Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Η αναπνοή στο ...τρέξιμο!

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
emmanoss Δημοσιευτηκε - 23/10/2018 : 18:54:17
Καλησπέρα σε όλους (και όλες) Αναρωτιέμαι λίγο σχετικά με την αναπνοή και συγκεκριμένα: Τρέχοντας (τουλάχιστον εγώ) διατηρώ ένα ρυθμό ανάλογο της έντασης, μετρώντας τον σε βηματισμούς. Σε χαμηλή ένταση π.χ. 4 βήματα εισπνοή, 3 εκπνοή. κάτι που μεταβάλλεται και καταλήγει 1-1 στο όριο. Υπάρχει κάποια "οδηγία" σχετικά με την αναλογία εισπνοής-εκπνοής; Είναι λάθος να επιμένει κανείς σε ένα σχήμα; Βοηθάει σε κάτι μια μεγάλη (σε διάρκεια) εισπνοή, ή μια μεγάλη εκπνοή; Καλά νά'στε...
4   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
tomi_lee Posted - 26/01/2019 : 13:45:48
quote:
Originally posted by aad

Καλησπέρα!

......

Η σοβαρότερη βελτίωση στην απόδοση της αναπνοής προκύπτει από την (αργά) επαναλαμβανόμενη ΥΠΕΡΕΚΠΝΟΗ!!!!!!!!!!

Εξηγώ:
Κάθε μερικές αναπνοές παρεμβάλλεις ΣΥΝΕΙΔΗΤΆ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΉ ΥΠΕΡΕΚΠΝΟΗ!!!
Δηλαδή με την βοήθεια του διαφράγματος και των θωρακικών επιτείνεις την εκπνοή, ώστε να αδειάσουν οι πνεύμονες απο τον υπολειπόμενο (και όλο και πιο "βρώμικο") αέρα, ο οποίος με παθητική εκπνοή απλά δεν αλλάζει!!!!!

Εγώ ΚΑΙ στο τρέξιμο ΚΑΙ στην ποδηλασία συμπεριλαμβάνω ΣΥΝΕΧΩΣ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΕΣ εκπνοές ("φυσάω έξω τον αέρα") και κάθε, ας πούμε, 10-12 αναπνοές κάνω και μια ΥΠΕΡΕΚΠΝΟΗ!

Σε διαβεβαιώνω, ότι η αλλαγή στην απόδοση ισχύος και στην αίσθηση ΛΙΓΟΤΕΡΗΣ κόπωσης είναι άμεσα αντιληπτή!!! (η ισχύς φαίνεται στο ποδηλατικό βατόμετρο και η λιγότερη κόπωση φαίνεται από την έλλειψη λαχανιάσματος σε ταχύτερους ρυθμούς/ μεγαλύτερη ισχύ!)

Δοκίμασε και θα δεις θαυμαστή διαφορά!

Αντώνης Δραγώνας




Δοκίμασα εγώ εχθές με 2 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία και βροχή...δεν μπορώ ακόμα να πώ, ίσως η ιδέα μου, ίσως... αλλά το 100% μου σε 5άρι χλμ είναι το 3:40 - 3:45 με κανονικές συνθήκες. Εχθές πήγαινα στα 4:00 και ήμουν "σχετικά" άνετος, έκανα υπερεκπνοή κάθε 150μ (δεν ξέρω αν είναι οκ???).

Πάντως θα συνεχίσω να το δουλεύω.

Ευχαριστώ,
Θωμάς.
tomi_lee Posted - 24/01/2019 : 23:31:57
Αδερφέ Εμμανοσσ

Και εμένα με έχει απασχολήσει αυτό το θέμα, όπως και κάθε δρομέα.

Επειδή προπονούμαι με αρκετό κόσμο όλων των επιπέδων και ρωτάω συνήθως τους καλύτερους δρομείς...τι να πω...
Πάντως εγώ έχω επιλέξει να τρέχω ελεύθερα και δεν μου βγαίνει σε κακό. Δεν ακολουθώ τέμπο αναπνοής γιατί με κουράζει εγκεφαλικά, αφήνω τις ανάγκες του σώματος να ρυθμίσουν την αναπνοή μου.

Αν φτάσω ή νιώσω ότι έφτασα κάποτε στα όρια των σωματικών μου δυνατοτήτων και επιδιώκω και άλλη βελτίωση, τότε ναι, ίσως ασχοληθώ και με την αναπνοή.
emmanoss Posted - 31/10/2018 : 21:28:08
Αντώνη, ευχαριστώ για την απάντηση.... Μερικές φορές και ενώ "προσπαθώ" οι εισπνοές μου να είναι περισσότερα βήματα απ'τις εκπνοές μου, (π.χ. 4-3 ή 3-2) συλλαμβάνω τον εαυτό μου να νοιώθει -ανεξήγητα- άνετα, έχοντας ...αντιστρέψει την κατάσταση, ΧΩΡΊΣ να το καταλάβω, (3-4 2-3) εκπνέοντας έτσι περισσότερο...
aad Posted - 26/10/2018 : 22:40:02
Καλησπέρα!

Υπάρχει κάτι ΠΟΛΥ σημαντικό!
Και, επειδή όποιος (αναρωτιέται και) αναζητά, βρίσκει (απαντήσεις στα ερωτήματά του), άκουσε λίγη θεωρία και την πρακτική της εφαρμογή!...

Η αναπνοή έχει την ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΉ φάση (εισπνοή, κατά την οποία οι θωρακικοί μύες συσπώνται και διατείνουν τον θωρακικό κλωβό) και την ΠΑΘΗΤΙΚΉ φάση (εκπνοή, κατά την οποία οι θωρακικοί χαλαρώνουν και ο θωρακικός κλωβός επανέρχεται στις κανονικές του διαστάσεις).

Η "βαθιά" αναπνοή σημαίνει, ότι επιτείνεις την διάταση του θωρακικού κλωβού, άρα μπαίνει περισσότερος αέρας και αυξάνεις την στιγμιαία διαθέσιμη ποσότητα οξυγόνου!
Ομως!...
Η υπερδιάταση, που περιέγραψα πιο πάνω έχει 2 μειονεκτήματα:
1) Χρειάζεται περισσότερο χρόνο, για να επιτευχθεί!
Και, προφανώς, χρειάζεται και περισσότερη δύναμη, άρα και αυξημένη κατανάλωση ενέργειας (η κατανάλωση ενέργειας αυξάνεται εκθετικά, για να επιτύχεις αποτελέσματα πέραν κάποιων φυσιολογικών ορίων!)
2) Κάποιες φορές, κατά τις οποίες έχεις διαθέσιμο αυτό το υπερβάλλον οξυγόνο, οι στιγμιαίες απαιτήσεις για οξυγόνο εκείνη την στιγμή, μπορεί να είναι χαμηλότερες, οπότε σου προκύπτει κατάσταση υπεροξυγόνωσης με αποτέλεσμα την εμφάνιση της κλασσικής ζαλάδας!!!

Η σοβαρότερη βελτίωση στην απόδοση της αναπνοής προκύπτει από την (αργά) επαναλαμβανόμενη ΥΠΕΡΕΚΠΝΟΗ!!!!!!!!!!

Εξηγώ:
Κάθε μερικές αναπνοές παρεμβάλλεις ΣΥΝΕΙΔΗΤΆ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΉ ΥΠΕΡΕΚΠΝΟΗ!!!
Δηλαδή με την βοήθεια του διαφράγματος και των θωρακικών επιτείνεις την εκπνοή, ώστε να αδειάσουν οι πνεύμονες απο τον υπολειπόμενο (και όλο και πιο "βρώμικο") αέρα, ο οποίος με παθητική εκπνοή απλά δεν αλλάζει!!!!!

Εγώ ΚΑΙ στο τρέξιμο ΚΑΙ στην ποδηλασία συμπεριλαμβάνω ΣΥΝΕΧΩΣ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΕΣ εκπνοές ("φυσάω έξω τον αέρα") και κάθε, ας πούμε, 10-12 αναπνοές κάνω και μια ΥΠΕΡΕΚΠΝΟΗ!

Σε διαβεβαιώνω, ότι η αλλαγή στην απόδοση ισχύος και στην αίσθηση ΛΙΓΟΤΕΡΗΣ κόπωσης είναι άμεσα αντιληπτή!!! (η ισχύς φαίνεται στο ποδηλατικό βατόμετρο και η λιγότερη κόπωση φαίνεται από την έλλειψη λαχανιάσματος σε ταχύτερους ρυθμούς/ μεγαλύτερη ισχύ!)

Δοκίμασε και θα δεις θαυμαστή διαφορά!

Αντώνης Δραγώνας


RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000