Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 τρεξιμο ,ποδηλατο

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
petaloudas Δημοσιευτηκε - 24/04/2018 : 13:59:06
εχω ξεκινησει λιγο διαστημα ποδηλατο αν κ η βασικη μου προπονηση ειναι το τρεξιμο ,πως θα ηταν καλυτερο να χρησιμοποιησω αυτη την προπονηση -ενταση, αποσταση -ευχαριστω
4   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
petaloudas Posted - 24/04/2018 : 14:32:08
στοχος βελτιωση στο τρεξιμο,αλλωστε δεν ειμαι ποδηλατης ,μεχρι στιγμης εκανα κατι 60αρια -χλμ- ,την εχει την κουραση του παντως ,την 'ακους' λιγο ,εχει βεβαια οπως μου ειπε κ φιλος των υπεραποστασεων ,αυτο το συναρπαστικο με την γρηγορη εναλλαγη παραστασεων
Hermes Posted - 24/04/2018 : 14:31:30
προσωπικά είμαι αυστηρά δρομέας, οπότε δεν έχω απόλυτα τεκμηριωμένη εμπειρική άποψη.
Ωστόσο, βλέπω τριαθλητές που παίζουν μεγάλα ποδηλατικά το Σ/Κ ("αλωνίζουν" την Αττική από άκρη σε άκρη) και τρέξιμο κάνουν μικρά αλλά ζόρικα κομμάτια (τεμπάκια στην καλύτερη ή διαλειμματικές).

Ο riffraff (και ο turtle, επίσης) εκτιμώ ότι έχει καλή προσέγγιση
turtle Posted - 24/04/2018 : 14:14:28
Το ποδήλατο δίνει τη δυνατότητα για μεγάλες προπονήσεις 3-4 ωρών (και βάλε, όρεξη να έχεις) με πολύ μικρότερη καταπόνηση (σχετικά με το τρέξιμο).
Αν στόχος σου είναι να βελτιωθείς στο τρέξιμο, θα χρησιμοποιούσα το ποδήλατο είτε σε μεγάλες αποστάσεις (πολύ-ώρες προπονήσεις) για να αυξήσω την αντοχή ή σαν μέσο αποκατάστασης.
Αν στόχος σου είναι να βελτιωθείς στο ποδήλατο τότε θα πρέπει να προσεγγίσεις την προπόνηση όπως στο τρέξιμο (ταχύτητες-tempo-αντοχή)

: mind the gap! :
RiffRaff Posted - 24/04/2018 : 14:07:43
Μπορείς να βάλεις 2 προπονήσεις την εβδομάδα, μία (και) σε υψηλότερες σκάλες (σκληράδα) για δύναμη και μία σε χαμηλ(ότερ)ές σκάλες στο πιο γρήγορο (80-100 rpm) για να υποστηρίξεις το αερόβιο. Τώρα για θέματα απόστασης/ώρας αυτό είναι θέμα δικό σου, εσύ ξέρεις σε τι επίπεδο είσαι/πόσ αντέχεις.

--------------------------
Run-time Error

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000