Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 long run

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
avatos Δημοσιευτηκε - 02/09/2018 : 12:49:49
φετος εφαρμοζω μια αλλη τακτικη για τα long run ,τρεχω πρωινα κ νηστικος εντελως ,εχω προσεξει οτι βγαινουν πολυ καλυτερα ,αν θελετε πειτε κ εσεις τη γνωμη σας
13   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
ioma Posted - 17/09/2018 : 11:32:13
quote:
Originally posted by Rigelian

Δεν είναι σωστό να συγκρίνουμε τους κορυφαίους παγκόσμια Μαραθωνοδρόμους με αθλούμενους!


Δε συγκρινουμε προπονηση,αλλα φυσιολογια.Με ενα ψαξιμο στο δικτυο μπορει ανετα καποιος να βρει αν αξιζει να τρεχει νηστικος τα long run.Ξεκινηστε απο το σαιτ του mcmillan για να μην μου πειτε παλι για κορυφαιους αθλητες.
Επισης εχουν γινει πειραματα στη Σουηδια σε ποδηλατες και κατεληξαν στο συμπερασμα οτι υπαρχουν οφελη οταν καποιες προπονησεις τις κανεις νηστικος
Rigelian Posted - 17/09/2018 : 09:28:19
Δεν είναι σωστό να συγκρίνουμε τους κορυφαίους παγκόσμια Μαραθωνοδρόμους με αθλούμενους!
nikkapen Posted - 16/09/2018 : 17:42:15
δεν το ηξερα για τον μεγαλο Κιπτσογκε.Εγω το εφαρμοζω γιατι καπου διαβασα οτι ο οργανισμος εξοικειωνεται στο να καιει λιπος.Περα δηλαδη απο την πρωτη πηγη ενεργειας που ειναι οι υδατανθρακες,οι οποιοι ομως καποια στιγμη εξντλουνται.Με το κολπο αυτο εκανα και τον καλυτερο χρονο μου στον μαραθωνιο .

Τρεχω αρα υπαρχω.
ioma Posted - 16/09/2018 : 17:29:50
Ο κουτοφραγκος που έκανε σήμερα παγκόσμιο ρεκόρ τρέχει τα long run νηστικός.Μαλλον γι'αυτό δεν κατέβηκε τις 2 ώρες. Διάβασε ρε φίλε running news να ανοίξουν τα μάτια σου μπας και κάνεις sub2
ioma Posted - 06/09/2018 : 12:58:23
https://www.peakendurancesport.com/endurance-training/base-endurance-training/sports-nutrition-latest-research-low-glycogen-training/
ioma Posted - 06/09/2018 : 12:50:31
http://www.sweatelite.co/training-eliud-kipchoge-5-things-suprised/
Aroulio Posted - 05/09/2018 : 15:18:53
http://www.runster.gr/running-tips-adunatisma-telika-na-trexw-to-proi-me-adeio-stomaxi-i-oxi/

https://ultrarunning.com/featured/will-glycogen-depleted-runs-improve-your-performance/

https://runnerclick.com/depletion-runs-should-you-try-it/
giannis1970 Posted - 05/09/2018 : 15:04:40
Παρόλο που ο λόγος είναι περισσότερος πρακτικός παρά επιστημονικός, πρόσφατες έρευνες υποδεικνύουν πως εκτελώντας μια προπόνηση σε κατάσταση νηστείας (μετά από ένα μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς να καταναλώσεις τροφή, όπως μετά από τον βραδινό ύπνο, όπου τα επίπεδα του γλυκογόνου στις μυικές ομάδες βρίσκονται σε χαμηλά επίπεδα), ενισχύεις κάποιες από τις προσαρμογές που κάνει ο οργανισμός στο να βελτιώσει την φυσική του κατάσταση...(δεν ειναι δικο μου το βρηκα κ το παραθετω)
ANASTASIOS Posted - 04/09/2018 : 22:56:32
quote:
Originally posted by avatos

φετος εφαρμοζω μια αλλη τακτικη για τα long run ,τρεχω πρωινα κ νηστικος εντελως ,εχω προσεξει οτι βγαινουν πολυ καλυτερα ,αν θελετε πειτε κ εσεις τη γνωμη σας




Μέγα λάθος.Πάντα πρέπει να βάλουμε κάτι στο στόμα μας πρίν ξεκινήσουμε.

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
Hermes Posted - 02/09/2018 : 16:23:37
quote:
Originally posted by sakis1971

Δε θα μπορούσα να το κάνω γιατί το πρωϊ πρέπει να βάλω κάτι στο στόμα μου για να πιώ καφέ,αλλιώς δε παίρνει μπρος το "μηχάνημα".
Μια φορά μου έτυχε να πάω στο WC του δάσους αλλά προσπαθώ να το αποφύγω.
Ξυπνάω 5 με 5 μιση για τα άνω των 3 ωρών το καλοκαίρι,όπως θα κάνω και το πρωινό του αγώνα στόχου.

Να φανταστώ ότι χρησιμοποιείς τζελάκια και έχεις φορτώσει υδατάνθαρκες τη προηγούμενη.


όχι πολύ ποδώκης



και κυρίως πολύ καλή ενυδάτωση από την προηγούμενη
Hermes Posted - 02/09/2018 : 16:21:38
εγώ κάθε φορά (τις περισσότερες τέλος πάντων) έτσι το κάνω, είτε lr είτε weekdays
avatos Posted - 02/09/2018 : 16:01:07
φιλε sakis οχι κατι ιδιαιτερο απο υδατανθρακωση ,στο 30αρι βεβαια πρσφατα χτυπησα ενα τζελακι στο 18 ,στο νερο ειμαι ποιο προσεχτικος
sakis1971 Posted - 02/09/2018 : 15:54:00
Δε θα μπορούσα να το κάνω γιατί το πρωϊ πρέπει να βάλω κάτι στο στόμα μου για να πιώ καφέ,αλλιώς δε παίρνει μπρος το "μηχάνημα".
Μια φορά μου έτυχε να πάω στο WC του δάσους αλλά προσπαθώ να το αποφύγω.
Ξυπνάω 5 με 5 μιση για τα άνω των 3 ωρών το καλοκαίρι,όπως θα κάνω και το πρωινό του αγώνα στόχου.

Να φανταστώ ότι χρησιμοποιείς τζελάκια και έχεις φορτώσει υδατάνθαρκες τη προηγούμενη.


όχι πολύ ποδώκης

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000