Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 επιμονος πονος στο 4ο μετατάρσιο

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Achileas Δημοσιευτηκε - 23/04/2018 : 18:47:15
Καλησπερα!

Ασχολουμαι με τον χορο και εχω καποιο προβλημα με το μεταταρσιο (το 4ο κυριως)στο αριστερο μου πελμα εδω και ενα περιπου χρονο (αισθημα καψιματος οταν ειναι σε εξαρση και βυθιος μονιμος πονος οταν ηρεμει). Εχω επισκεφτει αρκετους γιατρους διαφορων ειδικοτητων και εχω δομικασει μεχρι τωρα αντιβιωσεις, διατασεις, ποδολουτρα, περπατημα στην αμμο, μαλαξεις, ασκησεις κ.α. αλλα η ενοχληση επιμενει παρολο που βελτιωνεται περιστασιακα. Ξερει μηπως κανεις καποιον που να μπορει να βοηθησει στην Αθηνα που μενω ή καπου αλλου?

8   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Achileas Posted - 30/04/2018 : 15:24:24
Σε ευχαριστω πολυ tiger!!
tiger Posted - 30/04/2018 : 14:18:53
Φυσικοθεραπευτής Γιάννης Στάμος, Βασιλίσσης Σοφίας 54, 2107220888
gargadua Posted - 30/04/2018 : 07:16:55
Χειροπράκτης; Τι χειροπράκτης; Έχει τελειώσει κάτι ή απλά.........
Εφόσον έχεις διάγνωση προσανατολίσου σε φυσικοθεραπευτή.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Achileas Posted - 29/04/2018 : 21:27:13
Ευχαριστω πολυ παιδια!!! Εχω κανει μαγνητικη και εχει δειξει ηπια φλεγμονη στο κυτταριλιπωδες συνδετικο ιστο στο τεταρτο μεταταρσιο...δεν ειναι Norton, δεν ειναι καταγμα κοπωσης, για συνδρομο ταρσιαιου σωληνα πρωτη φορα ακουω... Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να βρω καποιο γιατρο ή φυσικοθεραπευτη που να ασχολειται αποκλειστικα με τη ποδοκνημικη οπως λες Gargadua!! Αν γνωριζετε καποιον (καποιυς) ειδικο θα το εκτιμουσα να με ενημερωνατε. Χειροπρακτης που φαινεται σχετικη με εκλεισε ραντεβου μετα απο 4 μηνες!!
OdiOdiOdi Posted - 24/04/2018 : 16:15:37
έχεις κάνει μαγνητική; ίσως υπάρχει και κανένα οστικο οιδημα (που μόνο η μαγνητική μπορει να το δείξει), όπως και να χει η μαγνητική θα βοηθήσει. Παθών και ο ίδιος και η σύζυγος επίσης
gargadua Posted - 24/04/2018 : 14:46:55
Πριν χρόνια είχα έντονο πόνο στο 4ο μετατάρσιο τόσο που ακόμα και συμπλέκτη να πατούσα, πονούσα. Συγκεκριμένα είχα φλεγμονή στον 4ο. Μετά από άπειρες επισκέψεις σε γιατρούς, χάπια, κορτιζόνες, ομοιοπαθητικη, βελονισμό, χειροπρακτική, αρκετά ταξίδια σε άλλες πόλεις προς ανεύρεση ειδικών, και άλλους, την λύση μου την έδωσε φυσικοθεραπευτής στην πόλη μου που με πίεζε στη συγκεκριμένη περιοχή(μετά από μασάζ) τόσο πολύ που αρχικά έχανα το φως μου από τον πόνο. Ο πόνος μετά από κάθε συνεδρία μειωνόταν. Μου πήρε 11 συνεδρίες(περίπου 5 εβδομάδες) και συντηρητική επάνοδο στο τρέξιμο.
Χρόνος θεραπείας από τότε που εμφανίστηκε, 18 μήνες.
Υπομονή και αποφυγή οποιασδήποτε δραστηριότητας νοιώθεις ότι το επιβαρύνει.
Περαστικά.

ΣΗΜ. Άποψη μου είναι ότι αν δεν βρεις γιατρό που να ασχολείται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με την ποδοκνημική δύσκολα θα βρεις θεραπεία.
Πριν αναζητήσεις θεραπεία θα πρέπει να γνωρίζεις ΑΚΡΙΒΩΣ(διάγνωση) τι έχεις.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Pedro_G Posted - 24/04/2018 : 10:58:35
συμβουλεσυου ορθοπεδικο και ειδικοτερα κατω ακρων για να μαθεις τι εχεις.....παγος...ειδικες ασκησεις ενδυναμωσης - αποχη απο το τρεξιμο - στροφη σε αλλες δραστηριοτητες ειναι μερικα που θα ακουσεις!

Περαστικα
Deorum Posted - 23/04/2018 : 20:20:55
H ALEXANDRA ίσως σε διαφωτίσει.
Ακούγεται είτε για Morton είτε για σύνδρομο ταρσιαίου σωλήνα? Κάτι με τα νεύρα πάντως.

Οι γιατροί τι σου διέγνωσαν?

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000