Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Τριβή ανάμεσα στα πόδια.

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
KostasGR Δημοσιευτηκε - 23/04/2018 : 20:33:15
Καλησπέρα σας,

Ονομάζομαι Κωνσταντίνος είμαι καινούριος στο φόρουμ και γενικώς στο καθημερινό τρέξιμο.
Εδώ και 2 εβδομάδες τρέχω με μεγάλη όρεξη αλλά δυστηχως με προβληματίζει κάτι.. επειδή έχω κάποια λίγα παραπανίσια κιλά (5-6) όταν τρέχω γίνεται πολύ δυνατή τριβή ανάμεσα στα πόδια μου (μπούτια) που με καθιστά να βγάζω πληγές που τσούζουν αρκετά. Έχω ψάξει για κάποιες λύσεις στο Ίντερνετ όπως πούδρα ανάμεσα στα πόδια, να φοράω σορτσάκι κολάν η να βάζω κάτι κρέμες.



Μπορείτε να πείτε παρακαλώ υην πιο αξιόπιστη μέθοδο; Είναι παααρα πολύ νευρικό αυτό.

Σας ευχαριστώ πολύ.
14   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Deorum Posted - 02/05/2018 : 10:03:56
Αν το τρίψιμο είναι "light" ίσως η κρέμα είναι αρκετά.
Υπάρχουν όμως αρκετοί λίγο πιο αφρατουλιδες που το τρίψιμο είναι συνεχόμενο.
thesalos Posted - 02/05/2018 : 09:27:25
σιγουρα το κολαν . μια καλη κρεμα παντως βοηθαει. δεν αλαζω την frezyderm. οσοι εχουν παιδια ξερουν την εταιρια και την ποιοτητα της.
gargadua Posted - 01/05/2018 : 21:57:46
Κολάν μακρύ κολάν κοντό, κολάν να είναι και ότι να΄ναι.......

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
sakis1971 Posted - 01/05/2018 : 11:35:14
Κολάν και στα πολλά χιλιόμετρα βαζελίνη στα σημεία τριβής.

όχι πολύ ποδώκης
Panas73 Posted - 30/04/2018 : 19:10:58
Κι εγώ είχα και έχω παρόμοιο πρόβλημα. Το έχω αντιμετωπίσει επιτυχώς φορώντας σορτσάκια που έχουν εσωτερικό συμπιεστικό κολάν και βάζοντας πάντα πριν το τρέξιμο (ακόμα και το μικρό των 5 km) άφθονη βαζελίνη σε όλη την περιοχή. Το Bodyglide είναι εξίσου αποτελεσματικό και δεν λεκιάζει αλλά πολύ ακριβότερο, το χρησιμοποιώ μόνο για τις ρώγες (όπου οι λεκέδες στις μπλούζες από τη βαζελίνη φαίνονται).
Etien Posted - 25/04/2018 : 12:54:00

Θα προτεινω το κολαν κ εγω...οταν ειναι για αγωνα ομως !!
Στις προπονησεις κανει κι ενα πιο μακρυ σορτσακι θαρρω! Οι αλοιφες κ τα σχετικα παιζουν ρολο φυσικα...και εξαρταται κι απο το ποσο ιδρωνει καποιος ! Εμενα μεχρι τα 10 χιλ δεν υπαρχει θεμα...μετα ομως οταν προκειται για να παω πιο πανω σε χιλ . μερικες φορες το σορτσακι με ενοχλει...ετσι χρησιμοποιω ενα λιγο πιο μακρυ και δεν τιθεται ζητημα . Προσωπικα , δεν τις μπορω τις...κολλωδης ουσιες !! Ψιλοκολλαει στιγμιαια το δερμα κ δεν μ αρεσει !!
Τελος παντων ομως , αν συμβει καποια φορα, προς στιγμην μπορουμε να ξεπλυνουμε το σημειο με νερακι κ να συνεχισουμε μεχρι το τελος οπου και θα μεριμνησουμε τα δεοντα !!

Ευχαριστω .

https://panosmaltezos.wordpress.com
Droulas13 Posted - 24/04/2018 : 20:37:00
Εμένα με έχουν βολέψει συμπιεστικά τα οποία τα φοράω κάτω από τα σορτς, όπως αυτό:

https://www.startfitness.co.uk/mens/clothing/compression/under-armour-heatgear-armour-compression-mens-shorts-grey-1257470-090.html
dtziouvaras Posted - 24/04/2018 : 16:09:16
απο προσωπικη εμπειρια θα σου πω, να χασεις τα κιλα αυτα που θα σε βοηθησει γενικοτερα ετσι και αλλιως. Μεχρι να τα χασεις, ο,τι ειπαν τα παιδια παραπανω.
as400 Posted - 24/04/2018 : 14:28:52
Βαζελινη παιδια και τιποτα αλλο , δε φευγει ουτε με τον ιδρωτα ουτε με βροχη και στοιχιζει ελαχιστα

AS400
Elda Posted - 24/04/2018 : 09:38:07
To καλυτερο για καθε σημειο του σωματος οπου υπαρχουν τριβες ειναι αυτο, το χρησιμοποιω 6 χρονια : https://www.xtr.gr/el/bodyglide-skin-formula-42gr.html Σα να βαζεις βαζελινη, αλλα ειναι σε μορφη στικ, δεν ερχεται καθολου σε επαφη με τα χερια σου, δεν απλωνεται, δε λερωνεσαι, βαζεις μονο στα σημεια που θες και διαρκει μια χαρα.
Deorum Posted - 23/04/2018 : 23:31:04
Στα μπούτια το κολάν είναι το πιο ωραίο.
Επίσης και δρομικά προσωπικά νιώθω πολύ πιο καλά, γιατί δεν ταρακουνιέται κάτι στα μπουτια σου να σε χτυπάει όπως ένα σορτσάκι μπρος πίσω, εκτός αν φοράς τα πολύ κοντά 100% δρομικά σορτσάκια (split sorts λέγονται νομίζω) που λίγοι τα φοράνε.


Η βαζελίνη είναι χρήσιμη στις ρόγες, στις μασχάλες, στα δάχτυλα των ποδιών, και στα αρσενικά σημεία... παρόλο που μπορει να φοράς κολάν εκεί πιθανόν υπάρξουν πάλι τριβές και σύγκαμα. Κάνει και στα μπουτια βέβαια,
Αυτά βέβαια κυρίως όταν οι αποστάσεις ξεφεύγουν από τα 20χλμ και φτάνουν σε μαραθώνιο και πάνω.
Το ποιο σημείο είναι επίφοβο για σύγκαμα στον καθένα θα φανεί μόνο στην προπόνηση, και στα long run. Και διορθώνεις αναλόγως. Μην πλακωθείς δλδ παντού στην βαζελίνη προκαταβολικά, ίσως απλά δεν χρειάζεται. Καθώς ανεβάζεις χιλιόμετρα εντοπίζεις τις πρώτες ενοχλήσεις και διορθώνεις αναλόγως.


Ειδικό κολάν όχι, οποιοδήποτε δρομικό κολάν είναι οκ. Ακόμα και λάθος νούμερο που έχω φορέσει πάλι έκανε την δουλειά του. Ακόμα και κάποια των 6λιρών more mile ήταν οκ, έκαναν την δουλειά τους. Φυσικά υπάρχουν και καλύτερα.
Rigelian Posted - 23/04/2018 : 22:52:52
Βαζελίνη. Πολλή!
KostasGR Posted - 23/04/2018 : 21:01:33
Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση. Είναι κάποια ειδικά κολάν; Γιατί νομίζω παλιά είχα κάποτε ένα αλλά δυστηχως δεν πήγαινε μέχρι τέρμα πάνω το ύφασμα, σταματούσε η ραφή στο ύψος που γίνεται η τριβή και φανταστείτε τριβή με ύφασμα και πόδια.. ότι πιο χειρότερο
Deorum Posted - 23/04/2018 : 20:45:40
Το κολάν. Και το πιο βολικό και το 100% σίγουρο.

Τα άλλα μπορεί να μην βάλεις αρκετά, να φύγει με τον ιδρώτα ή την μεγάλη διάρκεια, είναι πιο μπελαλίδικα κτλ. Κολάν και ξεμπέρδεψες...

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000