Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Αραιώσαμε;

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Bloom Δημοσιευτηκε - 09/12/2019 : 21:45:23
Μιά δυσάρεστη αίσθηση έχω αρχίσει να αποκτώ τα τελευταία τρία με τέσσερα χρόνια. Στις προπονήσεις, όπως γυρίζω την πόλη, δε λείπουν οι καινούριες φάτσες, όμως δε συναντώ περισσοτερο κόσμο από παλιά. Επίσης, στους αγώνες που κατεβαίνω (κυρίως ημιμαραθωνίους) βλέπω οι συμμετοχές έχουν κάνει κάμψη. 3343 τερματίσαντες στο Νυχτερινό της Θεσσαλονίκης το 2016, 3021 φέτος. 1326 στην Καλαμπάκα το 2017, 1279 φέτος. Έχω μέχρι και φίλους που σταμάτησαν το τρέξιμο, για δάφορους λόγους. Το θετικό είναι πως βλέπω ως όσοι συνεχίζουν βελτιώνουν τις επιδόσεις τους - πάει να πει, συνεχίζουμε να προπονούμαστε με ευσυνειδησία.

Είναι μόνο δική μου εντύπωση, ή το δρομικό κίνημα παρουσιάζει κάμψη;
14   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
dpkouk Posted - 10/02/2020 : 12:25:38
quote:
Originally posted by gargadua

Δημήτρη, 04:25 το πρωί!!!!!!!!
Τότε σταμάτησες την προπόνηση από την προηγουμένη ή τότε ξύπνησες για να αρχίσεις;

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.



φιλαρακι τωρα το ειδα...γραφω ξημερωματα Ελλαδας, διαφορα της ωρας γαρ...

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
giannis1970 Posted - 09/02/2020 : 14:55:21
μια καλη προπονηση με καλη παρεα ειναι παντως πολυ σημαντικη πολυ ομορφη ,αποφευγεις κ τους μαιντανους των αγωνων που πολλοι απ αυτους πανε για οτι αλλο εκτος απο τη χαρα του τρεξιματος
hlias_3 Posted - 17/12/2019 : 15:35:38
Αυτό που σίγουρα έχει πέσει είναι το ποδηλατικό κίνημα. Πριν 5-6 χρόνια γινόταν χαμός, τελευταία έχει πέσει πολύ.
Για το δρομικό κίνημα συμφωνώ με τους φίλους παραπάνω. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι έχουν σταματήσει κάποιοι λόγω τραυματισμού αλλά μπαίνουν όλο και καινούριοι στο άθλημα. Πάντως οι πολλοί αγώνες και το κόστος έχουν παίξει σημαντικό ρόλο όσον αφορά τη συμμετοχή σε αγώνες.
Deorum Posted - 15/12/2019 : 22:12:56
quote:
Originally posted by sakis1971

Αν ισχύει έχω ελπίδες μια μέρα να ανέβω βάθρο.

όχι πολύ ποδώκης



Αυτό που λες δεν είναι καθόλου δύσκολο. απλά θέλει οριακά λίγο ψάξιμο.

Αν δε, βάλουμε μέσα και την ιστορία των ηλικιακών κατηγοριών. (που θεωρώ πως γίνεται μεγάλη κατάχρηση και χάνει την αξία της στο τέλος) σιγουράκι...
gargadua Posted - 13/12/2019 : 12:44:54
Δημήτρη, 04:25 το πρωί!!!!!!!!
Τότε σταμάτησες την προπόνηση από την προηγουμένη ή τότε ξύπνησες για να αρχίσεις;

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
dpkouk Posted - 12/12/2019 : 04:25:17
quote:
Originally posted by Deorum

Όπως καθε καιρός, έρχονται σταδιακά αλλαγές, εξελλίσεται η φάση κτλ.
Ο κόσμος απόλυτα δεν έχει μειωθεί. Αντίθετα έχει αυξηθεί.

Όμως ταυτόχρονα έχει κατακερματιστεί. Δεν είναι απλά οι πολλοί αγώνες. (θα έλεγα 2πλάσιοι χαλαρά σε σχέση με πριν 3 χρόνια). Είναι ακόμα και νέα αθλήματα-δραστηριότητες (από crossfit, μέχρι τρίαθλα-κολύμπια-και διάφορα άλλα εναλλακτικά). Αυτο το καταλαβαίνεις όταν βλέπεις σε αγώνες δρόμου, να έρχονται (έστω στα 5χλμ) ομάδες crossfit έστω για την προπόνησή τους.
Επίσης έχει σπάσει πολύ η "επικοινωνία" των αγώνων και η επαφή που είχαμε. Κάποτε υπήρχε το RN μόνο, και μετά από κάθε αγώνα γινόταν χαμός εδώ να συζητάμε όλες τις λεπτομέρειες. Σήμερα υπάρχει το Facebook. Και όχι ένα "κανάλι" στο FB, αλλά δεκάδες. Η επικοινωνία εκτονώνεται κάτω από το προφίλ του Χ δρομέα, κάτω από την είδηση του αγώνα, λίγο παραπέρα κάτω από την ανάρτηση των αποτελεσμάτων κτλ.

Αυτό δηλαδή που γινόταν εδώ, γίνεται σε 10-15-20 ίσως ξεχωριστά κανάλια επικοινωνίας δεξιά και αριστερά.
Σαν κόσμος που αθλείται -με τον ένα ή τον άλλο τρόπο- 100% δεν έχει μειωθεί και προσωπικά πιστεύω στα επόμενα 5 χρόνια, όπως όλοι (ΟΛΟΙ Ε?) πλένουμε τα δόντια μας, έτσι και ΟΛΟΙ θα αθλούνται 2-3 φορές την εβδομάδα. Πιστεύω ακράδαντα ότι η γυμναστική ήρθε για να μείνει στην ζωή όλων.


+1

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
sakis1971 Posted - 11/12/2019 : 14:30:11
Αν ισχύει έχω ελπίδες μια μέρα να ανέβω βάθρο.

όχι πολύ ποδώκης
Deorum Posted - 10/12/2019 : 13:39:51
Όπως καθε καιρός, έρχονται σταδιακά αλλαγές, εξελλίσεται η φάση κτλ.
Ο κόσμος απόλυτα δεν έχει μειωθεί. Αντίθετα έχει αυξηθεί.

Όμως ταυτόχρονα έχει κατακερματιστεί. Δεν είναι απλά οι πολλοί αγώνες. (θα έλεγα 2πλάσιοι χαλαρά σε σχέση με πριν 3 χρόνια). Είναι ακόμα και νέα αθλήματα-δραστηριότητες (από crossfit, μέχρι τρίαθλα-κολύμπια-και διάφορα άλλα εναλλακτικά). Αυτο το καταλαβαίνεις όταν βλέπεις σε αγώνες δρόμου, να έρχονται (έστω στα 5χλμ) ομάδες crossfit έστω για την προπόνησή τους.
Επίσης έχει σπάσει πολύ η "επικοινωνία" των αγώνων και η επαφή που είχαμε. Κάποτε υπήρχε το RN μόνο, και μετά από κάθε αγώνα γινόταν χαμός εδώ να συζητάμε όλες τις λεπτομέρειες. Σήμερα υπάρχει το Facebook. Και όχι ένα "κανάλι" στο FB, αλλά δεκάδες. Η επικοινωνία εκτονώνεται κάτω από το προφίλ του Χ δρομέα, κάτω από την είδηση του αγώνα, λίγο παραπέρα κάτω από την ανάρτηση των αποτελεσμάτων κτλ.

Αυτό δηλαδή που γινόταν εδώ, γίνεται σε 10-15-20 ίσως ξεχωριστά κανάλια επικοινωνίας δεξιά και αριστερά.
Σαν κόσμος που αθλείται -με τον ένα ή τον άλλο τρόπο- 100% δεν έχει μειωθεί και προσωπικά πιστεύω στα επόμενα 5 χρόνια, όπως όλοι (ΟΛΟΙ Ε?) πλένουμε τα δόντια μας, έτσι και ΟΛΟΙ θα αθλούνται 2-3 φορές την εβδομάδα. Πιστεύω ακράδαντα ότι η γυμναστική ήρθε για να μείνει στην ζωή όλων.
Hermes Posted - 10/12/2019 : 11:43:41
έχουν αυξηθεί και οι αγώνες πια, από τη δική μου μικρή εμπειρία, θεωρώ ότι οι δρομείς βαίνουν αυξανόμενοι - φυσικά δεν έχω στοιχεία, μόνο "εμπειρικές" παρατηρήσεις
Skyrunner Posted - 10/12/2019 : 11:16:51
Είναι τόσο πολλοί οι αγώνες που δεν ξέρεις που θα πρώτο πας !!! αν είσαι τύπος του κάθε σ/κ αγώνα !!!
Μετά μην ξεχνάμε μετά από ένα σημείο και μετά έρχεται και ο κορεσμός του ξύπνα κάθε κυριακή από τα χαράματα για να πας σε αγώνα !!
Πολλοί έχουν επιτέλους διαπιστώσει ότι πρέπει να επιλέγουν λίγους αγώνες για να έχουν διάρκεια και αποφυγή τραυματισμών.
Ενώ τελευταίο θα αφήσω και το κόστος στο να πηγαίνεις τρεις και λίγο σε αγώνες τα έξοδα δεν είναι λίγα, εκτός και αν έχεις λυμένο το οικονομικό σου !!!
Και μην ξεχνάμε μεγαλώνουμε!! και το σώμα δεν ακολουθεί πάντα !!! αν τρέχει πολλά μα πάρα πολλά χρόνια !!!
SKOTEINOS Posted - 10/12/2019 : 10:32:11
Καλημέρα σας!
Η αλήθεια είναι...μιας και είμαι χρονομέτρης, οπότε έχω πρόσβαση σε απόλυτα στατιστικά στοιχεία, ότι υπάρχει μία στασιμότητα αν οχι καθίζηση στις συμμετοχές στους αγώνες δρόμου!
Δεν είναι μονο οι αγώνες που αναφέρει ο φίλος BLOOM, στο αρχικό του ποστ, πολύ εύστοχα!
Αυτη η καθίζηση παρατηρείται και σε αγώνες μεγάλων συλλόγων εντός της Αττικής!
Η αλήθεια είναι ότι μετά το μπαμ της διετίας 2014 - 2016 , οι συμμετοχές σε πολλούς αγώνες είτε έχουν μείνει στάσιμοι, είτε έχουν πέσει εμφανως μέχρι και 60-70%!
Για μενα οι λόγοι είναι 3:
-Επιλεκτική επιλογή αγώνων από παλιούς δρομείς
-Κορεσμός των ήδη υπάρχοντων δρομέων σε πολλούς αγώνες δρόμου
-Πληθώρα αγώνων ανά την Ελλάδα, οπότε η πίττα διαιρείται σε αρκετούς αγώνες, που παλαιότερα ήταν πολύ λιγότεροι!

Ίσως να μην αραιώσαμε και τόσο, όσο ότι διαιρεθήκαμε!
Τουναντίον εκεί που πριν από μια δεκαετία έψαχνες με τον τουφέκι κάποιον να προπονειται, τώρα ΄΄σπρώχνεσαι΄΄ για να περάσεις!

Αυτά από εμένα......

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015,ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ-01/08/2015
nectarios Posted - 10/12/2019 : 10:02:27
Κι εγώ με τη σειρά μου πιστεύω πως αριθμητικά υπάρχει αύξηση των αθλούμενων που ακολουθούν την τάση-μόδα της εποχής,ή κατανοούν ότι η έγερση από τον καναπέ έχει ψυχοσωματικά οφέλη.
Ίσως υπάρχει μείωση των δρομέων που κάνουν σοβαρότερες προπονήσεις ή και αγώνες,κρίνοντας κι από τον εαυτό μου.
Πάντως,προσωπικά από τότε που άφησα σπίτι το ρολόι και παραμέλησα τα τέμπο,τις διαλειμματικές και το κυνήγι των χρόνων,απολαμβάνω πραγματικά τη χαρά του τρεξίματος,μακριά από στόχους κι επιδόσεις.
Etien Posted - 10/12/2019 : 08:35:51
quote:
Originally posted by vasilis dr

Νίκο μπορεί να έχεις προσωπικά παραδείγματα από φίλους που σταμάτησαν να τρέχουν αλλά εγώ πιστεύω ότι γενικά μάλλον το αντίθετο συμβαίνει από τον τίτλο του θέματος που άνοιξες και τα μειωμένα αριθμητικά παραδείγματα που αναφέρεις προέρχονται από το ότι χρόνο με χρόνο έχουμε αλματώδη αύξηση στον αριθμό των αγώνων με αποτέλεσμα οι δρομείς να μοιράζονται.......π.χ εδώ στην πόλη μας το 2009 υπήρχε μόνο ο Ημί Τυρνάβου-Λάρισας και τώρα σχεδόν κάθε μήνα κάτι θα έχουμε, μέχρι και νυκτερινό αποκτήσαμε, δημιουργήθηκε δεύτερος δρομικός σύλλογος και αντίστοιχοι άλλοι σε Αγιά και Τύρναβο κ.ο.κ




Καλημέρα σας !

Κι εγω αυτό πιστεύω συμβαίνει !! Εγω για παράδειγμα τα πρώτα έτη πήγαινα και σε μακρινά μέρη από την περιοχή μου ... τα τελευταία 3-4 χρόνια ''περιορίζομαι΄΄ στα πιο κοντινά !!

Ευχαριστω !!

https://panosmaltezos.wordpress.com
vasilis dr Posted - 09/12/2019 : 22:26:52
Νίκο μπορεί να έχεις προσωπικά παραδείγματα από φίλους που σταμάτησαν να τρέχουν αλλά εγώ πιστεύω ότι γενικά μάλλον το αντίθετο συμβαίνει από τον τίτλο του θέματος που άνοιξες και τα μειωμένα αριθμητικά παραδείγματα που αναφέρεις προέρχονται από το ότι χρόνο με χρόνο έχουμε αλματώδη αύξηση στον αριθμό των αγώνων με αποτέλεσμα οι δρομείς να μοιράζονται.......π.χ εδώ στην πόλη μας το 2009 υπήρχε μόνο ο Ημί Τυρνάβου-Λάρισας και τώρα σχεδόν κάθε μήνα κάτι θα έχουμε, μέχρι και νυκτερινό αποκτήσαμε, δημιουργήθηκε δεύτερος δρομικός σύλλογος και αντίστοιχοι άλλοι σε Αγιά και Τύρναβο κ.ο.κ

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000