Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Αγώνες 5 & 10χλμ Αθήνας 11-11-2018

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Italian Δημοσιευτηκε - 20/09/2018 : 15:51:14
Ανοίγω αυτό το θέμα, για όσους θα συμμετάσχουν στους παράλληλους αυτούς αγώνες του μαραθωνίου και θα ήθελαν να σχολιάσουν σχετικά.

Αλήθεια, όσοι συμμετέχετε στο πεντάρι ή το δεκάρι, το κάνετε γιατί στοχεύετε σε αυτούς τους αγώνες ή τους χρησιμοποιείτε ως ενδιάμεσο στάδιο για τον μαραθώνιο;

Προσωπικά, πρώτα ο Θεός γιατί σχεδόν κάθε χρονιά κάτι στραβώνει, θα συμμετάσχω στο δεκάρι για τέταρτη φορά επιδιώκοντας να βελτιώσω την περσινή επίδοση.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
APOSTOLOS12 Posted - 23/11/2018 : 23:51:09
Εννοείται....δεν το συζητώ! Χαίρομαι που συμφωνείς Krals!
Pads Posted - 22/11/2018 : 12:47:36
Έτρεξα για 4η φορά τα 10χλμ. Τα προηγούμενα χρόνια με μέτρια προπόνηση και συμμετοχή τελευταίας στιγμής άρα στα τελευταία γκρουπ. Φέτος αποφάσισα να το πάρω ποιο σοβαρά και να δοκιμάσω τις δυνάμεις μου. Ατομική συμμετοχή από νωρίς με θέση στο 1ο γκρουπ. Τρομερή η αίσθηση να τρέχεις μόνος απολαμβάνοντας τη διαδρομή χωρίς ελιγμούς και προσπεράσεις. Πρώτη φορά μπόρεσα να συγκεντρωθώ στο ρυθμό μου και στη πορεία μου στο δρόμο. Το αποτέλεσμα 48:22 και προσωπικό ρεκόρ στο συγκεκριμένο αγώνα.

Ο οργάνωση άρτια. Παρότι αργοπορημένος, άφησα γρήγορα την τσάντα και πρόλαβα ένα καλό ζέσταμα πριν την εκκίνηση. Αργοπορημένος διότι στο σταθμό Δουκισης Πλακεντίας δούλευαν μόνο 2 εκδοτήρια με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν μεγάλες ουρές.

Και του χρόνου σε όλους τους 5αρηδες, 10ρηδες και 40ρηδες.
Krals Posted - 22/11/2018 : 12:41:45
Απόστολε,νομίζω πως αυτο είναι τελικά το ζητούμενο στους αγώνες αυτους.
Να είναι κατι τελειώς βιωματικό για τον κάθε εναν ξεχωριστά..
daydreamer Posted - 22/11/2018 : 11:25:45
quote:
Originally posted by Aroulio

quote:
Originally posted by daydreamer

Μια αρκετά καθυστερημένη απάντηση, φέτος έτρεξα για 2η φορά τα 10χλμ, πρώτη φορά τα έτρεξα το 2015 σχεδόν 1 χρόνο αφού είχα αρχίσει το τρέξιμο (από το μηδέν). Μιας και είχα ξεκινήσει με couch to 5k, νόμιζα πως το αμέσως επόμενο στάδιο ήταν το 10k, όμως ο συνδυασμός ξαφνικής αύξησης χιλιομέτρων και λάθος τερέν έβγαλαν ενοχλήσεις στα γόνατα. Από τότε έμεινα στα 5 που έτρεξα το '16 & '17 και πλέον φέτος πιο προσεκτικά ανέβηκα στα 10 και στο Μαραθώνιο επιβεβαίωσα το sub 50 από το κατηφορικό SNF.

Όλοι οι αγώνες στο κέντρο μου αρέσουν πάρα πολύ γιατί βλέπεις την πόλη διαφορετικά, αλλά οι αγώνες του Μαραθωνίου έχουν αυτό το επιπλέον εξτραδάκι του τερματισμού στο Καλλιμάρμαρο! Ακόμη ο Μαραθώνιος είναι απλά μια μικρή σκέψη, άρα μέχρι να το βάλω μπροστά (και τα πόδια μου να αντέχουν) θα συνεχίσω σε 5 ή 10 κάθε χρόνο.

Μια παρατήρηση για το 10ρι, νομίζω πως πρέπει να γίνει μια μικρή αλλαγή στην τροφοδοσία, νομίζω πως τα νερά ήταν στο 3,5 και στο 7,5-8, που το πρώτο μου φάνηκε πολύ νωρίς ενώ το δεύτερο ίσως πολύ αργά. Θα ήταν καλό να είχαν νερά και κοντά στο 5.



οι μικρές σκέψεις του χτες, είναι τα μεγάλα κατορθώματα του αύριο



APOSTOLOS12 Posted - 22/11/2018 : 11:01:55
Καλημέρα και από εμένα! Σε συνέχεια των παραπάνω σχολίων να ευχαριστήσω κι εγώ με τη σειρά μου τους θεατές των αγώνων που ειλικρινά έκαναν τον αγώνα να μοιάζει γιορτή και που με το δικό τους τρόπο ενθάρρυναν την προσπάθεια ιδίως στα τελευταία απαιτητικά μέτρα.
Aroulio Posted - 21/11/2018 : 13:50:27
quote:
Originally posted by daydreamer

Μια αρκετά καθυστερημένη απάντηση, φέτος έτρεξα για 2η φορά τα 10χλμ, πρώτη φορά τα έτρεξα το 2015 σχεδόν 1 χρόνο αφού είχα αρχίσει το τρέξιμο (από το μηδέν). Μιας και είχα ξεκινήσει με couch to 5k, νόμιζα πως το αμέσως επόμενο στάδιο ήταν το 10k, όμως ο συνδυασμός ξαφνικής αύξησης χιλιομέτρων και λάθος τερέν έβγαλαν ενοχλήσεις στα γόνατα. Από τότε έμεινα στα 5 που έτρεξα το '16 & '17 και πλέον φέτος πιο προσεκτικά ανέβηκα στα 10 και στο Μαραθώνιο επιβεβαίωσα το sub 50 από το κατηφορικό SNF.

Όλοι οι αγώνες στο κέντρο μου αρέσουν πάρα πολύ γιατί βλέπεις την πόλη διαφορετικά, αλλά οι αγώνες του Μαραθωνίου έχουν αυτό το επιπλέον εξτραδάκι του τερματισμού στο Καλλιμάρμαρο! Ακόμη ο Μαραθώνιος είναι απλά μια μικρή σκέψη, άρα μέχρι να το βάλω μπροστά (και τα πόδια μου να αντέχουν) θα συνεχίσω σε 5 ή 10 κάθε χρόνο.

Μια παρατήρηση για το 10ρι, νομίζω πως πρέπει να γίνει μια μικρή αλλαγή στην τροφοδοσία, νομίζω πως τα νερά ήταν στο 3,5 και στο 7,5-8, που το πρώτο μου φάνηκε πολύ νωρίς ενώ το δεύτερο ίσως πολύ αργά. Θα ήταν καλό να είχαν νερά και κοντά στο 5.



οι μικρές σκέψεις του χτες, είναι τα μεγάλα κατορθώματα του αύριο
daydreamer Posted - 21/11/2018 : 09:53:13
Μια αρκετά καθυστερημένη απάντηση, φέτος έτρεξα για 2η φορά τα 10χλμ, πρώτη φορά τα έτρεξα το 2015 σχεδόν 1 χρόνο αφού είχα αρχίσει το τρέξιμο (από το μηδέν). Μιας και είχα ξεκινήσει με couch to 5k, νόμιζα πως το αμέσως επόμενο στάδιο ήταν το 10k, όμως ο συνδυασμός ξαφνικής αύξησης χιλιομέτρων και λάθος τερέν έβγαλαν ενοχλήσεις στα γόνατα. Από τότε έμεινα στα 5 που έτρεξα το '16 & '17 και πλέον φέτος πιο προσεκτικά ανέβηκα στα 10 και στο Μαραθώνιο επιβεβαίωσα το sub 50 από το κατηφορικό SNF.

Όλοι οι αγώνες στο κέντρο μου αρέσουν πάρα πολύ γιατί βλέπεις την πόλη διαφορετικά, αλλά οι αγώνες του Μαραθωνίου έχουν αυτό το επιπλέον εξτραδάκι του τερματισμού στο Καλλιμάρμαρο! Ακόμη ο Μαραθώνιος είναι απλά μια μικρή σκέψη, άρα μέχρι να το βάλω μπροστά (και τα πόδια μου να αντέχουν) θα συνεχίσω σε 5 ή 10 κάθε χρόνο.

Μια παρατήρηση για το 10ρι, νομίζω πως πρέπει να γίνει μια μικρή αλλαγή στην τροφοδοσία, νομίζω πως τα νερά ήταν στο 3,5 και στο 7,5-8, που το πρώτο μου φάνηκε πολύ νωρίς ενώ το δεύτερο ίσως πολύ αργά. Θα ήταν καλό να είχαν νερά και κοντά στο 5.
Krals Posted - 16/11/2018 : 13:52:00
Φέτος ηταν η πρώτη φορά που πήρα μέρος.
Κανονικά τρέχω 10αρι δίχως να με ενδιαφέρει ο χρόνος ιδιαίτερα,Οκ,μου αρέσει να το κάνω κάτω απο 60 λεπτά και το πετυχαίνω κιόλας αλλα ως εκει.Τα 10 χλμ μου αρκούν,μου δίνουν ενέργεια και αισθάνομαι πραγματικά πολύ όμορφα με το σώμα μου.
Επειδή λοιπον ηταν η πρώτη φορά έτρεξα το 5αρι και το έκανα σε 27 λεπτά περίπου.
Γενικά δεν κατεβαίνω στο κέντρο της Αθήνας μιας και μένω Βόρεια προάστεια αλλα ΑΥΤΟ το τρέξιμο μου έδωσε μια μοναδική εμπειρία.
Γνώρισα το κέντρο της πόλης μου κάπως διαφορετικα,πέρασα απο δρόμους που ποτέ δεν έδινα σημασία και που οι μόνοι ήχοι που έφταναν στα αυτια μου ηταν εκείνοι των εξατμίσεων των ΙΧ, της κόρνας των βιαστικών και που κ που κανένα "γαλλικό" :) (Ελληνες γαρ!).

Αυτη την φορά άκουγα χειροκροτήματα,κουβέντες ενθάρρυνσης απλών ανθρώπων που είχαν την καλοσύνη να βρίσκονται εκεί.
Αλλοι μόνο κ μόνο να σε κοιτούν,να σε παρατηρούν.
Καποια στιγμή,όπως έτρεχα,κοίταξα ψήλα στον ουρανό,πήρα μια βαθειά αναπνοή εκλεισα τα μάτια και τα ξανανοιξα κοιτάζωντας τον προπορεύομενο αθλητή.Σκέφτηκα "βαθειά αναπνοή στο κέντρο της Αθήνας!" δεν το είχα κάνει ποτέ αυτο!

Φθάνοντας στο τέλος και αντικρύζοντας όλους εκείνους τους ανθρώπους στο Καλλιμάρμαρο να χειροκροτούν,ακόμα και εμας με τα λιγότερα χιλιόμετρα,αισθάνθηκα δέος,ενα αίσθημα ασφάλειας.

Η συμμετοχή μου αυτη με έκανε να αγαπήσω περισσότερο την ίδια μου την πόλη...την Αθήνα μας.
Italian Posted - 12/11/2018 : 09:02:07
Να'σαι καλά, και σε σένα κάθε δρομική επιτυχία !
aad Posted - 12/11/2018 : 03:37:05
Μπράβο Italian!!!

Και εις ανώτερα!
Italian Posted - 11/11/2018 : 19:48:59
Στο δεκάρι πήγαν όλα κατ' ευχήν, είχα έναν καλό αγώνα με προσωπικό ρεκόρ στην διαδρομή αυτή και την απόσταση !
Italian Posted - 09/11/2018 : 08:55:21
quote:
Originally posted by roberto4carlos

Κατεβαίνω για τέταρτη φορά Δεκάρι.
Προσωπικά έχω βάλει στόχο να τρέχω μέχρι αυτή την απόσταση και όχι παραπάνω. Άρα από επιλογή δεν τρέχω παραπάνω, οπότε μένω εκεί!



Τέταρτη συμμετοχή και για μένα, πρώτα ο Θεός ! Έχω τρέξει βέβαια και δύο ημί, την άνοιξη που δεν έχει δεκάρι, αλλά το φθινόπωρο παραμένω πιστός στα 10 !

Χθες τελευταία προπόνηση-συντήρηση, πλέον ξεκούραση και την Κυριακή ο αγώνας που περιμένω καιρό, Καλό Αγώνα σε Όλους !
pearl1975 Posted - 08/11/2018 : 11:41:52
quote:
Originally posted by NaSte

Ενδιαφέρομαι. Εχω στείλει και mail.
quote:
Originally posted by Nick14

Εάν κάποιος ενδιαφέρεται να συμμετάσχει στο 10αρι, δίνω τη συμμετοχή μου των 30ε.

Nikos




Σε περίπτωση που δεν έχει ακόμη δοιεί με ενδιαφέρει email: georgekanaras@yahoo.co.uk

etc
pearl1975 Posted - 08/11/2018 : 10:20:36
Εύχομαι σε όλους από καρδιάς καλή επιτυχία με υγιή τερματισμό!!! Λόγω προβλήματος στο γόνατο φέτος δεν θα επιχειρήσω να τρέξω την κλασική επομένως ανταλλάσσω την συμμετοχή μου (block 6) με συμμετοχή στο 10αρι. Επιπλέον ανταλλάσσεται συμμετοχή φίλου στο 5αρι (πρωινό ) με αντίστοιχη συμμετοχή στο 10αρι. Σας ευχαριστώ.


etc
Peter L Posted - 07/11/2018 : 20:58:07
Δίδεται δωρεάν η συμμετοχή μου στο απογευματινό 5αρι.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000