Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Τρέχοντας ...ξανά. πολλές απορίες.

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
dim2 Δημοσιευτηκε - 29/04/2018 : 20:15:36
Καλησπέρα σας,

Γεια και χαρά σε όλους. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την υπομονή σε όποιον με διαβάζει.

Είμαι 34 ετών, και αν και γενικά θεωρώ μάλλον λανθασμένα ότι αθλούμαι (κάνω αερόβιο ~2φορές/βδομάδα), εν τούτοις ξέφυγα στα κιλά, καθώς είμαι εθισμένος στην μακαρονάδα και γενικότερα στους υδατάνθρακες, αν και πρόσεχω σε όλα τα άλλα θέματα διατροφής. Με αποτέλεσμα να προκύψει πίεση, χοληστερίνη, κοιλιά κλπ.
Ως εκ τούτου (ξαναάρχισα) το τρέξιμο, την διατροφή.
Παλαιότερα έχω τρέξει μαραθωνίους με τερματισμό πάνω από 5 ώρες, αλλά έτρεχα πάντα χωρίς καμία ιδέα προπονητικής και με ελάχιστη προπόνηση, το οποίο είναι επικίνδυνο και το κατάλαβα εκ των υστέρων.

Επειδή δε θέλω να κάνω τα ίδια λάθη του παρελθόντος, μιας και η ηλικία δεν επιτρέπει τέτοια περιθώρια λάθους, αγόρασα ένα Garmin και προσπαθώ για πρώτη φορά στη ζωή μου να τρέχω με κάποιο σχέδιο, δηλαδή βάση Κ.Π με ανάπαυση μέρας κτλ.
Αλλά δεν έχω ιδέα. Δε ξέρω τι άλλο να κάνω για προπονητική, τι apps να προμηθευτώ, βιβλία κλπ.
Γενικά τρέχω 6-7 χλμ ανά μια με δύο ημέρες εδώ και καμία βδομάδα στα 50 λεπτά με ανώτατο όριο 140 καρδιακούς παλμούς.

Θα ήθελα μερικές συμβουλές. Δεν έχω στόχο να κατέβω σε μαραθώνιο ξανά.
Απλά λίγα απλά πράγματα. Θα ήθελα να τρέχω 2-3 φορές την βδομάδα περίπου 10 χλμ τη φορά.


Ευχαριστώ πολύ.
4   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
dim2 Posted - 30/04/2018 : 19:31:34
ευχαριστώ πολύ :)
Hermes Posted - 30/04/2018 : 19:12:17
υπάρχει η μέθοδος της αύξησης του εβδομαδιαίου όγκου κατά 10% με κάθε 4η ή 5η εβδομάδα χαλάρωμα
αναλόγως όμως και τι θέλει κανείς...
dim2 Posted - 30/04/2018 : 19:06:17
Σε ευχαριστώ πολύ roberto4carlos για την απάντηση σου.

Απλά το ερώτημα μου, είναι ποιος ο μπούσουλας για το πόσο τρέχω, το πόσο αναβάζω, το πως πηγαίνω;
Τα πόδια μου σε αυτά τα χλμ, δεν τα νιώθω κουρασμένα, οι παλμοί μου είναι κάτω από 140 (πηγαίνω το max με 9κλμ/ώρα), τα πνευμόνια είναι εντάξει. Πως συνεχίζω, πως προσθέτω χλμ?
Υπάρχει κάτι σαν υπολογιστής για αυτά;
roberto4carlos Posted - 30/04/2018 : 10:30:33
Καλή σου μέρα,

Αρχικά θα πρέπει σταδιακά να ενταχθείς και πάλι στο τρέξιμο.
Δεν πρέπει δηλαδή από την πρώτη εβδομάδα να ξεκινήσεις τα 10άρια και τα σχετικά. και τα 6-7 χιλιόμετρα που λες, αν δεις ότι τα βγάζεις οριακά, μείωσέ τα!

Απο κει και πέρα, τρέξε και νιώσε την ευχαρίστηση του τρεξίματος, φτιάξε μια χιλιομετρική βάση (αυτό που λες για περίπου 30Κ ανά εβδομάδα) και μέσα στο καλοκαίρι ίσως βάλεις και άλλα είδη προπονήσεων στο πρόγραμμα. (τέμπο - διαλειμματική κτλ).
Το βασικό κατ έμε είναι η σταδιακή αύξηση χιλιομέτρων.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000