Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 θελει χιλιομετρα ο μαραθωνιος...

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
iara Δημοσιευτηκε - 11/09/2018 : 12:45:56
καλα κ τα τεμπακια κ οι διαλλεματικες ,αμα δε γραψεις χιλιομετρα μου φαινεται οτι δεν κανεις τιποτα...
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
giannis1970 Posted - 12/09/2020 : 13:20:06
ωραιος !!!
Aroulio Posted - 12/09/2020 : 00:26:20
quote:
Originally posted by giannis1970

sorokin ...206 km ,radek brunner ...279 km ,tamas bodis 192 km !!!




Εντάξει, φανταζόμουν ότι θα μίλαγες για κάποιο κοινό θνητό, γνωστό σου
giannis1970 Posted - 10/09/2020 : 20:44:29
sorokin ...206 km ,radek brunner ...279 km ,tamas bodis 192 km !!!
Aroulio Posted - 07/09/2020 : 17:38:22
quote:
Originally posted by giannis1970

χαζευω καμμια φορα στο strava αθληταραδες που τρεχουν σπαρταθλο ,απιστευτοι χλμ ογκοι



για πες (για ένα φίλο μου ρωτάω )
giannis1970 Posted - 07/09/2020 : 12:25:54
χαζευω καμμια φορα στο strava αθληταραδες που τρεχουν σπαρταθλο ,απιστευτοι χλμ ογκοι
hypnox Posted - 06/04/2020 : 13:05:22
Ανάλογα τον αθλητή. Εξαρτάται απο πολλές παραμέτρους όπως πχ προπονητική ηλικία, δρομική οικονομία, και πολλά ακόμα. Άλλα χλμ θέλει κάποιος ο οποίος τρέχει συστηματικά πχ 10 χρόνια με δομημένη προπόνηση και άλλα κάποιος που σταματάει 3-4 μήνες κάθε χρόνο η απλά ΄΄βάζει΄΄ χλμ. υπάρχουν άτομα που δεν αντέχουν τα πολλά χλμ. Εγώ πχ έτρεχα 65-70 χλμ max την εβδομάδα (βέβαια όλα ήταν ποιοτικά χλμ) ΟΜΩΣ λόγω αθλήματος είχα και ποδήλατο μέσα το οποίο βοήθησε. Μια φορά στη ζωή μου έφτασα τα 90-100 και έκανα 2 εβδομάδες να συνέλθω!
petransfhp Posted - 05/04/2020 : 22:52:41
Πόσα χιλιόμετρα την εβδομάδα πιστεύετε χρειάζεται το λιγότερο, ένας δρομέας για να κάνει ατομικό ρεκόρ και να σπάσει το 2:50 στον Μαραθώνιο;

Ας υποθέσουμε οτι είναι επιπέδου 2:55-2:58 και έτρεχε 90-100χλμ την εβδομάδα για 12 εβδομάδες στην προετοιμασία όταν έκανε αυτήν την επίδοση.

Πιστεύω πως για επιδόσεις κάτω από 2:50 είναι αναγκαίο κακό τα χιλιόμετρα να κυμαίνονται πάνω από 100.
petransfhp Posted - 02/04/2020 : 22:09:42
quote:
Originally posted by dpkouk

ειρηνη ημιν συντρεχτες...εχουμε πιο σοβαρα να ζοχαδιαζομαστε...

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...



Ακριβώς αυτό, αν δεν θέλει κάποιος να καρπωθει τα θετικά στοιχεία της γνώσης και εμπειρίας αυτος θα ζημιωθεί. Και επίσης έχουμε με πιο σοβαρά πράγματα τα ασχοληθούμε.

skull Posted - 31/03/2020 : 18:00:29
Σε παρακαλώ, αν έχεις όρεξη, ξαναδιάβασε όλες τις αναρτήσεις σου και σύγκρινε το ύφους σου με το ύφος των αναρτήσεων όλων των υπολοίπων. Θα δεις κάποια διαφορά ποιότητας.

Την φράση δεν την απομόνωσα, κατάλαβα ότι είναι συνέχεια των προηγούμενων που γράφεις, που δυστυχώς και αδικαιολογήτως έχουν το αντίστοιχο ύφος. Σου έχω ξαναγράψει: κανείς δεν χρειάζεται να δικαιολογηθεί σε κανέναν για αυτό που κάνει, ούτε να ζητήσει την άδεια κανενός. Ποιος έχει το δικαίωμα να κρίνει την όποια προσπάθεια άλλου; Ποιος έχει δικαίωμα ν θέσει όρια στο καθετί; (μην τα ξαναλέω)
petransfhp Posted - 30/03/2020 : 22:43:14
quote:
Originally posted by skull

Η φράση σου : "Δεν πας καλά αγαπητέ" μιλάει από μόνη της για την ποιότητα "διαλόγου" που αναζητάς.

Δεν υπάρχει νόημα από δω και στο εξής, λυπάμαι.




Η συγκεκριμένη πρόταση ακολούθησε προηγούμενη φράση.
Η απομόνωση της συγκεκριμένης φράσης έγινε από μέρος σου σκόπιμα ώστε να αλλάξει η ερμηνεία και το υφος του λογου μου.

Ειλικρινά θλίβομαι...
nikos67 Posted - 24/03/2020 : 14:41:21
Από αύριο θα φοράω για το τρεξιμο μου τα καλά μου δρομικα ρουχα ,τα πλυμένα μου παπούτσια,μαλι χτενισμενο ,ρολόι special και αυτό γιατί τις προάλλες μου έκανε παρατήρηση ένας επιστήμονας ότι δεν του είμαι αρεστός στο οπτικό του πεδίο.Επιστήμων σκέφτηκα είναι κάτι θα ξέρει.Πολύ ντροπή παιδιά.Μου αρέσουν οι παρατηρήσεις,διορθώνομαι.
dpkouk Posted - 24/03/2020 : 04:30:58
ειρηνη ημιν συντρεχτες...εχουμε πιο σοβαρα να ζοχαδιαζομαστε...

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Aroulio Posted - 23/03/2020 : 21:56:45
Εγώ προσωπικά δεν ωθώ κανέναν σε τίποτα. Ο καθένας ας κάνει αυτό που τον ευχαριστεί. Κι όποιος θέλει μπορεί να σκεφτεί out of the box που λένε και στο χωριό μου. Από κει και πέρα το τι είναι αποδεκτό για τους πολλούς δε θα αφήσω κανένα μεμονωμένο να μου το προσδιορίσει. Κι όπως τραγούδησε και μια όχι τυχαία κοπελιά "if it makes you happy, it can't be that bad"...
skull Posted - 23/03/2020 : 21:02:25
Η φράση σου : "Δεν πας καλά αγαπητέ" μιλάει από μόνη της για την ποιότητα "διαλόγου" που αναζητάς.

Δεν υπάρχει νόημα από δω και στο εξής, λυπάμαι.
petransfhp Posted - 23/03/2020 : 16:56:04
quote:
Originally posted by skull

Ευχαριστώ που συμπλήρωσες τα 50χλμ βάδην. Αν ένας ερασιτέχνης προσπαθήσει να ακολουθήσει το "περπάτημα" των αθλητών, θα πρέπει να τρέξει. Σύμφωνα με τα λεγόμενα του petrans δεν θα έπρεπε να είναι άθλημα το βάδην..



Αρνητικώς, δεν είπα αυτό το πράγμα. Τα 50χλμ βάδην είναι Ολυμπιακό αγώνισμα και μάλιστα έχει την μεγαλύτερη διάρκεια στα αγωνίσματα του Στίβου. Οι ταχύτητες των αθλητών που παίρνουν μέρος στους αγώνες είναι διαστημικές για τους περισσότερους ερασιτέχνες δρομείς.

Μην συγχέετε τον βάδην των αθλητών οι οποίοι κινούνται με τις αποδεκτές ταχύτητες που σας προανέφερα οι οποίες είναι κάτω από 5:00/χλμ με το περπάτημα στους αγώνες τρεξίματος, πόσο άσχημο ακούγεται ε;

Περπάτημα σε αγώνες τρεξίματος!


Ώστε να δικαιολογησετε οτι περπατάνε στους αγώνες τρεξίματος με 8 και 10 λεπτά ανά χιλιόμετρο και να πείτε :

"αφού περπατάνε στο βάδην περπατάω και εγώ στο τρέξιμο άρα πάω καλά"

Δεν πας καλά αγαπητέ κάνε προπόνα να μπορείς να τρέξεις έστω 5χλμ με 6:00/χλμ και μετά πήγαινε στους αγώνες υπεραποστασεων.

Αυτό είναι το λάθος σας, ωθείτε τον κόσμο που με το ζόρι μπορεί να τρέχει 5 και 10χλμ να πάει στα 80αρια και στα 100αρια.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000