Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σύνδρομο του δρομέα.

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Krals Δημοσιευτηκε - 04/02/2019 : 13:02:13
Καλησπέρα σε όλους.
Εδω και λίγο καιρό,μετά απο περίπου 6-7 χλμ τρεξίματος, μου ξεκινούσε ενας πόνος ψηλά απο τον γοφό και έφτανε σιγα σιγα μεχρι την αριστερα πλευρά του αριστερού γόνατου.
Πήγα σε φυσίατρο και διέγνωσε το Σύνδρομο του δρομέα.
Μου έδωσε κάποιες ασκήσεις να κάνω σε καθημερινή βάση (είτε πάω για τρέξιμο είτε οχι) κυρίως διατάσεις.

Χθες έτρεξα στην Εκάλη 10χλμ σε ενα event και η αλήθεια είναι πως είδα μια μικρή διαφορά,δλδ οτι ειχα συμπληρώσει σχεδόν 7χλμ και δεν με είχε πονέσει.
Βέβαια μετά απο λίγο..το θυμήθηκε :)

Εχει αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο κάποιος απο σας?
και αν ναι, πως το αντιμετωπίσατε?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Krals Posted - 29/03/2019 : 11:15:29
Ναι,χρειάζομαι ενδυνάμωση εκεί 100%.Εχω ξεκινήσει ασκήσεις στο γυμναστήριο με οδηγίες του Φυσιοθεραπευτη για να μην κάνω του κεφαλιού μου.
OdiOdiOdi Posted - 28/03/2019 : 17:05:54
όπως μου είχε πει ενας χειροπράκτης και πρωην αθλητης στιβου αν οι τετρακέφαλοι ειναι πολυ πιο δυνατοι αναλογικά με γλουτους/δικεφαλους τότε αυτοι δέχονται όλο το φορτίο και αυτό προκαλεί επιβάρυνση στα γόνατα και μπορει να οδηγήσει σε τραυματισμούς...
γενικα το φορτίο πρέπει να το δέχονται κυρίως οι γλουτοι, δικεφαλοι, γαστροκνήμια... δηλαδή το πίσω σύστημα

quote:
Originally posted by Krals

quote:
Originally posted by OdiOdiOdi

Krals, τις κρεμες τις βαζεις εξωτερικά στο γόνατο εκει οπου χτυπάει η ταινία η και πιο πάνω;
Την ενδυναμωση μην την παραμελησεις. Ρωτα τον φυσιοθεραπευτή αν εκτος απο τους προσαγωγους, γλουτοι, ισχια, δικεφαλοι, τετρακεφαλοι ειναι ενταξει ή χρειάζονται και αυτοι ενδυναμωση. Ιδανικά θα πρεπει να σου δειξει και αυτος καποιες ασκησεις



Καλησπέρα Odi,
Τις κρέμες τις βάζω απο τον γλουτό μέχρι και το γόνατο.Καλύπτω όλη την πλευρά.Με τον φυσιοθεραπευτή καταλήξαμε πως τετρακεφαλους εχω αρκετα δυνατούς (λόγω μπάλας) αλλα σε όλα τα άλλα που αναφέρεις ναι,χρειάζομαι ενδυνάμωση 100%.
Απο την επόμενη εβδομάδα ξεκινάω με 2 φορές την εβδομάδα (10 συνεδρίες θα κάνω σύνολο).


Krals Posted - 28/03/2019 : 16:05:13
As400 με τις κρέμες και το "μοίρασμα" των χιλιομέτρων και στα δυο πόδια έφθασα χθες να κάνω 12.5 χλμ χωρίς την παραμικρή ενόχληση και γενικά έχει να με ενοχλήσει καιρό τώρα! Δόξα τω θεο τρέχω μια χαρά τώρα δεν με ενοχλέι.
Βέβαια προτού ξεκινήσω το τρέξιμο κάνω περίπου 10-15 λεπτά διατάσεις και ΚΥΡΙΩΣ αυτες που αφορούν ισχιο.Εκεί "μένω" λίγο περισσότερο.
Και οι τρείς γιατροί που επισκέφθηκαν μου επιβεβαίωσαν πως οι 3-4 ασκήσεις που κάνω είναι οι σωστές για αυτη την πάθηση οπότε τις συνεχίζω σε καθημερινή βάση,είτε πάω για τρέξιμο είτε όχι.
Ακόμα και στην μπάλα πχ θα τις κάνω και εκεί κανονικά αν και εκεί δεν βάζω τις κρέμες γιατι το 5Χ5 δεν είναι τόσο απαιτητικό όσο το τρέξιμο.
Δλδ χθες έτρεξα 12.5 χλμ ενω σε ενα παιχνιδι 5Χ5 θα κάνω περίπου 5-6 χλμ σύνολο (μιας και έχει και το σταμάτα-ξεκίνα).Τα sprints κυρίως είναι αυτα που μετράνε εκεί.
Krals Posted - 28/03/2019 : 15:57:20
quote:
Originally posted by OdiOdiOdi

Krals, τις κρεμες τις βαζεις εξωτερικά στο γόνατο εκει οπου χτυπάει η ταινία η και πιο πάνω;
Την ενδυναμωση μην την παραμελησεις. Ρωτα τον φυσιοθεραπευτή αν εκτος απο τους προσαγωγους, γλουτοι, ισχια, δικεφαλοι, τετρακεφαλοι ειναι ενταξει ή χρειάζονται και αυτοι ενδυναμωση. Ιδανικά θα πρεπει να σου δειξει και αυτος καποιες ασκησεις



Καλησπέρα Odi,
Τις κρέμες τις βάζω απο τον γλουτό μέχρι και το γόνατο.Καλύπτω όλη την πλευρά.Με τον φυσιοθεραπευτή καταλήξαμε πως τετρακεφαλους εχω αρκετα δυνατούς (λόγω μπάλας) αλλα σε όλα τα άλλα που αναφέρεις ναι,χρειάζομαι ενδυνάμωση 100%.
Απο την επόμενη εβδομάδα ξεκινάω με 2 φορές την εβδομάδα (10 συνεδρίες θα κάνω σύνολο).
as400 Posted - 28/03/2019 : 13:19:42
Συμπάσχοντες γεια σας ,
Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με τη διαφορά ότι έμενα είναι στο δεξί πόδι παρόλο που τρέχω αριστερόστροφα στο Χαλανδρίου . Η λύση που βρήκα είναι ότι σε αγώνες , σε προπονήσεις έντονες και γενικά σε περιόδους έξαρσης βάζω κρέμα Oste...ex τύπου θερμαντική και έχω την εντύπωση ότι βοηθαει . Σε χειροπρακτικο που πηγαίνω κατά καιρούς επιμένει ότι το θέμα είναι του ισχίου και επηρεάζει τη Λαγοκνημιαία , όταν μου κάνει διατάσεις ισχίου με αφήνει για καμία εβδομάδα αλλά μετά επανέρχεται σιγά σιγά . Έχω αρχίσει να μαθαίνω να ζω με αυτό το «πρόβλημα» γιατί η μόνη σίγουρη γιατρειά είναι ο καναπές


AS400
OdiOdiOdi Posted - 28/03/2019 : 10:57:20
Krals, τις κρεμες τις βαζεις εξωτερικά στο γόνατο εκει οπου χτυπάει η ταινία η και πιο πάνω;
Την ενδυναμωση μην την παραμελησεις. Ρωτα τον φυσιοθεραπευτή αν εκτος απο τους προσαγωγους, γλουτοι, ισχια, δικεφαλοι, τετρακεφαλοι ειναι ενταξει ή χρειάζονται και αυτοι ενδυναμωση. Ιδανικά θα πρεπει να σου δειξει και αυτος καποιες ασκησεις
Krals Posted - 27/03/2019 : 10:35:11
Σωστά Patrick.
patrickdrd Posted - 26/03/2019 : 16:54:50
οκ , δεν πειραζει, οσο ζουμε μαθαινουμε,
γι αυτο ειμαστε εδω αλλωστε για να συζηταμε και να μαθαινουμε

carpe runem
Krals Posted - 26/03/2019 : 16:37:43
εγω αυτο ομολογώ πως δνε το ήξερα...
δεν είχε περάσει ποτέ απο το μυαλό μου πως είναι καλό να το μοιράζω έτσι και οτι το μεγάλυτερο μέρος του πρόβληματος προέρχεται απο εκεί..
patrickdrd Posted - 26/03/2019 : 15:43:02
quote:
Originally posted by Krals
Με ρώτησε σε ποιο μέρος τρέχω και του είπα στο Περκιζας στο Χαλάνδρι,τις περισσότερες φορές έστω,μετα με ρώτησε πόσα χλμ κάνω και αν τρέχω δεξιόστροφα ή αριστερόστροφα(!)
Του είπα πως τρέχω ΚΑΙ τα 10χλμ αριστεροστροφα και μου είπε πως αυτο ειναι λάθος γιατι έτσι επιβαρύνεται το αριστερό πόδι 70% και το άλλο 30% του βάρους και πως το καλύτερο είναι να το μοιράζω σε 5χλμ δεξιόστροφα και 5 αριστερόστροφα.



εννοειται αυτο, γιατι τα θαυμαστικα και η απορια;
αγαπημενος μου δρομεας σε γηπεδακι που επισκεπτομαι ενιοτε (που τρεχει καποια χιλιομετρα αρκετα γρηγορα - απ τους λιγους που πιανουν σταθερα καλυτερο ρυθμο απο μενα και κανουν και χιλιομετρα)
τα μοιραζει και το ιδιο κανω κι εγω οταν κανω αρκετα χιλιομετρα εκει

carpe runem
Krals Posted - 26/03/2019 : 13:33:01
Καλησπέρα!
Πήγα σε εναν ορθοπεδικό του Υγεία (μέχρι στιγμής είχα πάει μόνο σε 2 φυσιοθεραπευτές) ο οποιός διέγνωσε και εκείνος την Λαγοκνημιαία ταινία.
Μου έγραψε 10 φυσιοθεραπείες και μου πρότεινε κάποιον στο Μαρουσί να τις κάνω.
Αφού πήγα εκεί,συνάντησα τον φυσιοθεραπευτή και συζητήσαμε.
Ο ίδιος είναι δρομέας οπότε θεώρησα πως αυτο θα ηταν καλό και αποδείχτηκε πως τελικά ήταν.
Με ρώτησε σε ποιο μέρος τρέχω και του είπα στο Περκιζας στο Χαλάνδρι,τις περισσότερες φορές έστω,μετα με ρώτησε πόσα χλμ κάνω και αν τρέχω δεξιόστροφα ή αριστερόστροφα(!)
Του είπα πως τρέχω ΚΑΙ τα 10χλμ αριστεροστροφα και μου είπε πως αυτο ειναι λάθος γιατι έτσι επιβαρύνεται το αριστερό πόδι 70% και το άλλο 30% του βάρους και πως το καλύτερο είναι να το μοιράζω σε 5χλμ δεξιόστροφα και 5 αριστερόστροφα.
Κλείσαμε τις ημερομηνίες για να ξεκινήσω φυσικά και τις 10 φυσιοθεραπείες.

Το αποτέλεσμα ηταν να τρέχω πλεον πάνω απο 10χλμ (εκει που έτρεχα 4-5-6) χωρίς ενόχληση αλλα με χρήση ακόμη θερμαντικής (πριν) και κρυοθεραπείας (μετά).
Προχθες πχ έτρεξα 11.5 χλμ.Μπορούσα και παραπάνω αλλα προτίμησα να μην το πιέσω προς ώρας.
Απο τότε που έβαλα τις κρέμες τα πράγματα καλυτέρευσαν σε μεγάλο βαθμό και ειδικότερα μετα την συμβουλή του φυσιοθεραπευτή να "μοιράζω" την απόσταση και στα δυο μου πόδια.
Οσο για τις κρέμες φυσικά δεν θα τις βάζω εφ'ορου ζωής,απλως σε αυτη την φάση βοηθάνε τον μύ να χαλαρώνει και να μην τρίβεται.Με τις ασκήσεις που θα κάνουμε εκεί μου είπε πως θα τον χαλαρώσουμε ούτως ώστε να μην χρειάζεται να βάζω κρέμες κτλ.

Εχω και θεματάκια βέβαια με τους προσαγωγούς που χρειάζονται ενδυνάμωση, αλλα αυτα εν καιρώ.
Krals Posted - 04/03/2019 : 10:26:57
Μου έχει προτείνει κάποιον, θα πάρω τηλ και θα ρωτήσω κιόλας αυτο που μου λές με τον διάδρομο (το οποίο ειναι και λογικό βέβαια).
OdiOdiOdi Posted - 01/03/2019 : 15:15:41
Δεν ξέρω αν έχεις βρει που θα κάνεις τους πάτους άλλα ψάξτο λίγο... ιδανικά σε κάποιον ποδιατρο η φυσιοθεραπευτή που ασχολείται με αθλητές και θα σου κανει και ανάλυση βαδίσματος αλλά και τρεξίματος στο διάδρομο...
Προσωπικα δεν πιστεύω πολυ στους πάτους (και λόγω προσωπικής εμπειρίας) και όπως μου είχε πει κάποτε ενας γιατρός σε κάποιες περιπτώσεις βοηθάνε σε κάποιες άλλες όχι...
Krals Posted - 28/02/2019 : 16:09:12
Παιδιά πήγα σε μια φυσίατρο που μου την σύστησαν 3 διαφορετικοί άνθρωποι (χωρίς να γνωρίζονται μεταξύ τους).
Με έβαλε να σταθώ όρθιος και παρατήρησε πως η αριστερή πατούσα μου (στο πόδι που παρουσιάζεται και το πρόβλημα) "πατάει" περισσότερο απο την αριστερή πλευρα.
Μου είπε πως αυτο έχει ως αποτέλεσμα,ειδικά στην άθληση που οι πιέσεις είναι μεγαλύτερες,οι τένοντες και οι μυς να επηρεάζονται περισσότερο και επειδή στην προκυμένη περίπτωση μιλάμε για τον μύ στην αριστερή πλευρά του ποδιού αυτο ακριβώς είναι και το πρόβλημα.

Μου συνέστισε θερμαντική πριν την άθληση και κρυοθεραπεία μετά και να πάω να μου φτιάξουν πάτους.
Η γιατρός είναι σίγουρη πως αυτο προκαλεί το όλο πρόβλημα και πως με αυτο θα λυθεί.
ΘΑ το δοκιμάσω ...
Krals Posted - 20/02/2019 : 11:05:35
Εχεις δίκιο, ο'τι είναι για καλό να έρθει ας έρθει.
Σε ευχαριστώ πολύ.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000