζητάνε 20.000 πιστοποιητικά γιατρών... πάντως), αλλά σε δημοτικά γυμναστήρια, δελτία αθλητών, κολυμβητήρια κτλ. Και εμείς είμαστε αρκετά καλά σε σχέση με άλλες χώρες.

Δεν θυμάμαι την πηγή, αν βρω χρόνο θα το ψάξω.



Πιστευετε οτι κανουν παντα τριπλεξ για την εκδοση αυτων των πιστοποιητικων? Ενα απλο καρδιογραφημα κανουν στις περισσοτερες περιπτωσεις.
Deorum Posted - 25/04/2018 : 11:40:04
Το πρόγραμμα υποχρεωτικής καρδιολογικής εξέτασης (screening) εφαρμόζεται λίγο πολύ και στην Ελλάδα. Όχι σε αγώνες δρόμου ιδιωτών (αμφιβάλλω αν σε μεγάλο μαραθώνιο στην Ιταλία ζητάνε 20.000 πιστοποιητικά γιατρών... πάντως), αλλά σε δημοτικά γυμναστήρια, δελτία αθλητών, κολυμβητήρια κτλ. Και εμείς είμαστε αρκετά καλά σε σχέση με άλλες χώρες.

Δεν θυμάμαι την πηγή, αν βρω χρόνο θα το ψάξω.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000