Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 ποσο νερο στον αγωνα

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
giomask Δημοσιευτηκε - 08/05/2018 : 19:15:35
ποσο νερο πινετε σ εναν αγωνα ρε παιδια ...
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Deorum Posted - 15/05/2018 : 23:09:52
quote:
Originally posted by Nek2000

Σε μαραθώνιο: 150-200ml κάθε 2,5χλμ (+200ml για κάθε τζελάκι). Καλή ενυδάτωση 4-5 μέρες πριν τον αγώνα
Σε ημιμαραθώνιο: 250-350ml για κάθε 5χλμ (+200ml για κάθε τζελάκι). Καλή ενυδάτωση 1-2 μέρες πριν τον αγώνα
Σε 10άρι: 2 φορές από 100-150ml
Αυτά για θερμοκρασία περίπου στους 20 βαθμούς και σχεδόν αίθριο καιρό





Τότε στον Αθανασάκειο πως λεγόταν Ημιμαραθώνιο, πες μας τι ήπιες?
Nek2000 Posted - 15/05/2018 : 19:17:56
Σε μαραθώνιο: 150-200ml κάθε 2,5χλμ (+200ml για κάθε τζελάκι). Καλή ενυδάτωση 4-5 μέρες πριν τον αγώνα
Σε ημιμαραθώνιο: 250-350ml για κάθε 5χλμ (+200ml για κάθε τζελάκι). Καλή ενυδάτωση 1-2 μέρες πριν τον αγώνα
Σε 10άρι: 2 φορές από 100-150ml
Αυτά για θερμοκρασία περίπου στους 20 βαθμούς και σχεδόν αίθριο καιρό
trexantiris Posted - 15/05/2018 : 18:36:42
quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by Aroulio

Πέλλα 2016, τουαλέτα στις χημικές, μετά στα πεταχτά σε 1-2 γωνίες και τελευταία στιγμή στο καφενείο ακριβώς δίπλα στην εκκίνηση στα αριστερά. Και μετά PB.

ΥΓ αλλά κι ο λαγός της Eldas Trexantiris είχε ποτίσει για τα καλά μετά τη μέση...



χαχα και μετα για να με προλαβει περνουσε αναμεσα στους δρομεις του 5:30 pace τρεχοντας με 4:30 και τους καταρρακωνε την ψυχολογια!



...διορθώνω: με 3:30 για να σε προλάβω που είχες εξαφανιστεί μπροστά! :Ρ

...αυτή η περίπτωση ήταν κλασική "υπερενυδάτωσης" χωρίς όμως λήψη της κατάλληλης ποσότητας νατρίου, οπότε η υπερβολική ούρηση ήταν...αναπόφευκτη. Από τότε το έμαθα το παραμύθι και πλέον σε αγώνες μεγάλων αποστάσεων (ή υπεραποστάσεων) εκτός από κάμποσους ηλεκτρολύτες (συνήθως στη μορφή "saltsticks") καταναλώνω και κάμποσο σκέτο...αλάτι! ;-)

Free your feet...free your senses!
Elda Posted - 15/05/2018 : 09:49:23
quote:
Originally posted by Aroulio

Πέλλα 2016, τουαλέτα στις χημικές, μετά στα πεταχτά σε 1-2 γωνίες και τελευταία στιγμή στο καφενείο ακριβώς δίπλα στην εκκίνηση στα αριστερά. Και μετά PB.

ΥΓ αλλά κι ο λαγός της Eldas Trexantiris είχε ποτίσει για τα καλά μετά τη μέση...



χαχα και μετα για να με προλαβει περνουσε αναμεσα στους δρομεις του 5:30 pace τρεχοντας με 4:30 και τους καταρρακωνε την ψυχολογια!
Aroulio Posted - 15/05/2018 : 09:23:44
Πέλλα 2016, τουαλέτα στις χημικές, μετά στα πεταχτά σε 1-2 γωνίες και τελευταία στιγμή στο καφενείο ακριβώς δίπλα στην εκκίνηση στα αριστερά. Και μετά PB.

ΥΓ αλλά κι ο λαγός της Eldas Trexantiris είχε ποτίσει για τα καλά μετά τη μέση...
Hermes Posted - 10/05/2018 : 08:32:27
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by runner1979

πάντως και με το νερό θέλει προσοχή, η απορρόφησή του δεν είναι ίδια σε όλους και μεγαλύτερη πρόσληψη από αυτή που απαιτείται νομίζω δημιουργεί σημαντικά προβλήματα στα νεφρά (φουσκώματα, συχνουρία κλπ). Νομίζω δεν ισχύει το όσο περισσότερο τόσο το καλύτερο



Κατανάλωση ποσότητας νερού μεγαλύτερη από αυτήν που μπορεί να διαχειριστεί το πεπτικό μας θα επιφέρει το αίσθημα του φουσκώματος. Δεν σημαίνει όμως ότι θα φέρει απαραίτητα και συχνουρία. Αν οι απώλειες υγρών κατά τη διάρκεια της αθλητικής προσπάθειας είναι μεγαλύτερες από την ποσότητα νερού που μπορεί να απορροφήσει το πεπτικό μας, τότε οδηγούμαστε σε κατάσταση αφυδάτωσης η οποία και συνήθως μειώνει τη συχνότητα ούρησης. Εξαίρεση όμως αποτελεί το γεγονός να οδηγηθούμε σε καθεστώς υπονατριαιμίας (ακόμα και αν είμαστε αφυδατωμένοι) οπότε τότε θα παρουσιαστεί όντως συχνουρία. Τα πράγματα είναι σαφώς πιο πολύπλοκα από ό,τι φαίνεται στην αρχή 😉

Βέβαια αν μαζί με το νερό λαμβάνουμε και ηλεκτρολύτες, τότε μπορεί να μειωθεί κατακόρυφα η πιθανότητα να γίνουμε υπονατριαιμικοί και έτσι να εξαλειφθούν τυχόν περιστατικά συχνουρίας, ακόμα και αν λαμβάνουμε μεγάλες ποσότητες υγρών. Βέβαια πάντα υπάρχει η πιθανότητα τότε να γίνουμε υπερνατριαιμικοί (συνδυάζοντας πολλούς ηλεκτρολύτες με κατάσταση έντονης αφυδάτωσης)…

Οπότε οι ισορροπίες είναι αρκετά λεπτές…


Free your feet...free your senses!



θυμάμαι, Μανώλη, άνοιξη 2016 το πρωϊ πριν την εκκίνηση του Μεγαλέκου!
παραλείπω τα ευκόλως εννοούμενα ότι είχα "ανακουφιστεί" - να το θέσω έτσι - καθώς και ότι ηδη είχα φροντίσει να "μαρκάρω" τουλάχιστον δύο γωνίες στην Πέλλα, τη συμπαθέστατη κωμόπολη από όπου ξεκινάει η κούρσα...
λοιπόν, έρχεται κάποια στιγμή η ώρα όπου έχουμε αφήσει τα πράγματα μας, έχουμε βγάλει πανωφόρια κλπ και έχουμε μπει στα blocks για την εκκίνηση του αγώνα, που θα άρχιζε σε 5'...
Ε, με το που μας περικλύουν, ξεκινάω να αισθάνομαι ότι μου ερχεται το ψιλό, μου έρχεται το χοντρό, χίλια-δύο... αρχίζει ο αγώνας και για αλλα 5' λεπτά έτσι ένοιωθα κ έλεγα "πάει, γ@... ο αγώνας"(για μένα)...
αλλά με το που ζεστάθηκα καλά καλά, όλα αυτά τα χαζά έφυγαν!
καμιά φορά είναι και άγχος!
gargadua Posted - 09/05/2018 : 21:33:40
Αλμόρα με νερό και 1 πρέζα αλατάκι.
Νερό 500 μλ, 1 κουταλιά μέλι, 1 λεμόνι και 1 πρέζα αλάτι.
Ισοτονικά.
Εκτός των υγρών γενικώς και λίγο αλατάκι καλό είναι.

Γενικά όμως εφόσον ασχολούμαστε με τον αθλητισμό το νερό είναι υποχρεωτικό στη ζωή μας ΟΠΩΣκαιΔΗΠΟΤΕ.
Αν περιμένει κάποιος να πιεί υγρά στον αγώνα.....βράζε όρυζα.
Κάλλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
avatos Posted - 09/05/2018 : 19:09:59
εκτος απο νερο πανω στον αγωνα τι αλλο θα προτεινατε για ενυδατωση ?
trexantiris Posted - 09/05/2018 : 16:30:39
quote:
Originally posted by runner1979

πάντως και με το νερό θέλει προσοχή, η απορρόφησή του δεν είναι ίδια σε όλους και μεγαλύτερη πρόσληψη από αυτή που απαιτείται νομίζω δημιουργεί σημαντικά προβλήματα στα νεφρά (φουσκώματα, συχνουρία κλπ). Νομίζω δεν ισχύει το όσο περισσότερο τόσο το καλύτερο



Κατανάλωση ποσότητας νερού μεγαλύτερη από αυτήν που μπορεί να διαχειριστεί το πεπτικό μας θα επιφέρει το αίσθημα του φουσκώματος. Δεν σημαίνει όμως ότι θα φέρει απαραίτητα και συχνουρία. Αν οι απώλειες υγρών κατά τη διάρκεια της αθλητικής προσπάθειας είναι μεγαλύτερες από την ποσότητα νερού που μπορεί να απορροφήσει το πεπτικό μας, τότε οδηγούμαστε σε κατάσταση αφυδάτωσης η οποία και συνήθως μειώνει τη συχνότητα ούρησης. Εξαίρεση όμως αποτελεί το γεγονός να οδηγηθούμε σε καθεστώς υπονατριαιμίας (ακόμα και αν είμαστε αφυδατωμένοι) οπότε τότε θα παρουσιαστεί όντως συχνουρία. Τα πράγματα είναι σαφώς πιο πολύπλοκα από ό,τι φαίνεται στην αρχή 😉

Βέβαια αν μαζί με το νερό λαμβάνουμε και ηλεκτρολύτες, τότε μπορεί να μειωθεί κατακόρυφα η πιθανότητα να γίνουμε υπονατριαιμικοί και έτσι να εξαλειφθούν τυχόν περιστατικά συχνουρίας, ακόμα και αν λαμβάνουμε μεγάλες ποσότητες υγρών. Βέβαια πάντα υπάρχει η πιθανότητα τότε να γίνουμε υπερνατριαιμικοί (συνδυάζοντας πολλούς ηλεκτρολύτες με κατάσταση έντονης αφυδάτωσης)…

Οπότε οι ισορροπίες είναι αρκετά λεπτές…


Free your feet...free your senses!
trexantiris Posted - 09/05/2018 : 16:19:04
quote:
Originally posted by iara

δεν ξερω αν κανω λαθος αλλα με την αφυδατωση καις ολο σου το γλυκογονο



...η αφυδάτωση θα αυξήσει όντως τη χρήση του γλυκογόνου! (κυρίως μέσω της αύξησης της αναερόβιας χρήσης του από το μυϊκό ιστό)

Free your feet...free your senses!
RiffRaff Posted - 09/05/2018 : 14:10:24
Χαχα, εγώ που πίνω περίπου 10 λίτρα υγρών την ημέρα (νερό, καφέδες, χυμοί, γάλατα, κτλ.) δεν έχω τέτοιες έννοιες. Νερό μπόλικο σε κάθε σταθμό, ισοτονικό όπου βρεθεί μπροστά μου και άγιος ο Θεός!

(για ένα μέσο/φυσιολογικό άνθρωπο νομίζω 1-2 γουλιές σε κάθε σταθμό τροφοδοσίας είναι οκ, αλλά πάνω από όλα πολύ καλή διαχείριση σε αυτό το θέμα την προηγούμενη για τον ημί και 2-3 μέρες πριν για μαραθώνιο)

--------------------------
Run-time Error
sakis1971 Posted - 09/05/2018 : 13:13:58
Πιστεύω ότι με 200ml ανά 25 λεπτά δε θα βαρυστομαχιάσει κανείς,πίνουμε πριν διψάσουμε όπως είπε ο φίλος roberto4carlos και το υπόλοιπο στο κεφάλι για δροσιά.
Εννοείται ότι όσο πιο αργοί είμαστε τόσο οι απαιτήσεις αυξάνουν.
Επίσης κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός,εγώ ιδρώνω μόνο που στέκομαι στη ζέστη,στο παρελθόν σε αγροτικές εργασίες σε συνθήκες καύσωνα κάτω από τον ήλιο,κατανάλωσα 5 λίτρα νερό στο 8ωρο και ένα σακούλι bake rolls.
Τους ορεινούς αγώνες 20+ τους ξεκινάω με 1.5 λίτρα πάνω μου.
όχι πολύ ποδώκης
Rigelian Posted - 09/05/2018 : 13:05:36
Συμφωνώ απόλυτα με τον roberto4carlos!

Πολύ βασικό και πρέπει πάντα να το έχουμε στο μυαλό μας: Το πρώτο σύμπτωμα αφυδάτωσης είναι η δίψα!
roberto4carlos Posted - 09/05/2018 : 12:25:59
Το θέμα του νερού είναι μία από τις μεγάλες εξαιρέσεις αυτού που λέμε στο τρέξιμο "άκου το σώμα σου".
Παιδιά, στη συγκεκριμένη περίπτωση ΔΕΝ...ΔΕΝ....ΔΕΝ ακούμε το σώμα μας, γιατί όταν αυτό μας πει ότι διψάει, ήδη έχει αρχίσει η αφυδάτωση.

Άρα νερό, πίνουμε έστω και λίγο σε ΚΑΘΕ σταθμό, και καλό είναι να μην πετάμε το μπουκαλάκι αμέσως, αλλά να το κρατάμε για 3-4 λεπτά ώστε χωρίς άγχος και βιασύνη να πίνουμε κάποιες γουλιές και να ρίχνουμε και πάνω μας αν χρειάζεται.

ΜΗΝ περιμένουμε να διψάσουμε και μην προσπερνάμε σταθμό τροφοδοσίας με το σκεπτικό ότι θα πιούμε στον επόμενο. Και αν στον επόμενο, για κάποιο λόγο έχουν τελειώσει τα νερά τι γίνεται? (Μου έχει τύχει!)

Φυσικά όπως ήδη έχει ειπωθεί, καλή ενυδάτωση πρέπει να υπάρχει όλη τη προηγούμενη ημέρα
geopa Posted - 09/05/2018 : 08:40:47
Σε κάθε περίπτωση και για οποιονδήποτε αγώνα οι ανάγκες του κάθε δρομέα είναι διαφορετικές. Π.χ. σε έναν αγώνα που ήμουν με ένα φιλαράκι εγώ είχα πιει λίτρα ολόκληρα και αυτός σχεδόν τίποτα. Το σώμα σου και ο οργανισμός σου θα σε οδηγήσουν για το τι χρειάζεσαι.
Θα συμφωνήσω απόλυτα με αναφορές παραπάνω ότι πολύ σημαντικό είναι να υπάρξει ενυδάτωση και το προηγούμενο διάστημα

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000