Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 τι θα γινει ρε γονατο;

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
patrickdrd Δημοσιευτηκε - 21/01/2019 : 13:36:48
γυρω στον απριλη, 8-9 μηνες πριν,
προεκυψε θεμα στο γονατο,
κανα δυο φορες στα μισα της διαδρομης "μου μεινε το ποδι στα χερια",
παρολα αυτα ολοκληρωσα τις διαδρομες,
πηρα αντιφλεγμονωδες, εβαλα και παγο που ειπε ο ορθοπεδικος,
α, και ξεκουραση μου ειπε, αλλα οταν τελειωσα τα χαπια
ειχα βαρεθει να περιμενω και πηγα για τρεξιμο, ολα καλα,
ο γιατρος ουτως ή αλλως δεν μου γεμισε το ματι,
μαλλον να γεμισει ραντεβου ηθελε και
ουτε μου φανηκε να εχει σχεση με τρεξιμο..

εμφανιστηκε παλι λοιπον λιγο πριν τις γιορτες,
η πλακα ειναι οτι λιγο πριν εμφανιστει ειχα
"αραιωσει" απ τις προπονησεις,
το ιδιο μεχρι και σημερα, το θεμα ειναι οτι λιγο ή πολυ θα το νιωσω,
τι να κανω; να παω παλι σε γιατρο να με πλακωσει στα αντιφλεγμονωδη κλπ; νταξει, δεν ειναι και κανας ανυποφορος πονος, πιο πολυ με εκνευριζει που δεν φευγει, αλλα φανταζομαι ετσι ειναι αυτα, δεν φευγουν..

carpe runem
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
patrickdrd Posted - 25/01/2019 : 18:24:00
quote:
Originally posted by trexantiris
…αν έχεις θέματα με τα γόνατά σου θα πρότεινα να αποφύγεις το διάδρομο. Ο τελευταίος σε «παρασέρνει» σε μία «βεβιασμένη» μορφή τρεξίματος όπου εσύ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ το διάδρομο και δεν έχεις τα περιθώρια να προσαρμόζεσαι κάθε φορά στις εκάστοτε συνθήκες τρεξίματος και να προσαρμόζεις εύκολα τις παραμέτρους εμβιομηχανικής σου.

Καλύτερα τρέξε ελεύθερα έξω…


αστα, ειπα να κανω μια δοκιμη την Τριτη στο τελος της προπονησης,
κοριτσια γυρω-γυρω ειχε , τηλεορασεις,
ε, ας δοκιμασω λεω και μετα απο ενα-δυο λεπτα μετανιωσα-βαρεθηκα..
και δεν τρεχω λεω στο δρομο για το σπιτι;
οσο τρεξω δηλαδη, οπως κι εκανα, τι βαρετο πραγμα θεε μου!

carpe runem
Deorum Posted - 25/01/2019 : 17:59:08
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by nikkapen

δυστυχως φιλε,μονο σε γκαζον.Ετσι το γονατο απορροφα καλυτερα τους κραδασμους.Κι εμενα μου αρεσει να τρεχω σε δρομους αλλα δεν μπορω.Και σε ρυθμο γυρω στα 6 λεπτα το χιλιομετρο.Μπορει και πιο αργα.Φοβαμαι πως και ο διαδρομος δεν κανει.Μη βιαστεις να επιστρεψεις,θα κανεις χειροτερη ζημια οπως εγω .Θελει το χρονο του ο παλιοτραυματισμος

Τρεχω αρα υπαρχω.





Θα μου επιτρέψεις μια παρατήρηση μόνο: το γόνατο δεν είναι σχεδιασμένο για να απορροφά τους κραδασμούς και δεν είναι αυτή η λειτουργία του. Το γόνατο επιτρέπει προσαρμοστικότητα και κατευθυντικότητα στην κίνηση και γενικότερα αυξάνει κατακόρυφα το εύρος κινήσεων που μπορεί να κάνει γενικότερα το πόδι. Οι κραδασμοί απορροφούνται από το υποστηρικτικό μυϊκό σύστημα του γονάτου, από το ίδιο το πέλμα αλλά και από το συνδυασμό γάμπας/αχίλλειου, μεταξύ των άλλων.

Οπότε το χόρτο δεν βοηθά στο να απορροφήσει τους κραδασμούς καλύτερα το γόνατο, απλά μειώνει γενικότερα τους κραδασμούς…τόσο απλά! :)


Free your feet...free your senses!



Σωστός ο τρεχαντίρης.
Το γόνατο δεν απορροφάει κραδασμούς τόσο, όχι περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο τμήμα του σώματος μας τουλάχιστον.
Το μεγαλύτερο μέρος των κραδασμών, των πραγματικών κραδασμών, απορροφάει το καλάμι.
trexantiris Posted - 25/01/2019 : 16:50:21
quote:
Originally posted by nikkapen

δυστυχως φιλε,μονο σε γκαζον.Ετσι το γονατο απορροφα καλυτερα τους κραδασμους.Κι εμενα μου αρεσει να τρεχω σε δρομους αλλα δεν μπορω.Και σε ρυθμο γυρω στα 6 λεπτα το χιλιομετρο.Μπορει και πιο αργα.Φοβαμαι πως και ο διαδρομος δεν κανει.Μη βιαστεις να επιστρεψεις,θα κανεις χειροτερη ζημια οπως εγω .Θελει το χρονο του ο παλιοτραυματισμος

Τρεχω αρα υπαρχω.



Θα μου επιτρέψεις μια παρατήρηση μόνο: το γόνατο δεν είναι σχεδιασμένο για να απορροφά τους κραδασμούς και δεν είναι αυτή η λειτουργία του. Το γόνατο επιτρέπει προσαρμοστικότητα και κατευθυντικότητα στην κίνηση και γενικότερα αυξάνει κατακόρυφα το εύρος κινήσεων που μπορεί να κάνει γενικότερα το πόδι. Οι κραδασμοί απορροφούνται από το υποστηρικτικό μυϊκό σύστημα του γονάτου, από το ίδιο το πέλμα αλλά και από το συνδυασμό γάμπας/αχίλλειου, μεταξύ των άλλων.

Οπότε το χόρτο δεν βοηθά στο να απορροφήσει τους κραδασμούς καλύτερα το γόνατο, απλά μειώνει γενικότερα τους κραδασμούς…τόσο απλά! :)


Free your feet...free your senses!
trexantiris Posted - 25/01/2019 : 16:48:35
quote:
Originally posted by patrickdrd

εγω το αντιθετο, τρεξιμο μονο σε ασφαλτο (και πεζοδρομια), δρομους γενικως,
να σου πω, διαδρομος; ειναι καλυτερα;

carpe runem



…αν έχεις θέματα με τα γόνατά σου θα πρότεινα να αποφύγεις το διάδρομο. Ο τελευταίος σε «παρασέρνει» σε μία «βεβιασμένη» μορφή τρεξίματος όπου εσύ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ το διάδρομο και δεν έχεις τα περιθώρια να προσαρμόζεσαι κάθε φορά στις εκάστοτε συνθήκες τρεξίματος και να προσαρμόζεις εύκολα τις παραμέτρους εμβιομηχανικής σου.

Καλύτερα τρέξε ελεύθερα έξω…

Free your feet...free your senses!
ALEXANDRA Posted - 21/01/2019 : 23:07:09
quote:
Originally posted by patrickdrd

χαχα δεν πειράζει, λοιπόν, έκανα και τα δύο τα leg curl, leg press, squat, γλουτούς, δεν νομίζω να ξέχασα κανένα, πήγα τρέχοντας, αλλά χαλαρά, 1,5 χλμ είναι το gym και γύρισα ακόμα πιο χαλαρά, δεν μπορώ να πω ότι με πόνεσε, μόνο μικρό ενοχλήσεις και στα δύο γόνατα, θα δείξει και αύριο, φυσική κατάσταση πάντως ψιλό έχω πιστεύω, τρέχω 3,5 χρόνια χωρίς διακοπή σχεδόν, αλλά είναι καλή ιδέα να δυναμώσουν τα πόδια μου, θα το έχω στο πρόγραμμα σίγουρα πλέον, πιο πολύ στην αρχή βέβαια

carpe runem




Αν δούλεψες σωστα και δεν τεμπελιασες, λογικά αυριο θα πονάς.

Squats, Bulgarian lunges, farmer's walk, "πρέσα", ισομετρικές. Μισώ απίστευτα το γυμναστηριο αλλα πηγαινω "φανατικά" εδω και 2 μηνες διοτι μου την έσπασε που με ενόχλησε το γόνατο στον μαραθωνιο...

patrickdrd Posted - 21/01/2019 : 21:34:26
χαχα δεν πειράζει, λοιπόν, έκανα και τα δύο τα leg curl, leg press, squat, γλουτούς, δεν νομίζω να ξέχασα κανένα, πήγα τρέχοντας, αλλά χαλαρά, 1,5 χλμ είναι το gym και γύρισα ακόμα πιο χαλαρά, δεν μπορώ να πω ότι με πόνεσε, μόνο μικρό ενοχλήσεις και στα δύο γόνατα, θα δείξει και αύριο, φυσική κατάσταση πάντως ψιλό έχω πιστεύω, τρέχω 3,5 χρόνια χωρίς διακοπή σχεδόν, αλλά είναι καλή ιδέα να δυναμώσουν τα πόδια μου, θα το έχω στο πρόγραμμα σίγουρα πλέον, πιο πολύ στην αρχή βέβαια

carpe runem
Deorum Posted - 21/01/2019 : 21:22:05
quote:
Originally posted by patrickdrd

χωρις να ειμαι 100% σιγουρος, δεν εχω και το βιβλιαριο μαζι,
κατα πασα πιθανοτητα χονδροπάθεια επιγονατιδας,
εχω μια επιγονατιδα που την ειχα φορεσει μες στο σπιτι μες στις γιορτες,
οταν ηταν και μεγαλυτερος ο πονος, να δοκιμασω να την φορεσω στο τρεξιμο;

carpe runem



Ωραία ευχαριστώ για την απάντηση.
Λοιπόν, αν και έχω περάσει προσωπικά μεγάλη γκάμα πόνων και τραυματισμών στα πόδια, για αυτο που λες ...
δεν έχω ιδέα
patrickdrd Posted - 21/01/2019 : 19:01:59
ωραία, ευχαριστώ, ξεκινάω από σήμερα κιόλας πόδια στο γυμναστήριο, θα γράψω όταν δω βελτίωση

carpe runem
nikkapen Posted - 21/01/2019 : 18:56:37
φιλε Bloom ανεβασαμε μαζι τα μηνυματα μας και δεν ειδα το δικο σου .Εχεις απολυτο δικιο.

quote:
Originally posted by Bloom

quote:
Originally posted by patrickdrd


εχω συνδρομη γυμναστηριου,
αλλα δεν εκανα ποτε ποδια,



Όταν στο γυμναστήριό μου (εννοώ αυτό που πηγαίνω, όχι αυτό που έχω, γιατί δεν έχω) βλέπω κόσμο να μην κάνουν καθόλου πόδια, κάτι τύπους με χέρια σαν του Ηρακλή και γάμπες σαν του πελαργού, μου έρχεται να τους αρχίσω στα κουτουλίδια - συνήθως όμως είναι πολύ ογκώδεις στον κορμό και στα χέρια και τελικά κάνω την πάπια...

Γιατί "ποτέ πόδια"; Ορίστε τώρα! Ο άνθρωπος είναι ΚΥΡΙΩΣ πόδια και μετά όλα τα υπόλοιπα. Μέχρι και στους αγώνες μποξ, όπου υποτίθεται όλα γίνονται με τις μπουνιές, τα πόδια είναι που κρίνουν τους αγώνες. Αν παραμελήσουμε τα πόδια, θα το βρούμε από τα γόνατα.

Επίσης, κι εγώ κάποτε ήμουν ανυπόμονος με τους ορθοπεδικούς, όταν δεν είχα πείρα. Δυστυχώς τα ορθοπεδικά προβλήματα δεν είναι σαν τους επιπόλαιους τραυματισμούς, όπου σου κολλάνε ένα χανζαπλάστ και πηγαίνεις σπίτι σου. Η ανυπομονησία με το γιατρό μας το μόνο που επιφέρει είναι παράταση του τραυματισμού.

Τώρα, τελευταία οι γιατροί έχουν μια τάση να βγάζουν όλους τους πόνους "χονδροπάθεια επιγονατίδας", που βέβαια δεν είναι σωστό. Χωρίς να μας πεις λεπτομέρειες δε μπορεί να γίνει (ιντερνετική) διάγνωση, αλλά και χωρίς μαγνητική στο γόνατο δε μπορεί να λέει κανείς πως έχεις χονδροπάθεια επιγονατίδας. ΠΟΥ ακριβώς πονάς; Σε πονάει πιο πολύ στις ανηφόρες, ή στις κατηφόρες; Τα παπούτσια σου είναι καινούρια, ή τα έχουν φάει τα ψωμιά τους; Φοράς τα κατάλληλα (για το πάτημά σου) παπούτσια; Το κυριότερο: έδωσες ποτέ ευκαιρία στο γόνατό σου να ξεκουραστεί; Και προτού αρχίσουμε να μιλάμε για ενέσεις υαλουρονικού και απόσυρση από το σπορ, δοκίμασε τα εξής βασικά: κόψε εντελώς τις προπονήσεις για μία εβδομάδα, μέχρι να περάσει κάπως ο πόνος και μετά ξεκίνα ένα σωστό πρόγραμμα ενδυνάμωσης. Αλλά εννοώ καλό πρόγραμμα, να κάνεις δυνατά πόδια. Σκουώτς, άρσεις θανάτου κλπ. Πρώτα ελαφρά και μετά ανεβαίνεις - ρώτα και τους γυμναστές στο γυμναστήριο. Για 8 εβδομάδες, 2 φορές την εβδομάδα. Είμαι σχεδόν σίγουρος πως πριν τις 8 εβδομάδες θα έχει περάσει το γόνατο. Μετά τις 8 εβδομάδες ξεκίνα πάλι τις προπονήσεις.



Τρεχω αρα υπαρχω.
nikkapen Posted - 21/01/2019 : 18:53:41
ξεχασα το σημαντικοτερο : ενταξε συστηματικα στο προγραμμα σου ασκησεις ενδυναμωσης τετρακεφαλων και γενικοτερα των ποδιων.Τα δυνατα ποδια αντιμετωπιζουν πιο ευκολα τους τραυματισμους.Ειναι πληκτικες,αλλα αναγκαιες.

quote:
Originally posted by patrickdrd

εγω το αντιθετο, τρεξιμο μονο σε ασφαλτο (και πεζοδρομια), δρομους γενικως,
να σου πω, διαδρομος; ειναι καλυτερα;

carpe runem



Τρεχω αρα υπαρχω.
Bloom Posted - 21/01/2019 : 18:52:03
quote:
Originally posted by patrickdrd


εχω συνδρομη γυμναστηριου,
αλλα δεν εκανα ποτε ποδια,



Όταν στο γυμναστήριό μου (εννοώ αυτό που πηγαίνω, όχι αυτό που έχω, γιατί δεν έχω) βλέπω κόσμο να μην κάνουν καθόλου πόδια, κάτι τύπους με χέρια σαν του Ηρακλή και γάμπες σαν του πελαργού, μου έρχεται να τους αρχίσω στα κουτουλίδια - συνήθως όμως είναι πολύ ογκώδεις στον κορμό και στα χέρια και τελικά κάνω την πάπια...

Γιατί "ποτέ πόδια"; Ορίστε τώρα! Ο άνθρωπος είναι ΚΥΡΙΩΣ πόδια και μετά όλα τα υπόλοιπα. Μέχρι και στους αγώνες μποξ, όπου υποτίθεται όλα γίνονται με τις μπουνιές, τα πόδια είναι που κρίνουν τους αγώνες. Αν παραμελήσουμε τα πόδια, θα το βρούμε από τα γόνατα.

Επίσης, κι εγώ κάποτε ήμουν ανυπόμονος με τους ορθοπεδικούς, όταν δεν είχα πείρα. Δυστυχώς τα ορθοπεδικά προβλήματα δεν είναι σαν τους επιπόλαιους τραυματισμούς, όπου σου κολλάνε ένα χανζαπλάστ και πηγαίνεις σπίτι σου. Η ανυπομονησία με το γιατρό μας το μόνο που επιφέρει είναι παράταση του τραυματισμού.

Τώρα, τελευταία οι γιατροί έχουν μια τάση να βγάζουν όλους τους πόνους στο γόνατο "χονδροπάθεια επιγονατίδας", που βέβαια δεν είναι σωστό. Χωρίς να μας πεις λεπτομέρειες δε μπορεί να γίνει (ιντερνετική) διάγνωση, αλλά και χωρίς μαγνητική στο γόνατο δε μπορεί να λέει κανείς πως έχεις χονδροπάθεια επιγονατίδας. ΠΟΥ ακριβώς πονάς; Σε πονάει πιο πολύ στις ανηφόρες, ή στις κατηφόρες; Τα παπούτσια σου είναι καινούρια, ή τα έχουν φάει τα ψωμιά τους; Φοράς τα κατάλληλα (για το πάτημά σου) παπούτσια; Το κυριότερο: έδωσες ποτέ ευκαιρία στο γόνατό σου να ξεκουραστεί; Και προτού αρχίσουμε να μιλάμε για ενέσεις υαλουρονικού και απόσυρση από το σπορ, δοκίμασε τα εξής βασικά: κόψε εντελώς τις προπονήσεις για μία εβδομάδα, μέχρι να περάσει κάπως ο πόνος και μετά ξεκίνα ένα σωστό πρόγραμμα ενδυνάμωσης. Αλλά εννοώ καλό πρόγραμμα, να κάνεις δυνατά πόδια. Σκουώτς, άρσεις θανάτου κλπ. Πρώτα ελαφρά και μετά ανεβαίνεις - ρώτα και τους γυμναστές στο γυμναστήριο. Για 8 εβδομάδες, 2 φορές την εβδομάδα. Είμαι σχεδόν σίγουρος πως πριν τις 8 εβδομάδες θα έχει περάσει το γόνατο. Μετά τις 8 εβδομάδες ξεκίνα πάλι τις προπονήσεις.
nikkapen Posted - 21/01/2019 : 17:32:00
δυστυχως φιλε,μονο σε γκαζον.Ετσι το γονατο απορροφα καλυτερα τους κραδασμους.Κι εμενα μου αρεσει να τρεχω σε δρομους αλλα δεν μπορω.Και σε ρυθμο γυρω στα 6 λεπτα το χιλιομετρο.Μπορει και πιο αργα.Φοβαμαι πως και ο διαδρομος δεν κανει.Μη βιαστεις να επιστρεψεις,θα κανεις χειροτερη ζημια οπως εγω .Θελει το χρονο του ο παλιοτραυματισμος

Τρεχω αρα υπαρχω.
patrickdrd Posted - 21/01/2019 : 17:21:35
εγω το αντιθετο, τρεξιμο μονο σε ασφαλτο (και πεζοδρομια), δρομους γενικως,
να σου πω, διαδρομος; ειναι καλυτερα;

carpe runem
nikkapen Posted - 21/01/2019 : 16:13:48
πω ρε φιλε...κι εμενα 9 μηνες με ταλαιπωρει το γονατο.Αντιφλεγμονωδη,επιγονατιδα,παγο απ'ολα δοκιμασα.Βοηθανε πολυ οι ασκησεις ενδυναμωσης των μυων γυρω απο το γονατο.Μερα παραμερα τετοιες κανω,σε λιγο και λαστιχα.Εννοειται τρεξιμο σε γκαζον και οχι ασφαλτο.Εγω μονο ελευθερα κανω για μηνες και δε αφησε.Το ιδιο ειχα κι εγω με σενα.Τωρα εχω και ρηξη εσω-εξω μηνισκου.Υπομονη φιλε

Τρεχω αρα υπαρχω.
patrickdrd Posted - 21/01/2019 : 14:26:12
χμ, αυτο μου το ειπε και ο γιατρος,
αλλα δεν μπηκε σε λεπτομερεις,
αλλος ενας λογος για τον οποιο μου την εσπαγε,
ελα και ξαναελα στα 10-15 ραντεβου μπορει να μου ελεγε,
που οκ, δεν τα πληρωνα τα ραντεβου,
ηταν μεσω ασφαλειας, αλλα και παλι...

τελοσπαντων, απο αυτα που εχω διαβασει εννοειται
ενδυναμωση τετρακεφαλων;
εχω συνδρομη γυμναστηριου,
αλλα δεν εκανα ποτε ποδια,
γιατι ηθελα να τα εχω ξεκουραστα για το τρεξιμο :O

carpe runem

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000