Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 ημι...χωρις τζελακια ,χωρις νερο...

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
iara Δημοσιευτηκε - 04/03/2019 : 20:16:50
δεν ξερω αν συμβαινει σε αλλο συντρεχτη αλλα προσωπικα το στομαχι κουμωνει κ δε δεχεται τιποτα ...θα ηθελα την αποψη σας
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
barbergeorge Posted - 20/02/2020 : 16:51:27
δουλευεις μαλλον πολυ ψηλα παλμους γιαυτο και το στομαχι σου, δεν ειναι απο τα τζελακια τωρα οσο αφορα για ημι , την πρωτη ωρα τιποτα μετα και νερο και τζελ οπως και στον μαραθωνιο εγω ετσι δουλευω
RunnerM Posted - 18/05/2019 : 22:01:33
Γίνεται και χωρίς νερό , φέτος στη Κατερίνη τον ημιμαραθώνιο έβγαλα χωρίς τίποτα .Το νερό που έπαιρνα έριχνα στα πόδια και στην πλάτη.
Το σωστό βέβαια είναι να πίνεις το νερό .
sakis1971 Posted - 14/05/2019 : 22:22:42
Χωρίς τζελάκι δε θα βγεί επίδοση,ο αγώνας βγαίνει αλλά πιό χαλαρά,χωρίς νερό θα πάθεις αφυδάτωση.

όχι πολύ ποδώκης
giomask Posted - 07/03/2019 : 18:42:04
οσο ποιο πολυ το σωμα μαθαινει στην ενταση ολο κ ποιο ευκολα θα δεχεται την τροφοδοσια ,προσωπικη μου αποψη
geopa Posted - 07/03/2019 : 08:42:52
Αν έχει ζέστη και γενικά έχεις μεγάλη εφίδρωση το ίδιο το σώμα σου θα ζητήσει μερο. Το πολυ πολύ να πας "σέρνοντας" μέχρι τον τερματισμο αν δεν πιεις. Για το τζελακι δεν έγινε και κάτι αν δεν πάρεις.
Skyrunner Posted - 06/03/2019 : 21:46:11
Όλα είναι σχετικά !!
σε πολύ νεώτερη ηλικία έβγαζα προπονήσεις 20χιλ στο 4'10"-4'15" το χιλιόμετρο χωρίς γουλιά νερό η διαφορά όμως ήταν ο ρυθμός αυτός για εμένα ήταν ένα απλό συνεχόμενο τρέξιμο ενώ ο αγωνιστικός ρυθμός(σε κούρσες) ήταν στο 3' με 3'10" σε 5άρια-10άρια(εντός σταδίου) ενώ σε 20άρια 3'10"με 3'20" (εδώ έκανα χρήση νερού δύο γουλιές χωρίς θέμα) όμως εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι στην διαλειμματική προπόνηση δούλευα 400άρια στο 1'02"(10 με 12) και 1000άρια στο 2'40"-2'45" (4 με 6), αυτή η ένταση μου έδινε την δυνατότητα να μην αντιμετωπίζω θέμα σε πιο αργό τέμπο να πιω νερό.
Οπότε θα πρέπει να μάθεις το σώμα σου να αντέχει σε μεγαλύτερες ταχύτητες και ένταση (σε μικρότερα κομμάτια) για να αποκτήσεις την ευχέρεια να πιεις άνετα νερό πάνω στην κούρσα χωρίς θέμα !!!
zoro Posted - 06/03/2019 : 14:52:13
Σε ημέρα με ζέστη κ αγώνα ενας μέσος δρομέας ημί που θα κάνει 2 ώρες τουλάχιστον χωρίς νερό να ξέρεται οτι μπορεί κ να πεθάνει....πώς;;;
Λόγω αφυδάτωσης του έρχεται λιποθυμία και ζαλάδα ταυτόχρονα, πέφτοντας φυσικά το χτύπημα στο κεφάλι μπορεί να σε στείλει...άψαλτο.
Το βγάζω απο την φαντασία μου....αμ δέ...πριν 3 χρόνια σε τερματισμό ημι της αθήνας γνωστός δρομέας την πάτησε ακριβώς ετσι, απλά το πέσιμο ηταν λίγο πιο σωτήριο για την ζωή του. Μετα απο καιρο μας είπε οτι δεν επινε τίποτε για να μην καθυστερεί κ ετσι να κάνει ρεκόρ...
Θέλω να πω οτι την πατάς οχι απο το νερό αλλά απο την λιποθυμία....μετά λέγεται αιμάτωμα εγκεφάλου...
turtle Posted - 06/03/2019 : 08:54:02
Ας μην υπερβάλουμε, δεν πρόκειται να πάθεις τίποτα σε έναν ημί αν δεν πιείς νερό ή δεν πάρεις jel.
Ωστόσο αν θέλεις να μεγιστοποιήσεις την απόδοσή σου ( και συνεπώς την επίδοσή σου) θα πρέπει να συνηθίσεις σε κάποια τροφοδοσία.
Αρχικά θα σου πρότεινα να πέρνεις νερό σε όλους τους σταθμούς ανεφοδιασμού και να κάνεις "πλήσεις" (δηλ να μην το καταπίνεις) και ίσως να πίνεις μία γουλιά. Σιγά σιγά το στομάχι σου θα συνηθίσει να δέχεται υγρά όταν είσαι σε αγωνιστικό στρες.
Το δεύτερο βήμα είναι να δοκιμάσεις ένα ελαφρύ jel με υψηλή ρευστότητα (τύπου High5) το οποίο θα καταναλώνεις αρχικά προς το τέλος το αγώνα (μετά το 17) για να δεις πως το ανέχεται το στομάχι σου. Στόχος είναι να το λαμβάνεις περίπου στο μέσο της διαδρομής.


: mind the gap! :
dpkouk Posted - 06/03/2019 : 03:06:21
quote:
Originally posted by zoro

Χωρις τζελάκια δεν θα πάθεις τίποτε.
Χωρίς όμως νερό μπορεί απλά να....πεθάνεις!!



+1

νερακι κι αγιος ο Θεος...

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
iara Posted - 05/03/2019 : 18:17:05
νομιζω ποιο πολυ συντρεχτες εχει σχεση με την ενταση πο βαζω ,σε αγωνιστικο ημι δεν τα δεχεται το στομαχι μου με τιποτα (ημι 1,38 ) ,σε απλες προπονησεις που το pace ειναι ποιο αργο δεν εχω προβλημα
Deorum Posted - 05/03/2019 : 17:48:05

Γενικά με την αφυδάτωση δύσκολα θα πεθάνεις. Θα λιποθυμήσεις πρώτα, θα ξεραθείς, θα κάνεις shut down αλλά δεν πεθαίνεις, δύσκολα. Το σώμα σου θα "κλείσει" για να σε προστατέψει.
Προφανώς και επιβάλλεται να πιεις να νερό, διαφορετικά κινδυνεύεις να πάθεις διάφορες ζημιές. Απλά μιλάω για το θέμα του "θα πεθάνεις".

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος είναι με την υπονατριαιμία, δλδ να έχεις πιεί πολύ νερό χωρίς τους απαραίτητους ηλεκτρολύτες. Από αυτό πραγματικά μπορεί να πεθάνεις, αλλά μην τρομάζετε, δεν μιλάμε για 1-2 μπουκαλάκια νερό που θα πιεις σε ένα 20άρι. Ούτε καν για 2-3.

Τούτο λεχθέντος, το νεράκι χρειάζεται για μια απόσταση 20χλμ-25χλμ.
Αν τώρα είναι χειμώνας, με συννεφιά και δεν ιδρώνεις οκ, ίσως την βγάλεις και χωρίς, αλλά επειδή ζούμε στην Ελλάδα.

Εγώ προσωπικά σε 20άρι ακόμα και καλοκαίρι συνήθως δεν πίνω νερό, αλλά οκ, δεν το συνιστώ γενικότερα.
patrickdrd Posted - 05/03/2019 : 17:14:14
ναι, το ξερω με τα σακουλακια, τα δουλευω κι εγω χρονια,

αλλα το πρωτο, τη ζωνη μεσης με το παγουρι δεν την χωνευω,
παντα με ζωνη μεσης τρεχω δηλαδη, οπου εχει μεσα κινητο και κλειδια,
αντε και λιγα ψιλα, αλλα για να κανω σταση σε περιπτερο για μπουκαλακι νερο
πρεπει να κορακιασω στην κυριολεξια, ετσι ωστε να το πιω με συνοπτικες διαδικασιες

carpe runem
as400 Posted - 05/03/2019 : 16:15:20
quote:
Originally posted by patrickdrd

προσωπικα οταν βρω πινω, αν δεν βρω δεν τρεχει και τιποτα, ειμαι σαν καμηλα ενα πραγμα,
μπορω να τρεχω και 20χλμ χωρις να πιω νερο, στα κοντα 4 χρονια που τρεχω,
μια φορα θυμαμαι που ειχα σακιδιο στην πλατη πηρα μπουκαλακι μαζι που εκανα 20αρι καλοκαιρι μεσημερο-απογευμα,
η οποια και δεν με ικανοποιησε, απ την αποψη, καλο το νερο μεν, αλλα τι να το κανω
οταν επαιρνε υγρασια το σακιδιο, απ τους ιδρωτες κλπ, με αποτελεσμα να μην νιωθω ασφαλες το κινητο μου,

με λιγα λογια, στους δρομους που τρεχω συνηθως αν βρω θα κανω μια σταση να πιω,
το να κουβαλαω μαζι μου δεν ειμαι φαν, ποτε δεν ημουνα και μαλλον ουτε θα γινω

carpe runem



Υπαρχει η λυση της ζωνης μεσης με παγουρι , προσωπικα πηρα μια απο ALI.... και βαζω ενα μπουκαλακι νερο και στα μεγαλα καλοκαιρινα σταματαω σε περιπτερα για ανεφοδιασμο . για το κινητο και για να αποφευγεις τις υγρασιες η λυση ειναι σακουλακι πλαστικο , σαν αυτο που βαζουμε τα σαντουιτς .

AS400
patrickdrd Posted - 05/03/2019 : 15:18:45
σωστος, συμφωνω, στους αγωνες εξαλλου υπαρχει και ανεφοδιασμος απ οσο γνωριζω (γιατι δεν εχω τρεξει ποτε :D )

carpe runem
Hermes Posted - 05/03/2019 : 14:25:52
και εγώ, σε long run δεν πίνω σχεδόν ποτε και ειδικά το χειμώνα που έχει χαμηλότερες θερμοκρασίες.
Σε περίπτωση αγώνα ημί ομως, όπου πρέπει να γίνει διαχείριση δυνάμεων ώστε να είναι δυνατό να διατηρηθεί κάποιος ρυθμός - στόχος, δε νοείται να μην υπάρχει τροφοδοσία, εκτός και αν δεν εκλαμβάνεται ως αγώνας αλλά ως ελεύθερο τρέξιμο...

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000