Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 ποδηλατικες προπονησεις

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
iara Δημοσιευτηκε - 05/06/2019 : 12:58:57
αν συνδυαζεται τρεξιμο και ποδηλατο πειτε τις εντυπωσεις σας, κατα ποσο βοηθαει το ποδηλατο εναν δρομεα να βελτιωθει
9   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
gargadua Posted - 07/06/2019 : 15:48:25
30 χλμ/ω πολλά δεν είναι για να συγκριθούν με ρυθμό 06:00; Νομίζω είναι αρκετά πιο κάτω το ποδήλατο.


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
RiffRaff Posted - 06/06/2019 : 09:46:55
quote:
Originally posted by iara

δεν ξερω αν υπαρχει απαντηση αλλα πως θα ηταν η συσχετιση αυτη χιλιομετρικα η χρονικα (τρεξιμο-ποδηλατο )



Με βάση τη δική μου εμπειρία, μία ώρα ήπιο τρέξιμο στο 6:00 (10k) ισούται με μία ώρα χαλαρό ποδήλατο στα 30 km/h (30k). Όσο ανεβαίνει ο ρυθμός (ή και η διάρκεια), τόσο ο συγκεκριμένος συσχετισμένος γίνεται biased προς την πλευρά του αθλήματος που είναι κανείς πιο προπονημένος, αλλά ό,τι και να πούμε για "αναλογίες" θάναι νάχαμε να λέγαμε...

--------------------------
Run-time Error
konkarien Posted - 06/06/2019 : 08:47:21
quote:
Originally posted by iara

δεν ξερω αν υπαρχει απαντηση αλλα πως θα ηταν η συσχετιση αυτη χιλιομετρικα η χρονικα (τρεξιμο-ποδηλατο )




1/3 ;



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ
iara Posted - 06/06/2019 : 08:38:08
δεν ξερω αν υπαρχει απαντηση αλλα πως θα ηταν η συσχετιση αυτη χιλιομετρικα η χρονικα (τρεξιμο-ποδηλατο )
gargadua Posted - 05/06/2019 : 22:29:01
Δεν θεωρώ το ποδήλατο υποδυέστερο του τρεξίματος, περισσότερο είναι η ιδέα(ή εμμονή σε συγκεκριμένο είδος γύμνασης) παρά κάτι άλλο. Η ποδηλασία είναι πολύ καλή αν έχεις μπουχτήσει το τρέξιμο ή αν υπάρχει κάποιος τραυματισμός(πχ μετατάρσια, τένοντες, γόνατα κλπ). Δεν γυμνάζεσαι λιγότερο ούτε χάνεις κάποια εξειδικευμένη προπόνηση πχ διαλυτικούλα. Μπορείς εξίσου καλά να την κάνεις. Σαφώς η ποδηλασία σαν διάρκεια πρέπει να είναι μεγαλύτερη από το τρέξιμο αλλά δεν είμαι σίγουρος πόσο.
Έχω περάσει και από το βάρεμα της κούρσας αλλά θεώρησα απαράδεκτη την όλη φάση και τώρα τριγυρνώ με ένα ατσάλινο κουρσάκι(ταχύτητες στον κορμό) και ίσιο τιμόνι. Είμαι πολύ ευχαριστημένος ενώ το ατσαλάκι μου δεν υστερεί τόσο πολύ πια(αναλόγως προσδοκιών) των ακριβότερων μοντέλων.
Για το αν βοηθάει η ποδηλασία στην βελτίωση δεν γνωρίζω γιατί δεν προπονούμαι συστηματικά με γνώμονα τις καλύτερες επιδόσεις. Όμως γιατί να μην βοηθάει, πόδια γυμνάζει και κοιλιακούς!
Στην ποδηλασία είναι πολύ ακριβή η εξειδίκευση, η απλή ποδηλασία είναι απλά απόλαυση τόση όση και το τρέξιμο. Το μόνο που δεν μ΄αρέσει είναι ότι είναι χρονοβόρα σε σύγκριση με το τρέξιμο.


Morcheeba, "Rome wasn't built in a day".
https://www.youtube.com/watch?v=FLGJXbl6g8o


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
giannis1970 Posted - 05/06/2019 : 22:09:17
εχει μια μαγεια η ποδηλασια αυτη η γρηγορη εναλλαγη παραστασεων αλλα κ σαν προπονηση μετα απο καποια χλμ την 'ακους' κανονικα ,παιρνουν φωτια τα ποδια
RiffRaff Posted - 05/06/2019 : 15:09:55
Να συμπληρώσω, βέβαια, ότι εμένα μου αρέσει το ποδήλατο ως concept και προπονητικά και δραστηριότητα αναψυχής, οπότε η χρήση του προ χονδροπάθειας γινόταν αβίαστα. Τώρα, για κάποιον die hard δρομέα δεν ξέρω, αλλά πχ αν είναι να κλειστείς στο gym για το χιψι λόγο και βαριέσαι εξίσου το διάδρομο, μπορείς να δοκιμάσεις και το στατικό. Ή μία Κυριακή εκτός αγωνιστικής περιόδου, αν έχει κανείς ποδήλατο μπορεί να το καβαλήσει και να πάει μια βόλτα στη φύση.

--------------------------
Run-time Error
RiffRaff Posted - 05/06/2019 : 15:05:24
Εγώ, απτην πλευρά μου, είμαι φαν τόσο της μετακίνησης με ποδήλατο όσο και της προπόνησης σε αυτό. Ο γενικός κανόνας είναι πως με πεταλάρισμα σε αυξημένο rpm (>90) δουλεύεις κυρίως (σ)το καρδιοαναπνευστικό (αν φοράς ζώνη παλμών θα το καταλάβεις), ενώ σε χαμηλότερες τιμές αυτού του μεγέθους με παράλληλη αύξηση της σκάλας παίζεις περισσότερο σε δύναμη.
Η δική μου εμπειρία λέει πως η συστηματική χρήση του ποδηλάτου με την πρώτη από τις παραπάνω προσεγγίσεις με βοήθησε να γίνω πιο γρήγορος δρομέας, αλλά αυτό μπορεί να είναι και σχετικά αυθαίρετο γιατί ούτως ή άλλως με την προπόνηση γίνεσαι καλύτερος.
Θέλει λίγο προσοχή η θέση, να υπάρχει σωστή στάση στο σώμα γιατί μπορεί να φθείρεις μέση ή/και γόνατα. Αν έχεις πρόσβαση σε ξαπλωτό στατικό είναι ίσως καλύτερη περίπτωση.


--------------------------
Run-time Error
Hermes Posted - 05/06/2019 : 14:10:36
κατά καιρούς έχω προσπαθήσει να το κάνω, προσωπικά δεν μου έχει κάτσει...
τελευταία φορά (3μήνες το κράτησα) δοκίμασα να παίξω σε στατικό ποδήλατο μικρές προπονήσεις σε διάρκεια αλλά με πολύ γρήγορο cadence.

Η δική μου "μαρτυρία" είναι αρνητική, δεν μπορεί να αναιρεί, ωστόσο, τη γενική άποψη ότι η ποδηλασία είναι ένα καλό side για δρομείς σε περιόδους off season

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000