Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Παγίδευση περονιαίου νεύρου;

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
aad Δημοσιευτηκε - 25/11/2018 : 22:47:14
Καλησπερίζω

Ας πάω κατευθείαν στο πρόβλημα:

Επειδή τα προβλήματα εμφανίζονται "επί" όσων προηγήθηκαν, αυτό που προηγήθηκε του τωρινού μου προβλήματος είναι:

Συμμετοχή στον μαραθώνιο της 11ης Νοεμβρίου 2018 και τερματισμός σε περίπου 5 ώρες.
Η για διάφορους λόγους (οστικά οιδήματα και στις 2 κνήμες) πολύ λίγη δρομική προπόνηση μου προκάλεσε δυσάρεστους μυϊκούς πόνους στους τετρακέφαλους, αλλά οι γάμπες μου απεδείχθησαν ανθεκτικές και δεν εντόπισα καμιά απολύτως ενόχληση κατά τον μαραθώνιο και τις επόμενες 10 μέρες.
Μετά από (τις προβλεπόμενες) 72 ώρες οι μυϊκοί πόνοι στους τετρακεφάλους πρακτικά μηδενίστηκαν και τις επόμενες μέρες, για να διεκπεραιώσω διάφορες δουλειές, περπάτησα αρκετά και απροβλημάτιστα!...
Την προηγούμενη Τετάρτη και εν όψει του σημερινού 10ριού στον Άγιο Κοσμά, έβαλατα παπούτσια μου και βγήκα για ένα 10αράκι στο Ψυχικό - Φιλοθέη...
Ενώ έτρεχα σβέλτα και κεφάτα, χωρίς στραβοπατήματα, κάπου στα 4,5 χιλιόμετρα, ΞΑΦΝΙΚΑ, με "διαπέρασε" ένας οξύτατος αλλά "χοντρός" (όχι σημειακός) πόνος ακριβώς στο κέντρο και κάτω της αριστερής γάμπας, περιπου εκεί που εκφύεται ο αχίλλειος.
¨εκοψα αμέσως και διαπίστωσα, ότι, αν δοκίμαζα να τρέξω, συνέχιζε αυτός ο "χοντρός", "πιεστικός" πόνος με επίταση του προβλήματος κατά την φάση "ώθησης προς τα μπρος"...
Οπότε γύρισα τα 5 χιλιόμετρα πονώντας και περπατώντας με μικρά διαστήματα τελείως "συρτού" και υπέρ αργού τρεξίματος...
Έβαλα πάγο, πήρα voltarin fast, πασαλείφτηκα κάμποσες φορές με voltarin, αλλά, η πονοενόχληση υπεχώρησε πολύ αργά και, απλά, περπατούσα με ενόχληση...

Τελικά, σήμερα το πρωί πήγα το 10άρι...
Στο ζέσταμα με αργό τρέξιμο είχα απλώς ενόχληση, μεέμφαση πάντα στην φάση της "ώθησης προς τα μπρος" και πάντα εσωτερικά εκεί ακριβώς που τελειώνει το "φούσκωμα" της γάμπας...
Ξεκίνησα το τρέξιμο και πάλι χωρίς στραβοπατήματα, ανέβασα ταχύτητα περίπου στα 13 χλμ/ ώρα και κάπου πλησιάζοντας στο 2ο χιλιόμετρο μου συνέβη ακριβώς ότι είχα πάθει και την προηγούμενη Τετάρτη!!!
Ανυπόφορος πολύ δυνατός και χοντρός εσωτερικός πόνος, οπότε έκανα δεξιά και ανέβηκα στο πεζοδρόμιο και δοκίμασα να περπατήσω (όπως την Τετάρτη)...
Τώρα πονούσε συνέχεια, "βαθιά" και "χοντρά"...
Δοκίμασα να κάνω πολύ αργό "συρτό" τρέξιμο και ήταν λίγο πιο υποφερτό, ίσως γιατί διατηρούσα σχεδόν "επίπεδο" το πέλμα μου και οι μύες της γάμπας δούλευαν λίγο...
Στο 3ο χιλιόμετρο ζήτησα ψυκτικό στο σημείο που εντοπιζόταν ο πόνος, αλλά δεν προέκυψε αισθητή βελτίωση...
3ο με 5ο χιλιόμετρο πήγαινα με ~9 χλμ/ ώρα, πάντα συρτά...
Στην Γλυφάδα ζήτησα και πάλι ψυκτικό, αλλά αυτή την φορά ψέκασα και το σημείο, απ' όπου περνάει επιφανειακά το περονιαίο νεύρο και, από κει και μετά, ειδικά μετά την αναστροφή και ενώ πονούσα "βαθειά" και "χοντρά" συνέχεια, ανέβασα ρυθμό και τα τελευταία 2 χιλιόμετρα τα έκανα με 4:45/ χλμ.
Τερματίζοντας στο περπάτημα η κατάσταση ήταν ανυπόφορη!
Από το στάδιο του Αγίου Κοσμάμέχρι την στάση του Τραμ παίει να έκανα και 40 λεπτά!...
Η κίνηση "σήκωμα της φτέρνας" ήταν πρακτικά αδύνατη!...

Στο σπίτι μπήκε πάγος, ένα Voltarin Fast και κρέμα Voltarin και ο πόνος υπάρχει πάντα στο ίδιο σημείο, "βαθειά" και "χοντρά", αλλά λιγότερο έντονος, οπότε μετακινούμαι δύσκολα αλλά ανεκτά...
Όμως!!!...
Έχω ξεκάθαρη ενόχληση νευρολογική από ψηλά τον γλουτό μέχρι και το προβληματικό σημείο, αυτό το κλασσικό νευρολογικό "μούδιασμα", οπότε σκέφτομαι μήπως μου προέκυψε πρόβλημα "παγίδευσης του περονιαίου νεύρου" λόγω υπερσύσπασης των μυών της γάμπας και η φλεγμονή του νεύρου αντανακλά και στην διαδρομή του ισχιακού!!!...
Έχω αρκετές φορές τέτοια επώδυνη εμπειρία από "σύνδρομο απιοειδούς", όπου, πάλι από "παγίδευση" του ισχιακού από τον απιοειδή προκύπτει πολύ επώδυνη φλεγμονή του νεύρου!!!

Έχει τύχει ποτέ σε κάποιον από σας πρόβλημα από "παγίδευση του περονιαίου νεύρου"?
ή
Έχετε κάποια αντίστοιχη εμπειρία με τελείως ξαφνική και εν αιθρία (εννοώ, ότι ο μαραθώνιος τέλειωσε, δεν φαινόταν να μου έχει αφήσει κάποιο πρόβλημα, περπατούσα κανονικά και στα καλά καθούμενα 10 μέρες μετά κουτσάθηκα!!!) εισβολή τέτοιου έντονου πόνου πίσω στην γάμπα???

Με την επιφύλαξη, ότι μπορεί η περιγραφή μου να μην είναι όσο ακριβής θα ήθελα, θα με βοηθούσατε ιδιαίτερα, αν άκουγα την άποψή σας!...

Αυτά

Αντώνης Δραγώνας
14   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
pumafaas Posted - 23/12/2018 : 22:24:16
Ναι με πονάει πολύ και η γάμπα...μάλλον το νεύρο..βέβαια πολλές φορές πονάω μέχρι πιο πάνω ...λίγο πριν αρχίσει το πόδι...άτιμος τραυματισμός το σύνδρομο ταρσου
thesalos Posted - 20/12/2018 : 09:56:17
αν πας παραπανω εκει που το κνημιαιο μπαινει μεσα στη γαμπα, και με ενα μπαλακι βαλεις πιεση σε ολο το μηκος του νευρου που τρεχει αναμεσα στις γαμπες ,γινεται χειροτερος ο πονος η τιποτα .
κοποιους μικροπονους που εχω στο πελμα ,εχω δει οτι με ενα μπαλακι μασαζ που εχω , ανακουφιζομαι αρκετα απο τις ενοχλησεις ασκωντας πιεση εκει αναμεσα στις γαμπες . υποψιαζομαι οτι κατι τρεχει με το νευρο,και προκειτε και για μεγαλο -βασικο νευρο απο το γονατο και κατω
pumafaas Posted - 19/12/2018 : 13:07:36
Ναι φίλε μου εκεί είναι με έντονο πόνο και στο πέλμα..άλλωστε από εκεί περνάει και το κνημιαίο νεύρο.2 χρόνια τραυματισμός που δεν περνάει με τίποτα.το κακό είναι ότι ακόμη και μια επέμβαση δεν σου εγγυάται ότι θα σου λύσει το πρόβλημα..
Ένας τραυματισμός που σε κάνει να υποφέρεις οσο είσαι όρθιος! Απίστευτος πόνος!
thesalos Posted - 17/12/2018 : 08:49:13
pumafas απο οτι καταλαβενω το θεμα σου ειναι λιγο κατω απο τον αστραγαλο στην εσω πλευρα του πελματος,στο τουνελ τις διακλαδωσης του κνημιαιου νευρου, η κανω λαθος ?
andrianak Posted - 10/12/2018 : 13:16:56
Δυστυχώς δεν έχει γίνει καμία σωστή διάγνωση μέχρι στιγμής που να επιβεβαιώνεται με εξετάσεις. Γι αυτό και απότυχαν όλες οι σχετικές θεραπείες.
pumafaas Posted - 04/12/2018 : 23:53:25
3 χρόνια? Τι πάθηση έχεις εάν επιτρέπετε? Η δεν έχεις διάγνωση σαν και μένα?
Και εγώ λέω από το νέο έτος να αρχίσω περπάτημα...λες και 2 χρόνια τώρα έχω τον σούπερ τραυματισμό που δεν λύνεται με τίποτα..κρίμα γιατί το τρέξιμο ήταν τρόπος ζωης
andrianak Posted - 04/12/2018 : 13:37:22
Δυστυχώς έχει δίκαιο ο πιο πάνω στον οποίο διακρίνω πλήρη απογοήτευση για τους γιατρούς μέχρι να βρεθεί η σωστή διάγνωση. Πληρώνεις ότι εξέταση μπορείς να φανταστείς σου πουν να κάνεις για πιθανό πρόβλημα που έχεις. Ψυχολογία χάλια! Σε τελική καθαρές εξετάσεις σύμφωνα με τους γιατρούς και κάνε την τάθε άσκηση - κολύμπι αν όλες οι άλλες θεραπείες αποτύχουν. Κάποτε είχα ρωτήσει ένα γιατρό αν ήμουνα αθλήτρια τι θα κάνατε θα με αφήνατε να κάνω φυσιοθεραπείες συντηριτική θεραπεία κτλ; Moυ απάντησε θα σου έκοβα τον προσαγωγό! (υποτιθέμενη πάθηση που δεν εξακριβώθηκε ποτέ). Μετά απο 3 χρόνια δεν έχει βρεθεί σωστή διάγνωση στο δικό μου πρόβλημα!!! Τους έχω παρατήσει απλά ζω με τον πόνο καθημερινά και κάνω μόνο περπάτημα όσο μπορώ και αντέχω. Δεν είναι όλοι το ίδιο το γνωρίζω απλά δυσκολεύονται πολύ όταν είναι να αντιμετωπίσουν κάτι έξω απο τα νερά τους!
pumafaas Posted - 28/11/2018 : 23:10:16
ειδα φιλε μου physiorunner που προσωπικα δεν αφησα γιατρο και γιατρο..το αποτελεσμα?εξαντληθηκα ψυχολογικα και οικονομικα..
η διαγνωση δικη μου απο την αρχη παγιδευση οπισθιου κνημιαιου νευρου αλλιως συνδρομο ταρσου...
Αλλα κανεις βλακας επιστημονας δεν το εκανε διαγνωση απο την αρχη..
το προβλημα ειναι οτι σχεδον 2 χρονια τωρα δεν υπαρχει καλυτερευση.και το κακο ειναι οτι ενας απλος τραυματισμος σε καθηλωνει λες και εισαι αναπηρος!!!
Απλα τα πραγματα..οτι εχει να κανει με παγιδευση νευρου ειναι σκατο υποθεση!
Deorum Posted - 28/11/2018 : 17:15:54
quote:
Originally posted by Deorum

Γενικά από τα λίγα που καταλαβαίνω, τέτοιου είδους παγίδευση παραπέμπει σε κάποιο ανατομικό πρόβλημα, και όχι κάποιον τραυματισμό.

Κάποιος που είναι αθλητής τόσα χρόνια, θα το είχε καταλάβει νωρίτερα.


Θέλω να πω, πιστεύω πως είναι πιο πιθανό κάτι να ζορίστηκε, κάτι να έχει πάθει κάποια φλεγμωνή ή κάποια θλάση ή κάποιου είδους τράβηγμα παρά να είναι αυτό που λες.

1-2 εβδομάδες μετά από έναν μαραθώνιο είναι αρκετά νωρίς, και εφόσον αυτό σου βγήκε πάνω στον αγώνα, κτλ κτλ, είναι κάποιος τραυματισμός υπερχρήσης. Ενώ η παγίδευση δεν είναι -νομίζω τουλάχιστον- αποτέλεσμα υπερ-χρήσης.

Οπότε, άστο 1-2 μήνες να ηρεμήσει, κάνε κάτι εντελώς διαφορετικό και αν δεν... το ψάχνεις καλύτερα.

Deorum Posted - 28/11/2018 : 15:49:03
Γενικά από τα λίγα που καταλαβαίνω, τέτοιου είδους παγίδευση παραπέμπει σε κάποιο ανατομικό πρόβλημα, και όχι κάποιον τραυματισμό.

Κάποιος που είναι αθλητής τόσα χρόνια, θα το είχε καταλάβει νωρίτερα.


Θέλω να πω, πιστεύω πως είναι πιο πιθανό κάτι να ζορίστηκε, κάτι να έχει πάθει κάποια φλεγμωνή ή κάποια θλάση ή κάποιου είδους τράβηγμα παρά να είναι αυτό που λες.

1-2 εβδομάδες είναι αρκετά νωρίς, και εφόσον αυτό σου βγήκε πάνω στον αγώνα, κτλ κτλ, είναι κάποιος τραυματισμός υπερχρήσης. Ενώ η παγίδευση δεν είναι -νομίζω τουλάχιστον-.

Οπότε, άστο 1-2 μήνες να ηρεμήσει, κάνε κάτι εντελώς διαφορετικό και αν δεν... το ψάχνεις καλύτερα.
physiorunner Posted - 28/11/2018 : 15:04:57
Όσα τεστ και να δει κανείς μέσω διαδικτύου και να επιχειρήσει να εκτελέσει μόνος του δίκην κλινικής αξιολόγησης, θα κάνει μια τρύπα στο νερό. Τα πράγματα είναι τόσο απλά όσο και η κοινή ανθρώπινη λογική. Αν δεν δεις βελτίωση με ήπια φυσικά μέσα και σε λογικό χρονικό διάστημα, η συμβουλή και καθοδήγηση από επαγγελματία υγείας είναι επιβεβλημένη. Αν για οποιοδήποτε λόγο δεν θες ή δεν μπορείς να επισκεφτείς κάποιον, τότε πολύ απλά θα περιμένεις την φυσιολογική επούλωση του οργανισμού σου, με όσα προβλήματα μπορεί αυτή να δημιουργήσει χωρίς την καθοδήγηση του επαγγελματία υγείας. Αν είσαι έτοιμος να ρισκάρεις να επιλέξεις την αποκατάσταση του προβλήματός σου μέσα από διαδικτυακές συμβουλές και προσωπικές εμπειρίες, τότε είσαι έτοιμος και να ρισκάρεις την υγεία σου, σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό.

"Μέτρον άριστον"
dsotos Posted - 27/11/2018 : 22:40:22
Δοκίμασε να κάνεις αυτό το τεστ https://www.youtube.com/watch?time_continue=105&v=EO5fOrXyKQw. Το άκρο πόδι είναι με κλίση προς τα κάτω και προς τα μέσα (plantarflexed και inverted), και το γόνατο σε πλήρη έκταση (σε ευθεία γραμμή). Ενώ κάποιος σου σηκώνει το πόδι όπως περιγράφεται, σηκώνεις το κεφάλι λυγίζοντας το λαιμό σου. Αν νιώσεις την ενόχληση, τότε το τεστ είναι θετικό, δηλαδή υπάρχει παγίδευση του περονιαίου νεύρου. Σημειώνω ότι δεν είμαι γιατρός ή φυσικοθεραπευτής, οπότε δεν έχω εικόνα για την ακρίβεια διάγνωσης που παρέχει το συγκεκριμένο τεστ. Δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις όμως.
ioma Posted - 27/11/2018 : 14:10:36
Τα αποτελέσματα του να τρέχουμε μαραθώνιο απροπόνητοι.Το έχω ξαναγράψει και θα το γράψω ξανά Σε κάθε 1 ηρωική ιστορία του στυλ έτρεξα μαραθώνιο απροπόνητος,με τη ψυχή κλπ υπάρχουν δεκάδες άτομα που δε θα ξανατρεξουν στη ζωή τους λόγω μονίμων τραυματισμών που πιθανότατα θα τους επηρεάσουν και στην καθημερινότητα τους.
thesalos Posted - 27/11/2018 : 12:54:03
μηπως ειναι καποια θλαση στην περιοχη τις γαμπας που αναφεερεις .το εχω παθει μια φορα . δινει εναν πονο αρκετα οξυ , εντελως στα ξαφνικα , αδυνατεις να συνεχισεις. σε καθε πιεση με το δαχτυλο στην περιοχη αυτη ειχα πονο δυνατο. εκατσα 1 εβδ εκτος.

δεν πηρα καποια αντιφλεγ. εχω και καποιο θεμα με το ισχιακο μου νευρο ,δεν μου εχει δωσει τοσο οξυ ,αποτομο ,πονο οσο αυτο τοτε με την γαμπα.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000