Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Ολική Ρήξη Αχιλλείου τένοντα

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Alice_Cooper Δημοσιευτηκε - 12/08/2019 : 10:15:58
Παιδιά καλησπέρα και σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και τον χώρο!

Βρίσκομαι στα 26 μου χρόνια και πριν 4 μήνες υπεβλήθην σε χειρουργείο για ολική ρήξη αχιλλείου τένοντα. Θα ήθελα τη γνώμη σας αν είναι δυνατό, αντολαμβανόμενος ότι είναι πολύ λεπτό το θέμα.

Συγκεκριμένα, έγινε αρχικά λάθος διάγνωση και τέλος πάντων χειρουργήθηκα μετά από 20 μέρες. Ουσιαστικά, είχα κομμένα τένοντα για 3 βδομάδες και αυτό σίγουρα επιβάρυνε την κατάσταση. Στο δια ταύτα λοιπόν , έγινε το χειρουργείο και περάσε ο πρώτος μήνας με την μπότα (και στις 2 βδομάδες κόπηκαν και τα ράμματα). Παρ'όλα αυτά, πάνω στο τραύμα, σ'ένα ράμμα παρατήρησα ότι έβγαινε καφέ υγρό και γενικά υπήρχε δυσκολία στο να κλείσει το δέρμα και ο γιατρός "άνοιξε" το σημείο εκείνο και έβγαλε ένα περισσευούμενο( ; ) ράμμα. Αν κατάλαβα σωστά, ο οργανισμός δεν απορρόφισε το ράμμα αυτό και έτσι έγινε αυτή η επιπλοκή.

Επειδή κατάγομαι από επαρχία και χειρουργήθηκα σε κεντρικό νοσοκομείο μεγάλης πόλης, μιας και κανένας γιατρός από την πόλη μου δεν ήθελε να με χειρουργήσει, θα ήθελα τη γνώμη σας για την πορεία της αποκατάστασης. Και βέβαια έχω επαφή με τον γιατρό, απλώς θα μ'ενδιέφερνε και μια περαιτέρω απόψη αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία. ( το δέσιμο του τένοντα έγινε με μόσχευμα το οποίο μόσχευμα το πήρε από τον ίδιο τον τένοντα).Στον τέταρτο μήνα που βρίσκομαι(και σε λίγες μέρες μπαίνω στον 5ο), δεν μπορώ να περπατήσω ακόμα στις μύτες και φυσικά ούτε κατά διάνοια να κάνω τζόκινγκ.

Επίσης, εκκρεμεί η στρατιωτική θητεία και δεν ξέρω αν θα μπορούσα να πάρω ακόμα και απαλλαγή μιας και η χειρουργημένη γάμπα είναι μισή από την άλλη

Ζητώ συγγνώμη για ΄την περαιτέρω ανάλυση, θα χαρώ να λάβω τη γνώμη σας
3   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
geopa Posted - 21/08/2019 : 23:01:09
Πρώτα από όλα καλή και γρήγορη ανάρρωση, γενικά καλό θα ήταν να ρώταγες εκ νέου και τον γιατρό που έκανε την επέμβαση άλλη και καποιον φυσικοθεραπευτη.
panixgr Posted - 16/08/2019 : 10:59:42
περαστικά φίλε.
KostasVer Posted - 12/08/2019 : 20:26:26
Αρχικα θα ευχηθω καλη και ταχεια αναρρωση!
Μπορω να σου απαντησω στο κομματι της θητειας.
Ατομα που μου εχουν ερθει με τραυματισμους ή χρόνια προβληματα τα παραπέμπω σε στρ.Νοσοκομεια ωστε να εξετασθουν απο ειδικο και αν χρειαστει να λαβουν αναβολη.
Ευχομαι ολα να πανε καλα και να συνεχισεις τις δραστηριότητες σου οπως και πριν τον τραυματισμό!

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000