Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 Λύκοι - σκυλιά στο τρέξιμο

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
tsunami Δημοσιευτηκε - 18/09/2019 : 15:55:32
Καλησπέρα... Είμαι χρόνια στο τρέξιμο και τρέχω αποστάσεις σε χωριά ορεινά και μη...καποιες φορές μπορεί να συναντήσω σκυλί και τα φοβάμαι και ή μου κόβει το τρέξιμο ή τα προσπερνάω αν είναι ήσυχα. Εδώ στην Θεσσαλία, έκαναν την εμφάνιση τους οι λύκοι... Να πω την αλήθεια με τρομάζει... Πως μπορώ να τα αποφεύγω; ή αν τα συναντήσω λύκους ή άγρια σκυλιά, τι κάνω;
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
ANASTASIOS Posted - 04/11/2019 : 20:09:50
quote:
Originally posted by Deorum

Εχω σκεφτεί την λύση του σπρέι πιπεριού. Νομίζω είναι παράνομο...? Αλλά τι να κάνεις? ή την ζωή του ή την ζωή σου. Προτιμώ την δικιά μου, και μετά ας τρέχω στα δικαστήρια




Καθόλου Γιώργο.Νομιμότατο.

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
Deorum Posted - 31/10/2019 : 22:03:27
Εχω σκεφτεί την λύση του σπρέι πιπεριού. Νομίζω είναι παράνομο...? Αλλά τι να κάνεις? ή την ζωή του ή την ζωή σου. Προτιμώ την δικιά μου, και μετά ας τρέχω στα δικαστήρια
ALEXANDRA Posted - 31/10/2019 : 19:59:11
Τα πράγματα ειναι απλα. Εγω εκανα αυτο που με είχαν συμβουλεύσει οι κάτοικοι του χωριού οταν θα πηγαινα για τρεξιμο.

Εκει που ετρεχα λοιπον ωραια και καλα, εμφανίστηκαν απο το πουθενά 5 σκυλιά. ΠΕΝΤΕ! Λοιπον, σταμάτησα να τρεχω και καθησα κατω. Και δεν κουνιομουν. Με κοίταζαν και γαύγιζαν, γαύγιζαν μεχρι που με βαρέθηκαν. Και με παράτησαν.


(Στο μεταξύ ειχα βγάλει με πολυ διακριτικό τρόπο το κινητό απο την τσεπη και ειχα παρει τηλεφωνο να ‘ρθουν να με μαζέψουν...ευτυχώς με βρήκαν αρτιμελή)
ANASTASIOS Posted - 31/10/2019 : 10:29:58
Ακούγονται πολύ τελεταία ακόμα και μέσα σε χωριά.Ψάχνουν για φαγητό.Πάντως επικίνδυνα δέν είναι(εκτός εάν τραυματιστούν)για τους δρομείς αλλά για τα αυτοκίνητα που μπορεί να τους βγεί ξαφνικά στον δρόμο τους και να μήν προλάβουν να φρενάρουν.

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
PATENTAS Posted - 28/10/2019 : 23:10:18
Βασίλη, άκουσα και στο Πικέρμι και Καλιτεχνούπολη εμφανίστηκε αγριογούρουνο, καθώς και στην Πεντέλη.

Νομίζω φθηνά την γλύτωσες με το αγριογούρουνο.

Άκουσα από ποδηλάτη φίλο μου ότι σε βόλτα στις παρυφές της Πάρνηθας κατά τη διάρκεια ομαδικής βόλτας πέρασε φουριόζικο το αγριογούρουνο κάθετα τον δρόμο λίγα μόνο μέτρα από τον προπορευόμενο ποδηλάτη. Πάγωσαν όλοι και σταμάτησαν αρκετή ώρα για να συνέλθουν.

gargadua Posted - 28/10/2019 : 21:19:43
Χα, χα! Γελάσαμε!
Το έχω ξαναγράψει ότι το τρέξιμο μπορεί να σε κάνει καλύτερο μέσα από τις σκέψεις σου ή να σε βυθίσει στις εμμονές σου. Δεν φαίνεται να συμπαθείς την 1η κατηγορία.

https://www.youtube.com/watch?v=L83weFyULJw
έχει και Νο2.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
ioma Posted - 28/10/2019 : 19:23:54
quote:
Originally posted by gargadua

Είπαμε για σκυλιά, γατιά και λύκους, σειρά έχουν τα αγριογούρουνα!
Χθες το πρωί κατά τις 6 (δεν είχε φέξει ακόμα)βγήκα να κάνω ένα μεγάλο κομμάτι και έξω από την Αλεξ/πολη περίπου 1 χλμ από τα τελευταία σπίτια αντιλαμβάνομαι στην πλευρά μου να κινείται προς εμένα, κάτι μεγάλο γρήγορα. Επειδή ήταν σκοτάδι και άσφαλτος, έχω πάντα πάνω μου 1-2 φωτάκια και βεβαίως φακό στο χέρι. "Σκύλος μεγάλος" σκέφτηκα και γύρισα τον φακό μου προς αυτόν για να τον φωτίσω. Ο κινούμενος όγκος σταμάτησε την πορεία του και πέρασε κάθετα το δρόμο. Τότε ήταν που πάγωσα γιατί βλέποντας το περίγραμμα του αγριογούρουνου και ακούγοντας τον χαρακτηριστικό ήχο των νυχιών του στον δρόμο κατάλαβα ότι δεν ήταν σκύλος! Το συγκεκριμένο σημείο του δρόμου είναι μια μεγάλη ευθεία και τα αυτοκίνητα τρέχουν αρκετά. Σε πιθανή σύγκρουση δεν θα ήθελα να ξέρω τί έγινε:
Κάποιος ορεινός ή κάποιος επαρχιώτης έχει ανάλογη εμπειρία; Επιτίθονται ή φεύγουν; Υπάρχει περίπτωση να βρεθείς τυχαία δίπλα τους ή αντιλαμβάνονται έγκαιρα την παρουσία και φεύγουν;
Σειρά τι έχει άραγε; Ελέφαντες να βλέπουμε στους δρόμους; Ήμαρτον!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.



O kipchoqe το εστειλε γιατι τον αμφισβητησες
gargadua Posted - 28/10/2019 : 15:55:20
Είπαμε για σκυλιά, γατιά και λύκους, σειρά έχουν τα αγριογούρουνα!
Χθες το πρωί κατά τις 6 (δεν είχε φέξει ακόμα)βγήκα να κάνω ένα μεγάλο κομμάτι και έξω από την Αλεξ/πολη περίπου 1 χλμ από τα τελευταία σπίτια αντιλαμβάνομαι στην πλευρά μου να κινείται προς εμένα, κάτι μεγάλο γρήγορα. Επειδή ήταν σκοτάδι και άσφαλτος, έχω πάντα πάνω μου 1-2 φωτάκια και βεβαίως φακό στο χέρι. "Σκύλος μεγάλος" σκέφτηκα και γύρισα τον φακό μου προς αυτόν για να τον φωτίσω. Ο κινούμενος όγκος σταμάτησε την πορεία του και πέρασε κάθετα το δρόμο. Τότε ήταν που πάγωσα γιατί βλέποντας το περίγραμμα του αγριογούρουνου και ακούγοντας τον χαρακτηριστικό ήχο των νυχιών του στον δρόμο κατάλαβα ότι δεν ήταν σκύλος! Το συγκεκριμένο σημείο του δρόμου είναι μια μεγάλη ευθεία και τα αυτοκίνητα τρέχουν αρκετά. Σε πιθανή σύγκρουση δεν θα ήθελα να ξέρω τί έγινε:
Κάποιος ορεινός ή κάποιος επαρχιώτης έχει ανάλογη εμπειρία; Επιτίθονται ή φεύγουν; Υπάρχει περίπτωση να βρεθείς τυχαία δίπλα τους ή αντιλαμβάνονται έγκαιρα την παρουσία και φεύγουν;
Σειρά τι έχει άραγε; Ελέφαντες να βλέπουμε στους δρόμους; Ήμαρτον!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
ANASTASIOS Posted - 24/09/2019 : 19:18:45
λινκ δέν εχω Στέφανε,απλά το βρήκα σε ένα μαγαζί με όπλα κλπ στο κέντρο της Αθήνας.

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
papako Posted - 24/09/2019 : 18:05:18
Τάσο, έχεις κανένα λινκ για το σπρευ;
Δεν τρέχω σε βουνό, από περιέργεια ρωτάω
________
Στέφανος
ANASTASIOS Posted - 24/09/2019 : 16:50:09
Επειδή τρέχω και εγώ συχνά στο βουνό,υπάρχει ένα σπρέυ πιπεριού (που το έχω μαζί μου ) που ενδείκνυται για σκυλιά.Δέν τους κάνει κακό απλά τα απομακρύνει.Είναι μιά καλή λύση.

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.



Υ.Γ Γιώργο,δέν ειναι παράνομο.
Deorum Posted - 22/09/2019 : 23:28:47
Γενικά με τα λίγα που ξέρω οι λύκοι δεν είναι πρόβλημα.

Την ξέρω την είδηση που έγραψε ο φίλος πιο πάνω, αλλά κρατάω επιφυλάξεις. Ο λύκος δεν θα κάτσει να τσαμπουκαλευτεί με άνθρωπο, σε αντίθεση με τον σκύλο... ειδικά τα τσοπανόσκυλα.

Αυτό με τα μπισκοτάκια δεν το είχα σκεφτεί πότε.
Εϊχα σκεφτεί όμως τι καλά που θα ήταν να έχεις μαζί σπρέυ πιπεριού... αλλά είναι νομίζω παράνομα...
ghostdog Posted - 22/09/2019 : 18:26:59
Στην Πάρνηθα πάντως αν και υπάρχουν αρκετά αδέσποτα σε ημιάγρια κατάσταση δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα. Κάνεις πως πιάνεις μια πέτρα ή ένα κλαδί και φεύγουν. Τώρα για λύκους, ελπίζω να βγαίνουν για κυνήγι το βράδυ...Έχω δει πάντως πόδι από ελάφι φαγωμένο στο μονοπάτι για Αη Γιώργη.
tsunami Posted - 21/09/2019 : 08:05:27
Αυτό με τα μπισκότα για τα σκυλιά δεν το ήξερα καθόλου... Μονο να φωνάζεις ήξερα κ να μένεις ήρεμος - ακινητος! Θα το δοκιμάσω την επόμενη φορά που θα συναντήσω κανένα σκυλί στο τρέξιμο. Όσο με τους λύκους σε επαρχιακούς δρόμους τρέχω, λίγο απίθανο να βγουν τόσο μπροστά... Αλλά όσο και να ναι το σκέφτεσαι, τα σκυλιά χαζό αντιμετωπιζονται με αυτά τι κάνεις... Που δεν ξέρω αν τα έχουν αμολήσει ή έτυχε να κατέβουν για τροφή. Εδώ στα τρικαλα, έχουν δει, εγώ προσωπικά ευτυχώς όχι, σε χωριό το οποίο είναι κάμπος και όχι ορεινό. Γενικά θέλει προσοχή αλλά μην μας κόψει κ το χόμπι!
PATENTAS Posted - 20/09/2019 : 14:28:15
Δές τα παρακάτω βίντεο:


https://www.youtube.com/watch?v=qeseVKXD81o

https://www.youtube.com/watch?v=6IuFoxpPNAM

https://www.youtube.com/watch?v=GknXaOVUa1E

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000