Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Στάδια
 Γήπεδο Χαλανδρίου

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Ant Δημοσιευτηκε - 19/05/2007 : 10:12:44








Το γήπεδο Χαλανδρίου βρίσκεται σην οδό 25ης Μαρτίου (κάθετη στη λεωφόρο Πεντέλης) στο σύνορο μεταξύ Χαλανδρίου και Βρηλισσίων. Αποτελείται από συγκρότημα εγκαταστάσεων που περιλαμβάνει στίβο, γήπεδο ποδοσφαίρου, γήπεδα μπάσκετ και κολυμβητήριο.

Το γήπεδο ποδοσφαίρου καθώς και ο στίβος ανακαινίστηκαν ριζικά στο τέλος του 2006 με την τοποθέτηση χλοοτάπητα και ταρτάν αντίστοιχα. (Στο Google Earth το γήπεδο εμφανίζεται με την παλιά του μορφή επειδή οι φώτογραφίες έχουν ληφθεί πρίν από αυτή την περίοδο, για το λόγο αυτό δεν επισυνάπτω φωτό από εκεί).

Η εσωτερική στροφή του γηπέδου είναι 400m και η εξωτερική 435. Η είσοδος για το κοινό επιτρέπεται μεταξύ 07:30 - 17:00 και 19:30 - 22:30 ωστόσο μερικές φορές ενδέχεται να δεσμεύεται πλήρως ο χώρος λόγω συγκεκριμένων εκδηλώσεων (αγώνες ποδοσφαίρου κτλ) και να μην είναι δυνατή η προπόνηση.

Ιδανικότερη ώρα για προπόνηση είναι το πρωί καθώς ο κόσμος είναι λίγος - ακριβώς το αντίθετο δε συμβαίνει το απόγευμα όπου πολλές φορές, εάν μάλιστα τρέχεις γρήγορα, είναι αναγκαίο να κάνεις συνεχείς ελιγμούς!
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
as400 Posted - 11/07/2022 : 09:38:33
+1000
quote:
Originally posted by Stefan84gr

Συμφωνώ πως όσοι έρχονται στο στίβο με την παρέα τους για να μιλήσουν και να πουν τα νέα τους θα πρέπει να βρουν άλλο χώρο να το κάνουν. Δίπλα έχει το πάρκο. Το να πάει κάποιος μόνος του να κάνει γρήγορο περπάτημα πιστεύω δεν ενοχλεί. Αυτό που με ενοχλεί είναι η μη ελεύθερη είσοδος σε ένα δημοτικό γήπεδο. (το οποίο δεν είναι μόνο ο στίβος)
Σήμερα μπορεί να ζητάνε 3ευρώ (μια φορά) αύριο όμως μπορεί να ζητήσουν 10-20 ή μηνιαία συνδρομή.
Επίσης κάθε καλοκαίρι η μυρωδιά από τα σκουπίδια δίπλα δεν παλεύεται. Τώρα μας βαλάνε να βλέπουμε και τους κάδους απορριμμάτων.
Και τα παιδία των συλλόγων κουράζονται να πηγαίνουν στις βρύσες για νερό και πίνουν από την πυροσβεστική φώλια βρέχοντας όλο το ταρτάν του στίβου...






AS400
Stefan84gr Posted - 10/07/2022 : 16:38:24
Συμφωνώ πως όσοι έρχονται στο στίβο με την παρέα τους για να μιλήσουν και να πουν τα νέα τους θα πρέπει να βρουν άλλο χώρο να το κάνουν. Δίπλα έχει το πάρκο. Το να πάει κάποιος μόνος του να κάνει γρήγορο περπάτημα πιστεύω δεν ενοχλεί. Αυτό που με ενοχλεί είναι η μη ελεύθερη είσοδος σε ένα δημοτικό γήπεδο. (το οποίο δεν είναι μόνο ο στίβος)
Σήμερα μπορεί να ζητάνε 3ευρώ (μια φορά) αύριο όμως μπορεί να ζητήσουν 10-20 ή μηνιαία συνδρομή.
Επίσης κάθε καλοκαίρι η μυρωδιά από τα σκουπίδια δίπλα δεν παλεύεται. Τώρα μας βαλάνε να βλέπουμε και τους κάδους απορριμμάτων.
Και τα παιδία των συλλόγων κουράζονται να πηγαίνουν στις βρύσες για νερό και πίνουν από την πυροσβεστική φώλια βρέχοντας όλο το ταρτάν του στίβου...


RiffRaff Posted - 30/06/2022 : 16:56:50
quote:
Originally posted by onera

quote:
Originally posted by as400


Με τον τροπο αυτο εχουν κοπει οι περιπατητες που επιαναν 2-3 διαδρομους για να πουν τα νεα της ημερας τους .


AS400



Το γήπεδο είναι του Δήμου και δεν νοείται για εμένα έστω και με αυτόν τον τρόπο να περιορίζεις την είσοδο σε όποιον θέλει να τρέξει ή να περπατήσει. Όσο για το παραπάνω σχόλιο λυπάμαι που σε ένα φόρουμ που προωθεί την άσκηση κατακρίνεται όποιος θέλει να περπατήσει σε ένα στάδιο με τη παρέα του. Ξέρω ότι κάποιοι περπατούν ακόμα και στον πρώτο διάδρομο, όπου δεν είναι ορθό σύμφωνα με τη λογική που δεν έχουν όμως όλοι, είναι όμως ένα θέμα που μπορεί με συζήτηση και εξήγηση να λυθεί. Φτάνει πια αυτή η καραμέλα με τους περιπατητές λες και εδώ μέσα είναι όλοι πρωταθλητές.






Προσωπικά, διαφωνώ με το συγκεκριμένο. Ο στίβος δεν είναι χώρος αναψυχής, αλλά άθλησης. Τι θέλω να πω με αυτό. Σε ένα πάρκο, ακόμη και αν με ενοχλούσε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο η παρουσία των ίδιων ακριβώς ατόμων που βρίσκονται στην ίδια ακριβώς στοίχηση, δε θα μπορούσα να τους πω τίποτα. Γιατί είναι ένας χώρος γενικού και όχι ειδικού ενδιαφέροντος, στον οποίο ο καθένας έχει πάει για να κάνει το δικό του (και πολύ καλά κάνει) και πρέπει να βρούμε έναν τρόπο για να συνυπάρξουμε.

Ο στίβος, όμως, ενός γηπέδου δεν είναι πάρκο, δεν είναι θάλασσα ούτε η παραλιακή. Είναι χώρος άθλησης και, ταυτόχρονα, προπονητικό εργαλείο. Μπορεί να μπει όποιος θέλει να περπατήσει (στο σχετικό διάδρομο από τους 8 που θα πρέπει να δίνεται για τη συγκεκριμένη δραστηριότητα), δε μπορεί, όμως, να πιάνεται αγκαζέ με τα φιλαράκια του και - σόρι για το αγοραίο - να καβλαντίζει με το καφεδάκι του. Σε αρκετές περιπτώσεις, το μόνο που λείπει είναι το τσιγάρο.

Ταυτόχρονα, το ίδιο γκρουπ "αλεξιπτωτιστών" μπορεί να ξαφνιάζεται έως και να παρεξηγείται επειδή μπορεί να τρέχεις ανάποδα στη φορά της σύμβασης, πράγμα που δικαιολογείται πλήρως τόσο από προπονητική όσο και από ορθοπεδική/εμβιομηχανική άποψη αν έχεις πάει να κάνεις 30-40-50 γύρους.

Για να περάσουμε στο δια ταύτα, κανείς δεν αμφισβητεί το δικαίωμα του οποιουδήποτε να μπει στο στάδιο και να κάνει το περπάτημά του. Αυτό που - εγώ προσωπικά, τουλάχιστον - αμφισβητώ πλήρως είναι το δικαίωμα σε γκρουπ ατόμων να μπαίνουν στο στίβο με πρόφαση την άθληση για να πουν τα νέα τους, δημιουργώντας πρόβλημα σε αυτούς που πήγαν σε ένα χώρο άθλησης, άκουσον άκουσον, για να αθληθούν.

Γενικά, το συγκεκριμένο είναι μεγάλο θέμα και νομίζω ότι η ρίζα του προβλήματος είναι ότι συνήθως οι υπεύθυνοι των εγκαταστάσεων είναι ψιλοάσχετοι με τον αθλητισμό, πράγμα που οδηγεί σε αστοχίες στη διαχείρισή τους.

--------------------------
Run-time Error
asxetos Posted - 29/06/2022 : 10:48:00
πανω κατω το ιδιο γινεται σε ολα τα σταδια. Ιδιως αττικη που δεν ειναι και πολλα για το πλυθησμο.

Το καλο στο χαλανδρι οπως γραφτηκε, ειναι οτι υπαρχει εξωτερικα του ταρταν χωρος για περιπατητες. Εγω προσωπικα οταν ειχα ενα τραυματισμο περπαταγα εκει μια χαρα.



Απο την αλλη, τωρα με το προβλημα στο ζηρινειο ειδα φωνες διαμαρτηριας απο ατομα που μια ζωη περπατανε ή κανουν βολτα. Επισημαναν το προβλημα και συναντασονται με τους αθλουμενους.

Τα παντα ειναι θεμα παιδιας και συμπεριφορας. Το ιδιο προβλημα ειναι για παραδειγμα σε ποδηλατοδρομους οπου μονο ποδηλατες δε θα βρεις.

Αν πηγαινετε συστηματικα θα σας γνωρισουν και θα τους γνωρισετε οποτε με μια κουβεντα (καλοπροεραιτη) βρισκεται η λυση
Hermes Posted - 28/06/2022 : 16:30:58
όσοι κράζετε τον Αs400, έχετε έρθει στο γηπεδο Χαλανδρίου παλιότερα?
Παρέες 5 ή 6 ανθρώπων περπατούσαν σε γραμμή φράσσοντας έτσι 3 ή 4 διαδρομους ταυτόχρονα και αν κανείς τους επισήμαινε το πρόβλημα που δημιουργούσαν, παρακαλώντας, ζητώντας ή και απαιτώντας τους να περπατούν ένας ένας και σε έναν διάδρομο, αυτοί απαντούσαν με θράσος και αναίδεια ότι έχουν κάθε δικαίωμα να βρίσκονται στο χώρο.
Έδιναν, δηλαδή, άσχετη απάντηση αφού κανείς δεν τους αμφισβήτησε το δικαίωμα να έρθουν γήπεδο να περπατήσουν, αλλά τους επισημαίνεται το ότι δεν έχουν δικαίωμα να περπατούν σε μια γραμμή επειδή φράσσουν όλους τους διαδρόμους κατά αυτό τον τρόπο...
Stefan84gr Posted - 02/06/2022 : 21:58:05
Η λογική είναι ότι εφόσον κάποιος δεν ενοχλεί τους άλλους μπορεί να περπατάει. Το περπάτημα είναι είδος άθλησης. Το να παίξει ρακέτες και τα άλλα που αναφέρεις δε γίνετε να τα κάνει κάποιος χωρίς να ενοχλήσει.
Προσωπικά με ενοχλεί περισσότερο το τρέξιμο ανάποδα, από κάποιον που χρησιμοποιεί τον 3ο-4ο διάδρομο για γρήγορο περπάτημα.
Αλλά αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι πως πλέον δεν υπάρχει ελεύθερη είσοδο γενικά στο γήπεδο και όχι μόνο στο στίβο
MARIOS2020 Posted - 02/06/2022 : 18:15:34
quote:
Originally posted by Stefan84gr

Η άθληση εμποδίζεται όταν δεν είναι ελεύθερη. Όταν σου επιβάλλουν κάρτες και χαρτιά γιατρών. Λες και εμείς δε ξέρουμε αν θα πάμε να κάνουμε εξετάσεις ή όχι. Σε ένα γήπεδο με τόσο κόσμο υπάρχει μόνο μια είσοδος και αυτή με τουρνικέ. Φανταστείτε τι έχει να γίνει σε μια έκτακτη ανάγκη ...
Ο στίβος δεν είναι μόνο για πρωταθλητές. Είναι για όλο το κόσμο που πληρώνει τα δημοτικά τέλη του.
Όσο ενοχλεί κάποιος που περπατάει άλλο τόσο ενοχλεί κάποιος που τρέχει ανάποδα



Με αυτή την λογική, κάποιος που πληρώνει δημοτικά τέλη, μπορεί να κάνει και μπάμπεκιου στον στίβο, να αφοδεύσει, να πάιζει ρακέτες κλπ...
onera Posted - 02/06/2022 : 17:35:40
Ο καθένας μας έχει την αθλητική αλλά και τη κοινωνική παιδεία του και σύμφωνα με αυτά κρίνει, δεν είμαι εδώ για να πείσω κανέναν για αυτό που θεωρώ σωστό, αυτό θα το μάθω στο παιδί μου από τώρα που είναι μικρό. Εκφράσεις όπως «μας τρολάρεις» καλό είναι να τις λέμε στους φίλους μας εφόσον αυτοί τις δέχονται.
Stefan84gr Posted - 02/06/2022 : 12:55:20
Η άθληση εμποδίζεται όταν δεν είναι ελεύθερη. Όταν σου επιβάλλουν κάρτες και χαρτιά γιατρών. Λες και εμείς δε ξέρουμε αν θα πάμε να κάνουμε εξετάσεις ή όχι. Σε ένα γήπεδο με τόσο κόσμο υπάρχει μόνο μια είσοδος και αυτή με τουρνικέ. Φανταστείτε τι έχει να γίνει σε μια έκτακτη ανάγκη ...
Ο στίβος δεν είναι μόνο για πρωταθλητές. Είναι για όλο το κόσμο που πληρώνει τα δημοτικά τέλη του.
Όσο ενοχλεί κάποιος που περπατάει άλλο τόσο ενοχλεί κάποιος που τρέχει ανάποδα
MARIOS2020 Posted - 02/06/2022 : 11:29:21
quote:
Originally posted by onera

quote:
Originally posted by as400


Με τον τροπο αυτο εχουν κοπει οι περιπατητες που επιαναν 2-3 διαδρομους για να πουν τα νεα της ημερας τους .


AS400



Το γήπεδο είναι του Δήμου και δεν νοείται για εμένα έστω και με αυτόν τον τρόπο να περιορίζεις την είσοδο σε όποιον θέλει να τρέξει ή να περπατήσει. Όσο για το παραπάνω σχόλιο λυπάμαι που σε ένα φόρουμ που προωθεί την άσκηση κατακρίνεται όποιος θέλει να περπατήσει σε ένα στάδιο με τη παρέα του. Ξέρω ότι κάποιοι περπατούν ακόμα και στον πρώτο διάδρομο, όπου δεν είναι ορθό σύμφωνα με τη λογική που δεν έχουν όμως όλοι, είναι όμως ένα θέμα που μπορεί με συζήτηση και εξήγηση να λυθεί. Φτάνει πια αυτή η καραμέλα με τους περιπατητές λες και εδώ μέσα είναι όλοι πρωταθλητές.





Μας τρολάρεις έτσι? Δεν είναι δυνατίν να πιστεύεις αυτα που λες. Ο στίβος είναι για όσους θέλουν να τρέξουν. Για περίπατο μπορούν να πάνε αλλού. Στπ Γαλάτσι έχουμε ένα τεράστιο άλσος που μπορούν να περπατήγσουν όλοι σε πανέμορφες διαδρομές, αλλά όχι θα βρεθούν και κάποιοι Ελληναράδες που θα απλωθπύν σε όλα τα κουλουάρ. Επίσης θα βρεθούν και κάποιοι που θα θέλουν να παίξουν μπάλα ακριβώς στα κουλουάρ. Καλή είναι η "άθληση¨του περιπάτου και της αμπλοφιλοσοφίας αλλά να γίνεται χωρίς να εμποδίζεται η άθληση.
papako Posted - 01/06/2022 : 22:41:04
quote:
Originally posted by onera

quote:
Originally posted by as400


Με τον τροπο αυτο εχουν κοπει οι περιπατητες που επιαναν 2-3 διαδρομους για να πουν τα νεα της ημερας τους .


AS400



Το γήπεδο είναι του Δήμου και δεν νοείται για εμένα έστω και με αυτόν τον τρόπο να περιορίζεις την είσοδο σε όποιον θέλει να τρέξει ή να περπατήσει. Όσο για το παραπάνω σχόλιο λυπάμαι που σε ένα φόρουμ που προωθεί την άσκηση κατακρίνεται όποιος θέλει να περπατήσει σε ένα στάδιο με τη παρέα του. Ξέρω ότι κάποιοι περπατούν ακόμα και στον πρώτο διάδρομο, όπου δεν είναι ορθό σύμφωνα με τη λογική που δεν έχουν όμως όλοι, είναι όμως ένα θέμα που μπορεί με συζήτηση και εξήγηση να λυθεί. Φτάνει πια αυτή η καραμέλα με τους περιπατητές λες και εδώ μέσα είναι όλοι πρωταθλητές.




συγνώμη που θα σε ενοχλήσω, αλλά οι περιπατητές στον στίβο δεν έχουν θέση.
Σέβομαι όλους όσους κάνουν οποιαδήποτε μορφή άθλησης, αλλά υπάρχουν και όρια.

________
Στέφανος
as400 Posted - 01/06/2022 : 14:01:54
Συγγνωμη αν παρεξηγηθηκα , ουτε εγω ειμαι πρωταθλητης , οτι εγραψα αφορα καθαρα το γηπεδο ποδοσφαιρου με τον στιβο .
Οπως ξερετε στο συγκεκριμενο γηπεδο εξω απο το χωρο του στιβου υπαρχει χωματινη περιμετρος οπου μπορει να ασκηθει με οποια μορφη θελει ο καθενας , υπαρχουν και οργανα γυμναστικης για χρηση απο το κοινο
Τα 3€ που αναφερετε ειναι γι ατην εκδοση της καρτας , οχι καθε φορα που πας .
Οσο για την ιατρικη εξεταση , σε ενα χωρο οπως τα γηπεδα ο καθε δημος ειναι υπευθυνος για οσους μπαινουν μεσα και αθλουνται . Οπως στα σχολεια που ζητανε βεβαιωση γιατρου οτι τα παιδια ειναι καλα στην υγεια τους και μπορουν να λαμβανουν μερος στο μαθημα της γυμναστικης .
Εκει δε νομιζω να εφερε αντιρηση και να ειπε .......... δικο μου ειναι το παιδι , δικια μου και η ευθυνη !!!!!!
Ολοι να αθλουνται , ακομα και οι περιπατητες αλλα παντα σεβομενοι και τους υπολοιπους που θελουν να σερνονται λιγο ποιο γρηγορα

AS400
Stefan84gr Posted - 01/06/2022 : 11:46:38
Επίσης στο γήπεδο δεν μπαίνουν όλοι για τον στίβο. Υπάρχουν και τα ανοιχτά του μπάσκετ. Το αν θα πάω να κάνω εξέταση στο γιατρό είναι δικό μου θέμα ή όχι. Δεν χρειάζομαι κάποιον κηδεμόνα. Στο σιτε του δήμου γράφει ότι είναι δωρεάν η χρήση των γηπέδων κάτι που πλέον δεν ισχύει. Κοστίζει 3 ευρώ. Το ποσό είναι ελάχιστο αλλά ακόμα και με αυτό το ποσό δε μπορείς να λες ότι είναι δωρεάν
onera Posted - 01/06/2022 : 10:12:08
quote:
Originally posted by as400


Με τον τροπο αυτο εχουν κοπει οι περιπατητες που επιαναν 2-3 διαδρομους για να πουν τα νεα της ημερας τους .


AS400



Το γήπεδο είναι του Δήμου και δεν νοείται για εμένα έστω και με αυτόν τον τρόπο να περιορίζεις την είσοδο σε όποιον θέλει να τρέξει ή να περπατήσει. Όσο για το παραπάνω σχόλιο λυπάμαι που σε ένα φόρουμ που προωθεί την άσκηση κατακρίνεται όποιος θέλει να περπατήσει σε ένα στάδιο με τη παρέα του. Ξέρω ότι κάποιοι περπατούν ακόμα και στον πρώτο διάδρομο, όπου δεν είναι ορθό σύμφωνα με τη λογική που δεν έχουν όμως όλοι, είναι όμως ένα θέμα που μπορεί με συζήτηση και εξήγηση να λυθεί. Φτάνει πια αυτή η καραμέλα με τους περιπατητές λες και εδώ μέσα είναι όλοι πρωταθλητές.

as400 Posted - 01/06/2022 : 09:41:16
Καλημερα , τουρνικε υπαρχει εδω και χρονια στα βοηθητικα του ΟΑΚΑ και μαλιστα αν θελεις να μπεις πρεπει να πληρωνεις και εισοδο 2€τη φορά , τουλαχιστον ετσι ηταν μεχρι πριν απο 2 χρονια .
Εμαθα οτι ετοιμαζονται και αλλα γηπεδα να βαλουν τουρνικε .
Το τουρνικε μπηκε την περιοδο της καραντινας οταν υπηρχε το μετρο , ανεξαρτητα αν δεν εφαρμοστηκε πληρως , της ελεγχομενης προσβασης στο γηπεδο .
Με τον τροπο αυτο εχουν κοπει οι περιπατητες που επιαναν 2-3 διαδρομους για να πουν τα νεα της ημερας τους .
Το μονο που χρειαζεται ειναι μια ετησια εξεταση απο γιατρο που ετσι καια λλιως ειναι καλο να την κανουμε ολοι

AS400

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000