Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Είναι ρίσκο;

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
minus_gr Δημοσιευτηκε - 15/05/2019 : 16:43:56
Χαιρετώ το forum. Εχω έναν προβληματισμό σχετικά με το Μαραθώνιο (τον Αυθεντικό τον Νοέμβριο)

Τα δεδομένα είναι:

-33 χρονών, 1.74, 70kg, 12,5% Λίπος
- ~1700Kcal/μέρα ~ 35-55-10 Π-Υ-Λ %
-15 km/εβδομάδα (3χ5km @ 6min/km). Από 05/2017 εώς σήμερα.
- 4 φορές το 2019 έχω κάνει 10κμ στα 55-58min. Δεν με κούρασε.
- 3 φορές/εβδομάδα γυμναστήριο εώς σήμερα.

- Καμία τεχνική στο πως τρέχω. Για την ακρίβεια δεν αισθάνομαι οτι τρέχω. Έχω ενα ρυθμό που έχω συνηθίσει και πηγαίνω γιατί απλά μ αρέσει.

-Καμια τακτική στις προπονήσεις πλήν 5-6 προπονήσεις κάθε Νοέμβριο πρίν τρέξω τα 5km.

Ζητούμενα:

-Πάντα ήθελα να τρέξω τον κανονικό μαραθώνιο.
-Προχτές πήρα αποτελέσματα από γενική αίματος και καρδιολόγο και είμαι οκ.

Το ερώτημα είναι:

παραείναι νωρίς για μαραθώνιο? Να μην ξεκινήσω κάν προετοιμασία? Γιατί ρώτησα για προετοιμασία και μου είπαν τι να περιμένω. Οτι πρέπει να κόψω γυμναστήριο, οτι γενικά θα είναι διάστημα τουλάχιστον 4 μηνών αφου είμαι τελειώς αρχάριος κτλ.

Όσο και να θέλω να τρέξω προσωπικά το βλέπω ως και αλαζονικό το να το σκέφτομαι τόσο σύντομα. Αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας.

Καλώς σας βρήκα και συγνώμη για το σεντόντι.
Ακης.

Power is nothing without control.
9   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
akira Posted - 17/05/2019 : 07:58:12
θα προτεινα να παρεις το παρακατω βιλιο και να ακολουθησεις το προγραμμα του μαραθωνιου για αρχαριους αλλα και τις συμβουλες που δινει. Περυσι εκανα το προγραμμα για τους προχωρημενους και εκανα τον καλυτερο χρονο μου στον μαραθωνιο της αθηνας

https://sportbook.gr/proion/fernontas-konta-tis-megales-apostase/

Τα λεμε στο τερματισμο
dpkouk Posted - 17/05/2019 : 04:30:11
quote:
Originally posted by Rigelian

Γράψου και κατέβα φέτος στον Αυθεντικό.
Βρες την ισορροπία μεταξύ σεβασμού και φόβου και μεταξύ αυτοπεποίηθησης και αλαζονείας και με το καλό στο Καλλιμάρμαρο!


ρε συντρεχταρε πανω που θα αρχιζα να γραφω περιπου τα ιδια, διαβασα τι λες...

οπως τα λεει ο ριγκο...ζηστο με σεβασμο ακη! ή πας αργα κ μετα κοβεις, οπως λεω εγω

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
alcool Posted - 16/05/2019 : 17:43:34
Αφού είσαι υγιής (και η βάση σου είναι μια χαρά) να γραφτείς φέτος. Αφού συμβουλευτείς το δάσκαλο: https://www.halhigdon.com/
Να ακολουθήσεις ευλαβικά το πρόγραμμά του για τους αρχάριους στο μαραθώνιο. κ θα σε πάει χεράκι χεράκι στον τερματισμό. όπως έκανε με εκατομμύρια πριν από εσένα κι εμένα.
Rigelian Posted - 16/05/2019 : 14:55:36
Γράψου και κατέβα φέτος στον Αυθεντικό.
Βρες την ισορροπία μεταξύ σεβασμού και φόβου και μεταξύ αυτοπεποίηθησης και αλαζονείας και με το καλό στο Καλλιμάρμαρο!
avatos Posted - 16/05/2019 : 12:20:10
http://www.runningnews.gr/item.php?id=2788
minus_gr Posted - 16/05/2019 : 09:23:01
Καλημέρα.

Εννοείται αν μπορούσα να διαλέξω θα διάλεγα να κατέβω από φέτος κιόλας. Όμως σέβομαι την έννοια του μαραθωνίου και ξέρω ο ίδιος οτι ξεκινάω από μηδενική βάση (15km τη βδομάδα έτσι όπως τα κάνω δεν είναι καν προπόνηση) και γι αυτό προβληματίζομαι. Συμμετοχή μου έχουν προτείνει -και πρέπει να απαντήσω σύντομα- εξ ού και το ερώτημα.

Αν και δεν μ αρέσει να μην παλεύω ετσι όπως τα βλέπω δεν έχω δώσει τίποτα και σκέφτομαι κάτι τόσο μεγάλο. Δεν μπαίζουν αυτά στο τρέξιμο. Καλύτερα να κάνω αυτά που προτείνατα φέτος και να πάω για το 2020.


Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ακης

Power is nothing without control.
Hermes Posted - 16/05/2019 : 08:06:06
καλημέρα minus-gr.
Έχεις κάποιο υπόβαθρο, θα πρέπει ωστόσο να μπεις σε μια λογική εισαγωγής στις μεγάλες αποστάσεις αυξάνοντας σιγά και προοδευτικά τον εβδομαδιαίο όγκο χιλιομέτρων και δουλεύοντας στη λογική του περιβόητου (φαντάζομαι) long run...
αν θέλεις γνώμη, θα μπορούσες να σκαρώσεις ένα πλάνο 15 μηνών που θα σε οδηγούσε σταδιακά στο να βγάλεις αρκετά άνετα το μαραθώνιο του 2020.
Να ξέρεις, επί τούτου βασική προετοιμασία για μαραθώνιο είναι 11 έως 13 εβδομάδες. Όλο το υπόλοιπο είναι προπόνηση βάσης, η οποία είναι απαραίτητη ωστόσο.

Αν θέλεις σωνει και καλά να κατέβεις φέτος, δες αν υπάρχουν ακόμα συμμετοχές ωστόσο, ή βρες πότε κάνουν ομαδικές οι σύλλογοι δρομέων για΄τί εξαντλούνται οι συμμετοχές απίστευτα γρήγορα (Δεν το έχω παρακολουθήσει τι έχει γίνει φέτος γιατί δεν θα κατέβω)
Deorum Posted - 15/05/2019 : 17:59:27
Ρίσκο σίγουρα δεν είναι, για να απαντήσουμε στο κύριο ερώτημά σου.
Εξάλλου είσαι (ακούγεσαι) δραστήριος αθλητικά, και όχι κάποιος που σηκώνεται πρώτη φορά από τον καναπέ του.

Το τρέξιμο βέβαια είναι αρκετά διαφορετικό από το γυμναστήριο, αλλά δεν παύει να υπάρχει ένα καλό υπόβαθρο.

Εννοείται πως αν το αποφασίσεις, στο ενδιάμεσο και σταδιακά θα βάλεις και 2-3 αγώνες ενδιάμεσα μικρότερης απόστασης (10ρια-20ριά-30ριά) ως προετοιμασία, κυρίως για να δεις που βρίσκεσαι, και βάσει αυτών να θέσεις και έναν αξιόλογο στόχο τερματισμού στον Μαραθώνιο.
Πχ αν κάνεις τον ημιμαραθώνιο σε 1.50', θα μπορείς να βάλεις τον Μαραθώνιο κοντά στο 4ώρο.
Deorum Posted - 15/05/2019 : 17:54:15
quote:
Originally posted by minus_gr

Χαιρετώ το forum. Εχω έναν προβληματισμό σχετικά με το Μαραθώνιο (τον Αυθεντικό τον Νοέμβριο)

Τα δεδομένα είναι:

-33 χρονών, 1.74, 70kg, 12,5% Λίπος
- ~1700Kcal/μέρα ~ 35-55-10 Π-Υ-Λ %
-15 km/εβδομάδα (3χ5km @ 6min/km). Από 05/2017 εώς σήμερα.
- 4 φορές το 2019 έχω κάνει 10κμ στα 55-58min. Δεν με κούρασε.
- 3 φορές/εβδομάδα γυμναστήριο εώς σήμερα.

- Καμία τεχνική στο πως τρέχω. Για την ακρίβεια δεν αισθάνομαι οτι τρέχω. Έχω ενα ρυθμό που έχω συνηθίσει και πηγαίνω γιατί απλά μ αρέσει.

-Καμια τακτική στις προπονήσεις πλήν 5-6 προπονήσεις κάθε Νοέμβριο πρίν τρέξω τα 5km.

Ζητούμενα:

-Πάντα ήθελα να τρέξω τον κανονικό μαραθώνιο.
-Προχτές πήρα αποτελέσματα από γενική αίματος και καρδιολόγο και είμαι οκ.

Το ερώτημα είναι:

παραείναι νωρίς για μαραθώνιο? Να μην ξεκινήσω κάν προετοιμασία? Γιατί ρώτησα για προετοιμασία και μου είπαν τι να περιμένω. Οτι πρέπει να κόψω γυμναστήριο, οτι γενικά θα είναι διάστημα τουλάχιστον 4 μηνών αφου είμαι τελειώς αρχάριος κτλ.

Όσο και να θέλω να τρέξω προσωπικά το βλέπω ως και αλαζονικό το να το σκέφτομαι τόσο σύντομα. Αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας.

Καλώς σας βρήκα και συγνώμη για το σεντόντι.
Ακης.

Power is nothing without control.



Δεν είναι τραγικά νωρίς.

4 μήνες είναι το συνήθες πρόγραμμα μαραθωνίων, αν σιγά σιγά, αντί για 3*5χλμ την εβδομάδα, βάλεις σφήνα και ένα 10άρι από τώρα (δλδ 6 μήνες νωρίτερα), μόνο καλό θα κάνει και σίγουρα δεν θα σε κουράσει. 25-30χλμ την εβδομάδα σε χαλαρό ρυθμό δεν σε χρεώνουν.

Τον ρυθμό άστον, μείνε εκεί που νιώθεις άνετα.

Γυμναστήριο κτλ, ούτε πάλι χρειάζεται να τα κόψεις. Άντε ίσως τον τελευταίο μήνα μόνο.
Γενικά εφόσον ο στόχος σου είναι ένας υγιής και άνετος τερματισμός, είσαι κομπλέ. Απλά πρέπει να σιγά σιγά να φορτώνεις χιλιόμετρα. Αλλιώς θα ταλαιπωρηθείς. Προοδευτικά να έχεις φτάσει να κάνεις ένα μήνα πριν περίπου, ένα 30άρι. Αν κάθε 2 εβδομάδες τα 10χλμ που σου είπα τα αυξάνεις κατά 2χλμ... βγαίνει.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000