Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 vegan

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
iara Δημοσιευτηκε - 11/05/2018 : 12:08:49
μπορει καποιος να τρεχει καλυπτοντας της αναγκες του μονο με vegan διατροφη ,η γνωμη σας ...
13   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
runadrak Posted - 16/05/2018 : 21:19:36
φιλε iara, Ολα τα ερωτηματα που σου γεννηθηκαν για την vegan διατροφη και τον αθλητισμο, ειναι ηδη απαντημενα!!
Κανω εδω και 3 χρονια, προπονηση για τριαθλο αποστασης half iron, αποκλειστηκα με vegan διατροφη. Πολλα πλεονεκτηματα αλλα και μειονεκτηματα.Το δυσκολο ειναι στην αποκατασταση και οχι στην προπονηση..Υπαρχουν εκατομυρια αναφορες, site και group στο facebook, που ασχολουνται με αυτα.. στειλεμου μαιλ στο demain.da@gmail.com να βρουμε αλλο τροπο επικοινωνιας γιατι εδω θα γραφω 100 σελιδες!

__________________________
Μπαμπα....μην τρεχεις!
avatos Posted - 15/05/2018 : 12:05:53
εχω μια αισθηση οτι καποιοι ειναι κ ποιο 'τυχεροι' να το πω ετσι αφου ο οργανισμος τους αφομειωνει ποιο ευκολα το σιδηρο
thesalos Posted - 15/05/2018 : 09:38:02
σταματησα το κρεας καπου στα μεσα του 2007 εχοντας τρεξει 3 ημιμαραθ. δεν ειχα καποιο θεμα με το σιδηρο,και εκανα και κανω καθε χρονο το κλασικο τσεκ , αιμα ,καρδια.

το πρωτο θεμα το καταλαβα τον δεκεβριο του του 2016 μετα τον ημιμαρθ λαρισα-τυρναβος.κλασικα συμπτωματα ,κοντη αναπνοη, αισθηση οτι δεν εχω οξυγονο,κουραση,μειωμενη ενεργεια, αυτα τα καταλαβενα μονο στην προπονηση. στην καθημερηνοτιτα ολα καλα.

η γενικη αιματος εδειξε σιδηρο 38 και φεριτινη 46. ο βεγκανισμος σαν σταση ζωης ειναι καθολα σεβαστος. αν κανεις ομωσ και μεγαλες αποστασεις θελεις ακομα περισοτερο ψαξιμο . αν πας με την σκεψη οτι ,ενταξει θα φαω κανα 2-3 αυγα παραπανω ,κανα οσπριο,και κανα πορτοκαλι ,οπως περιπου εγω , αργα και σταθερα μπορει να εχεις θεμα μετα απο καποια χρονια.

απο την αλλη μερια υπαρχουν και παιδια που τρωνε κρεασ κανονικα και μετα απο χρονια σε μεγαλες αποστασεις εχουν θεμα με το σιδηρο , και παιρνουν συμπληρωματα 1-2 φορες τον χρονο.το θεμα με τον σιδηρο εχει γραφει εδω αρκετα αναλυτικα.
konkarien Posted - 14/05/2018 : 23:24:00
quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by giannis1970

φιλε μου φανταζομαι οτι δεν ειχες θεμα με τον σιδηρο αλλα ξεκινησε μετα την αποχη απο το κρεας ,σωστα ?



Eγω παλι καταλαβα οτι οσο δεν ετρεχε δεν ειχε θεμα με το σιδηρο παροτι δεν ετρωγε κρεας. Το προβλημα προεκυψε οταν αρχισε να τρεχει.



....αυτό κατάλαβα κι εγώ....



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ
Elda Posted - 14/05/2018 : 14:50:16
quote:
Originally posted by giannis1970

φιλε μου φανταζομαι οτι δεν ειχες θεμα με τον σιδηρο αλλα ξεκινησε μετα την αποχη απο το κρεας ,σωστα ?



Eγω παλι καταλαβα οτι οσο δεν ετρεχε δεν ειχε θεμα με το σιδηρο παροτι δεν ετρωγε κρεας. Το προβλημα προεκυψε οταν αρχισε να τρεχει.
giannis1970 Posted - 14/05/2018 : 14:25:14
φιλε μου φανταζομαι οτι δεν ειχες θεμα με τον σιδηρο αλλα ξεκινησε μετα την αποχη απο το κρεας ,σωστα ?
thesalos Posted - 14/05/2018 : 09:23:32
προσωπικα δεν καταφερα να συνεχισω με την μη κρεατοφαγια και τρεξιμο.περιπου 9 χρονια αποχης απο κρεας.

καθε 3-4 μηνες παιρνω 20-25 καψουλες duodenal ferrosanol ,γιατι αρχισα να εχω θεμα με το σιδηρο .

πρεπει ολη την μερα να ασχολησε με συνδυασμους τροφων για να πετυχεις μεγιστη αποροφηση σιδηρου.

αν δεν τρεχεις αποστασεις ,τοτε τα πραγματα ειναι λιγο πιο καλυτερα με τον βεγκανισμο
KostasVer Posted - 12/05/2018 : 14:46:28
Ακριβως!Αν δεν θες να πας σε συμπλήρωμα (πρωτεΐνης σόγιας/μπιζελιού κλπ) μπορείς πολύ απλά να παιρνεις ια πολυβιταμινη. Ή ποσότητα Β12.που θέλει ο οργανισμός καθημερινά.είναι πολύ μικρή
gtsig Posted - 12/05/2018 : 09:15:36
Το θέμα του σιδήρου, νομίζω, ότι μπορεί να καλυφθεί επαρκώς με λίγη προσοχή (αρκετά όσπρια, ξηρούς καρπούς, ταχίνι και δημητριακά σε συνδυασμό με βιταμίνη C).
Η μοναδική βιταμίνη που θα χρειαστεί να λαμβάνεται από συμπληρώματα είναι η Β12.
giannis1970 Posted - 12/05/2018 : 05:57:16
Οσο αφορα την καλυψη στο θεμα της επαρκειας σιδηρου ???
KostasVer Posted - 11/05/2018 : 21:57:18
Ή vegan διατροφή παρέχει πολλούς υδατάνθρακες οπότε θα μπορείς να καλύψεις ενεργειακά πεοετοιμασια-αγωνα.
Προσωπικά διατήρηση για 1 μήνα αυστηρή vegan διατροφή για να τρεξω τον μαραθω στο Ζαγορι τέλη Ιουλιου.Μπορώ να πω ότι ήταν ένας από τους αγαπημένους μου αγωνες από άποψη κούρασης παρόλο που ήταν μέσα στο κατακαλοκαιρο!

runner1979 Posted - 11/05/2018 : 20:59:02
o Jurek ο οποίος έχει γράψει και το Eat and Run στο οποίο εκτός από τις εμπειρίες και τις απόψεις του παραθέτει και πάρα πολλές συνταγές. Το βιβλίο έχει μεταφραστεί και στο ελληνικά και είναι διαθέσιμο

http://www.public.gr/product/books/greek-books/anthropology-social-sciences/biographies/eat-and-run/prod8612095pp/
daydreamer Posted - 11/05/2018 : 12:50:57
Δεν έχω προσωπική εμπειρία (και πιθανώς δεν θα αποκτήσω ποτέ), αλλά έχω διαβάσει για αρκετούς γνωστούς δρομείς που είναι vegan (για παράδειγμα ο υπερμαραθωνοδρόμος Scott Jurek - https://en.wikipedia.org/wiki/Scott_Jurek). Νομίζω πως με κατάλληλη διατροφή όλα γίνονται αρκεί ο οργανισμός να λαμβάνει τα απαραίτητα θρεπτικά στοιχεία.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000