Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 formthotics - πατοι

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
panixgr Δημοσιευτηκε - 10/04/2019 : 23:10:58
Για χαρά, ανοίγω ένα θέμα για πάτους. Απο το 2016 με ταλαιπωρούν διάφοροι τραυματισμοί, τενοντίτιδα, πελματιαία απονευρωσίτιδα, άκανθα, και θα ήθελα να παραθέσω την εμπειρία μου.
Εν τάχει το πρόβλημα λύθηκε με τους εν λόγω πάτους στην έκδοση :
custom medical orthotics
τους έχει δοκιμάσει κανείς?
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
panixgr Posted - 31/07/2019 : 14:07:42
δηλαδη μέθοδος gargadua :)
panixgr Posted - 31/07/2019 : 11:07:06
Τον τελευταιο καιρο η ακανθα μου εκανε κολπα... αλλα με στρωματα σαμπρελας το θεμα λυθηκε. Συμπερασμα. Οι πατοι θελουν ρυθμιση και συντηρηση.
panixgr Posted - 18/07/2019 : 09:25:18
update,
ο πόνος έφυγε σε 10 μέρες εντελώς.

ΑΡΑ -> Πάτοι και πάλι πάτοι.
panixgr Posted - 01/07/2019 : 15:44:06

SOS SOS SOS

να πω αρχικά οτι γενικά εδω και μήνες δεν είχα πόνο, έκανα άνετα 5άρια, 8άρια, 10άρια χωρίς πόνο και σε ότι ρυθμό ήθελα.

Ομως, έπειτα απο ένα γερό χτήπημα σε πέτρα στην παραλία το Σαββατο, πάνω στο σημείο της άκανθας στην δεξιά πτέρνα, + ένα κανονικότατο 8αρι χιλιομετρα κυριακή πρωί, (στο οποίο δεν αισθάνθηκα πόνο παρα μόνο ήπια ενόχληση) , + 2 ώρες ασταμάτητου χωρού σε μια συναυλία (με τους παλιούς πάτους)... ο πόνος επανήλθε στο έπακρο.....

είμαι με voltaren forte ..... πόνος ίδιος με την ημέρα που είχα πάει στην γιατρό τον Φεβρουάριο... είναι φανερό οτι δημιουργήθηκε και πάλι φλεγμονή.
panixgr Posted - 19/06/2019 : 15:08:54
update, με λίγη διόρθωση στην τοποθέτηση του αριστερού, κανένα πρόβλημα!!!

στο μεταξύ χτυπησα τρεξιματάκι Γιάννενα παραλήμνιο - φοβερή φύση και ομορφιά!
panixgr Posted - 11/06/2019 : 16:51:17
quote:
Originally posted by PATENTAS

quote:
Originally posted by gargadua

Ταλαιπωρούμαι γενικότερα από χαλαρή αριστερή ποδοκνημική και βέβαια πρηνισμό του κερατά. Έχοντας εμπειρία από αγοραστούς πάτους και επειδή θα έπρεπε να τους αλλάζω σχετικά συχνά(6μηνο) αποφάσισα να πειραματιστω.Από μαγαζί με εργαλεία-σιδηρικά αγόρασα λάστιχο-φλάτζα πάχους 2 χιλ με το μέτρο-κιλό. Σχεδίασα χοντρικά την καμάρα μου(ή εναλλακτικά μπορείτε να πάρετε τις διαστάσεις από την καμάρα του υπάρχοντος πάτου του παπουτσιού) και έκοψα 3 κομμάτια με ψαλίδι συν ένα τελικό κομμάτι το οποίο ήταν 1-1,5 εκ. πιο φαρδύ από τα υπόλοιπα. Σύνολο 4 κομμάτια, ύψος 8 χιλ. Κόλησα τα 3 κομμάτια μεταξύ τους (μονωτική ταινία) και τέλος κόλησα το μεγαλύτερο κομμάτι από πάνω τους.
Το φαρδύτερο μπαίνει πάντα από πάνω ώστε στις άκρες να δημιουργεί καμπύλη και να μην πληγώνει την καμάρα. Αν βάλετε μόνο τα μικρά κομμάτια πιθανόν να σας είναι ενοχλητικά κατά την χρήση. Το πόσα κομμάτια θα μπουν εξαρτάται από το πόδι του καθενός.
Τέλος όλη κατασκευή μπαίνει κάτω από τον εσωτερικό πάτο και την κόλλησα(αφού δοκίμασα σε ποιο μέρος πρέπει να μπει) με ταινία διπλής όψης για να είναι σταθερή. Αν την βάλετε χωρίς ταινία διπλής όψης θα πρέπει να έχετε τα κορδόνια σφιχτά(όχι σωστό) δεμένα αλλιώς μπορεί να παίζει και να είναι ενοχλητική.Πριν να αποφασίσετε αν οι πάτοι σας κάνουν ή όχι δώστε τους λίγο χρόνο.
Προσωπικά τους χρησιμοποιώ πάνω από χρόνο ενώ(το σημαντικότερο) μπορώ να κάνω πάτους για όλα τα παπούτσια μου.
Όσοι έχετε ήδη αγοραστούς πάτους ρίξτε τους 1 πιο προσεχτική ματιά και είμαι σίγουρος ότι θα καταλάβετε και τον τρόπο στήριξης της καμάρας.


Shelby Lynne, "Down Here".
https://www.youtube.com/watch?v=QOif0fKLb1M




Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.





Βασίλη,

Χρησιμοποίησα την τεχνική σου και δουλεύει άψογα σε εμένα που ταλαιπωρήθηκα τόσο πολύ με τραυματισμούς.

Τα πλεονεκτήματα είναι:

1) ρυθμίζεις το κάθε πόδι ανεξάρτητα
2) είναι πάμφθηνη λύση
3) φτιάχνεις γρήγορα όσα κομμάτια θέλεις




με EVA δοκίμασες? Επίσης θα πρέπει ο πάτος να είναι ήδη σκληρός, οι πάτοι του εμπορίου είναι πολύ μαλακοί.
panixgr Posted - 11/06/2019 : 16:49:33
quote:
Originally posted by makisPapapa

Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να μην κάνεις τον ειδικο και μάλιστα σε τετοια θέματα! Πας να γλυτωσεις λιγα χρηματα από κάπου και στο τέλος το πληρωνεις διπλά σε γιατρούς !
Το λεω διότι οι περισσότεροι που εφαρμόσαν τέτοιες λύσεις....(βαζω και εμενα μεσα για άλλα θεματα) στο τέλος το πλήρωσαν διπλό !!!



πλήρωσα σε γιατρούς κανα 1000άρικο ήδη. Σε καλύπτει αυτό?
τεσπα, άκυρο το τελευταίο μηνυμά μου. Αυτο που θυμάμαι είναι οτι ο πόνος στο νεύρο του γλουτού είχε υποχωρήσει με τους δικούς μου πάτους.
Οπότε ίσως να θέλει ρύθμιση.

Στην τελευταία προπόνηση (10 χλμ) πήγα να κοντράρω στην τελική ένα κοριτσάκι 10 ετών, που έτρεχε ενα γυρο την φορά, και την πάτησα. Ισως να έκοψα κρέας.

Σημερα θα δείξει το 5άρι. Αν και νομίζω να είμαι ΟΚ.
PATENTAS Posted - 11/06/2019 : 13:26:24
quote:
Originally posted by gargadua

Ταλαιπωρούμαι γενικότερα από χαλαρή αριστερή ποδοκνημική και βέβαια πρηνισμό του κερατά. Έχοντας εμπειρία από αγοραστούς πάτους και επειδή θα έπρεπε να τους αλλάζω σχετικά συχνά(6μηνο) αποφάσισα να πειραματιστω.Από μαγαζί με εργαλεία-σιδηρικά αγόρασα λάστιχο-φλάτζα πάχους 2 χιλ με το μέτρο-κιλό. Σχεδίασα χοντρικά την καμάρα μου(ή εναλλακτικά μπορείτε να πάρετε τις διαστάσεις από την καμάρα του υπάρχοντος πάτου του παπουτσιού) και έκοψα 3 κομμάτια με ψαλίδι συν ένα τελικό κομμάτι το οποίο ήταν 1-1,5 εκ. πιο φαρδύ από τα υπόλοιπα. Σύνολο 4 κομμάτια, ύψος 8 χιλ. Κόλησα τα 3 κομμάτια μεταξύ τους (μονωτική ταινία) και τέλος κόλησα το μεγαλύτερο κομμάτι από πάνω τους.
Το φαρδύτερο μπαίνει πάντα από πάνω ώστε στις άκρες να δημιουργεί καμπύλη και να μην πληγώνει την καμάρα. Αν βάλετε μόνο τα μικρά κομμάτια πιθανόν να σας είναι ενοχλητικά κατά την χρήση. Το πόσα κομμάτια θα μπουν εξαρτάται από το πόδι του καθενός.
Τέλος όλη κατασκευή μπαίνει κάτω από τον εσωτερικό πάτο και την κόλλησα(αφού δοκίμασα σε ποιο μέρος πρέπει να μπει) με ταινία διπλής όψης για να είναι σταθερή. Αν την βάλετε χωρίς ταινία διπλής όψης θα πρέπει να έχετε τα κορδόνια σφιχτά(όχι σωστό) δεμένα αλλιώς μπορεί να παίζει και να είναι ενοχλητική.Πριν να αποφασίσετε αν οι πάτοι σας κάνουν ή όχι δώστε τους λίγο χρόνο.
Προσωπικά τους χρησιμοποιώ πάνω από χρόνο ενώ(το σημαντικότερο) μπορώ να κάνω πάτους για όλα τα παπούτσια μου.
Όσοι έχετε ήδη αγοραστούς πάτους ρίξτε τους 1 πιο προσεχτική ματιά και είμαι σίγουρος ότι θα καταλάβετε και τον τρόπο στήριξης της καμάρας.


Shelby Lynne, "Down Here".
https://www.youtube.com/watch?v=QOif0fKLb1M




Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.





Βασίλη,

Χρησιμοποίησα την τεχνική σου και δουλεύει άψογα σε εμένα που ταλαιπωρήθηκα τόσο πολύ με τραυματισμούς.

Τα πλεονεκτήματα είναι:

1) ρυθμίζεις το κάθε πόδι ανεξάρτητα
2) είναι πάμφθηνη λύση
3) φτιάχνεις γρήγορα όσα κομμάτια θέλεις
makisPapapa Posted - 11/06/2019 : 11:41:22
Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να μην κάνεις τον ειδικο και μάλιστα σε τετοια θέματα! Πας να γλυτωσεις λιγα χρηματα από κάπου και στο τέλος το πληρωνεις διπλά σε γιατρούς !
Το λεω διότι οι περισσότεροι που εφαρμόσαν τέτοιες λύσεις....(βαζω και εμενα μεσα για άλλα θεματα) στο τέλος το πλήρωσαν διπλό !!!
panixgr Posted - 09/06/2019 : 19:59:25
προβλημα με σύνδρομο απιοειδούς...
καθαρά θέμα του αριστερού πάτου ο οποίος ενίσχυε υπερβολικά προς τον υποπρηνισμό.

τελικά λέω να ελατώσσω και τα χλμ αλλά και τα διάφορα αξεσουάρ και να τρέχω με τα παπούτσια σε εργοστασιακή κατάσταση (μαμά κοινώς).
panixgr Posted - 19/04/2019 : 19:59:53
photoz :

custom - απο τον "μάστορα"





run single - οι δικοί μου



panixgr Posted - 18/04/2019 : 16:33:44
quote:
Originally posted by thesalos

παιδια εγω δεν εχω φορεσει ποτε πατους.με ενδιαφερει το να ασχοληθω μονος μου ,και ασ κανω "πατατα"

1.το πρωτο βημα απο οτι ειδα ειναι να βρω πατους για να τους χρησιμοποιησω σαν βαση αν καταλαβα καλα
2.οι πατοι να εχουν κλιση στην καμαρα και μετα σιγα-σιγα βαζω προσθετικα και δοκιμαζω για να δω και την αισθηση που εχω στο παπουτσι

το πατημα μου ειναι ουδετερο ,απλα θελω να βαλω μια ελαφρυ στηριξη στην καμαρα.
ναι οι φορμοτικσ μπαινουν στο φουρνο απο οτι ειδα -μετα τις φορας για λιγο -και αποκτουν το σχημα καθωσ γραφει το σαιτ
τωρα πατοι χωρις κλιση στην καμαρα δεν ξερω αν θα μπορεσω να προσαρμοσω τα προσθετα για να κραταει η καμαρα

εχετε κατα νου κανα πατο απο ελληνικη αγορα??




τότε (αφου έχεις ουδέτερο πάτημα) θα πάρεις τους μαμίσιους που ανέφερα στο παραπάνω ebay item (run single - όχι custom) και καθάρισες. νομίζω χωρίς μετατροπές.

Τώρα γενικά το πως γίνεται η όλη φάση.
* Καταρχήν χρησιμοποιείς (και για τον πάτο και για τις σφήνες) EVA σκληρού τύπου δηλ high density.
* ξεκινάς με ένα ουδέτερο πάτο (χωρίς προσθήκες) όσο πιο κοντά στο πόδι σου.
* βαζεις τον πάτο στο πάτωμα και πατάς ένα πόδι την φορά
* το άλλο πόδι ελαφρώς αιωρεται
* κοιτάς να έχεις την μέγιστη σταθερότητα
* εστω εχεις π.χ. το δεξί πόδι
* αν γέρνεις δεξιά τότε αφαιρείς απο την δύναμη της σφηνας, δηλ την τραβας έξω
* αν γέρνεις αριστερα τότε σπρώχνεις την σφήνα προς τα μέσα
* εκει που έχεις το άριστο αποτέλεσμα - κολάς την σφήνα κάτω απο την σόλα

φωτο θα στείλω σύντομα, όλο το λέω και πάντα μου τυχαίνει κάτι.
* προσθέτεις-αφαιρείς σφήνες
thesalos Posted - 18/04/2019 : 15:10:41
δηλαδη εχεις 8 χιλ υψος συν την καμπυλη για να γινεται ομαλη ολη η κατασκευη,και τα τοποθετεις στο παπουτσι σιγα-σιγα προσαρμοζεις βλεπωνας που πεφτει η καμαρα
thesalos Posted - 18/04/2019 : 14:59:18
παιδια εγω δεν εχω φορεσει ποτε πατους.με ενδιαφερει το να ασχοληθω μονος μου ,και ασ κανω "πατατα"

1.το πρωτο βημα απο οτι ειδα ειναι να βρω πατους για να τους χρησιμοποιησω σαν βαση αν καταλαβα καλα
2.οι πατοι να εχουν κλιση στην καμαρα και μετα σιγα-σιγα βαζω προσθετικα και δοκιμαζω για να δω και την αισθηση που εχω στο παπουτσι

το πατημα μου ειναι ουδετερο ,απλα θελω να βαλω μια ελαφρυ στηριξη στην καμαρα.
ναι οι φορμοτικσ μπαινουν στο φουρνο απο οτι ειδα -μετα τις φορας για λιγο -και αποκτουν το σχημα καθωσ γραφει το σαιτ
τωρα πατοι χωρις κλιση στην καμαρα δεν ξερω αν θα μπορεσω να προσαρμοσω τα προσθετα για να κραταει η καμαρα

εχετε κατα νου κανα πατο απο ελληνικη αγορα??
panixgr Posted - 16/04/2019 : 12:03:28
Σημερα έκανα ένα 6άρι με τα νεα wave rider 21 και τους ΔΙΚΟΥΣ μου πάτους, τους οποίους χθές άλλαξα λίγο , δηλαδή άμβλυνα τα σημεία όπου υπήρχαν αιχμές και ανωμαλίες. KEINE PROBLEM!!! Με ανησυχούσε το οτι τα νέα wave rider είναι κατα τι πιο ψηλά (drop) απο τα παλιά (λόγω παλαιότητας των παλιών φαντάζομαι) αλλά όλα οκ. Χωρια που άρχισα να κάνω και χρόνους (για τα δικά μου standards : 1χλμ χαλαρά και μετά τα 5 χλμ σε 28 mins. Χρονια είχα να πάω τόσο γρήγορα (τενοντίτιδες, πελματιαίες, άκανθες, κτλ). Σε ίσιωμα και χάνοντας κανα 2 κιλάκια θα το πάω και παρακάτω.

Οπότε όπως λέει και ο φίλος Gargadua, η λύση είναι φτιάχνουμε μόνοι μας τους πάτους μας.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000