Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Χονδροπαθεια επιγονατιδας

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
nikkapen Δημοσιευτηκε - 18/05/2018 : 23:57:43
Καλησπερα δρομεις.Τρεχω συστηματικα 3,5 χρονια και βελτιωσα τις επιδοσεις μου.Εδω και 1,5 μηνα υποφερω απο την χονδροπαθεια αυτη.Παιρνω φαρμακευτικη αγωγη,παρηγγειλα επιγονατιδα,βαζω παγο κλπ.Μπορει καποιος να προτεινει κατι για την γρηγοροτερη επανοδο;Ασκησεις τετρακεφαλου μου ειπαν,ξερετε κατι;Και το κυριοτερο.Οταν επανελθω θα το ξεπερασω 100 % αυτο το προβλημα ή θα μου αφησει,οπως διαβασα, κατι;Σας ευχαριστω

Τρεχω αρα υπαρχω.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
LATINA Posted - 06/07/2019 : 10:30:02
θα μπορούσες ΝΙKOLA T να μου προτείνεις κάποιες από τις ασκήσεις που σε βοήθησαν?Χρησιμοποιείς βαράκια,και άν ναι πόσων κιλών και πόσες επαναλήψεις η κάθε άσκηση? Παιδεύομαι αρκετό καιρό......

Σε ευχαριστώ
MARAKI_PD Posted - 31/05/2019 : 15:43:55
σε μονιμη βαση?
geopa Posted - 25/05/2019 : 18:02:53
Γενικά η αίσθηση είναι ότι νιώθεις ένα κάψιμο στην περιοχή του γόνατου
MELISA Posted - 24/05/2019 : 14:26:17
NikolaT
αναφορικά με την χονδροπάθεια είχες μια αίσθηση συνεχόμενης τριβής γυρω από την επιγονατίδα και στο από περπάτημα;
NikolaT Posted - 03/12/2018 : 16:56:46
Καλησπέρα σας!
Θά σάς μιλήσω κί εγώ από προσωπική εμπειρία!Έχω χονδροπάθεια από τό 2004 - αυτή ήταν ή διάγνωση τού αθλητιάτρου
( πολύ γνωστού στήν Ελλάδα ) καί τό μόνο πού μού είπε :"τετρακέφαλοι καί ισομετρικές καί δέ θά έχεις ξανά πρόβλημα μέ τή χονδρόπαθεια,ποτέ ξανά!"
Έχουν περάσει 14 χρόνια από τότε καί πράγματι ποτέ δέν ένιωσα ξανά ενόχληση στό γόνατό μου!
Η΄αρχή ήταν λίγο δύσκολη - καί αυτό γιατί πονούσα ακόμα όταν περπατούσα σέ ανηφόρα είτε σέ σκαλοπάτια - αλλά μέ υπομονή καί επιμονή τά κατάφερα..
Μέ "πιάνει" μόνο άν σταματήσω τίς ασκήσεις αυτές αλλα καί πάλι μετά από ένα μεγάλο διάστημα καί μετά θά νιώσω κάποια ενόχληση ( πάνω από μήνα )!
Vasilis.S Posted - 20/11/2018 : 16:36:59
Καλησπέρα σας, διάβασα το θέμα και τις ερωτοαπαντήσεις αφού με ενδιαφέρει προσωπικά. Με βάση την μικρή μου εμπειρία μου, τις πληροφορίες που έχω λάβει κατά καιρούς από ειδικούς και μη, από άρθρα για συμπληρώματα και από ανθρώπους που έχουν δοκιμάσει πολλά αυτό που έχω καταλάβει είναι πως όλα λειτουργούν στις κατάλληλες συνθήκες. Κάτι το οποίο είναι σίγουρο και αποδεδειγμένο είναι πως ο καθαρός αέρας και η αλλαγή σε ένα καλύτερο κλίμα χωρίς άγχος με την σωστή γυμναστική, διατροφή και ίσως σε κάποιες περιπτώσεις και τα σωστά συμπληρώματα βοηθάνε πολύ. Πάνω από όλα όμως παίζει ρόλο η ψυχολογία και το κλίμα. Αυτό μου το υπενθύμισε ο ''vitahi ''. Ο φίλος μας από το forum που πήγε Σουηδία και γνώρισε τον φυσίατρο Σουηδό.



https://www.medicahellas.gr
lualuas Posted - 08/10/2018 : 15:33:33
Κάποιες σκέψεις:
Η χονδροπάθεια νομίζω ότι είναι κάτι λίγο θολό και μάλλον οι πιο πολλοί από μια ηλικία και μετά (35+;) έχουν αλλοιώσεις χόνδρου, μηνίσκων κλπ. Και από ότι έχω καταλάβει δεν είναι και η πηγή του κακού αλλά το αποτέλεσμα που κάνει αισθητή την αιτία, οπότε για τον καθένα έχει και διαφορετική αντιμετώπιση.
Σε άλλους βοηθάει η ενδυνάμωση, σε άλλους οι διατάσεις, σε άλλους το παπούτσι, η αλλαγή μηχανικής κλπ.
Εγώ δοκίμασα ενδυνάμωση, γλυκοζαμίνη/χονδροιτίνη για 4 μήνες, μαλακό παπούτσι, low drop παπούτσι, αλλαγή διασκελισμού.. και κατέληξα ότι αυτό που με βοηθάει είναι διατάσεις με επιμονή και σε διάφορες γωνίες.
Επίσης με βοήθησε και μια απόφασή μου να τρέξω με τον πόνο/ενοχλήσεις για κάποιο διάστημα που ενδεχομένως να δούλεψε και ως placebo αλλά είχε αποτέλεσμα. Τον πόνο τον αντέχω αλλά φοβάμαι μην κάνω ανατριστρεπτή ζημιά. Είμαι σε φάση αισθητής και στθερής βελτίωσης.

Αν κάποιος τρέχει καιρό χωρίς ενοχλήσεις και σε κάποια φάση αρχίζει να πονάει μάλλον κάτι άλλαξε: τραυματισμός, αλλαγή παπουτσιού, σημαντική αύξηση όγκου κλπ. Αν εντοπιστεί η αλλαγή ίσως βρεθεί και η λύση.

aad Posted - 25/09/2018 : 22:39:44
Κατά την άποψή μου, για να εμφανισθεί μια βλάβη σε κάποιο μυοσκελετικό υποσύστημα, πρέπει να υπάρχει κάποιο αίτιο και μάλιστα επαναλαμβανόμενο για αρκετό διάστημα, ώστε να γίνει αντιληπτή η προϊούσα βλάβη του υποσυστήματος (εννοώ, ότι, πρακτικά, ποτέ δεν αντιλαμβάνεσαι μια βλάβη εν τη γενέσει της!!!).
Όλα τα προβλήματα "ελέγχονται" με ΆΡΣΗ ΤΟΥ ΑΙΤΊΟΥ, που τα προκαλεί!...
Ένα πολύ συνηθισμένο αίτιο για την εμφάνιση προβλημάτων στην επιγονατίδα είναι η υπερέκταση της κνήμης σε σχέση με το μηριαίο!...
Όταν λέω υπερέκταση εννοώ η γωνία, που σχηματίζει το μηριαίο με την κνήμη, να φτάνει ή και να ξεπερνάει τις 180 μοίρες!...
Όταν τα 2 οστά βρεθούν σε τέτοια γωνία, τότε, στους περισσότερους ανθρώπους, η επιγονατίδα εξωθείται "έξω από την ¨θήκη" της"... Αυτή η εξώθηση υπό φορτίο φέρει σε επαφή την επιγονατίδα με όχι προβλεπόμενες οστικές επιφάνειες και εύλογα προκαλεί φθορά στον χόνδρο της επιγονατίδας!...
Άμεση λύση, ώστε να μην επιδεινώνεται το όποιο υφιστάμενο πρόβλημα, είναι να ΜΗΝ φθάνεις καν τις 180 μοίρες στην γωνία μεταξύ μηριαίου και κνήμης!...
Η μη "υπερέκταση της κνήμης σε σχέση με το μηριαίο" έχει θέσει υπό έλεγχο το σχετικό πρόβλημα της γυναίκας μου (γυμνάστρια και χαρακτηριστικά γρήγορη στο τρέξιμο), της οποίας η επιγονατίδα ταλαιπωρείται εντατικά, όταν, ενώ τρέχει γρήγορα, η κνήμη της "φεύγει" προς τις 200 μοίρες σε σχέση με το μηριαίο...
Αυτά...

Αντώνης Δραγώνας
serafeimakhs Posted - 14/09/2018 : 18:39:41
Καλησπερα,εδω και 2 χρονια το σταματησα το τρεξιμο και εκανα ξεκουραση.μολις πηγενα για τρεξιμο στο χορταρι με 8'/χλμ για 50' το βραδυ που χαλαρωναν οι μυς ,το πρωι ητανε πετρα και πονος...με τις ισμοτερικες ασκησεις εδω και 2 μηνες και την γλουκουζαμινη ,ξαναρχισα το περπατημα και πλεον δεν με πονα , μετα απο περπατημα 6 χλμ σε ασφαλτο.το οστικο οιδημα ισως θα ηθελε φυσιοθεραπειες...

oloi mazi mporoume polla
ZAMORAS Posted - 14/09/2018 : 17:30:19
Kαλησπερα δειξε μεγαλη προσοχη στο οστικο οιδημα, θελει μεγαλη προσοχη και καλη αποκατασταση,αλλο πραγμα η χονδροπαθεια.

serafeimakhs Posted - 13/09/2018 : 21:37:51
Καλησπερα [περιοχη οστικου οιδηματος αναδεικνειετε στο εσω κνημαιου plateau] Αρχικη χονδροπαθεια.

Πηγα σε αθλητιατρο ορθοπεδικο χειρουργο(δρομεας επισης) μου χοργηγησε γλουκοζαμινη LAmberts & sillica πυριτιο για τους συνδεσμους,και κανω ασκησεις..τσεπης με μια μπαλα και ενα μαξιλαρι...δεν με ποναει πλεον το ΑΡ γονατο εσω μερια(εκει ητανε το προβλημα).
Η μαγνητικη ελεγε καθετη ρηξη εσου μηνισκου στο οπισθιο κερας ,συν τα παραπανω .πιστευω οτι η γλουκοζαμινη φτιαχνει τον χονδρο...

oloi mazi mporoume polla
Pedro_G Posted - 08/09/2018 : 21:06:58
Με αρθροσκοπηση στο ένα γόνατο και μηνισκο με χονδροπαθεια στο άλλο ξεκίνησα πριν δύο χρόνια σκευάσματα γλουκοζαμινης, χονδροιτινης πολύ γνωστής εταιρείας. Για 9 μήνες λαμβανα 3 φορές την ημέρα σύμφωνα με συμβουλή ορθοπεδικόυ. Και έκανα ενδυναμωση ταυτόχρονα. Δυο χρόνια μετά Κ ενώ ο γιατρός μου έλεγε ξέχνα το βουνό, ασχολείσου με άσφαλτο, τερμάτισα τον δεύτερο 40αρι βουνού πριν μια βδομάδα και πριν τρεις μήνες το πρώτο μου . Η αλήθεια είναι ότι πάω συντηρητικά κα χρησιμοποιώ μπατον.... Από βδομάδα συνεχίζω προληπτικά για άλλους δύο μήνες προληπτικά γλουκοζαμινη γιατί μου είχε πει ο ειδικός να σταματάω και συνεχίσω να λαμβάνω...εννοείται ότι κάνω πολύ κολύμπι τουλάχιστον 6 μήνες και ποδήλατο επίσης
serafeimakhs Posted - 07/09/2018 : 17:55:32
Τον Χρειαζομαστε αυτον τον Σουηδο Γιατρο εδω στην Ελλαδα ! θα βγαλει τα λεφτα του αιωνα !

oloi mazi mporoume polla
vitahi Posted - 22/05/2018 : 18:19:41
Καλησπέρα, Θα γίνω λίγο "πρωτότυπος". Θα απαντήσω με βάση την δική μου εμπειρία χωρίς να είμαι γιατρός βέβαια και χωρίς να γνωρίζω την δική σου περίπτωση. Απλά θα σου πω τι έγινε στην δική μου περίπτωση και πως τα τελευταία χρόνια δεν έχω προβλήματα με την χονδροπάθεια. Το δικό μου το πρόβλημα ήταν ας πούμε χρόνιο και είχα "συνηθήσει" να τρέχω με πόνους. ακολούθησα όλες τις ιατρικές οδηγίες. Απέφευγα τις κατηφόρες, το κατέβασμα των σκαλιών, έχασα κιλά, έκανα διάλλειμα 2 με 3 μήνες από το τρέξιμο, πήρα αντιφλεγμονώδη, έκανα ασκήσεις εωδυνάμωσης τετρακέφάλων και οπίσθιων μηριαίων. Το πρόβλημα παρέμενε άλυτο. ΄Εκοψα σιγά σιγά το τρέξιμο.... Ξαφνικά για λόγους δουλειάς μετακομίζω στο Γκέτεμποργκ στη Σουηδία. Η φύση εκπληκτική στην περιοχή που μένω. Αρχίζω τις βόλτες περπατώντας. Αλλά εγώ ήθελα να τρέξω. Πως να τρέξεις όμως με τις συνεχόμενες ανηφόρες και κατηφόρες της περιοχής...στις κατηφόρες σταματούσα και πήγαινα περπατώντας. Μπαίνω στην ομάδα τρεξίματος της περιοχής Fontin στην πόλη Kungalv. H περιοχή εκπληκτικής ομορφιάς γυρω απο μια μικρή λίμνη με εξαιρετικά μονοπάτια χωμάτινα αλλά στρωμένα. Ιδανικό μερος για περπάτημα και τρέξιμο. Μονοπάτια 800μ, 1250μ, 2500μ, 5000μ, 10000μ και 25000μ. Το μόνο χωρίς ανηφόρες κατηφόρες το πρώτο που ήταν και η περίμετρος της λίμνης. Μετά απόμια εβδομάδα γνωρίζω έναν Σουηδό γιατρό και τρέχουμε μαζί είτε στην πόλη είτε στην περιοχή που προανέφερα. Με βλέπει που αποφεύγω τις κατηφόρες και με ρωτάει το γιατί. Του εξηγώ το πρόβλημα της χονδροπάθειας και μένει έκπληκτος..Μου λέει το μεγαλύτερο λάθος σου είναι το ότι δεν τρέχεις κατηφόρες, έτσι διαιωνίζεις το πρόβλημα. Αντίθετα πρέπει να τις τρέχεις στην αρχή με ήπιο τρόπο και μετά κανονικά και πολλές φορές με όλα. Ομολογώ ότι τρελλάθηκα. Λέω τι λέει το άτομο ειναι καλά; Μου εξηγεί ότι ο καλύτερος τρόπος για να διορθώσεις το πρόβλημα είναι να τρέξεις κατηφόρες. Στην αρχή θα πονάς, θα πιαστείς αλλά μετά από δυο εβδομάδες θα αρχίσεις να αισθάνεσαι καλύτερα και σε ένα μήνα ενάμισυ το πο΄λύ θα το ξεχάσεις το πρόβλημα. Λοιπόν η συμβουλή του δούλεψε!!! Τουλάχιστον σε μένα. Ο τύπος ήταν ο φυσίατρος της ομάδας του Gothenburg. Γίναμε φιλοι και μου εξήγησε το μηχανισμό της επίλυσης του προβλήματος μου. Όταν τρέχεις σε κατηφόρα ενεργοποιούνται επιπλέον ομάδες μυών και συνδέσμων τενόντων που προστατεύοουν την άρθρωση του γόνατου από τους τραυματισμούς. Υπάρχει το φαινόμενο της μνήμης οπότε στην αρχή πονάς πιάνεσαι αλλά σιγά σιγά ενδυναμώνει το όλο σύστημα και όταν τρέχεις κατηφόρες σε προστατεύει από το φρενάρισμα ή την υπερέκταση πλέον των 180 μοιρών της άρθρωσης. Φυσικά σε συνδοισμό με το τρέξιμο στο ακανόνιστο μονοπάτι που ενεργοποιεί επιπλέον μυες έγινε το θαύμα. Οι πόνοι εξαφανίστηκαν!! ακόμη και σε πολύ απότομες κατηφόρες ανηφόρες κανένα πρόβλημα, ακόμη και σε ταρτάν και άσφαλτο. Κλέινω επαναλαμβάνοντας πως δεν είμαι γιατρός και απλά μεταφέρω την δική μου εμπειρία και πως λύθηκε το δικό μου πρόβλημα. Το Σουηδικό fartlek στην φύση με πατημένα μονοπάτια και συνεχόμενο ανηφοροκατήφορο ήταν η δική μου γιατρειά στον χρόνιο πόνο από την χονδροπάθεια. Εύχομαι περαστικά επαναλαμβάνοντας και πιστεύοντας πως κάθε περίπτωση είναι ίσως διαφορετική και πως ίσως χρειάζεται διαφορετική αντιμετώπιση, Βασίλης (2500ΚΜ το χρόνο τρέξιμο χωρίς πόνους στα γόνατα τα τελευταια 2 χρόνια και σε όλες τις επιφάνειες)
vitahi Posted - 22/05/2018 : 17:31:56
quote:
Originally posted by nikkapen

Καλησπερα δρομεις.Τρεχω συστηματικα 3,5 χρονια και βελτιωσα τις επιδοσεις μου.Εδω και 1,5 μηνα υποφερω απο την χονδροπαθεια αυτη.Παιρνω φαρμακευτικη αγωγη,παρηγγειλα επιγονατιδα,βαζω παγο κλπ.Μπορει καποιος να προτεινει κατι για την γρηγοροτερη επανοδο;Ασκησεις τετρακεφαλου μου ειπαν,ξερετε κατι;Και το κυριοτερο.Οταν επανελθω θα το ξεπερασω 100 % αυτο το προβλημα ή θα μου αφησει,οπως διαβασα, κατι;Σας ευχαριστω

Τρεχω αρα υπαρχω.


RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000