Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Χαμηλος σιδηρος - Θεραπεια

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Giannis13 Δημοσιευτηκε - 30/06/2017 : 13:30:50
Καλησπερα,πριν 2 βδομαδες ειχα ζαλαδες και ατονια και αποφασισα να παω να κανω εξετασεις αιματος και σιδηρου,οι αιματολογικες ηταν μια χαρα και αιματοκριτης και αιμοσφαιρινη κομπλε,ο σιδηρος ειχε πεσει στο 45.Πηγα σε ενα γιατρο μου εδωσε ενα υγρο συμπληρωμα το οποιο κρατησε 2 βδομαδες,βελτιωθηκα καπως αλλα οχι εντελως..ο γιατρος μου ειπε οτι θα ειμαι μια χαρα και να παω μετα απο μια βδομαδα παλι για εξετασεις αλλα εγω εχω διαβασει και μου εχουν πει οτι ο σιδηρος για να επανελθει θελει αρκετο καιρο εκτος αν παιζει ρολο που τα υπολοιπα(αιματοκριτης-αιμοσφαιρινη)ειναι φυσιολογικα.Παρεπιπτοντως ουτε διατροφη μου συνιστησε και παραξενευτηκα..δεν ξερω τον ειδα λιγο στα "τετοια" του τον γιατρο,αν οι εξετασεις δειξουν παλι χαμηλο σιδηρο μου φαινεται θα παρω και δευτερη γνωμη απο κανεναν αλλον γιατρο.Υπαρχει καποιος που να εχει περασει κατι παρομοιο?(χαμηλο σιδηρο και τα υπολοιπα φυσιολογικα)
4   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
harris_vak Posted - 07/04/2019 : 19:00:41
Γνωρίζετε εάν τελευταία εβδομάδα πριν το μαραθώνιο είναι καλό να σταματήσω την λήψη σιδήρου?Μου έχουνε πει ότι φέρνει κούραση...
Peli Posted - 04/02/2019 : 19:34:06
Και η βιτ.c βοηθαει πολυ στην απορροφηση
ioma Posted - 06/10/2017 : 12:44:25
quote:
Originally posted by Giannis13

Καλησπερα,πριν 2 βδομαδες ειχα ζαλαδες και ατονια και αποφασισα να παω να κανω εξετασεις αιματος και σιδηρου,οι αιματολογικες ηταν μια χαρα και αιματοκριτης και αιμοσφαιρινη κομπλε,ο σιδηρος ειχε πεσει στο 45.Πηγα σε ενα γιατρο μου εδωσε ενα υγρο συμπληρωμα το οποιο κρατησε 2 βδομαδες,βελτιωθηκα καπως αλλα οχι εντελως..ο γιατρος μου ειπε οτι θα ειμαι μια χαρα και να παω μετα απο μια βδομαδα παλι για εξετασεις αλλα εγω εχω διαβασει και μου εχουν πει οτι ο σιδηρος για να επανελθει θελει αρκετο καιρο εκτος αν παιζει ρολο που τα υπολοιπα(αιματοκριτης-αιμοσφαιρινη)ειναι φυσιολογικα.Παρεπιπτοντως ουτε διατροφη μου συνιστησε και παραξενευτηκα..δεν ξερω τον ειδα λιγο στα "τετοια" του τον γιατρο,αν οι εξετασεις δειξουν παλι χαμηλο σιδηρο μου φαινεται θα παρω και δευτερη γνωμη απο κανεναν αλλον γιατρο.Υπαρχει καποιος που να εχει περασει κατι παρομοιο?(χαμηλο σιδηρο και τα υπολοιπα φυσιολογικα)


Φεριττίνη ήταν οκ;
Όταν ο σίδηρος πέσει, η καλύτερη διατροφή του κόσμου δεν μπορεί να τον ανεβάσει.Δυστυχώς οι περισσότεροι γιατροί δεν καταλαβαίνουν ότι οι αθλητές χρειάζονται περισσότερο σίδηρο και οι δόσεις που δίνουν συνήθως είναι ανεπαρκείς.Για να διορθώσεις την έλλειψη σιδήρου χρειάζεσαι γύρω στα 200mg Fe++ την ημέρα,χωρισμένες σε 2 ή 3 δόσεις την ημέρα.Μεταξύ των δόσεων πρέπει να μεσολαβούν τουλάχιστον 6 ώρες.Καλό είναι να παίρνεις το σίδηρο με άδειο στομάχι.Αν σε ενοχλεί πάρτον φαγωμένος αλλά πρόσεχε να μην έχεις καταναλώσει ασβέστιο ή καφεΐνη.
Κάνε εξετάσεις ξανά να δεις που βρίσκεσαι και άμα είναι πήγαινε σε άλλο γιατρό.
attack Posted - 30/06/2017 : 14:12:03
Λογικά με το συμπλήρωμα σε 15-30 μέρες πρέπει να επανέλθουν τα σωστά επίπεδα σιδήρου.Φυσικά ο γιατρός σου είναι ο πιο κατάλληλος για τέτοιες ερωτήσεις.Και ένα άρθρο για διάβασμα http://www.runningnews.gr/item.php?id=28792

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000