Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 σακίδιο ή ζώνη

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
georun Δημοσιευτηκε - 13/05/2018 : 21:50:53
συντρεχτες καλησπερα.
εχω μια απορια.τον ιουνιο θα τρεξω τον olympus.
εχω ενα σακιδιο salomon ..αυτο εδω adv skin 3 5l
https://www.youtube.com/watch?v=O8wrXB_TQcY
kαι μια ζωνη salomon με μπουκαλι πισω .
σιγουρα το γιλεκο βολευει περισσοτερο θηκες ευκολια κλπ.το ερωτημα ειναι μηπως κατακαλοκαιρο και μεχρι να φτασω πανω στην κορυφη εχω στεγνωσει απο υγρα απο την εφιδρωση που προκαλει το σακιδιο.
καποιος που ετρεξε το olympus καμια ιδεα?
ευχαριστω!!!
12   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
georun Posted - 17/05/2018 : 15:46:44
quote:
Originally posted by Aroulio

quote:
Originally posted by georun

quote:
Originally posted by trexantiris

...αν θέλω περισσότερο χώρο για να βάλω τζελάκια/μπάρες κλπ, πέρα από τον τυπικά μικρό χώρο που προσφέρει μια κλασική ζώνη ενυδάτωσης μέσης, τότε φορώ και μια δεύτερη ζώνη (από πάνω, προς την κοιλιά δηλαδή) που είναι αποκλειστικά για αυτήν τη χρήση. Έχω μία πολύ άνετη και πανάλαφρη που δίνει όμως άφθονο χώρο για πολλά πράγματα (μέχρι και μπλούζα έχω βέλει σε αυτήν!) και διαθέτει δύο ελαστικές τσέπες "μπρος-πίσω".

Free your feet...free your senses!


Ευχαριστώ Μάνο!! Έβαλα στην ζώνη ένα μικρό τσαντάκι και πιστεύω ότι είναι οκ!!!!!



Έχει το αλπαμαυο ένα μικρό τσαντάκι χωρητικότητας ενός λίτρου (10€ αν θυμάμαι καλά) το οποίο προσαρμόζεται σε όλες τις ζώνες και σου αυξάνει το διαθέσιμο χώρο. Επιπλέον εγώ διπλώνω το αντιανεμικό μου στη μέση, το κάνω μακρόστενο και μετά το πιάνω σε λαστιχάκια που έχω περάσει στο πίσω μέρος της ζώνης δεξιά κι αριστερά (2+2)


Ευχαριστώ!!! Αυτό έκανα κι εγώ!!! Καλή συνέχεια!!!!
Aroulio Posted - 17/05/2018 : 11:37:39
quote:
Originally posted by georun

quote:
Originally posted by trexantiris

...αν θέλω περισσότερο χώρο για να βάλω τζελάκια/μπάρες κλπ, πέρα από τον τυπικά μικρό χώρο που προσφέρει μια κλασική ζώνη ενυδάτωσης μέσης, τότε φορώ και μια δεύτερη ζώνη (από πάνω, προς την κοιλιά δηλαδή) που είναι αποκλειστικά για αυτήν τη χρήση. Έχω μία πολύ άνετη και πανάλαφρη που δίνει όμως άφθονο χώρο για πολλά πράγματα (μέχρι και μπλούζα έχω βέλει σε αυτήν!) και διαθέτει δύο ελαστικές τσέπες "μπρος-πίσω".

Free your feet...free your senses!


Ευχαριστώ Μάνο!! Έβαλα στην ζώνη ένα μικρό τσαντάκι και πιστεύω ότι είναι οκ!!!!!



Έχει το αλπαμαυο ένα μικρό τσαντάκι χωρητικότητας ενός λίτρου (10€ αν θυμάμαι καλά) το οποίο προσαρμόζεται σε όλες τις ζώνες και σου αυξάνει το διαθέσιμο χώρο. Επιπλέον εγώ διπλώνω το αντιανεμικό μου στη μέση, το κάνω μακρόστενο και μετά το πιάνω σε λαστιχάκια που έχω περάσει στο πίσω μέρος της ζώνης δεξιά κι αριστερά (2+2)
georun Posted - 16/05/2018 : 23:54:26
quote:
Originally posted by trexantiris

...αν θέλω περισσότερο χώρο για να βάλω τζελάκια/μπάρες κλπ, πέρα από τον τυπικά μικρό χώρο που προσφέρει μια κλασική ζώνη ενυδάτωσης μέσης, τότε φορώ και μια δεύτερη ζώνη (από πάνω, προς την κοιλιά δηλαδή) που είναι αποκλειστικά για αυτήν τη χρήση. Έχω μία πολύ άνετη και πανάλαφρη που δίνει όμως άφθονο χώρο για πολλά πράγματα (μέχρι και μπλούζα έχω βέλει σε αυτήν!) και διαθέτει δύο ελαστικές τσέπες "μπρος-πίσω".

Free your feet...free your senses!


Ευχαριστώ Μάνο!! Έβαλα στην ζώνη ένα μικρό τσαντάκι και πιστεύω ότι είναι οκ!!!!!
trexantiris Posted - 15/05/2018 : 18:43:45
...αν θέλω περισσότερο χώρο για να βάλω τζελάκια/μπάρες κλπ, πέρα από τον τυπικά μικρό χώρο που προσφέρει μια κλασική ζώνη ενυδάτωσης μέσης, τότε φορώ και μια δεύτερη ζώνη (από πάνω, προς την κοιλιά δηλαδή) που είναι αποκλειστικά για αυτήν τη χρήση. Έχω μία πολύ άνετη και πανάλαφρη που δίνει όμως άφθονο χώρο για πολλά πράγματα (μέχρι και μπλούζα έχω βέλει σε αυτήν!) και διαθέτει δύο ελαστικές τσέπες "μπρος-πίσω".

Free your feet...free your senses!
georun Posted - 15/05/2018 : 14:17:32
quote:
Originally posted by Indiana13

Να σου πω την γνώμη μου,εγώ δεν χρησιμοποιώ σακίδιο για τέτοιες αποστάσεις, σακίδιο μόνο στα ultra,ο αγώνας έχει πολλούς σταθμούς κ νερά ειδικά στο τελευταίο στάδιο στον Ενιπέα κίνησε δίπλα στον ποταμό,το παγουρακι της ζώνης είναι αρκετό, τώρα αν θες τζελακια κ.α μπορείς να προσθέσεις στην ζώνη μια θήκη και να τα βάλεις εκεί.Δεν θα χρειαστεί αντιανεμικο εκτός κ αν ο καιρός χαλάσει τόσο πολύ κάτι που τα τελευταία χρόνια δεν έχει γίνει!!! Ο Όλυμπος Μαραθών δεν θέλει εξοπλισμός θέλει πολύ προπόνηση είναι ο δύσκολοτερος αγώνας στην Ελλάδα στην κατηγορία του και από τους πιο απαιτητικούς στην Ευρώπη, σύμφωνα με γνώμες ξένων αθλητών που τον έχουν κάνει, εντελώς φιλικά ,φέτος δυστυχώς δεν θα τον τρέξω , καλή επιτυχία !!!
Αυτο σκοπευω να κανω!!!
σευχαριστω πολυ!!!!

"Στο 20ό μίλι, νόμιζα ότι είχα πεθάνει. Στο 22ο μίλι, ευχόμουν να είχα πεθάνει. Στο 24ο μίλι, ήξερα πως είχα πεθάνει. Στο 26ο μίλι, συνειδητοποίησα ότι ήμουν πολύ σκληρός για να πεθάνω".

Indiana13 Posted - 15/05/2018 : 00:51:08
Να σου πω την γνώμη μου,εγώ δεν χρησιμοποιώ σακίδιο για τέτοιες αποστάσεις, σακίδιο μόνο στα ultra,ο αγώνας έχει πολλούς σταθμούς κ νερά ειδικά στο τελευταίο στάδιο στον Ενιπέα κίνησε δίπλα στον ποταμό,το παγουρακι της ζώνης είναι αρκετό, τώρα αν θες τζελακια κ.α μπορείς να προσθέσεις στην ζώνη μια θήκη και να τα βάλεις εκεί.Δεν θα χρειαστεί αντιανεμικο εκτός κ αν ο καιρός χαλάσει τόσο πολύ κάτι που τα τελευταία χρόνια δεν έχει γίνει!!! Ο Όλυμπος Μαραθών δεν θέλει εξοπλισμός θέλει πολύ προπόνηση είναι ο δύσκολοτερος αγώνας στην Ελλάδα στην κατηγορία του και από τους πιο απαιτητικούς στην Ευρώπη, σύμφωνα με γνώμες ξένων αθλητών που τον έχουν κάνει, εντελώς φιλικά ,φέτος δυστυχώς δεν θα τον τρέξω , καλή επιτυχία !!!

"Στο 20ό μίλι, νόμιζα ότι είχα πεθάνει. Στο 22ο μίλι, ευχόμουν να είχα πεθάνει. Στο 24ο μίλι, ήξερα πως είχα πεθάνει. Στο 26ο μίλι, συνειδητοποίησα ότι ήμουν πολύ σκληρός για να πεθάνω".
georun Posted - 14/05/2018 : 20:42:27
Ευχαριστώ πολύ!! Ενας σταθμός σίγουρα δεν βολεύει! Θα δω ανάλογα τι θα κάνω!! Ευχαριστώ πολύ!!!!
papako Posted - 14/05/2018 : 16:41:57
τελικά έχει μόνο ενα σταθμό για τα drop bags. Δες αν σε βολεύει.

https://www.olympus-marathon.com/index.php/o-agonas/kanonismoi

15. ΣΤΑΘΜΟΙ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑΣ: Η διοργάνωση αναλαμβάνει την τροφοδοσία των αθλητών, υποστηρίζοντάς τους σε έντεκα (11) ενδιάμεσα σημεία της διαδρομής. Στους 5 κεντρικούς σταθμούς, προσφέρεται ενισχυμένη τροφοδοσία, ενώ στους 7 δευτερεύοντες, προσφέρονται ηλεκτρολύτες και νερό. Όλοι οι αθλητές μπορούν να παραδώσουν στη διοργάνωση το πρωί της εκκίνησης, μικροαντικείμενα ή μπουκάλια με ρόφημα στο drop bag τους, που με ευθύνη της διοργάνωσης θα τους παραδοθούν στον Σταθμό "Πριόνια" και μόνο σε αυτόν.

________
Στέφανος
georun Posted - 14/05/2018 : 14:59:52
quote:
Originally posted by papako

γιατί δεν χρησιμοποιείς drop bags για να μοιράσεις τα gelακια/μπάρες και τα ισοτονικά σε όλη την διαδρομή;

________ωχ!!!!πως γινεται αυτο??

Στέφανος

papako Posted - 14/05/2018 : 12:33:18
γιατί δεν χρησιμοποιείς drop bags για να μοιράσεις τα gelακια/μπάρες και τα ισοτονικά σε όλη την διαδρομή;

________
Στέφανος
georun Posted - 14/05/2018 : 09:25:09
καλημερα κ ευχαριστω για την απαντηση!
στο ταυγετο κ στο μετσοβο την εβγαζα ανετα με την ζωνη!!
απο αποψη χρηστικοτητας το σακιδιο ειναι +.
το θεμα ειναι στον ολυμπο που ειναι μακρυτερη η διαδρομη πιστευω πως θα μου χρειαστουν περισοοτερες προμηθειες(τζελ μπαρες κλπ).
εκει το σακιδιο υπερτερει καθως εχει παραπανω ΘΗΚΕς ακομα και για δυο μπουκαλια νερου και για ισοτονικο.
το ζητουμενο ειναι η εφιδρωση που προκαλει γιατι το δικο μου ειναι οχι αυτο με το δυχτακι πισω οπως τα slab,εχει θηκη κ για ασκο που δεν θα χρησιμοποιησω!μην τυχον και μου δημιουργησει περισσοτερη αφυδατωση!
απ την αλλη στην ζωνη μπορω να προσαρμοσω και ενα μικρο τσαντακι!
sakis1971 Posted - 14/05/2018 : 07:59:12
Καλύτερα να κρίνεις σύμφωνα με την εμπειρία που έχεις σε αγώνες βουνού γιατί ο κάθε δρομέας είναι διαφορετικός από όλες τις απόψεις,απαιτήσεις,επιδόσεις κλπ και θα ακούσεις πολλές γνώμες.
Πέρυσι τον Ιούνιο χιόνισε στον Όλυμπο ενώ πρόπερυσι ήταν καλοκαίρι,ίσως χρειαστεί να αποφασίσεις μια ώρα πριν την εκκίνηση για το τι θα χρειαστείς και τι θα σε βολέψει περισσότερο.
Αν δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις σε νερό και σε καλύπτουν τα στεκ και χωράει στη ζώνη ένα αντιανεμικό τότε ζώνη.
Εγώ που είμαι αργός και έχω μεγάλες απαιτήσεις σε νερό και ενέργεια θα έπαιρνα γιλέκο και για να κρεμάσω και τα μπατόν στη πλάτη στο κατέβασμα.

όχι πολύ ποδώκης

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000