Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πόνος στον Αχίλλειο τένοντα

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
harris_vak Δημοσιευτηκε - 08/10/2018 : 14:14:28
Μετά από 32αρι long run έχω έντονο πόνο στον Αχίλλειο τένοντα.Τι προτείνετε ενόψει Κλασικού;
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
psonara Posted - 18/05/2019 : 20:10:00
εμενα η μαγνητικη εδειξε stress facture και συλλογη υγρου με οιδημα.το ειχα 20 ημερες και δεν το ηξερα και εκανα κανονικα τρεξιμο και ας πονουσα.την πατησα.απο την πεμπτη ειμαι με γυψο και πατεριτσες και φοβαμαι μηπως δεν επανελθω
fastslowrunner Posted - 18/05/2019 : 18:42:04
Είχα πάθει και γω stress reaction (είναι ένα βήμα πριν το stress fracture)στην περονη του ποδιού. Το είχα με πατερίτσες για κάνα μήνα.. 2-3 βδομάδες αφου έβγαλα τις πατερίτσες άρχισα ποδήλατο για να επανέλθει λίγο η φυσική κατάσταση. Νομίζω δοκίμασα να ξανατρεξω γύρω στους 2,5 με 3 μήνες μετά την διάγνωση του τραυματισμού, αρχικά 2-3 γύρους χαλαρά σε γήπεδο και σιγά σιγά έχτισα από εκεί..

Θα σου συστηνα να μη βιαστείς και για λεπτομέρειες σχετικά με την επιστροφή στο τρεξιμο να ρωτήσεις τον ορθοπεδικό σου..
Καλή επάνοδο εύχομαι
psonara Posted - 18/05/2019 : 16:55:39
μετα απο καταγμα οταν βγαλει καποιος το γυψο τι ακολουθει?και μετα απο ποσο καιρο εχει επανελθει στο τρξιμο?εχει καποιος σχετικη εμπειρια?
psonara Posted - 18/05/2019 : 16:46:52
τωρα ειμαι πλεον σε γυψο και φοβαμαι το μετα...φοβαμαι μηπως δεν ξανατρεξω.σ'ευχαριστω.κοπελα ειμαι.
Mikekan Posted - 18/05/2019 : 15:40:38
Εγώ είχα οστικό οίδημα σπυ μετατάρσιο λίγο πριν από κάταγμα κόπωσης. Έμεινα ένα μήνα εκτός και όλα καλά. Υπομονή γενικά, θα επανέλθεις αλλά να είσαι προσεκτικός και να μη βιαστείς.
psonara Posted - 18/05/2019 : 13:13:05
καλησπερα παιδια.εγω τρεχω 10 χρονια και ποτε δεν ειχα προβλημα μεχρι πριν 20 ημερες που ενιωσα πονο μεταξυ πτερνας και αχιλλειου αλλα το αψηφισα και συνεχισα να τρεχω με πολυ πονο.εμεινα 2 εβδομαδες οφφ με μποτα και παλι πονο μεχρι που δεν μπορουσα να περπατησω.εκανα μαγνητικη και τελικα καταγμα κοπωσεως και συλλογη υγρου με οιδημα.την πατησα.τωρα ειμαι με γυψο και πατεριτσες.ειμαι που χαλια ψυχολογικα και δεν ξερω μετα τι θα γινει...τωρα θα μεινω 20 ημερες με γυψο και μετα φυσικοθεραπειες και δεν ξερω ποτε θα ξανατρεξω.κλαιω συνεχεια.εχει καποιος σχετικη εμπειρια?
antsa_1 Posted - 03/12/2018 : 10:32:26
Δυστυχώς μόνος σου δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Αυτό που μου συνέστησαν είναι μια θερμαντική αλοιφή τοπικά πριν το τρέξιμο, πάγο αμέσως μετά και διατάσεις που θα πιάνουν και το γαστροκνήμιο. Θέλει πολύ προσοχή γιατί επειδή όταν ζεσταθεί το πόδι δεν πονάει πολλές φορές το αμελούμε και επιδεινώνεται. Όπως σου είπα πρόσεξε το στην αρχή και θα περάσει.
Sor Posted - 01/12/2018 : 00:59:50
quote:
Originally posted by antsa_1

Αγαπητέ φίλε θα σου μεταφέρω τη δική μου εμπειρία. Είχα ακριβώς τα ίδια συμπτώματα στον αριστερό αχίλλειο, πόνος μετά από ακινησία, πόνος στο 1ο χλμ. τρεξίματος και μετά που το πόδι ζεσταινόταν ο πόνος έφευγε. Ο πόνος εστιάζοταν χαμηλά ακριβώς πάνω από τη φτέρνα. Ο ορθοπεδικός διέγνωσε ασβέστωμα και συμφήσεις. Μου συνέστησε φυσιοθεραπείες και ξεκούραση. Μετά τον μαραθώνιο δεν έτρεξα καθόλου έως σήμερα προκειμένου να ξεκουράσω το πόδι, έκανα δέκα φυσιοθεραπείες οι οποίες φαίνεται να έκαναν δουλειά καθώς τώρα δεν πονάω. Από Δευτέρα θα ξεκινήσω πάλι να τρέχω σιγά σιγά και ελπίζω να μην πονάω. Επισκέψου έναν ορθοπεδικό κάνε μερικές φυσιοθεραπείες και μην το αφήσεις. Αν το προλάβεις στην αρχή θα είναι κάτι εύκολο, αν το αμελήσεις θα εξελιχθεί και πιθανώς να σε καθηλώσει
quote:
Originally posted by Sor

quote:
Originally posted by harris_vak

Μετά από 32αρι long run έχω έντονο πόνο στον Αχίλλειο τένοντα.Τι προτείνετε ενόψει Κλασικού;



Να σε ρωτήσω, όταν έτρεχες σε πόναγε περισσότερο ; ; Εμένα με ενοχλεί δεν έχω πόνο αλλά μετά απο ακινησία όταν πάω να περπατήσω με ενοχλεί, όταν περπατάω μετά απο λίγο φεύγει . Δεν θέλω να σταματήσω το τρέξιμο αλλά ούτε να τον χειροτερέψω.
Αποχή απο το τρέξιμο λογικά κακό δεν θα κάνει αλλά ποιός θέλει να κάνει αποχή;






Ήτανε να κάνω σήμερα γρήγορη προπόνηση, την ανέβαλα και έκανα αργό τρέξιμο(με βαρία καρδία), αν δεν περάσει σύντομα, μεσοβδόμαδα θα πάω στον γιατρό.

Ευχαριστώ πολυ περαστικά μας

Edit : Μπορείς να μου πείς αν σου είπαν να κάνεις κατι μόνος στο σπίτι για αποκατάσταση ;
antsa_1 Posted - 30/11/2018 : 16:47:00
Αγαπητέ φίλε θα σου μεταφέρω τη δική μου εμπειρία. Είχα ακριβώς τα ίδια συμπτώματα στον αριστερό αχίλλειο, πόνος μετά από ακινησία, πόνος στο 1ο χλμ. τρεξίματος και μετά που το πόδι ζεσταινόταν ο πόνος έφευγε. Ο πόνος εστιάζοταν χαμηλά ακριβώς πάνω από τη φτέρνα. Ο ορθοπεδικός διέγνωσε ασβέστωμα και συμφήσεις. Μου συνέστησε φυσιοθεραπείες και ξεκούραση. Μετά τον μαραθώνιο δεν έτρεξα καθόλου έως σήμερα προκειμένου να ξεκουράσω το πόδι, έκανα δέκα φυσιοθεραπείες οι οποίες φαίνεται να έκαναν δουλειά καθώς τώρα δεν πονάω. Από Δευτέρα θα ξεκινήσω πάλι να τρέχω σιγά σιγά και ελπίζω να μην πονάω. Επισκέψου έναν ορθοπεδικό κάνε μερικές φυσιοθεραπείες και μην το αφήσεις. Αν το προλάβεις στην αρχή θα είναι κάτι εύκολο, αν το αμελήσεις θα εξελιχθεί και πιθανώς να σε καθηλώσει
quote:
Originally posted by Sor

quote:
Originally posted by harris_vak

Μετά από 32αρι long run έχω έντονο πόνο στον Αχίλλειο τένοντα.Τι προτείνετε ενόψει Κλασικού;



Να σε ρωτήσω, όταν έτρεχες σε πόναγε περισσότερο ; ; Εμένα με ενοχλεί δεν έχω πόνο αλλά μετά απο ακινησία όταν πάω να περπατήσω με ενοχλεί, όταν περπατάω μετά απο λίγο φεύγει . Δεν θέλω να σταματήσω το τρέξιμο αλλά ούτε να τον χειροτερέψω.
Αποχή απο το τρέξιμο λογικά κακό δεν θα κάνει αλλά ποιός θ´ελει να κ´ανει αποχή;


Sor Posted - 30/11/2018 : 14:35:20
quote:
Originally posted by harris_vak

Μετά από 32αρι long run έχω έντονο πόνο στον Αχίλλειο τένοντα.Τι προτείνετε ενόψει Κλασικού;



Να σε ρωτήσω, όταν έτρεχες σε πόναγε περισσότερο ; ; Εμένα με ενοχλεί δεν έχω πόνο αλλά μετά απο ακινησία όταν πάω να περπατήσω με ενοχλεί, όταν περπατάω μετά απο λίγο φεύγει . Δεν θέλω να σταματήσω το τρέξιμο αλλά ούτε να τον χειροτερέψω.
Αποχή απο το τρέξιμο λογικά κακό δεν θα κάνει αλλά ποιός θέλει να κάνει αποχή;
HAGI Posted - 04/11/2018 : 20:15:54
Δοκίμασε αυτά. Ίσως να σε βοηθήσουν να τρέξεις.

https://www.skroutz.gr/c/2422/Anatomikoi-Patoi-Papoutsiwn.html?keyphrase=%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%80%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BD%CE%B9%CE%B1+%CF%83%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B7%CF%82
stavzzz Posted - 03/11/2018 : 16:10:56
Αν ο πόνος είναι χαμηλά στη φτέρνα ίσως θέλει διατάσεις γιατί με την κόπωση ο μυς συρρικνώνεται και έχεις πόνο στην κατάφυση.Ίσως και μια φυσιοθεραπεία για να δεις αποτέλεσμα.
pirosvesis77 Posted - 03/11/2018 : 09:45:29
Καλημέρα παίδες πρόσεχετε με αχίλλειο την πάτησα κ τελικά δε θα τρέξω.. στενοχώρια μεγάλη.
harris_vak Posted - 10/10/2018 : 20:21:49
quote:
Originally posted by Bloom

Και αλλαγή παπουτσιών. Επειγόντως.


Παπούτσια φορούσα τα Supernova Glide 8 και τώρα στρώνω τα energy boost 3...
filipp1969 Posted - 10/10/2018 : 13:43:57
ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000