Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Mag 2 Μαγνήσιο

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Kimonas Δημοσιευτηκε - 18/10/2018 : 22:29:55
Καλησπέρα

Μου προτείναμε κάποιοι φίλοι συντρέχτες Mag 2 -Μαγνήσιο για την προπόνηση καθώς προετοιμάζομαι για ημιμαραθώνιο
Έχει κάποιος εμπειρία, το έχει δοκιμάσει ;

Ευχαριστώ
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
onera Posted - 24/10/2018 : 21:05:02
Καλησπέρα σε όλους. Ετοιμάζομαι για τον πρώτο μου μαραθώνιο και σήμερα πρώτη φορά μου είεπανε για μαγνήσιο. Κράμπες δεν έχω νιώσει ποτέ μέχρι τώρα σε καμία προπόνηση. Είναι απαραίτητο να πάρω; να τονίσω ότι δε τρώω σχεδόν καθόλου πράσινα λαχανικά.
Picard Posted - 24/10/2018 : 12:52:54
Είναι η πέμπτη φορά που θα τρέξω μαραθώνιο και τις προηγούμενες τέσσερις ταλαιπωρήθηκα αφάνταστα από κράμπες. Το 2016 πήρα συστηματικά MAG 2 για 2 μήνες με κανένα αποτέλεσμα. Πέρυσι πήρα κιτρικό μαγνήσιο SOLGAR συστηματικά για 2 μήνες και οι κράμπες ήταν εντονότερες από ποτέ. Τα long run στην προετοιμασία βγαίνουν πάντα χωρίς κανένα πρόβλημα. Φέτος παίρνω συστηματικά λίγα αμύγδαλα κάθε μέρα και περιμένω να δω. Έχω καταλήξει ότι στη δικιά μου περίπτωση παίζουν ρόλο τα γονίδια και ίσως η ψυχολογία τη μέρα του αγώνα.
UnHaCkAbLe Posted - 24/10/2018 : 11:03:10
quote:
Originally posted by konkarien
Καλημέρα.

Νομίζω αγαπητέ συντρέχτη τα έχεις μπερδέψει λιγάκι,σχετικά με τις αφομοιώσιμες μορφές του Μαγνησίου.
Διάβασε λίγο στο παρακάτω link,σχετικά με τις διάφορες μορφές του
Μαγνησίου και την αφομοιωσιμότητα τους.
Για την δυσκοιλιότητα πάντως είναι το οξείδιο του μαγνησίου.

https://mybigfatketolife.com/2017/10/22/typesofmagnesium/

Καλή συνέχεια.



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ



Ουπς! Έχεις απόλυτο δίκιο, είχα το μυαλό μου στο οξείδιο του μαγνησίου και όχι στο κιτρικό μαγνήσιο!
konkarien Posted - 23/10/2018 : 15:18:12
quote:
Originally posted by Rigelian

quote:
Originally posted by Bloom

To Μag-2 δεν είναι συμπλήρωμα διατροφής. Έχει κουπόνι, συνταγογραφείται κανονικά, το συνταγογραφούν οι γιατροί για διάφορες ασθένειες. Αλλά φυσικά στη χώρα μας γι' αυτό πάμε τόσο καλά, γιατί έχουμε αμέτρητους πανεπιστήμονες, που ξέρουν τα πάντα...

Τέλος πάντων, ο υγιής ενήλικος δε χρειάζεται συμπληρώματα μαγνησίου. Δυστυχώς έχει επικρατήσει μια πολύ κακή νοοτροπία να παίρνουν "προληπτικά". Αυτή η ιδέα του προληπτικού στην πραγματικότητα είναι παράλογη. Βάσει ποιας λογικής κάποιος που αθλείται και προετοιμάζεται για μαραθώνιο κινδυνεύει να πάθει έλλειψη μαγνησίου; Βάσει καμίας απολύτως. Αλλά δυστυχώς η ημιμάθεια βασιλεύει. Έτσι, τρέχουν όλοι να πάρουν μαγνήσιο, να προλάβουν μην πάθουν κράμπες. Καλύτερα! Να βγάζουμε το κατιτίς μας κι εμείς οι φαρμακοποιοί...

Όπως κι αν έχει, ο υγιής ενήλικος καλύπτεται από τις τροφές πλήρως, αρκεί να τρώει πράσινα λαχανικά (η χλωροφύλλη δίνει το πράσινο χρώμα στα φύλλα και η χλωροφύλλη έχει μαγνήσιο), μαρούλι, ρόκα, μα πάνω απ' όλα σπανάκι. Τώρα, αν κάποιος έχει αφαιρέσει τα πράσινα λαχανικά από τη διατροφή του (καθόλου σπάνιο, αφού μεγάλο πλήθος δρομέων τρέχουν για να δικαιολογούνται όταν σαβουριάζουν), το σωστό είναι να τα ξαναβάλει, όχι να το ρίξει στα χάπια και στις αμπούλες, αλλά τι να λέμε και ποιος θα μας ακούσει...


Καυστικός
και λίγο απότομος, αλλά έχει πολλά δίκια ο Bloom εδώ...




Σίγουρα έχει δίκιο ο Bloom αν μιλάμε για έναν νορμάλ όγκο χλμ.
Κάποιοι δρομείς όμως που έχουν υψηλούς όγκους χλμ. λόγω υπεραποστάσεων,ξεφεύγουν κατά πολύ από τον μέσο όρο του πληθυσμού.




ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ
Rigelian Posted - 23/10/2018 : 12:41:00
quote:
Originally posted by Bloom

To Μag-2 δεν είναι συμπλήρωμα διατροφής. Έχει κουπόνι, συνταγογραφείται κανονικά, το συνταγογραφούν οι γιατροί για διάφορες ασθένειες. Αλλά φυσικά στη χώρα μας γι' αυτό πάμε τόσο καλά, γιατί έχουμε αμέτρητους πανεπιστήμονες, που ξέρουν τα πάντα...

Τέλος πάντων, ο υγιής ενήλικος δε χρειάζεται συμπληρώματα μαγνησίου. Δυστυχώς έχει επικρατήσει μια πολύ κακή νοοτροπία να παίρνουν "προληπτικά". Αυτή η ιδέα του προληπτικού στην πραγματικότητα είναι παράλογη. Βάσει ποιας λογικής κάποιος που αθλείται και προετοιμάζεται για μαραθώνιο κινδυνεύει να πάθει έλλειψη μαγνησίου; Βάσει καμίας απολύτως. Αλλά δυστυχώς η ημιμάθεια βασιλεύει. Έτσι, τρέχουν όλοι να πάρουν μαγνήσιο, να προλάβουν μην πάθουν κράμπες. Καλύτερα! Να βγάζουμε το κατιτίς μας κι εμείς οι φαρμακοποιοί...

Όπως κι αν έχει, ο υγιής ενήλικος καλύπτεται από τις τροφές πλήρως, αρκεί να τρώει πράσινα λαχανικά (η χλωροφύλλη δίνει το πράσινο χρώμα στα φύλλα και η χλωροφύλλη έχει μαγνήσιο), μαρούλι, ρόκα, μα πάνω απ' όλα σπανάκι. Τώρα, αν κάποιος έχει αφαιρέσει τα πράσινα λαχανικά από τη διατροφή του (καθόλου σπάνιο, αφού μεγάλο πλήθος δρομέων τρέχουν για να δικαιολογούνται όταν σαβουριάζουν), το σωστό είναι να τα ξαναβάλει, όχι να το ρίξει στα χάπια και στις αμπούλες, αλλά τι να λέμε και ποιος θα μας ακούσει...



Καυστικός και λίγο απότομος, αλλά έχει πολλά δίκια ο Bloom εδώ...
konkarien Posted - 23/10/2018 : 10:52:41
quote:
Originally posted by UnHaCkAbLe

quote:
Originally posted by konkarien


Το κιτρικό μαγνήσιο της Solgar των 200mg.
με 120τμχ. στο skroutz το βρίσκεις περίπου 17ευρώ.

Οπότε μιλάμε για ένα κόστος 0,28 λεπτών την ημέρα.



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ



Το κιτρικό μαγνήσιο είναι από τις λιγότερο αφομοιώσιμες μορφές και συνήθως χρησιμοποιείται περισσότερο για τη δυσκοιλιότητα...



Καλημέρα.

Νομίζω αγαπητέ συντρέχτη τα έχεις μπερδέψει λιγάκι,σχετικά με τις αφομοιώσιμες μορφές του Μαγνησίου.
Διάβασε λίγο στο παρακάτω link,σχετικά με τις διάφορες μορφές του
Μαγνησίου και την αφομοιωσιμότητα τους.
Για την δυσκοιλιότητα πάντως είναι το οξείδιο του μαγνησίου.

https://mybigfatketolife.com/2017/10/22/typesofmagnesium/

Καλή συνέχεια.



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ
Bloom Posted - 22/10/2018 : 23:04:00
Σχετικα με τις τιμές των συμπληρωμάτων που λες, αληθεύει πως εδώ στην Ελλάδα οι τιμές είναι αδικαιολόγητα πανάκριβες. Για όποιον αναρρωτιέται πώς γίνεται αυτό, η απάντηση είναι: οι Έλληνες εισαγωγείς, οι αντιπροσωπείες των εταιριών, χτυπάνε πολύ τη χοντρική. Δεν υπάρχει νόμος να τους περιορίζει. Έτσι, για παράδειγμα, εταιρία που το όνομά της αρχίζει από So- εδώ στην Ελλάδα έχει χοντρικές τιμές όσο είναι οι λιανικές των ίδιων προϊόντων στην Αγγλία. Ποιός νοιάζεται όμως; Εξάλλου δεν υπάρχουν νόμοι να ρυθμίσουν τέτοια θέματα, έχουμε ελεύθερη οικονομία, ο καθένας αρπάζει όσα θέλει.

Γενικότερα για τέτοια φαινόμενα ακρίβειας, που συμβαίνουν και με πολλά άλλα προϊόντα (π.χ. τα αθλητικά παπαούτσια), ο πρώτος υπεύθυνος είναι ο αντιπρόσωπος. Η ακρίβεια ξεκινά από τη χοντρική τιμή.

Υ.Γ.: αν μαθαίνονταν με τι ποσοστό κέρδους δουλεύει το χονδρεμπόριο, θα γινόταν την αμέσως επόμενη μέρα κομμουνιστική επανάσταση, χωρίς πλάκα.
UnHaCkAbLe Posted - 22/10/2018 : 21:38:43

Το καταλαβαίνω ότι δεν ήθελες να με προσβάλεις και πίστεψε με σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ τις γνώσεις που μπορεί κάποιος να αποκομίσει σκόρπιες από εδώ και από εκεί (και κυρίως από το internet) "ισάξιες" με τις γνώσεις ενός επιστήμονα στο συγκεκριμένο ζήτημα. Για αυτό και τόνισα ότι είναι απλά η προσωπική μου άποψη. Ξαναλέω ωστόσο ότι θεωρώ ότι ελάχιστοι μπορούν να έχουν την τέλεια διατροφή, που να τους καλύπτει τις ανάγκες τους, πόσο μάλλον αν αθλούνται και δεν είναι πλούσιοι ώστε να έχουν διατροφολόγους και κυρίως μάγειρες στην υπηρεσία τους. Προφανώς και κάποιος που κάνει προετοιμασία για μαραθώνιο, δεν μπορεί να το ρίχνει μονίμως στα πυτογυρα αλλά δεν μπορεί και να οργανώνει τη διατροφή του ώστε να τρώει συνεχεια το απαραίτητο πχ όπως αναφέρεις σπανάκι.

Προσωπικά, έχω πάθει κράμπα σε προπόνηση ελάχιστες φορές αλλά έχω αν θες ως ένδειξη για την έλλειψη του το γεγονός ότι όταν ξαπλώνω πολλές φορές έχω απότομα τινάγματα των ποδιών (σαν να περπατάω και να σκοντάφτω) - δεν ξέρω αν είναι το ίδιο πράγμα με το "Σύνδρομο ανήσυχου ποδιού". Ένας ακόμα λόγος που το χρησιμοποιώ είναι ως μυοχαλαρωτικό, ως βοήθημα στην γρηγορότερη αποκατάσταση των μυών μετά από έντονες προπονήσεις. Σε καμία περίπτωση πάντως δεν ξεπερνάω την RDΑ και όποτε κάνω εξετάσεις αίματος ζητάω να μου γράφουν και μέτρηση μαγνησίου ...

Στο "γνωστό" σάιτ που αναφέρω πάντως, υπάρχουν άπειρες μάρκες ίδιες με αυτές που βρίσκουμε και στα ελληνικά φαρμακεία, με απίστευτα χαμηλότερες τιμές. Δεν ξέρω αν οι - εξωφρενικά - υψηλές τιμές στην Ελλλάδα οφείλονται στα ίδια τα φαρμακεία ή στην τιμολογιακή πολιτική των προμηθευτών, σε οποιαδήποτε περίπτωση πάντως μιλάμε για διαφορές στις τιμές που σε κάνουν να αισθάνεσαι τελείως κορόιδο αν ψωνίσεις από εδώ. Και ξαναλέω ότι μιλάω για τα ΙΔΙΑ ακριβώς προιόντα ...
Bloom Posted - 22/10/2018 : 18:40:43
quote:
Originally posted by UnHaCkAbLe

Κάποιοι από εμάς, ΧΩΡΙΣ να είμαστε πανεπιστήμονες, το ψάχνουμε λίγο παραπάνω. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να έχεις σπουδάσει ούτε γιατρός, ούτε φαρμακοποιός για να μπορείς να κάνεις μια καλή έρευνα και να καταλήξεις σε συμπεράσματα σχετικά με το ποιό συμπλήρωμα βοηθάει και ποιό είναι τελείως άχρηστο. Ακόμα και έτσι όμως να είναι όπως το γράφεις, ο κάθε ένας επιτρέπεται νομίζω να έχει την άποψη του. Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου άποψη λοιπόν - μετά από ΠΟΛΥ σε διαβεβαιώνω διάβασμα - είναι ότι το μαγνήσιο είναι ένα από τα πιο σημαντικά - αν όχι το σημαντικότερο - συμπλήρωμα για όποιον κάνει μια σοβαρή προετοιμασία μαραθωνίου και ΔΕΝ έχει τη δυνατότητα να διατηρεί σωστή τη διατροφή του ΚΑΘΕ ημέρα. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ λοιπόν, το χρησιμοποιώ όταν τα εβδομαδιαία χιλιόμετρα γίνονται αρκετά και το καταναλώνω με θρησκευτική ευλάβεια πριν από τα πολύ μεγάλα long runs και πριν από το μαραθώνιο. Όποιος είναι διατεθειμένος (και γνωρίζω τέτοιες περιπτώσεις) να έχει βάλει 2-2.5 χιλιάδες χιλιόμετρα σε ένα χρόνο για να τρέξει ένα μαραθώνιο και να τον εγκαταλείψει τελικά κάπου στη μέση επειδή έπαθε κράμπες, ας το κάνει, εγώ ΔΕΝ είμαι διατεθειμένος να το κάνω ... Το κόστος άλλωστε είναι εξαιρετικά μικρό και το συγκεκριμένο συμπλήρωμα τελείως ασφαλές …



Kοίτα, δεν θέλω να σε προσβάλλω, κι ούτε ήθελα ασχέτως αν τα είπα χύμα. Αληθευει όμως πως εγώ είμαι φαρμακοποιός και εσύ δεν είσαι. Και μπορεί με το διάβασμα να έμαθες κάποιες σκόρπιες γνώσεις, όμως να που κάνεις και λάθη σημαντικά: επαναλαμβάνω, το Mag δεν είναι άχρηστο, σε αυτό είσαι εντελώς λάθος. Μάλιστα, το Mag είναι από τα ελάχιστα ελεγμένα, ενώ στο "γνωστό" σάιτ που αναφέρεις ο θεός και η ψυχή του...

Γενικά, για τους υγιείς αθλητές δε χρειάζονται συμπληρώματα μαγνησίου, εφόσον τρώνε σωστά (εφόσον δηλαδή δεν τη βγάζουν με πιτόγυρα και πίτσες και ταβέρνες, γιατί κακά τα ψέμματα, υπάρχει και αυτή η πολυπληθής φυλή), αλλά θα γίνω πιο σαφής:

Φαίνεται πως η τάση να πάθουν κάποιοι κράμπες είναι γραμμένη στα γονίδια - με απλά λόγια, κάποιοι παθαίνουν πολύ πιο εύκολα από άλλους. Αυτοί που είναι επιρρεπείς στις κράμπες, καλό είναι να πάρουν συμπληρώματα μαγνησίου, σε αυτό συμφωνω. Αν όμως κάποιος δε έπαθε ποτέ κράμπες (εγώ π.χ., έχω πάθει μόνο στον ύπνο μου και αν μαζέψω εντελώς τα δάχτυλα των ποδιών, αλλά ποτέ σε καμία αθλητική δραστηριότητα, από τα παιδικά μου χρόνια ως σήμερα, δεν ξέρω τι θα πει κράμπα), τις ανάγκες του σε μαγνήσιο μπορεί να τις καλύψει από τη διατροφή. Εξάλλου, το μαγνήσιο δεν είναι για χόρταση - να κάτι ακόμα που ειπώθηκε λάθος - η υπερβολική δόση κάνει ζημιά στο νευρικό σύστημα.

Αυτά εν συντομία.
Kimonas Posted - 19/10/2018 : 17:18:39
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές τους και για τις πληροφορίες τους
giannis1970 Posted - 19/10/2018 : 16:55:35
σωστος φιλε
UnHaCkAbLe Posted - 19/10/2018 : 16:07:18
quote:
Originally posted by Kimonas


Φίλε συντρέχτη UnHaCkAbLe είμαι ανοιχτόςς σε οποιαδήποτε εναλλακτική έχεις να μου προτείνεις είτε πιο οικονομική είτε με φυσικούς τρόπους
Ευχαριστώ



Συγχώρεσε με φίλε μου, αλλά θα κατηγορηθώ για "πανεπιστημοσύνη" και δεν το θέλω. Αν επιμένεις να το ψάξεις, υπάρχει ΠΟΛΥ γνωστό site του εξωτερικού, με απίστευτη ποικιλία και ΠΟΛΥ καλυτερες τιμές. Ψάξε το και μη πετάς τα λεφτά σου ... (παράδειγμα μόνο να σου δώσω, εγώ με φεριτίνη στο 17 και επειδή χωρίς να είμαι πανεπιστήμων θεωρώ ότι τουλάχιστον μια περίοδο πριν το μαραθώνιο πρέπει να συμπληρώνω σίδηρο, προτιμώ αντί να πληρώνω 20 ευρώ στην Ελλάδα για 20 δόσεις γνωστού συμπληρώματος, να πληρώνω τα ΙΔΙΑ λεφτά για 270 δόσεις συμπληρώματος με καλύτερα αφομοιώσιμη μορφή σιδήρου από το συγκεκριμένο site)
UnHaCkAbLe Posted - 19/10/2018 : 15:52:47
quote:
Originally posted by Bloom

To Μag-2 δεν είναι συμπλήρωμα διατροφής. Έχει κουπόνι, συνταγογραφείται κανονικά, το συνταγογραφούν οι γιατροί για διάφορες ασθένειες. Αλλά φυσικά στη χώρα μας γι' αυτό πάμε τόσο καλά, γιατί έχουμε αμέτρητους πανεπιστήμονες, που ξέρουν τα πάντα...

Τέλος πάντων, ο υγιής ενήλικος δε χρειάζεται συμπληρώματα μαγνησίου. Δυστυχώς έχει επικρατήσει μια πολύ κακή νοοτροπία να παίρνουν "προληπτικά". Αυτή η ιδέα του προληπτικού στην πραγματικότητα είναι παράλογη. Βάσει ποιας λογικής κάποιος που αθλείται και προετοιμάζεται για μαραθώνιο κινδυνεύει να πάθει έλλειψη μαγνησίου; Βάσει καμίας απολύτως. Αλλά δυστυχώς η ημιμάθεια βασιλεύει. Έτσι, τρέχουν όλοι να πάρουν μαγνήσιο, να προλάβουν μην πάθουν κράμπες. Καλύτερα! Να βγάζουμε το κατιτίς μας κι εμείς οι φαρμακοποιοί...

Όπως κι αν έχει, ο υγιής ενήλικος καλύπτεται από τις τροφές πλήρως, αρκεί να τρώει πράσινα λαχανικά (η χλωροφύλλη δίνει το πράσινο χρώμα στα φύλλα και η χλωροφύλλη έχει μαγνήσιο), μαρούλι, ρόκα, μα πάνω απ' όλα σπανάκι. Τώρα, αν κάποιος έχει αφαιρέσει τα πράσινα λαχανικά από τη διατροφή του (καθόλου σπάνιο, αφού μεγάλο πλήθος δρομέων τρέχουν για να δικαιολογούνται όταν σαβουριάζουν), το σωστό είναι να τα ξαναβάλει, όχι να το ρίξει στα χάπια και στις αμπούλες, αλλά τι να λέμε και ποιος θα μας ακούσει...



Κάποιοι από εμάς, ΧΩΡΙΣ να είμαστε πανεπιστήμονες, το ψάχνουμε λίγο παραπάνω. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να έχεις σπουδάσει ούτε γιατρός, ούτε φαρμακοποιός για να μπορείς να κάνεις μια καλή έρευνα και να καταλήξεις σε συμπεράσματα σχετικά με το ποιό συμπλήρωμα βοηθάει και ποιό είναι τελείως άχρηστο. Ακόμα και έτσι όμως να είναι όπως το γράφεις, ο κάθε ένας επιτρέπεται νομίζω να έχει την άποψη του. Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου άποψη λοιπόν - μετά από ΠΟΛΥ σε διαβεβαιώνω διάβασμα - είναι ότι το μαγνήσιο είναι ένα από τα πιο σημαντικά - αν όχι το σημαντικότερο - συμπλήρωμα για όποιον κάνει μια σοβαρή προετοιμασία μαραθωνίου και ΔΕΝ έχει τη δυνατότητα να διατηρεί σωστή τη διατροφή του ΚΑΘΕ ημέρα. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ λοιπόν, το χρησιμοποιώ όταν τα εβδομαδιαία χιλιόμετρα γίνονται αρκετά και το καταναλώνω με θρησκευτική ευλάβεια πριν από τα πολύ μεγάλα long runs και πριν από το μαραθώνιο. Όποιος είναι διατεθειμένος (και γνωρίζω τέτοιες περιπτώσεις) να έχει βάλει 2-2.5 χιλιάδες χιλιόμετρα σε ένα χρόνο για να τρέξει ένα μαραθώνιο και να τον εγκαταλείψει τελικά κάπου στη μέση επειδή έπαθε κράμπες, ας το κάνει, εγώ ΔΕΝ είμαι διατεθειμένος να το κάνω ... Το κόστος άλλωστε είναι εξαιρετικά μικρό και το συγκεκριμένο συμπλήρωμα τελείως ασφαλές …
UnHaCkAbLe Posted - 19/10/2018 : 15:37:21
quote:
Originally posted by konkarien


Το κιτρικό μαγνήσιο της Solgar των 200mg.
με 120τμχ. στο skroutz το βρίσκεις περίπου 17ευρώ.

Οπότε μιλάμε για ένα κόστος 0,28 λεπτών την ημέρα.



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ



Το κιτρικό μαγνήσιο είναι από τις λιγότερο αφομοιώσιμες μορφές και συνήθως χρησιμοποιείται περισσότερο για τη δυσκοιλιότητα...
Bloom Posted - 19/10/2018 : 14:13:45
To Μag-2 δεν είναι συμπλήρωμα διατροφής. Έχει κουπόνι, συνταγογραφείται κανονικά, το συνταγογραφούν οι γιατροί για διάφορες ασθένειες. Αλλά φυσικά στη χώρα μας γι' αυτό πάμε τόσο καλά, γιατί έχουμε αμέτρητους πανεπιστήμονες, που ξέρουν τα πάντα...

Τέλος πάντων, ο υγιής ενήλικος δε χρειάζεται συμπληρώματα μαγνησίου. Δυστυχώς έχει επικρατήσει μια πολύ κακή νοοτροπία να παίρνουν "προληπτικά". Αυτή η ιδέα του προληπτικού στην πραγματικότητα είναι παράλογη. Βάσει ποιας λογικής κάποιος που αθλείται και προετοιμάζεται για μαραθώνιο κινδυνεύει να πάθει έλλειψη μαγνησίου; Βάσει καμίας απολύτως. Αλλά δυστυχώς η ημιμάθεια βασιλεύει. Έτσι, τρέχουν όλοι να πάρουν μαγνήσιο, να προλάβουν μην πάθουν κράμπες. Καλύτερα! Να βγάζουμε το κατιτίς μας κι εμείς οι φαρμακοποιοί...

Όπως κι αν έχει, ο υγιής ενήλικος καλύπτεται από τις τροφές πλήρως, αρκεί να τρώει πράσινα λαχανικά (η χλωροφύλλη δίνει το πράσινο χρώμα στα φύλλα και η χλωροφύλλη έχει μαγνήσιο), μαρούλι, ρόκα, μα πάνω απ' όλα σπανάκι. Τώρα, αν κάποιος έχει αφαιρέσει τα πράσινα λαχανικά από τη διατροφή του (καθόλου σπάνιο, αφού μεγάλο πλήθος δρομέων τρέχουν για να δικαιολογούνται όταν σαβουριάζουν), το σωστό είναι να τα ξαναβάλει, όχι να το ρίξει στα χάπια και στις αμπούλες, αλλά τι να λέμε και ποιος θα μας ακούσει...

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000