Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 επιλογή παπουτσι για Forefoot Running

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Krals Δημοσιευτηκε - 07/06/2019 : 10:22:14
Καλημέρα σε όλους.
Εδω και λίγο καιρό εχω μπεί στο τρυπάκι και δοκιμάζω το Forefoot Running και για να ειμια ειλικρινής με έχει βολέψει πάρα πολύ.
Υπάρχουν παπούτσια που ενδείκνυνται για Forefoot Running ή μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει αυτα που έχει ήδη για τρέξιμο?
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
trexantiris Posted - 02/07/2019 : 14:24:41
quote:
Originally posted by gargadua

Ξυπόλητος με καλτσούλες(ή μη) στο γκαζόν του γηπέδου. Το πόδι σου υποχρεωτικά χτυπάει εμπρός, βαριά βαριά στη μέση της πατούσας. Φτέρνα αποκλείεται γιατί θα τραντάζεται το σώμα ολόκληρο. Μικρά κομμάτια 2-3 φορές την βδομάδα(όσο αντέχει το πόδι) και θα δεις μετά από εύλογο διάσυτημα ότι παπούτσι και να φοράς η πατούσα θα πηγαίνει μόνη της εμπρός.
Και ούτε με drop, drip, drap θα ασχοληθείς. Το πόδι θα πρέπει να οδηγεί το παπούτσι και όχι το αντίθετο. Μην περιμένεις το παπούτσι να σε μάθει.
Προσοχή ευαισθησία πιθανόν να παρουσιάσουν και τα μετατάρσια.
Αν η παραπάνω μέθοδος θεωρείται ακραία δοκίμασε με σανδαλάκια δερμάτινα από το Μοναστηράκι.

Μανώλη
κρύβεις και δεν μοιράζεσαι την ανυπόδητη γνώση εύγε!!!!!!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




Αυτό είναι από τις πιο βασικές κουβέντες Βασίλη!!!

Πάντως δεν κρύβω κάτι απλά δεν γράφω και τόσο συχνά στο φόρουμ (όπως θα έχεις παρατηρήσει φαντάζομαι ). Πάντως στη θεματική που είχε ανοίξει στο – μακρινό – παρελθόν για το barefoot τρέξιμο, έχουν γραφτεί κάμποσα από όλους μας και φυσικά και από μένα!


Free your feet...free your senses!
trexantiris Posted - 02/07/2019 : 14:15:56
quote:
Originally posted by Delazaren

@trexantiris ευχαριστούμε για της πληροφορίες πολύ χρήσιμες.

Έχει εδώ και 1.5 χρόνια περίπου που προσπάθησα στα αργά και μέσης έντασης κομμάτια να πατάω περισσότερο μπροστά, το έκανα κάπως ήμι-συνειδητά. Οι προσαρμογές με χτύπησαν στις γάμπες, στους αχίλλειους, στις φτέρνες και στα πέλματα (κάπως με αυτή τη σειρά). Πλέον τα περισσότερα θέματα έχουν φύγει αλλά ταλαιπωρήθηκα αρκετά. Γενικώς θέλει χαμηλό (~4mm) drop για κάτι τέτοιο αλλά ανάλογα με το σωματότυπο ίσως να απαιτείται κάποια καλή απορροφητικότητα στη περιοχή της μύτης του παπουτσιού.

Σχετικά με το zoom fly μπορεί να έχουν 10mm drop αλλά επειδή δεν είναι συμβατικής γεωμετρίας (είναι "fore-shoe" rocker) πρακτικά συμπεριφέρεται όπως ένα παπούτσι με χαμηλό drop αρκεί να έχεις το απαραίτητο στύλ ή ταχύτητα. :-)



Επειδή είχα συνειδητοποιήσει ότι τα παπούτσια βάζουν πολλούς περιορισμούς στις προσαρμογές που χρειάζονται για το forefoot πάτημα (εκτός και αν μιλάμε για απόλυτα μίνιμαλ λύσεις όπως τα Vibram Five Fingers, Evo, κάποια Merrel ή ειδικές κάλτσες), είχα αφοσιωθεί στο ξυπόλητο στην αρχή θεωρώντας το ως το καλύτερο εργαλείο εκπαίδευσης για το forefoot πάτημα. Κάτι που επιβεβαιώθηκε και μάλιστα με βοήθησε πολύ στο να μην «υπερβάλλω» γιατί πολύ γρήγορα μου έδειχνε πιασίματα και ενοχλήσεις (ειδικά στα πέλματα) που έπρεπε να τις σέβομαι και να μειώνω τα χιλιόμετρα & εντάσεις ανάλογα! Και επειδή βέβαια δεν είχα συνέχεια πρόσβαση σε «καθαρές/ασφαλείς» επιφάνειες όπως ταρτάν και διάδρομο, είχα φτιάξει τις δικές μου «ειδικές» κάλτσες αλλά είχα προβεί και στην αγορά των VFF (Vibram Five Fingers) για να μπορώ να τρέχω ακόμα και σε ταλαιπωρημένη άσφαλτο με άνεση.

Τώρα βέβαια έχω τα άπειρα – διαφορετικά – παπούτσια στο οπλοστάσιό μου (για βουνό και άσφαλτο) αλλά πλέον ότι και παπούτσι και να φορέσω θα το «οδηγήσω» σε forefoot πάτημα.

Αυτό που κατάλαβα όλα αυτά τα χρόνια που τρέχω συστηματικά ανυπόδητος είναι το πέλμα δεν χρειάζεται τόσο την απορροφητικότητα όσο τις κατάλληλες προσαρμογές (ενδυνάμωση) που επιτυγχάνεται μέσα από συστηματική προσπάθεια. Όσο αφορά το σωματότυπο όταν ξεκίνησα τις προσαρμογές πλησίαζα τα 100 κιλά, 20 – τουλάχιστον – κιλά βαρύτερος από ότι κυμαίνομαι τώρα! Μάλιστα όσο βαρύτερος είναι κάποιος (άσχετα με το ύψος του), τόσο πιο πολλά έχει να κερδίσει από τη μεγαλύτερη αποσβεστικότητα που θα του χαρίσει το forefoot πάτημα!


Free your feet...free your senses!
trexantiris Posted - 02/07/2019 : 14:01:29
quote:
Originally posted by LEOPSOMO

Φοβερό παπούτσι! Πολύ ελαφριά αίσθηση, άπλετος χώρος στα δάχτυλα. Προπονήσεις - αγώνες τα πάντα όλα.
Όσο προσγειώνεσαι μπροστά λειτουργεί τέλεια. Όταν επέλθει κούραση και αρχίζει να συμμετέχει η φτέρνα στην προσγείωση αρχίζουν τα δύσκολα για το παπούτσι.
Αν συμβαίνει κάτι απο τα παραπάνω στα long σου μπορείνα να κοιτάξεις τα torin.



Δεν έχω τα racer αλλά το «βασικό» μοντέλο escalante. Τα racer είναι λίγο ελαφρύτερα με καλύτερη διαπνοή και λίγο πιο «σφιχτό» υλικό στη μεσόσολα. Τα Escalante πάντως τα έχω ΕΡΩΤΕΥΤΕΙ!!! Το μηδενικό drop όντως κάνει διαφορά (σε σχέση με τα 4mm που συνήθως χρησιμοποιούσα σε παπούτσια μέχρι πρότινος) ενώ η εξαιρετική ευρυχωρία που προσφέρουν στα δάκτυλα είναι ιδιαίτερα χρήσιμη σε πολύ μεγάλες αποστάσεις!

Δοκιμασμένα ήδη σε δύο 24ώρα και αποτελούν πλέον το καλύτερο υπόδημα που έχω ποτέ φορέσει σε υπεραποστάσεις ασφάλτου (τουλάχιστον για τα δικά μου «μινιμαλιστικά» γούστα που έχω βγάλει 100άρι ασφάλτου με σανδάλια και Μαραθώνιο ξυπόλητος).

Όσο αφορά την κούραση που όντως μπορεί να επέλθει με τα πολλά χιλιόμετρα, είναι και θέμα προσαρμογών. Για μένα τα Escalante έχουν όλο το cushioning που χρειάζομαι ακόμα και για τις μεγαλύτερες αποστάσεις!

Free your feet...free your senses!
Delazaren Posted - 29/06/2019 : 10:45:40
@trexantiris ευχαριστούμε για της πληροφορίες πολύ χρήσιμες.

Έχει εδώ και 1.5 χρόνια περίπου που προσπάθησα στα αργά και μέσης έντασης κομμάτια να πατάω περισσότερο μπροστά, το έκανα κάπως ήμι-συνειδητά. Οι προσαρμογές με χτύπησαν στις γάμπες, στους αχίλλειους, στις φτέρνες και στα πέλματα (κάπως με αυτή τη σειρά). Πλέον τα περισσότερα θέματα έχουν φύγει αλλά ταλαιπωρήθηκα αρκετά. Γενικώς θέλει χαμηλό (~4mm) drop για κάτι τέτοιο αλλά ανάλογα με το σωματότυπο ίσως να απαιτείται κάποια καλή απορροφητικότητα στη περιοχή της μύτης του παπουτσιού.

Σχετικά με το zoom fly μπορεί να έχουν 10mm drop αλλά επειδή δεν είναι συμβατικής γεωμετρίας (είναι "fore-shoe" rocker) πρακτικά συμπεριφέρεται όπως ένα παπούτσι με χαμηλό drop αρκεί να έχεις το απαραίτητο στύλ ή ταχύτητα. :-)
santinistas Posted - 27/06/2019 : 17:35:30
quote:
Originally posted by LEOPSOMO

Τι να πω... κρίμα!

Καλές προπονήσεις, άντε και ξυπόλυτοι μια μέρα!

:))



οντως κριμα...να σαι καλα!
LEOPSOMO Posted - 27/06/2019 : 17:01:17
Τι να πω... κρίμα!

Καλές προπονήσεις, άντε και ξυπόλυτοι μια μέρα!

:))
santinistas Posted - 27/06/2019 : 15:04:46
quote:
Originally posted by LEOPSOMO

Φοβερό παπούτσι! Πολύ ελαφριά αίσθηση, άπλετος χώρος στα δάχτυλα. Προπονήσεις - αγώνες τα πάντα όλα.
Όσο προσγειώνεσαι μπροστά λειτουργεί τέλεια. Όταν επέλθει κούραση και αρχίζει να συμμετέχει η φτέρνα στην προσγείωση αρχίζουν τα δύσκολα για το παπούτσι.
Αν συμβαίνει κάτι απο τα παραπάνω στα long σου μπορείνα να κοιτάξεις τα torin.



σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.

μολις τα παρελαβα αλλα και παλι εγινε το κλασικο ''τρυκ'' που γινετε συνηθως στα altra....
11 usa, και ενω στο one 3.0 και στο torin ειμαι κλασικος 11αρης στο duo και στα escalante ειμαι 10,5.....
με τα duo την πατησα και μετα απο 2 φορες τα εβαλα πωλητηριο ενω ειναι ολοκαινουργια....
δυστυχως τα escalante πανε για επιστροφη,μιας και δεν υπαρχει 10,5...μου ειναι οριακα μεγαλα και δεν θα ρισκαρω...και ειναι οντως απιστευτη ΠΑΠΟΥΤΣΑΡΑ!!!!!!
LEOPSOMO Posted - 27/06/2019 : 11:45:02
Φοβερό παπούτσι! Πολύ ελαφριά αίσθηση, άπλετος χώρος στα δάχτυλα. Προπονήσεις - αγώνες τα πάντα όλα.
Όσο προσγειώνεσαι μπροστά λειτουργεί τέλεια. Όταν επέλθει κούραση και αρχίζει να συμμετέχει η φτέρνα στην προσγείωση αρχίζουν τα δύσκολα για το παπούτσι.
Αν συμβαίνει κάτι απο τα παραπάνω στα long σου μπορείνα να κοιτάξεις τα torin.
santinistas Posted - 26/06/2019 : 19:28:26
Trexantiris τι γνώμη έχεις για τα altra escalante racer;
τρέχω ήδη 8 μήνες με 0 drop,σε ελεύθερα τρεξίματα και σε tempo αλλά φοβάμαι να τα τρέξω σε long run ακομη.
yianclout Posted - 24/06/2019 : 17:46:13
Στα 6άρια μου το κατάφερα σχεδόν με 4mm drop,παραπάνω χιλιόμετρα δεν μπορώ,αλλά από τα 2900 χλμ ,που κάνω κάθε χρόνο,ένα ποσοστό είναι barefoot,γι αυτό έχω μάλλον ελάχιστους τραυματισμούς

ΓΚ
sakis1971 Posted - 23/06/2019 : 18:21:44
Είπα και όπως λέει και στο άρθρο που παρέθεσε ο φίλος makisPapapa το
forefoot running δεν είναι για όλους,είναι για τους γρήγορους δρομείς,επίσης ο KIPCHOGE μια χαρά καταφέρνει το forefoot με τα ΝΙΚΕ vaporfly 4% με 10mm drop.
Πάρ'αυτα ως κάτοχος των ΝΙΚΕ που ανέφερα μπορώ να πω όπως και φίλοι δρομείς που γνωρίζω ότι προσφέρουν μοναδική δρομική εμπειρία.
Η ΝΙΚΕ με τις σόλες σε αυτά τα παπούτσια έχει ανέβει σε επίπεδο που οι άλλες εταιρείες θα αργήσουν να φτάσουν.

https://www.youtube.com/watch?v=iMvoZ5ojow8
όχι πολύ ποδώκης
makisPapapa Posted - 20/06/2019 : 10:23:10
Ένα άρθρο που λέει πολλά !

https://fl.milesplit.com/articles/112223/most-read-article-of-2017-heels-or-toes-what-is-the-best-way-to-run



gargadua Posted - 19/06/2019 : 16:16:02
Ξυπόλητος με καλτσούλες(ή μη) στο γκαζόν του γηπέδου. Το πόδι σου υποχρεωτικά χτυπάει εμπρός, βαριά βαριά στη μέση της πατούσας. Φτέρνα αποκλείεται γιατί θα τραντάζεται το σώμα ολόκληρο. Μικρά κομμάτια 2-3 φορές την βδομάδα(όσο αντέχει το πόδι) και θα δεις μετά από εύλογο διάσυτημα ότι παπούτσι και να φοράς η πατούσα θα πηγαίνει μόνη της εμπρός.
Και ούτε με drop, drip, drap θα ασχοληθείς. Το πόδι θα πρέπει να οδηγεί το παπούτσι και όχι το αντίθετο. Μην περιμένεις το παπούτσι να σε μάθει.
Προσοχή ευαισθησία πιθανόν να παρουσιάσουν και τα μετατάρσια.
Αν η παραπάνω μέθοδος θεωρείται ακραία δοκίμασε με σανδαλάκια δερμάτινα από το Μοναστηράκι.

Μανώλη
κρύβεις και δεν μοιράζεσαι την ανυπόδητη γνώση εύγε!!!!!!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
trexantiris Posted - 19/06/2019 : 16:06:21
quote:
Originally posted by Krals

Mikekan έχεις δίκιο.
Ετρεξα περιπου 2-3 χλμ σε forefoot πρώτη φορά και πιάστηκαν οι γάμπες μου.
Μάλλον πρέπει να μου πει κάποιος έμπειρος πως πρέπει να ξεκινήσω για να μην τραυματιστώ..αν υπάρχει κάποιος εδω μέσα που είναι έμπειρος θα το εκτιμούσα πολύ.
Εγω τρέχω στο γήπεδο Χαλανδρίου,οπότε αν κάποιος γνωρίζει την τεχνική και τρέχει εκεί θα χαρώ να μου δείξει κ να τα πούμε και απο κοντά.



Θα προσπαθήσω να αναφέρω κάποια στοιχεία μέσα από την εμπειρία μου:
- Τρέχω ανυπόδητος (και defacto με forefoot πάτημα) τα τελευταία 8μιση χρόνια.
- Η σειρά με την οποία προσαρμόζεται το πόδι στην αλλαγή αυτή του πατήματος είναι «Γάμπα – Αχίλλειος – Πέλμα». Δηλαδή πρώτα (και σχετικά γρήγορα) θα προσαρμοστούν τα μυϊκά υποσυστήματα που θα υποστηρίξουν το νέο πάτημα, μετά θα ακολουθήσει ο αχίλλειος (και άρα είναι πιο επιρρεπής σε τραυματισμούς) αλλά ο πιο ευαίσθητος κρίκος στην όλη προσαρμογή είναι το ίδιο το πέλμα! Ειδικά αν η αλλαγή του πατήματος συνοδευτεί και από τη χρήση σαφώς πιο μίνιμαλ υποδημάτων που αφήνουν περισσότερες φορτίσεις να «δοκιμάσουν» το πέλμα.
- Χρειάστηκα περίπου 1μιση χρόνο για να ολοκληρωθούν οι προσαρμογές (με συστηματική προσπάθεια) και να μην έχω πια κανένα θέμα με τα πέλματα κλπ. Να μην εμφανίζονται δηλαδή πόνοι (οποιαδήποτε έντασης) στο πέλμα, ενώ γάμπες και αχίλλειοι είχαν πάρει τις προσαρμογές τους πολύ πιο νωρίς. Το καλό είναι ότι εμφανίζεται αυτό που αποκαλώ «πλεόνασμα ισχύος» και παρόλο που στο forefoot/minimal/barefoot τρέξιμο οι φορτίσεις είναι μεγαλύτερες στα υποσυστήματα του πέλματος/γάμπας/αχίλλειου, τα τελευταία γίνονται τόσο (μα τόσο) ανθεκτικά, που τελικά προστατεύονται συνήθως από τραυματισμούς που ενδεχομένως να είχε κάποιος αν χρησιμοποιούσε πιο maximal προστασίας παπούτσια! Αυτός είναι ο λόγος που όταν ολοκληρώνω μια δρομική προσπάθεια υπεραπόστασης, είμαι σε θέση να κάνω με ευκολία «άρση γάμπας» ενώ τα πέλματά μου είναι πάντα φρέσκα και ακμαία, ενώ οι μυς του υπόλοιπου ποδιού μπορεί και να έχουν «εξαϋλωθεί»!
- Απέφυγε παπούτσια με μεγάλο drop (υψομετρική διαφορά μεταξύ μπρος-πίσω τμήματος), το οποίο (drop) αναφέρεται στις προδιαγραφές από τον κατασκευαστή. Τα 4mm να είναι το μέγιστο, ενώ το ιδανικό βέβαια είναι τα 0mm (zero drop), όπως ακριβώς δηλαδή είναι σχεδιασμένο και το πέλμα! Το άσχημο είναι ότι στα 0mm πολύ λίγα μοντέλα θα βρεις! Οι μόνες εταιρίες – που έχω υπόψη – που βγάζουν όλα τα υποδήματά τους με 0mm drop είναι η Altra και η Vibram. Προϊόντα και των δύο αυτών εταιριών μπορείς να βρεις και στον ελληνικό χώρο. Η Vibram (εκτός από κορυφαίες εξώσολες) φτιάχνει και τη δική της σειρά παπουτσιών καθαρά για barefoot-style τρέξιμο. Εξαιρετικά δηλαδή μίνιμαλ υποδημάτων. Από την άλλη η Altra εφοδιάζει με άφθονο cushioning (σόλα δηλαδή) τα πιο πολλά μοντέλα της. Έχει όμως και πιο μίνιμαλ όπως το «Escalante» και το “Vanish-R” (το τελευταίο είναι και το πιο μίνιμαλ της Altra).
- Στα 4mm drop μπορείς να βρεις αρκετά μοντέλα από Saucony, Brooks (όλη η σειρά Pure), Scetchers κοκ.
- Οι προσαρμογές στο νέο πάτημα επιτυγχάνονται πιο εύκολα αν κάνεις «πιο συχνά και από λίγο»! Σε καθημερινή δηλαδή βάση και ανεβάζοντας σιγά-σιγά το χιλιομετρικό όγκο! Και αφού «κατακτήσεις» ένα σεβαστό όγκο χιλιομέτρων (συνεχόμενα ή/και μέσα στην εβδομάδα), τότε μπορείς να αρχίσεις να δοκιμάζεις και σε υψηλότερες ταχύτητες. Ποτέ όμως μην δοκιμάσεις να ανεβάσεις όγκο και ταχύτητα μαζί. Δώσε προτεραιότητα στον όγκο και μετά στην ταχύτητα.

Κάτι τελευταίο. Τρέχω (και) στο γήπεδο Χαλανδρίου. Μπορεί να βρεθούμε κάποια στιγμή (όταν «ακουμπάω» το ταρτάν το πρώτο πράγμα που κάνω είναι να…βγάζω τα παπούτσια μου :Ρ)


Free your feet...free your senses!
trexantiris Posted - 19/06/2019 : 15:09:29
quote:
Originally posted by sakis1971

Τα nike zoom fly και flyknit λόγω της λάμας στη σόλα διευκολύνουν το forefoot περισσότερο από τα hoka clifton τα οποία είναι καλύτερα για midfoot και long runs.
Το forefoot πάτημα είναι δύσκολο ως φόρμα να διατηρηθεί για πολλά χιλιόμετρα >21 λόγω της κόπωσης.

όχι πολύ ποδώκης



Και τα δύο αυτά παπούτσια της Nike (Zoom Fly/Flyknit) έχουν ΠΟΛΥ μεγάλο «drop» (στα 10mm) για να αποτελούν ένα καλό μοντέλο για forefoot πάτημα. Επιπλέον σε όλα τα υποδήματα που έχουν «άφθονη» σόλα (τα συγκεκριμένα μοντέλα κινούνται στα 33mm στο ύψος της φτέρνας, η εμβιομηχανική forefoot δεν «προωθείται» ιδιαίτερα!

Το forefoot όντως θέλει σημαντικό χρόνο προσαρμογής αλλά μόλις πλέον γίνει ο κύριος (η μάλλον ο μοναδικός) τρόπος πατήματος, δεν υπάρχει περιορισμός στο πόσα χιλιόμετρα μπορούν να βγουν!
Ουσιαστικά το αγωνιστικό μου παπούτσι για αποστάσεις ασφάλτου μέχρι και Μαραθώνιο είναι αυτό:

(zero drop, zero support, zero cushioning, 80γρ. παπούτσι, μην ξεχνιόμαστε!)

Ενώ το Σπάρταθλο το έβγαλα εξ’ ολοκλήρου με αυτό:

(zero drop, zero support, 12mm cushioning, 160γρ.)

Στο τέλος του αγώνα ενώ οι τετρακέφαλοι/γλουτιαίοι ήταν παααααάρα πολύ κουρασμένοι, τα πέλματα/γάμπες/αχίλλειοι μου «κλείνανε το μάτι» να πάρουμε τρέχοντας το δρόμο της επιστροφής!


Free your feet...free your senses!

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000