Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Αντοχη στο τρεξιμο

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
takisn Δημοσιευτηκε - 15/02/2019 : 13:09:44
Καλησπερα,
Ειμαι 21 χρονων 63 κιλα και εχω αρχησει τρεξιμο εδω και 4 μηνες καθημερινα καθως και να τρωω υγιεινα.
Το προβλημα μου ειναι οτι εχω "κολλησει" εδω και αρκετο καιρο στα 30-35 λεπτα max, με αποτελεσμα μετα να μην εχω καθολου αντοχη να συνεχισω.
Που μπορει να οφειλεται αυτο και πως μπορω να το διορθωσω?

Ευχαριστω
10   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Etien Posted - 21/02/2019 : 08:10:46
quote:
Originally posted by giannis1970

αγαπητε συντρεχτη προσωπικη μου γνωμη να γυρισεις στις παλιες σελιδες του forum προπονηση κ αποδοση κ να τις ξεσκονισεις κυριολεκτικα ,NIKOS T ,FIDELIO ,TAZI καποια ονοματα που εμενα προσωπικα μου ανοιξαν τα ματια ,πραγματικος θησαυρος ,καλα τρεξιματα





https://panosmaltezos.wordpress.com
Krals Posted - 20/02/2019 : 16:17:48
Τάκη φίλε μου και εγω νέος ειμια στο τρέξιμο οπότε είμαι κοντά σε σένα (όχι βέβαια ηλικιακά γιατι εγω ειμια 40).
Εγω τρέχω εδω και 1/5 χρόνο και φτάνω τα 12-13χλμ σε περίπου 1 ώρα και ένα τέταρτο.
Πήγαινε χαλαρά, μην κοιτάς ρολόγια και χρόνους.Ασε το ίδιο το σώμα σου να σε πάει.Τα παιδιά με τα σχόλια τους παραπάνω είναι φυσικά περισσότερο ειδήμονες απο εμάς αλλα
στο τέλος αυτο που μετράει καθαρά είναι το τι σου λέει το σώμα σου.Ακουσέ το.
Mikekan Posted - 16/02/2019 : 12:06:59
Μέτρα τους παλμούς σου. Με ξεπερνάς τους 140. Και θα τρέξεις παραπάνω,
takisn Posted - 15/02/2019 : 16:28:40
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Ο παραγοντας αν μπορουσα να πω του "κοφτη" πιστευω ειναι πιο πολυ καρδιοαναπνευστικος δηλαδη δεν υπαρχουν ανασες.
Τωρα το αν τρεχω γρηγορα απο την αρχη η αληθεια ειναι δεν το εχω σκεφτει καθολου και θα το κοιταξω.
Ευχαριστω
giannis1970 Posted - 15/02/2019 : 16:02:02
αγαπητε συντρεχτη προσωπικη μου γνωμη να γυρισεις στις παλιες σελιδες του forum προπονηση κ αποδοση κ να τις ξεσκονισεις κυριολεκτικα ,NIKOS T ,FIDELIO ,TAZI καποια ονοματα που εμενα προσωπικα μου ανοιξαν τα ματια ,πραγματικος θησαυρος ,καλα τρεξιματα
RiffRaff Posted - 15/02/2019 : 15:16:46
Βασικά, ο φίλος Τάκης δεν έχει διασαφηνίσει ποιος είναι ακριβώς ο παράγοντας του κόφτη. Δεν υπάρχουν άλλες δυνάμεις (ενεργειακό), δεν υπάρχουν άλλες ανάσες (καρδιοναπνευστικό), πιάνονται τα πόδια (μυϊκό), κτλ.
Εμένα, με δεδομένο το συνδυασμό ηλικίας και βάρους, μου φαίνεται πως απλά πάει γρήγορα και κάποια στιγμή σκάει. Βέβαια, δεν έχει αναφέρει επίσης τίποτα σχετικά με το αθλητικό του background, αλλά σε αυτές τις ηλικίες κανονικά τα πόδια θα πρέπει να βγάζουν φτερά σε σύντομο χρονικό διάστημα.
Θα έχει ενδιαφέρον και η άποψη των των ειδημόνων του φόρουμ.


--------------------------
Run-time Error
patrickdrd Posted - 15/02/2019 : 15:03:24
^^ ειναι κι αυτο, αμα γκαζωνεις απ την αρχη, ε, ποσο να αντεξει το συστημα;
κατι πρεπει να κοψεις για να πας στην μια ωρα+

carpe runem
RiffRaff Posted - 15/02/2019 : 14:50:37
quote:
Originally posted by takisn

Καλησπερα,
Ειμαι 21 χρονων 63 κιλα και εχω αρχησει τρεξιμο εδω και 4 μηνες καθημερινα καθως και να τρωω υγιεινα.
Το προβλημα μου ειναι οτι εχω "κολλησει" εδω και αρκετο καιρο στα 30-35 λεπτα max, με αποτελεσμα μετα να μην εχω καθολου αντοχη να συνεχισω.
Που μπορει να οφειλεται αυτο και πως μπορω να το διορθωσω?

Ευχαριστω



Εγώ σε αυτήν την περίπτωση θα έτρεχα 4 φορές την εβδομάδα και θα δοκίμαζα μία ή δύο από αυτές να ανεβάσω λίγο το χρόνο. Απτην άλλη, μήπως πηγαίνεις γρήγορα και για αυτό εμφανίζεται ο "κόφτης";

--------------------------
Run-time Error
patrickdrd Posted - 15/02/2019 : 14:37:14
μου θυμιζεις ενα φιλο που τρεχει παντα ταληρα και παντα μονο αγωνες!
μου λεει ελα, του λεω αμα ειναι για κανα 10αρι θα το σκεφτω,
αλλα τοσο ερωτα με το ταληρο; πρωτη φορα το βλεπω!
θα κουραστει λεει αν τρεξει παρα πανω, καθοτι ειναι και απροπονητος,
οτι ναναι!

carpe runem
Bloom Posted - 15/02/2019 : 14:03:27
Τρέξε 40 λεπτά. Δε θα πεθάνεις.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000