Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Ευρύτερος Αθλητισμός
 Το φόρουμ του Στίβου
 Δεκαθλο ερασιτεχνικά;

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Callisthenis Δημοσιευτηκε - 11/11/2019 : 14:57:41
Γεια σας! Είμαι 18 χρονων και θα ηθελα να ασχοληθω με το δεκαθλο. Δεν εχω προηγουμενη εμπειρία στο στιβο αλλα ειμαι σε αρκετα καλη φυσικη κατασταση(εκανα 2 χρονια callisthenics). Η προσέγγισή μου θα ειναι ερασιτεχνική(δεν εχω τις ικανοτητες για αγωνες), σκεφτομουν ισως αργότερα για αγωνες βετερανων. Το πρόβλημα ειναι οτι κανεις απο τους συλλόγους που επικοινωνησα δεν με δεχονται λογω της ηλικιας μου(μου προτειναν μονο fitness προγράμματα για ενηλικους).Ξερετε μηπως καποιο μερος που να δινει την δυνατότητα για ενασχόληση με το δεκαθλο για την περίπτωσή μου;
10   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Callisthenis Posted - 12/11/2019 : 19:06:24
Πάντοτε μου προκαλουσε δεος και επιθυμουσα την ενασχόληση με τα "πολυ-αθλήματα", οπως πενταθλο, δεκαθλο, τριαθλο κτλ. Κατα τη γνωμη μου το δεκαθλο ειναι το πιο πλήρες(και τα αλλα τρομερα παρ'ολα αυτα). Μου αρεσει η καθολικότητά του ως προς την εκγύμναση, η μεγάλη παράδοσή του που ξεκινάει από την αρχαιότητα και η μεγάλη πρόκληση του να ξεπερνάς τα όριά του σώματός σου ενώ περνάς και τόσο ωραία!

Υ.Γ. Το θέμα του χρόνου είναι ένα μικρό πρόβλημα, λόγω της σχολής μου και των διαφόρων υποχρεώσεων, αλλά όπως είχε πει και ο Λεονάρντο ντα Βίντσι:"ο χρόνος πάντα περιμένει όσους τον χρησιμοποιούν"!!
RiffRaff Posted - 12/11/2019 : 16:32:00
Callisthenis, χαίρετε και από την αφεντιά μου.

Νομίζω πως αν μιλάμε για αθλητισμό επιδόσεων, ο Ντιεγκίτο ο Φορλάν τα λέει καλά. Αν μιλάμε απλά για να κάνει κανείς την τάβλα του, δεν το συζητάμε καν! Στα 18 σου κάνεις ό,τι θες και δε λογαριάζεις τίποτα! Go for it!

Απλά, αν επιτρέπεται, μία ερώτηση, που αν και εύλογη δεν έχει θιχτεί ακόμη. Πώς σου ήρθε; Με την έννοια ότι οι ρίψεις, τα άλματα, τα σπριντ και ο δρόμος ημιαντοχής που περιλαμβάνονται στο δέκαθλο είναι αγωνίσματα με εντελώς διαφορετικά χαρακτηριστικά. Απαιτούν εντελώς διαφορετικά skills και τρόπο προπόνησης. Σε αντίθεση, πχ με ένα κλασικό τρίαθλο, το οποίο τέλος πάντων έχει μία κοινή συνισταμένη (και τα τρία αθλήματα είναι αντοχής).

ΥΓ. Ένας μικρός αντίλογος, βέβαια, ως προς το fun που μπορεί κανείς να έχει μέσω μιας τέτοιας ενασχόλησης είναι πως μιλάμε για 10 αθλήματα σε τέσσερις διαφορετικές κατηγορίες. Αυτό θα απαιτήσει αρκετό χρόνο και συνέπεια στην προπόνηση (δύναμη, τεχνική, ιδιοδεκτικότητα, κτλ. x 10). Απτην άλλη, μπορεί on the fly να δεις ότι έχεις κλίση σε κάποιο συγκεκριμένα από αυτά και να περιορίσεις εκεί, αυξάνοντας τις πιθανότητες για καλές επιδόσεις.

--------------------------
Run-time Error
Aroulio Posted - 12/11/2019 : 13:22:33
quote:
Originally posted by Callisthenis

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Όσο για τους συλλόγους που επικοινώνησα, οι προπονητές ειχαν την άποψη του Nikos forlan, πως είναι πολυ αργα για να μαθω 10 αθλήματα. Ωστόσο μου φαίνεται απαράδεκτο να μην υπάρχει ένας τρόπος για να ξεκινησω να ασχολούμαι(δηλ. ειναι ή στα 10 μου ή ποτε;). Ο δεκαθλητης που βγηκε τριτος στο παγκοσμιο της Doha, ο Damian Warner ξεκινησε στιβο στα 19 του. Οπως επισης και ο δικος μας πρωταθλητής Ευρώπης στο δεκαθλο βετερανων, ο Νικος Αρβανιτης. Αυτο που θελω να πω ειναι πως ποτε δεν ειναι αργα να κυνηγει καποιος τα ονειρα του.

Υ.Γ. θα μου αρεσε απιστευτα να παω σε αγωνιστικο τμημα, απλα δεν μπορω ακομα, γι'αυτο κοιτω τα ερασιτεχνικά.



Όπως το πες: κυνήγα τα όνειρα σου και βάλε πολλή ενέργεια σ' αυτό. Κάνε πράγματα κι ας είναι και λανθασμένα. Όσο περνάει ο καιρός μετανιώνουμε για όσα δεν κάναμε κι όχι για τα λάθη μας.
Βάρα κυνήγα τα και μην το βάζεις κάτω όσα εμπόδια κι αν συναντήσεις!!!

Εγώ ανακάλυψα το τρέξιμο στα 40 μου κι ακόμα έχω όνειρα και βάζω νέους στόχους!
papako Posted - 12/11/2019 : 12:54:17
Εγώ ξεκίνησα στα 18 και έφτασα μέχρι την 30δα της Ελλάδας (για ένα αγώνισμα). Άλλες εποχές όμως.

________
Στέφανος
Callisthenis Posted - 12/11/2019 : 11:26:30
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Όσο για τους συλλόγους που επικοινώνησα, οι προπονητές ειχαν την άποψη του Nikos forlan, πως είναι πολυ αργα για να μαθω 10 αθλήματα. Ωστόσο μου φαίνεται απαράδεκτο να μην υπάρχει ένας τρόπος για να ξεκινησω να ασχολούμαι(δηλ. ειναι ή στα 10 μου ή ποτε;). Ο δεκαθλητης που βγηκε τριτος στο παγκοσμιο της Doha, ο Damian Warner ξεκινησε στιβο στα 19 του. Οπως επισης και ο δικος μας πρωταθλητής Ευρώπης στο δεκαθλο βετερανων, ο Νικος Αρβανιτης. Αυτο που θελω να πω ειναι πως ποτε δεν ειναι αργα να κυνηγει καποιος τα ονειρα του.

Υ.Γ. θα μου αρεσε απιστευτα να παω σε αγωνιστικο τμημα, απλα δεν μπορω ακομα, γι'αυτο κοιτω τα ερασιτεχνικά.
Nikos forlan Posted - 12/11/2019 : 09:41:10
Συγγνώμη αλλά κέντε τεράστιο λάθος. Ένας άνθρωπος 18 ετών για να φτάσει το επίπεδο των άλλων 18 αρηδων που ασχολούνται με το άθλημα απο τα 10 θέλει χρόνια, κόπο και δεν αξίζει για κανέναν προπονητή, αν μπορέσει τελικά ποτέ ο αθλούμενος να ακουμπήσει έστω και λίγο το επίπεδο. Πρέπει να είναι τελάεντο, δηλαδή πριν τον αναλάβει ο προπονητής μιας και μιλάμε για στίβο, να έχει κάνει έναν χρόνο που να εμπνέει. Απο το μηδέν στην τεχνική να ζητάς να μάθεις τεχνική απο 10 αθλήματα, είναι πολύ.
papako Posted - 11/11/2019 : 20:07:18
Και μένα μου φαίνεται απίστευτο.
Μήπως τους λες ότι θα ασχοληθείς ερασιτεχνικά;

Αν δεν είσαι Αθήνα ή Θεσσαλονίκη μπορεί οι τοπικοί σύλλογοι να μην έχουν τμήμα δεκάθλου.

________
Στέφανος
Deorum Posted - 11/11/2019 : 19:33:10
quote:
Originally posted by Callisthenis

Ολοι οι προπονητες που εχω μιλησει μου ειπαν οτι ειμαι μεγαλος για κανονικο αθλητισμό. Γι'αυτο ψαχνω καποιο συλλογο(ισως και βετερανων γιατι οχι;) που να με δεχεται για αθλητισμό περα απο fitness. Γνωριζετε καποιο;



Χωρίς αγώνες τι νόημα έχει, ειδικά ένα τέτοιο άθλημα?
Από εκεί και πέρα, ΟΛΟΙ ερασιτεχνικό αθλητισμό κάνουν. Το ότι μια φορά τον χρόνο πάνε ως το ΣΕΦ να συμμετάσχουν στο πανελλήνιο πρωτάθλημα, δεν τους κάνει επαγγελματίες.

Anyway δεν είμαι προπονητής, αλλά σίγουρα δεν είσαι για βετεράνος (ακα <35 ετών). Μπορεί να μην βγεις πρωταθλητής Ελλάδος ή να πας σε ευρωπαικούς αγώνες, αλλά σίγουρα δεν είσαι για βετεράνος.

Ίσως κάποιος μπορεί να σε διαφωτήσει περισσότερο, εκ πρώτης θα έλεγα ψάξε περισσότερο. Πρώτη φορά βλέπω να σε απορίπτει προκαταβολικά σύλλογος.. λόγω ηλικίας, όταν είσαι 18 ετών! Τι να πουν το 90% των δρομέων αντοχής που ανακάλυψαν το τρέξιμο στα 35-40! ?
Callisthenis Posted - 11/11/2019 : 19:03:23
Ολοι οι προπονητες που εχω μιλησει μου ειπαν οτι ειμαι μεγαλος για κανονικο αθλητισμό. Γι'αυτο ψαχνω καποιο συλλογο(ισως και βετερανων γιατι οχι;) που να με δεχεται για αθλητισμό περα απο fitness. Γνωριζετε καποιο;
Deorum Posted - 11/11/2019 : 16:53:03
18 χρονών πας για κανονικό αθλητισμό, όχι για βετεράνους!

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000